Hellas Transalp Forum

Μέτρηση αυτονομίας (κατανάλωση)

επισκέπτης · 630837

Offline vag11

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 58
Reply #125 on: Τρίτη 26 Ιούνιος 2007, 14:17:29 μμ
  Ρε παιδιά, το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι.....Μα 334 χλμ με το ΤΑ? Πολλά δεν είναι ρε γαμώτ....?
Θεωρητικά δεν το βρίσκω απίθανο αλλά ο Τόλης μάλλον θα έκανε χαλαρή διαδρομή... εγώ γεμίζω κάθε 250-260 χιλιόμετρα με το που φτάνει η ένδειξη στα κόκκινα και γεμίζει με 14-14,5 λίτρα... κατανάλωση max 5,8lt/100Khm όποτε υπό προυποθέσεις ξεπερνάς τα 300 (ειδικα αν εκμεταλευτείς και τίποτε κατηφόρες!  :) )
Το ερώτημα μου είναι πόσο κάτω από την κόκκινη ένδειξη πάει ο  δείκτης? αν όντως παίρνει 18lt (1 lt ok δεν το αξιοποιεί) πόσο κάτω από το κάκκινο σας πάει ο δείκτης? Εγω εξ αρχής, τηρώντας το manual, έχω συνηθήσει και με το που πλησιάζει τα κόκκινα προγραμματίζω τον ανεφοδιασμό... με βλέπω όμως σύντομα με παγουράκι βενζίνης να εξαντλώ τα όρια και την περιέργεια μου!


Βαγγέλης Αγγελής
NC 750X '14


flwrina

  • Guest
Reply #126 on: Τρίτη 26 Ιούνιος 2007, 17:29:18 μμ
η βελονα παει τοσο κατω μεχρι να ''πατησει'' την ακιδα την μαυρη πριν απο τα κοκκινα. αντεχει ως εκει...



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #127 on: Τρίτη 26 Ιούνιος 2007, 18:22:36 μμ
  Πόσο πάει ο δείχτης κάτω από το κόκκινο που ρωτάς, καθώς και άλλα ενδιαφέροντα νούμερα, έχουν μετρηθεί έγκυρα και βρίσκονται λίγο πιο πάνω αν διαβάσεις. Το ΤΑ έκανε 278,9 χλμ μέ ένα γέμισμα.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #128 on: Τρίτη 26 Ιούνιος 2007, 20:07:14 μμ
Με το 400άρη έβαζα πάντα 10 € (ας πούμε περίπου 10λτ) και μου έβγαζε πάνω κάτω 200 χλμ. Με το 650 έχω χάσει την μπάλα , το έχω περίπου 1 μήνα !! περιμένω από εσάς να βγάλω ένα συμπέρασμα που την έχετε πιο πολύ καιρό !!
 
Ο δείκτης βενζίνης που έχει είναι εντελώς ότι να ναι, μια ανεβαίνει μια κατεβαίνει !!! που είναι αυτός ο αξιόπιστος διακόπτης της ρεζέρβας(400/600)  που με το που  «έβηχε» και έβαζα ρεζέρβα ήξερα ότι βρέξει χιονίσει έχω στάνταρ απόθεμα !!!!   


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #129 on: Τετάρτη 04 Ιούλιος 2007, 16:59:16 μμ
Από εμπεριά μου (650/ 2006), καταθέτω το εξής:

Ο δείκτης του 650 μπορεί να κατεβαίνει γρήγορα προς το τέλος του αποθέματος σε βενζίνη, αλλά σε ταξίδι - από διακοπή ρεύματος δεν έβρισκα βενζινάδικο) - έκανα περίπου 20 χλμ. με τον δείκτη κολλημένο τέρμα στα αριστερά και δεν έμεινα. Μάλιστα, παρόλο που σε αυτά τα τελευταία χλμ πήγαινα με 80 - 90, τελικά γέμισα στα 265 χλμ. και έβαλα 17 λίτρα (από προηγούμενο γέμισμα), άρα είχε κανά λίτρο ακόμη.
Αρχικά με ξένισε η έλλειψη διακόπτη ρεζέρβας, αλλά αν μάθεις την μηχανή, ακόμη και με τον συγκεκριμένο δείκτη μπορείς να υπολογίσεις πότε θα μείνεις...

Σε μένα έχω υπολογίσει πως καταναλώνει 6,5 με 7 λίτρα / 100 χλμ. στην πόλη, το ίδιο σε ταξίδι αν πάς πάνω από 140, ενώ με ήρεμη διάθεση ίσως μπορεί να φθάσει και τα 6 λίτρα.

Θα επανέλθω...


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



costas

  • Guest
Reply #130 on: Τετάρτη 04 Ιούλιος 2007, 22:16:06 μμ
άσχετο με ΤΑ αλλά σχετικό με τις μετρήσεις κατανάλωσης!
μετρήσαμε με φίλο σήμερα ότι το σκάφος του 5,5 μέτρα καμπινάτο με ΤΟΗΑΤSU 120 ΗΡ δίχρονη με καρμπυλατέρ! πάει 40 κόμβους και καταναλώνει 80 λίτρα βενζίνη την ώρα δήλαδή 2 λίτρα το μίλι συν το λάδι που βάζουμε 2ο/ο και το λίτρο έχει 10 ευρώ! είπατε τίποτα;
τώρα και εγώ με το δικόμου 13 λίτρα την ώρα  , έχω την εντύπωση ότι μηχανή και αμάξι δεν καίνε τίποτα!



Offline Ταξιδευτής

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2067
  • Κυνηγός ηλιοφάνειας.
Reply #131 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 09:03:53 πμ

άσχετο με ΤΑ αλλά σχετικό με τις μετρήσεις κατανάλωσης!
μετρήσαμε με φίλο σήμερα ότι το σκάφος του 5,5 μέτρα καμπινάτο με ΤΟΗΑΤSU 120 ΗΡ δίχρονη με καρμπυλατέρ! πάει 40 κόμβους και καταναλώνει 80 λίτρα βενζίνη την ώρα δήλαδή 2 λίτρα το μίλι συν το λάδι που βάζουμε 2ο/ο και το λίτρο έχει 10 ευρώ! είπατε τίποτα;
τώρα και εγώ με το δικόμου 13 λίτρα την ώρα  , έχω την εντύπωση ότι μηχανή και αμάξι δεν καίνε τίποτα!




Ρέ Costas εδώ τά πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά καί δέ μπορείς νά κάνεις συγκρίσεις μέ ανόμοιες καταστάσεις.  ;)

πχ έστω ότι θέλουμε νά κάνουμε ένα ταξίδι 40 μιλίων  ( Σητεία – Κάσο ).

Προσωπικά έχω ένα κρούζερ 34 ποδάρια με μία μηχανή βόλβο 220 ΗΡ πέντα τούρμπο ιντερκούλερ.
Μάξιμουμ ταχύτητας έχω 24 μίλια και ΄υπηρεσιακή¨ 18 μίλια  ( 300 στροφές κάτω ) 
Στη πρώτη περίπτωση έχω κατανάλωση  2,5 λ / μίλι  ενώ στη δεύτερη μόνο  1,6 λ /μίλι.

Τά πάντα είναι συνάρτηση του χρόνου και γιαυτό  χρόνος  =  χρήμα

Ο φίλος σου θα φθάσει Κάσο σε μία ώρα  ( χρόνος ) με κατανάλωση 80 λ αλλά μπορεί να φθάσει και σε  90 λεπτά με λίγο μικρότερη κατανάλωση αλλά πολύ αυξημένη διάρκεια ταξιδιού  ( χρήμα  =  χρόνος )

Υπολόγισε λοιπόν τά καύσιμα και το χρόνο πού θα χρειαστείς εσύ για να κάνεις αυτό το ταξίδι των 40 μιλίων και πές μου αν όντως υπάρχει σημαντική διαφορά στη κατανάλωση ( υπολογίζοντας καί ότι χρόνος  =  χρήμα  )


Όλοι θά πεθάνουμε , λίγοι όμως θά ... ζήσουμε

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΕΙΣ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ......

Κυνηγός ηλιοφάνειας.

Η καλύτερη δουλειά.
Ούτε όπλα χρειάζεσαι, ούτε άδειες και έχεις και το θήραμα χωρίς να το σκοτώσεις.


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #132 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 10:12:57 πμ
Το δικό μου το σκαφάκι καίει πολύ λιγότερα!
Ορίστε μια φωτογραφία του:


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #133 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 10:41:51 πμ
Χμμμμ,  ωραίο και οικονομικό! Δεν έχει βέβαια καμπίνα, αλλά θα βγάζει πιο πολλά μίλια σε κάθε γέμισμα...
Δεν μου λες βρε Chris. Οταν έχει κύμα πως πάει? Πόσα μέτρα καρίνα έχει?  ;D


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #134 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 17:49:08 μμ
μετρήσαμε με φίλο σήμερα ότι το σκάφος του 5,5 μέτρα καμπινάτο με ΤΟΗΑΤSU 120 ΗΡ δίχρονη με καρμπυλατέρ! πάει 40 κόμβους και καταναλώνει 80 λίτρα βενζίνη την ώρα δήλαδή 2 λίτρα το μίλι συν το λάδι που βάζουμε 2ο/ο και το λίτρο έχει 10 ευρώ! είπατε τίποτα;
τώρα και εγώ με το

 80 λίτρα την ώρα??????????????????????????????????? Τι λε ρε!!!!!! Δηλαδή ρε Γιάννη (Κουρέτα) το αεροπλανάκι μας (το μικρό, άσε τα άλλα) που καίει 24 λίτρα την ώρα είναι....κι εγώ που νόμιζα ότι καίει πολύ το κακόμοιρο...!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #135 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 17:54:31 μμ
  Πάντως παιδιά, είπα να ξαναδοκιμάσω τη βενζίνη racing 100 οκτανίων, μετά από μήνες. Σήμερα έκανα το δεύτερο γέμισμα.
  Είχα την υποψία ότι μικραίνει την αυτονομία (αν θυμάστε το ανάλογο thread). Πραγματικά, ενώ με την απλή κάνω 278 χλμ, με την racing έκανα μόνο 241! Εάν δεν οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα τροφοδοσίας του ΤΑ μου, τότε πραγματικά αυτό ισχύει. Περιμένω να δω τώρα σε αυτό το γέμισμα.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #136 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 18:13:00 μμ
Ουπς! Ενδιαφέρον αυτό. Για τσέκαρέ το Μιχάλη και πες μας.
Βασικά νομίζω οτι κάθε κινητήρας είναι φτιαγμένος να αποδίδει καλύτερα με το καύσιμο (αριθμό οκτανίων) που ορίζει ο κατασκευαστής. Για το ΤΑ που λέει 94, το να του βάζεις 100 οκτάνια είναι τουλάχιστον εκτός προδιαγραφών.
Στο αυτοκίνητό μου πάντως, είμαι σίγουρος οτι με 100άρα, βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα, γιαυτό και την προτιμώ στα ταξίδια.
Τι να πω?
Περιμένω νέα.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


rastabill

  • Guest
Reply #137 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 18:19:53 μμ

Στο αυτοκίνητό μου πάντως, είμαι σίγουρος οτι με 100άρα, βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα, γιαυτό και την προτιμώ στα ταξίδια.

Και εγώ για να καλοπιάσω την clio μου τα καλοκαίρια που μου τραβάει το τροχόσπιτο βάρους χιλίων κιλών της βάζω 100αρα.



Offline jkoyr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 502
  • There is no replacement for displacement
Reply #138 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 18:53:30 μμ
80 λίτρα την ώρα??????????????????????????????????? Τι λε ρε!!!!!! Δηλαδή ρε Γιάννη (Κουρέτα) το αεροπλανάκι μας (το μικρό, άσε τα άλλα) που καίει 24 λίτρα την ώρα είναι....κι εγώ που νόμιζα ότι καίει πολύ το κακόμοιρο...!

Με 95 κόμβους (171 χαω) έχει 24-25 λιτρα την ώρα και κάνει 350 ναυτικά μίλια δηλαδή 680 χιλιόμετρα .
Δηλαδή χοντρικά καίει 13,5 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα .

Στα 170 χαω το ΤΑ πόσο καίει ? Μήπως 20 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα ?(και βάλε)


We are the Pilgrims master
we shall go always a little further
it may be beyond the last blue mountain
barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #139 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2007, 20:25:53 μμ
Για το ΤΑ που λέει 94, το να του βάζεις 100 οκτάνια είναι τουλάχιστον εκτός προδιαγραφών.

  Εντάξει, δεν του κάνει και κακό απλώς δεν του προσφέρει τίποτα παραπάνω.
Μείνατε συντονισμένοι. Θα σας πω μόλις έχω νέα.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #140 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 10:01:55 πμ
Μήπως θα βοηθούσε .........ένα πανάκι??????


Πάντως μετά το Τ.Α. θα πήγαινε με πιό πολλούς κόμβους.   ;D


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #141 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 11:04:17 πμ
Μήπως θα βοηθούσε .........ένα πανάκι??????


Πάντως μετά το Τ.Α. θα πήγαινε με πιό πολλούς κόμβους.   ;D
Και που θα στερεωθεί το άλμπουρο? Μέσα στο τεπόζιτο?
Και πόσο ψηλό θα είναι? Αμα πάρεις στροφή με λίγα χλμ. θα σε ρίξει κάτω απ' το βάρος.
Αμ το άλλο? Πόσα μεταλαγμένα τρόφιμα πρέπει να φας για να βγάλεις 2-3 χέρια ακόμα και να του αλλάζεις κατεύθυνση όταν αλλάσει ο άνεμος.

Μπα, ας αφήσουμε τα πανιά για τις βαρκούλες. Ασε που με το πανί δεν βγάζεις πάνω από 8-9 κόμβους κι αυτό σε αγωνιστικό. Την ταχύτητα του ΤΑ δεν την πιάνεις με πανί.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #142 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 12:16:10 μμ
Και που θα στερεωθεί το άλμπουρο? Μέσα στο τεπόζιτο?
Και πόσο ψηλό θα είναι? Αμα πάρεις στροφή με λίγα χλμ. θα σε ρίξει κάτω απ' το βάρος.
Αμ το άλλο? Πόσα μεταλαγμένα τρόφιμα πρέπει να φας για να βγάλεις 2-3 χέρια ακόμα και να του αλλάζεις κατεύθυνση όταν αλλάσει ο άνεμος.

Μπα, ας αφήσουμε τα πανιά για τις βαρκούλες. Ασε που με το πανί δεν βγάζεις πάνω από 8-9 κόμβους κι αυτό σε αγωνιστικό. Την ταχύτητα του ΤΑ δεν την πιάνεις με πανί.

Εγώ πανί θα βάλω και εσύ θα σκάσεις από το κακό σου τότε.



Και θα πάρω και βραβείο από τη HONDA άσε που θα τους πουλήσω την πατέντα.
Και θα πετάξουν όλοι τα κομπιουτεράκια έδώ μέσα που τρείς μήνες υπολογίζουν πόσο καίει η
Ζαίρα στην ανηφόρα ,στην κατηφόρα ,στη θάλασσα(?),με αέρα ,με super,με βροχή,με ξύλα....... :headache:


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #143 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 12:38:02 μμ
Εγώ πανί θα βάλω και εσύ θα σκάσεις από το κακό σου τότε.


Ναι, κράτα και ένα ανεμιστήρα με το ένα χέρι να σε πηγαίνει πιο γρήγορα!


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #144 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 13:07:12 μμ
Ναι, κράτα και ένα ανεμιστήρα με το ένα χέρι να σε πηγαίνει πιο γρήγορα!

Μπράβο Χρήστο !!
Προτείνω μάλιστα ν ανοίξουμε νέο θέμα για το πως θα γίνει.

Πάει το χάσαμε.....


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #145 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 14:01:15 μμ
Ναι, κράτα και ένα ανεμιστήρα με το ένα χέρι να σε πηγαίνει πιο γρήγορα!

Τι λέτε μωρέ! Οι δυνάμεις είναι εσωτερικές και αλληλοεξουδετερώνονται. Ακου ανεμηστηράκι. Από αυτά τα μικρά της μπαταρίας που τους αλλάζεις εξάρτημα μπροστά και χτυπάνε και καφέ? Καλά, άμα γράψει το θερμόμετρο 40+ και σφίξουν οι ζέστες, θα σταματήσω να μπαίνω στο Φόρουμ. Θα τρομάξω μ'αυτά που θα διαβάσω!


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #146 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 14:30:19 μμ
Τι λέτε μωρέ! Οι δυνάμεις είναι εσωτερικές και αλληλοεξουδετερώνονται. Ακου ανεμηστηράκι.
Θα τρομάξω μ'αυτά που θα διαβάσω!

Γιάννη μου, τα έχεις μάλλον μπερδέψει, σόρυ! Τα hovercrafts πώς προωθούνται? Εσωτερικές δυνάμεις είναι? Και τα ελικοφόρα αεροπλάνα? Και αυτά δεν έπρεπε να πετάνε? Τα ταχύπλοα ελικοφόρα σκάφη στους αβαθείς ποταμούς πώς σκίζουν το νερό?
« Last Edit: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 16:01:48 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Παύλος Α

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 905
Reply #147 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 14:40:27 μμ
Τα ταχύπλοα ελικοφόρα σκάφη στους αβαθείς ποταμούς πώς σκίζουν το νερό?

Θέλω να κάνω βόλτα με ένα τέτοιο...που θα βρώ;;;;


Και θα πάρω παρέα μου τον Παύλο...Θέλει και αυτός...το ξέρω ;) ;)
« Last Edit: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 14:43:10 μμ by Παύλος Α »


Παύλος Αγγελίδης


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #148 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 15:53:18 μμ
 Καλό Σαββατοκύριακο. 8)


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #149 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2007, 16:02:02 μμ
Ρε παιδιά μην βάζουμε τώρα και τις καταναλώσεις που έχουνε τα σκάφη, αεροπλάνα, τανκς, και υποβρύχια !!


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !