Hellas Transalp Forum

Χαιρετώ την παρέα και ζητώ την γνώμη της μαζί......

kuzco · 25449

Offline kuzco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 36
on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 14:20:31 μμ
Loipon exw edw kai 6 xronia mia palia Honda CBN 400 tou 82 (egw eimai genimenos to 85!!) Kai fetos afou mazepsa xrimata apofasisa na parw mixani. Imoun anamesa sto Transalp kai sto Tenere, kai amfitalantevomouna. Telika kateliksa sto na parw Transalp epeidi kaliptei pio swsta tis anagkes pou thelw egw tin mixani. Einai pio poli tou dromou, einai dikilindro , kanei taksidakia pio efkola, pio aneti thesi odigisis, pio kalo fering ktl...... 3 meres prin parw tin mixani milisa me 2 filous pou asxolountai me mixanes kai mou eipan na min parw oute gia plaka to kainourio to transalp giati to allaksan mixanika kai vike poli megali patata, xwria pou den exei poulisei sxedon katholou, me apotelesma na min kseroume akomi tis paidikes tou asthainies. An kapoios apo edw exei tin kainouria tin Transalp kai kserei as me voithisei.... (oso ginetai amerolipta)
Efxaristw
« Last Edit: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 00:15:34 πμ by Yianni »



Offline tserts

  • Θιασώτης του τραμπουκισμού
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3530
  • Transalp GS Forum
Reply #1 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 14:26:26 μμ
Γράφε Ελληνικά, δεν διαβάζεται αυτό...

Καλώς όρισες.


Το δικό μου φόρουμ κερδίζει το δικό σου φόρουμ και είναι πιο δυνατό.


Offline Pezos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 579
Reply #2 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 14:28:44 μμ
Καλώς ήρθες φίλε...

Γιατί δεν κοιτάς ελαφρός μεταχειρισμένο 650άρι;

Πάντος θεωρώ ότι και τα δύο είναι εγγυήση μαχανάκια



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #3 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 14:35:10 μμ
Καλωσήρθες!
Οι φίλοι σου λένε βλακείες!το 700αρι απο το μόνο που δεν πάσχει είναι η μηχανή του.
Γράφε Ελληνικά...Καλό!



Offline kuzco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 36
Reply #4 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 14:39:56 μμ
Παιδιά σόρρυ για τουσ αγγλικούς χαρακτήρες.
Τώρα οσον αφορα τις πωλήσεις, είναι αλήθεια ότι δεν έχει πουλήσει σχεδόν καθόλου, Θεσσαλονίκη τουλάχιστον που γυρνάς έχω δει 4 μηχανες όλο το 2008!!!!
Και προβληματίζομαι....



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #5 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 14:45:17 μμ
Δεν έχει πουλήσει πολύ γιατί έβαλαν αυτό το ηλίθιο το φανάρι μπροστά και ξενέρωσαν τον κόσμο!
Οχι γιατί έχει πρόβλημα ο κινητήρας που σου λένε οι φίλοι σου παραπάνω...τα Honda μπορείς να τα κατηγορήσεις για άχρωμα, για άοσμα, χωρίς να έχουν προσωπικότητα, συντηρητικά,μια απο τα ίδια, ξαναζεσταμένο φαγητό...και αρκετά ακόμα....... αλλά σε θέμα κινητήρα, όποιος κατηγορεί την honda μάλλον δεν ξέρει τι λέει!



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #6 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 14:58:17 μμ
Στέλιο καλώς μας βρήκες και καλή τύχη στην αγορά σου…..

Έχω το 650 απ το 2003, και έχω κάνει πολλά πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα…..
Το 700 το πήρε ο φίλος μου, όπως και πολλά παιδία απ το club και το forum και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι …..

Όσο για τους κινητήρες είναι τέρατα αξιοπιστίας …….
Τώρα το 700 δεν πουλάει λόγω αισθητικής….. σ αρέσει το παίρνεις δεν σ αρέσει πάς σε άλλο….

Γνώμη μου κάνε Test Drive τις μηχανές για τις οποίες ενδιαφέρεσαι και άσε τις γνώμες των φίλων σου κλπ μην σε επηρεάζουν……. 


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Reply #7 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 15:00:07 μμ
Έχω το 700άρι.

Να αρχίσω να υπερασπίζω την αγορά μου δε μου αρέσει.
Απλά καβάλησέ το, κάνε ένα test-ride (αν δεν έχεις κάνει ήδη...) και μετά αποφασίζεις.

Έχω 12000+ χλμ δε μου έχει βγάλει προβλήματα εκτός από:
Έκοψε ντίζα συμπλέκτη στα 7.000χλμ (ίσως και να ήθελε κάποια στιγμή λίπανση και να έφταιγα εγώ)
Πολύ μικρά σημαδάκια οξείδωσης στις μπουκάλες, τα καθάρισα και έφυγαν.
Επίσης πετάει ελλάχιστη ποσότητα λαδιού από το πάνω καπάκι στον πίσω κύλινδρο (θέλει σύσφιξη)

Κατά τ'άλλα περί ασχήμιας, ομορφιάς, φαναριών, κεντρικού κλειδώματος, δερμάτινου σαλονιού, dvd player κλπ...
Απλά είναι υποκειμενικά!

Έχει πιο δυνατό κινητήρα από το προηγούμενο.
Αν θέλεις ρώτα συγκεκριμένα πράγματα και αν μπορώ, ευχαρίστως να σου απαντήσω.



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #8 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 17:14:02 μμ
Στέλιο, τα φιλαράκια σου ή δεν ξέρουν από μηχανές (κινητήρες) ή σου κάνουν πλάκα.
Ο κινητήρας του ΤΑ700 κυκλοφορεί αρκετό καιρό και προέρχεται από ένα άλλο μοντέλο της εταιρίας, το Honda NT700V Deauville. Και εϊναι πιο δυνατός από τους προηγούμενους κινητήρες 600/650 που φόραγαν τα ΤΑ.

Τα δε φρένα του (με το CBS) είναι απλώς....να τα ζηλεύουν άλλα μηχανάκια (της κατηγορίας του).

Οδήγησε ένα, και μετά τα ξαναλέμε...

καλώς ήλθες

ΥΓ: Για ρώτα και τα φιλαράκια, ποια προβλήματα εννοούν. Να μάθουμε και εμείς δηλαδή... :2search: :2dizzy:
« Last Edit: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 17:21:38 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline kuzco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 36
Reply #9 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 17:40:52 μμ
Αυτό που άκουσα είναι οτι ο κινητήρας είναι καινούριος, καμία σχέση δεν έχει με τον παλιό κινητήρα του ΤΑ, και ότι δεν έχει σχεδόν καθόλου ένα χρόνο τώρα που κατι σημαίνει αυτό. Γεγονός που μπορεί να έχει αντίκτυπο και στα ανταλλακτικά αργότερα.

Όσον αφορά την ντίζα του συμπλέκτη, με το CB μου έιχε σπάσει πανω απο 5 φορές η ντίζα του συμπλέκτη, και επειδή δεν βρίσκεις πλέον τέτοια ντίζα έτρεχα στα ποδηλατάδικα και έκανα αλχημείες προκειμένου να μην μείνω στην μέση του δρόμου. Η ντίζες είναι απο τα κλασσικά προβλήματα της Honda?????!!!!!!

Για την σκουριά στις μπουκάλες τώρα μου φαίνεται ύποπτη η σκουριά στις μπουκάλες στα 12000 χλμ, σε 5-6 χρόνια τι κάνει θα το βάφουμε με Hamerite!!!! Σαν την διαφήμιση??????????



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #10 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 17:49:46 μμ
Δεν λέμε ότι είναι το καλύτερο/ομορφότερο από όλα τα άλλα μηχανάκια που υπάρχουν, γιατί το καλύτερο/ομορφότερο είναι εκείνο που ταιριάζει/αρέσει στον καθένα και ανάλογα τη χρήση που το θέλει.
Αλλά όχι όμως και ότι ο κινητήρας είναι προβληματικός! Μην τρελαθούμε!
Εϊπαμε ότι προέρχεται από ένα άλλο μοντέλο της Χόντα. Ο οποίος με τη σειρά του προέρχεται από τον προηγούμενο κινητήρα του ΤΑ.

Λοιπόν για να βγείς από πάνω από τα φιλαράκια σου, πες τους ότι ο 700 πρωτοφορέθηκε στις Deauville και προέρχεται από τον 650 με κύριες αλλαγές την αύξηση της χωρητικότητας των κυλίνδρων και με αντικατάσταση των καρμπυρατέρ με σύστημα ψεκασμού. Άρα πού είδαν τα προβλήματα? Στον κινητήρα του 650 ή στο σύστημα ψεκασμού της Keihin?

« Last Edit: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 17:55:04 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


andy

  • Guest
Reply #11 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 23:39:38 μμ
Δεν έχει πουλήσει πολύ γιατί έβαλαν αυτό το ηλίθιο το φανάρι μπροστά και ξενέρωσαν τον κόσμο!
Οχι γιατί έχει πρόβλημα ο κινητήρας που σου λένε οι φίλοι σου παραπάνω...τα Honda μπορείς να τα κατηγορήσεις για άχρωμα, για άοσμα, χωρίς να έχουν προσωπικότητα, συντηρητικά,μια απο τα ίδια, ξαναζεσταμένο φαγητό...και αρκετά ακόμα....... αλλά σε θέμα κινητήρα, όποιος κατηγορεί την honda μάλλον δεν ξέρει τι λέει!
Κοίτα ποιος μιλάει :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #12 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 23:41:16 μμ
Κοίτα ποιος μιλάει :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

Πότε κατηγόρησα τους κινητήρες της Honda και δεν το θυμάμαι; ???



andy

  • Guest
Reply #13 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 23:43:38 μμ
Πότε κατηγόρησα τους κινητήρες της Honda και δεν το θυμάμαι; ???
Γενικά. Δεν στρίβουν δεν έχουν πλαίσιο δεν έχουν αυτό ...εκείνο



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #14 on: Κυριακή 22 Μάρτιος 2009, 23:46:11 μμ
Τι γένικα;
Τι αυτό...εκείνο;

Εγώ αναφέρομαι στον κινητήρα της Honda παραπάνω!
Πότε είπα οτι οι κινητήρες honda είναι αναξιόπιστοι;

Μην βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα!



Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #15 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 00:17:52 πμ
Στέλιο καλωσόρισες στην παρέα μας. Γιά "τεχνικούς λόγους" άλλαξα με Ελληνικούς χαρακτήρες τον τίτλο σου.



Offline Nikos-Veria

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 213
Reply #16 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 00:26:13 πμ
 :welcome: :welcome: :welcome:



Offline thanos_trikala

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1753
Reply #17 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 01:49:55 πμ
 :welcome:




Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
Reply #18 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 08:57:18 πμ
Καλώς ήρθες Στέλιο στην παρέα. Το σημαντικό είναι να το κανείς ένα τεστ ράιντ και προχωρά άφοβα αν σε ικανοποιεί.


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!


Offline alexvan

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 42
Reply #19 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 09:43:34 πμ
Στέλιο καλημέρα και από μένα. Απλά θα σου πω ότι εγώ αγόρασα το 700 πριν από ένα μήνα περίπου έχοντας περάσει από την κατοχή μου πάνω από 15 μοτοσυκλέτες όλων των ειδών. Είναι το μόνο από όλα που νοιώθω ότι θα με συντροφεύει για τα προσεχή χρόνια και αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι το ΤΑ είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει σχεδόν όλα και σχεδόν καλά. Αν με καταλαβαίνεις εγώ θα το παρομοίαζα με εργαλείο δουλειάς και διασκέδασης. Σίγουρα δεν έχει υστερικό γκάζι και τρελά κρατήματα. Στάθμισε τι ακριβώς θέλεις και επέλεξε αυτό που και αισθητικά σε καλύπτει. Τα περί προβληματικών μοτέρ και ιστορίες για αγρίους τα ακούω βερεσέ το έτος 2009. Ελπίζω να βοήθησα.



Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #20 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 10:15:59 πμ
Καλώς όρισες στην παρέα μας Στέλιο. Με το καλό ν΄αγοράσεις την μηχανούλα που γουστάρεις. Τώρα για το ερώτημα περί το 700άρι ΤΑ καλύτερα να σου πουν οι κατέχοντες , όπως ήδη κάνανε, αλλά για τον κηνητήρα του ΤΑ 700 αυτά που έχω ακούσει είναι οτι είναι πάρα πολύ αξιόπιστος και φυσικά να μην πούμε για τους κινητήρες της HONDA γενικά , απλώς δεν τίθεται θέμα.



Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #21 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 17:15:11 μμ
Στέλιο καλωσόρισες!


. . .


strofakias

  • Guest
Reply #22 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 20:30:52 μμ
 :welcome: :welcome: :welcome:



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #23 on: Δευτέρα 23 Μάρτιος 2009, 21:03:28 μμ
Για τον κινητήρα δεν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας. Το θέμα με τον συμπλέκτη, μπορεί να είναι κάποια κατασκευαστική βλακεία
αλλά σίγουρα μπορεί να λυθεί με απλή πατέντα (μάλλον κάπου κάνει γωνία η ντίζα στο βαρελάκι...)
Σαν επιδόσεις, στήσιμο κλπ για τα δεδομένα της κατηγορίας, αλλά και να ταξιδέψεις με αξιώσεις σε κάθε έδαφος και ήπειρο, το μηχανάκι δεν παίζεται !
αισθητικά είναι παρεξηγημένο, αλλά σαν σύνολο είναι σταθερό στο χρόνο !


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #24 on: Τρίτη 24 Μάρτιος 2009, 00:27:14 πμ
Καλώς μας ήρθες Στέλιο  :welcome: :welcome: :welcome:


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………