Hellas Transalp Forum

Καθαρισμός και λίπανση αλυσίδας

donkeybadmad · 53485

Offline donkeybadmad

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 40
on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 19:09:06 μμ
 Καλησπερα παιδια το σαββατο που μας περασε καθαρισα την μοτο και την αλυσιδα.Το θεμα λοιπον ειναι το εξης καθαρισα την αλυσιδα με ειδικο βουρτσακι για αλυσιδες, και καθαριστικο  για αλυσιδες IPONE αφου λοιπον την ξεπληνα με καθαρο νερο, εκανα μια μικρη βολτα ισα ισα να ζεσταθει την σκουπισα για τυχον καταλοιπα και αγορασα της BEL RAY SUPER CLEAN και εκανα την λυπανση, ακουγεται καλο δεν πεταει καθολου και στεκεται πανω στα ο-ring το θεμα ειναι οτι φαινεται λιγο ξερο και στο χρωμα λευκο , μπροστα στο ROCK-OIL που εβαζα πριν αλλα σιγουρα καλυτερο λογω βρομιας. Πειτε μου και εσεις την γνωμη σας?  Α και απο θορυβο φυσιολογικα ακουγεται.
« Last Edit: Τρίτη 04 Μάρτιος 2014, 08:19:12 πμ by Chris_de_Ze »



Offline Goikoetxea

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1759
Reply #1 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 19:11:30 μμ
Το νερό φαντάζομαι με πίεση, γιατί σκέτο δεν κάνει τίποτα..




Offline donkeybadmad

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 40
Reply #2 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 19:15:52 μμ
ενοοιτε να φυγει και το καθαριστικο που εβαλα και να μην μεινει τιποτα



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #3 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 19:40:44 μμ
Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μια αλυσίδα είναι νατην καθαρίσει με νερό υπο πίεση!.
Η αλυσίδα καθαρίζει μαε παραφινέλαιο ή το καλυτερο με βαλβολίνη. Το νερό και μάλιστα το ζεστό καταστρέφει τα o-ring εισχωρεί μέσα στο πυράκια και παραμένει εκεί δημιουργόντας ένα μειγμα γράσου και νερού. Ότι χειρότερο δηλαδή.
Βέβαια πιο ειδικός είναι ο Konkost που κράτησε την αλυσίδα του 71000χλμ λυπαίνοντάς στη με βαλβολίνη...μόνο!
« Last Edit: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 19:48:38 μμ by Aerios »



Offline donkeybadmad

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 40
Reply #4 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 19:45:24 μμ
δεν εριξα με πιεση μεσα στα O_RING αλλα μονο απο εξω και μονο να φυγει το καθαριστικο ενα περασμα και φυσικα με κρυο νερο ευχαριστω παντως για την παρατηρηση



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #5 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 19:47:12 μμ

Βέβαια πιο ειδικός είναι ο Konkost που κράτησε την αλυσίδα του 7100χλμ λυπαίνοντάς στη με βαλβολίνη...μόνο!

Και τι ρε Θανάση;; Το θεωρείς επίτευγμα αυτό;;; :2hysterical:
Μήπως ξέχασες κανα μηδενικό ακόμα;;; :goofy: :goofy:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #6 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 19:48:57 μμ
Και τι ρε Θανάση;; Το θεωρείς επίτευγμα αυτό;;; :2hysterical:
Μήπως ξέχασες κανα μηδενικό ακόμα;;; :goofy: :goofy:
Με παρακολουθείς ρε! ;D



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #7 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 20:35:01 μμ


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


MARKOS-V

  • Guest
Reply #8 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 20:39:16 μμ
Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μια αλυσίδα είναι νατην καθαρίσει με νερό υπο πίεση!.
Η αλυσίδα καθαρίζει μαε παραφινέλαιο ή το καλυτερο με βαλβολίνη. Το νερό και μάλιστα το ζεστό καταστρέφει τα o-ring εισχωρεί μέσα στο πυράκια και παραμένει εκεί δημιουργόντας ένα μειγμα γράσου και νερού. Ότι χειρότερο δηλαδή.
Βέβαια πιο ειδικός είναι ο Konkost που κράτησε την αλυσίδα του 71000χλμ λυπαίνοντάς στη με βαλβολίνη...μόνο!

χμ εγω εχω πανω στο στρωμα την μαμα αλυσιδα με περισσοτερα απο 107000
οχι δεν παιζω με την αλυσιδα.
την λαδωνω καθε το πολυ ...200 χλμ με 90αρι λαδι ,βαλβολινη δηλ,και μετραω κ την φθορα της ,κατι που σχεδον κανεις δεν το κανει.



Offline donkeybadmad

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 40
Reply #9 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 20:42:22 μμ
σωστα το λες αλλα η βαλβολινη δεν πεταγετε εξω? δεν γεμιζει τον τοπο?



Offline postman

  • i love my moto
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 409
  • Κωστας Παπαδοπουλος
Reply #10 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 20:47:33 μμ
καθαρισμα με φωτιστικο πετρελαιο, σαπουνισμα,στεγνωμα, και λιπανση με βαλβολινη καθε 200χλμ.
αν πας μεγαλο ταξιδι λιπανση με σπρει
αυτα φιλε μου




Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ


MARKOS-V

  • Guest
Reply #11 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 20:58:44 μμ
εχω κανει 5 ταξιδια στο εξωτερικο στα 6 χρονια με το στρωμα
δεν εχω βαλει ποτε σπρει πανω της
παντα εβαζα 90 αρι λαδακι
βεβαια εδω κ 4 με 5 χρονια εχω κανει μια πατεντα και την λαδωνω ηλεκτρικα ,πατωντας εναν διακοπτη με χρονο...3 με 4 δευτερολεπτα η ολη διαδικασια
ασε δε που οταν βρεχει κ αλυσιδα γινεται ...σκ...τα,την λαδωνω αμεσως μολις σταματησω.
οταν εβρεχε την περασμενη εβδομαδα 3 φορες την λαδωσα κανοντας 15 χλμ την καθε φορα.
ξερω ξερω ,υπερβολες θα πειτε ,αλλα δεν μου κοστιζει τιποτα το λαδι.3 ευρω το λιτρο.τοσα ευρω τα...εχουμε



Offline Goikoetxea

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1759
Reply #12 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 22:52:15 μμ
Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε μια αλυσίδα είναι νατην καθαρίσει με νερό υπο πίεση!.

Aν πας στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα και απλά ρίχνεις νερό επειδή έτσι σου κατέβηκε και δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις τότε, και μόνο τότε, ναι είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις, το λέω γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που η αλυσίδα καθαρίζει μόνο με νερό υπό πίεση (ή απλά την πετάς) και φυσικά δεν θεωρώ ότι κάνω καμιά συνταρακτική αποκάλυψη ;).
Δεν ξέρω τι καθάρισμα εννοούσε ο donkeybadmad βέβαια, για ποιο λόγο, δεν είπε. Αν θεώρησε καλό έτσι στο άσχετο να ρίξει νερό, κακώς έριξε.




Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #13 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 09:27:45 πμ
χμ εγω εχω πανω στο στρωμα την μαμα αλυσιδα με περισσοτερα απο 107000
οχι δεν παιζω με την αλυσιδα.
την λαδωνω καθε το πολυ ...200 χλμ με 90αρι λαδι ,βαλβολινη δηλ,και μετραω κ την φθορα της ,κατι που σχεδον κανεις δεν το κανει.
Γμτ με 'φαγες  :2hysterical:
Παντως καλου κακου ριξε μια ματια στο μπροστινο γραναζι Σε μενα η αλυσιδα αντεχε κι αλλο αλλα το μπροστα γραναζι δεν βλεποτανε!

Να σημειωσω οτι ουτε εγω ημουν ευγενικος με την αλυσιδα Την ειχα καθαρισει μονο δυο φορες και ειχε περασει και πολλα δυσκολα χωματινα χλμ Αλλα φροντιζα παντα να εχει σωστο τζογο και την λιπαινα οταν την ενοιωθα να δυσανασχετει Και παντως οχι καθε σταθερα καθε 200 χλμ
Η πιεση του νερου οπως γραφει και ο Aerios μονο κακο κνει στα O-rings και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να καθαρισει σωστα χωρις να την καταστρεψει



Offline donkeybadmad

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 40
Reply #14 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 15:44:09 μμ
καλησπερα και παλι, οκ μπορει να μην ειπα τον λογο αλλα δεν μου ηρθε ετσι να ριξω νερο και εριξα και δεν ρωτησα, αν εκανα καλα που επλεινα την αλυσιδα αυτο ειναι στην  κριση του καθενος , αν καποιοι αφηνουν την αλυσιδα απλυτη και με σκονες και χωματα για χρονια και μονο λυπαινουν  κακως το κανουν κατα την γνωμη μου αλλα κατα την γνωμη μου παντα, τελος παντων ας ερθουμε στο θεμα μας, εγω ρωτησα αν εχει βαλει κανεις η εχει χρησιμοποιησει η εχει ακουσει κατι για το σπρει της BEL RAY TO SUPER CLEAN τιποτα αλλο, γιατι αν το παρουμε και αλλιως πηγα σε ενα μαγαζι και ζητησα βαλβολινη για την αλυσιδα και γελαγανε, λεγωντας μου αν βαζεις καθε μερα και καθαριζεις καθε εβδομαδα το χαλι μια χαρα κανει η βαλβολινη και το θεωρω σωστο αυτο.Οποτε γιατι να μην βαζω ενα σπρει που την κραταει και υγρη ακομα και μεσα στα ο-ρινγκ και δεν γεμιζει και τον τοπο? συγνωμη για το υφος αλλα να ολοκληρωνουμε τις απαντησεις μας με απαντηση και εχω με το να κρινουμε τι κανει ο καθενας. Ευχαριστω



Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #15 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 15:49:31 μμ
Έβαζα παλιά το BEL RAY για τους ίδιους λόγους που λες και εσύ, αλλά στη μακροχρόνια χρήση διαπίστωσα ότι αν δεν καθαρίζεις συχνά την αλυσίδα, καταλήγει να φτιάχνει κρούστα με τη σκόνη και τη βρώμα και να "σφίγγει" την αλυσίδα, γι' αυτό και το εγκατέλειψα. Ειδικά αν πηγαίνεις και χώμα, μακριά ...
Για εμένα, καλύτερα να λιπαίνεις συστηματικά με όποιο άλλο spray αλυσίδας παρά με αυτό.


Keep riding !!!


Offline donkeybadmad

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 40
Reply #16 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 15:55:10 μμ
Έβαζα παλιά το BEL RAY για τους ίδιους λόγους που λες και εσύ, αλλά στη μακροχρόνια χρήση διαπίστωσα ότι αν δεν καθαρίζεις συχνά την αλυσίδα, καταλήγει να φτιάχνει κρούστα με τη σκόνη και τη βρώμα και να "σφίγγει" την αλυσίδα, γι' αυτό και το εγκατέλειψα. Ειδικά αν πηγαίνεις και χώμα, μακριά ...
Για εμένα, καλύτερα να λιπαίνεις συστηματικά με όποιο άλλο spray αλυσίδας παρά με αυτό.


Σωστα το λες γιατι και παρατηρησα ακριβως το ιδιο και ξεκινησα το θεμα αυτο, αλλα αν εχει δημιουργηθει η ιδια κρουστα και μεσα στο ο-ρινγκ και με την θερμοκρασια μαλακωνει ειναι ολα οκ? ετσι δεν ειναι? εσυ ποιο βαζεις τωρα? σου πεταει πολυ?



Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #17 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 16:02:01 μμ
Όπως έγραψα και πριν, μόνο με πλύσιμο διορθώνεται, να φύγει η κρούστα τελείως.
Τώρα βάζω ένα από το Moto Market, δε θυμάμαι μάρκα. Δε θέλει πολύ, ίσα να λιπανθεί η αλυσίδα, και το πέταγμα δε θα σε απασχολεί. Μόνο να το κάνεις συστηματικά, πχ. πριν κάθε δεύτερο γέμισμα, και θα είσαι εντάξει.


Keep riding !!!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #18 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 16:21:59 μμ
εβαζα για χρονια αυτο το belray (Transalp, varadero, varadero) .

την μεγαλυτερη ζωη αλυσιδας την ειδα μονο με βαλβολινη.
Και ειναι παν απλο... γεμιζεις ενα μπουκαλακι απο κολυριο με αυτην, και την εχεις παντα μαζι σου.
βρωμιζει η ζαντα, σιγουρα, αλλα στο τελος δεν σε νοιαζει, φτανει να μην ακους την αλυσιδα να κροταλιζει.
Αν σε νοιαζει, τοτε εχεις παντα μεσα στην βαλιτσα μωρομαντηλα, και οποτε τυχει να την δεις βρωμικη με ενα απλο περασμα, καθαριζει.

Οταν πια βαρεθεις και αυτο, αγοραζεις μηχανη με αξονα, και ησυχαζεις για παντα (για παντα=μεχρι να σου σπασει :-) ) 
ετσι εκανα εγω τουλαχιστον.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #19 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 16:27:36 μμ
Σχετικά με το Bel Ray... Απ όταν έβγαλε αυτό το Super Clean σταμάτησα την αγορά σπραι. Το παλιό που έβγαζε σαν σαπουνάδα,
έκανε πολύ καλή δουλειά αλλά μπορεί να πετούσε και καμιά σταγονίτσα. Το νεο (εδώ και 10 χρόνια λέμε) δε πετάει τίποτα μεν, αλλά δε λιπαίνει σωστά δε.
Ειδικά κάτι συνεργεία που ψεκάζουν στους κρίκους απο την έξω πλευρά !! :o

Προσωπικά δε πλένω ποτέ την αλυσίδα .Μπορεί σπάνια να ρίξω στα πλακάκια απο την έξω πλευρά για να φύγει η πολύ μαυρίλα.
Θεωρώ ότι δε προσφέρει απολύτως τίποτα το νερό, παρά μόνο ψυχολογικά στον ιδιοκτήτη.
Κάτι παραφίνες κλπ...  :2hysterical:

Οποτε γιατι να μην βαζω ενα σπρει που την κραταει και υγρη ακομα και μεσα στα ο-ρινγκ και δεν γεμιζει και τον τοπο?

1. ΚΑΝΕΝΑ spray δεν λιπαίνει μέσα απο τα o-ring !
2. Γιατί κοστίζει 30-50 φορές ακριβότερο ανα εφαρμογή απο μια βαλβολίνη.

Η βαλβολίνη είναι παρεξηγημένη. Ελάχιστη ποσότητα πρέπει να εφαρμόζεται με σταγόνα στην εσωτερική πλευρά ανα κρίκο.
Οχι με πινελάκια κλπ. Και να μείνει λίγες ώρες στάσιμη ή όταν ξεκινήσεις να μη φύγεις με 1000... κάνε 1χλμ με χαμηλή ταχύτητα..
(το τελευταίο ισχύει και για τα Belray)


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #20 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 17:01:04 μμ

Οταν πια βαρεθεις και αυτο, αγοραζεις μηχανη με αξονα, και ησυχαζεις για παντα (για παντα=μεχρι να σου σπασει :-) ) 
ετσι εκανα εγω τουλαχιστον.
Εσυ μας χτυπας εκει που ποναει ...ζαβολιαρη  ;D




Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #21 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 17:05:33 μμ
Η καλυτερη λιπανση = βαλβολινη .....αν μαλιστα την βαζεις καθε φορα που εχεις γυρισει απο την βολτα και παρκαρεις την μηχανη για την επομενη ουτε λερωνει ουτε τπτ και βλεπεις παντα καθαρη την αλυσιδα σου και το γραναζι .....μπορεις να την πλυνεις με ενα σφουγγαρι και σαπουναδα να ξεβγαλεις με νερο χωρις πιεση μια μικρη βολτα για στραγγισμα λαδωμα και παντα καινουργια και καθαρη .Αλλη μια αιτια που συντελει στην γρηγορη καταπονιση της αλυσιδας ειναι τα αποτομα ξεσπασματα του γκαζιου ..η αλυσιδα τεντωνει αποτομα οποτε χαλαει πιο γρηγορα .




Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #22 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 17:10:30 μμ
"τα αποτομα ξεσπασματα του γκαζιου"  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:
Καρβέλια ονεορεύεσαι γκαζιάρη μου, σε λάθος forum αρθρογραφείς ...


Keep riding !!!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #23 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 17:12:31 μμ
Η καλυτερη λιπανση = βαλβολινη .....αν μαλιστα την βαζεις καθε φορα που εχεις γυρισει απο την βολτα και παρκαρεις την μηχανη για την επομενη ουτε λερωνει ουτε τπτ και βλεπεις παντα καθαρη την αλυσιδα σου και το γραναζι ..........

καλα αυτο δεν παιζει! λερωνει και μαλιστα αρκετα!  
απλα αν σε ενδιαφερει η εμφανιση της αλυσιδας (που δεν θα επρεπε) θελει συχνο καθαρισμα - οχι τιποτε φοβερο, με ενα βρωμοπανο να την περασεις ενα σκουπισμα γυρω γυρω, και καθε 15.000χλμ περιπου να ανοιγεις το καπακι απο το μπροστινο γραναζι και να βγαζεις την μακα που εχει μαζεψει.  


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #24 on: Τρίτη 05 Μάρτιος 2013, 17:22:38 μμ
καλα αυτο δεν παιζει! λερωνει και μαλιστα αρκετα!  

Μα πως  ???  αφου την αφηνεις ας πουμε ολη νυχτα το λαδι κατα καποιο τροπο κολλαει πανω στην αλυσιδα και την αλλη μερα που την παιρνεις δεν πιτσιλαει ...αν μη τι αλλο πολυ ..ισως λιγο .....τουλαχιστον αυτο εχω αποκομισει απο την μεχρι τωρα χρηση που κανω κατ'αυτο το τροπο ...