Hellas Transalp Forum

Μέτρηση αυτονομίας (κατανάλωση)

επισκέπτης · 630956

Offline tsao-nikos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 33
Reply #1075 on: Πέμπτη 08 Μάιος 2014, 16:03:54 μμ
Εγω παιδια απλα ειπα ποσα εκανα με ενα γεμισμα γιατι δεν το ειχα ξαναμετρησει, και πιστευω οτι δεν καιει πολυ για τα χρονια και την τεχνολογια που εχει.Απο εκει και περα, εδωσα το σκουτερ γιατι ηθελα μηχανη χωρις να σκεφτομαι την καταναλωση.Η αισθηση ειναι αυτη που μετραει, δεν γκρινιαξα καθολου απλα παραθετω στοιχεια και νομιζω πως ξεφυγαμε απο το θεμα.Φιλικα παντα.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #1076 on: Πέμπτη 08 Μάιος 2014, 17:58:41 μμ
Εγω παιδια απλα ειπα ποσα εκανα με ενα γεμισμα γιατι δεν το ειχα ξαναμετρησει, και πιστευω οτι δεν καιει πολυ για τα χρονια και την τεχνολογια που εχει.Απο εκει και περα, εδωσα το σκουτερ γιατι ηθελα μηχανη χωρις να σκεφτομαι την καταναλωση.Η αισθηση ειναι αυτη που μετραει, δεν γκρινιαξα καθολου απλα παραθετω στοιχεια και νομιζω πως ξεφυγαμε απο το θεμα.Φιλικα παντα.

Καμιά φορά, αναρωτιέμαι αν αυτό που γλυτώνεις στο καύσιμο, φεύγει αλλού. Τι θέλω να πω, στο συνεργείο που πηγαίνω την μηχανή, κάθε λίγο και λιγάκι βλέπω σκούτερ (πολλά τα έχω δει κάμποσες φορές), μία για το ένα, μία για το άλλο. Αυτό με κάνει κι αναρωτιέμαι, μήπως είναι στο γενικό σύνολο οικονομικότερη;


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Reply #1077 on: Πέμπτη 08 Μάιος 2014, 20:48:39 μμ
Πήγαινες με 160  στις ατελείωτες και βαρετές ευθείες της εθνικής και ήσουν ευτυχισμένος ; και αυτοί που σε πέρναγαν σαν σταματημένο με 260 τι ήταν ;
Δεν τους ρώτησα ποτέ! Δεν με ενδιαφέρει!

Κάποια στιγμή στη ζωή μου κατάφερα μετά από ένα Yamaha SR250 και πήρα Transalp. Πηγα με αυτό στη Βαρκελώνη, στο Αμστερνταμ, στην Σμύρνη, στη Ζυρίχη, στο Μόναχο, στο Λουξεμβούργο, στις Βρυξέλλες, στο Μιλάνο, στο Βουκουρέστι, στην Κωνσταντινούπολη, στο Stelvio, στις Αυστριακές Άλπεις και σε αρκετά ακόμα μέρη. Ναι ταξιδευα με 140-160 στην Εθνική οδό και στην Autostrada και στην Autobahn και στην Autoroute. Πήγα και σε χωματόδρομους, ταξίδεψα και σε κακοτράχαλη άσφαλτο τόσο στην Ελλάδα όσο κύριως στα βαλκάνια. Εκμεταλεύτηκα το μηχανάκι στο μέρος των δυνατοτήτων του! Όταν κατάφερα να πάρω κάτι καλυτερο το πούλησα σε άριστη κατάσταση και αυτός που το αγόρασε (γείτονας στον απο κάτω όροφο) το έχει τρία χρόνια αλλάζοντάς του μόνο λάστιχα! Αυτό δεν το λές σπάσιμο! Κοιτάζω τα βιντεο και τις φωτογραφίες από όλα όσα έζησα με το μηχανάκι αυτό και χαμογελάω ευτυχισμένος. Για μένα εκπλήρωσε τον προορισμό του και με το παραπάνω! :)

καποτε ενω ταξιδευα απο Κολωνια προς Φραγκφουρτη με το ICE πηγαιναμε με 317χ/ω σταθερα.
κοιταζοντας εξω θυμαμαι οτι μου ειχε κανει εντυπωση το θεαμα των οδηγων souper sport μοτοσυκλετων να τα σπανε με βαριες κ λοσταρια διοτι δεν μπορουσαν να ξεπερασουν το τρενο.
εκτοτε το ειχα απορια κ αναρωτιωμουν το γιατι...γιατι τα σπανε?
επειτα απο 7 χρονια κ μετα απο το παραπανω ποστ ομως μου λυθηκαν ολες!

Φοβάμαι ότι μάλλον θα χρειαστούν άλλα 7 ίσως και περισσότερα χρόνια για να σου λυθεί η απορία! Το περι ου ο λόγος post έχει παντελώς διαφορετικό νόημα και ο νοων νοείτο! ;)




Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #1078 on: Πέμπτη 08 Μάιος 2014, 21:03:35 μμ
Οι περισσότεροι εδώ μέσα είχαν ΤΑ. Φαντάζομαι ότι όλοι μας ξέρουμε πόσο καίει στα 90, 120, 140, 160 χαω. Και δεν έχει και νόημα πόσο καίει. Το νόημα είναι στη ευχαρίστηση της "καβάλας".



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #1079 on: Πέμπτη 08 Μάιος 2014, 22:55:59 μμ
Με mz εκανα γυρο πελλοπονησου 900 τοσα χιλιομετρα...
Απο τα πρωτα μου ταξιδια που δεν θα ξεχασω ποτε...
Παιζει νομιζετε κανενα ρολο ποσο εκαιγε η με ποσα πηγαινα;

Το θεμα ειναι πως νιωθεις... Και εγω τοτε ημουν αρχοντας! Αυτο εχει χαραχτει και θα το κουβαλαω για παντα...


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #1080 on: Παρασκευή 09 Μάιος 2014, 06:44:25 πμ


Περίπου τα 100/ωρα θα πιανει στον κατήφορο.........και απίστευτη οικονομία!!! :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #1081 on: Παρασκευή 09 Μάιος 2014, 08:33:50 πμ
εκεινο που διαβαζω και βλεπω ειναι οτι οσοι ειχατε Τρανσαλπ πηγατε στα καλυτερα ....οταν λοιπον καταφερατε να πατε σε κατι μεγαλυτερο δεν εχετε ποια την ιδια δραστηριοτητα ......





ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ  ;D ;D ;D ;D  ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ  :-* :-* :-* :-*




Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #1082 on: Παρασκευή 09 Μάιος 2014, 13:34:39 μμ

αυριο θα παω να φουλαρω καλα καλα να δω ποσο μου εβγαλε τελικα μεσο ορο.



επειδη το ειπα και μονο

σημερα φουλαρισα ξεχυλο που λενε.

9,59 λιτρα +11,47 = 21,06λιτρα για 316 χλμ εκ των οποιων τα μισα σχεδον με καγκουρικο τροπο οδηγησης.

6,7 λιτρα/100χλμ.
θα μπορουσα να γλυτωσω 3-4 λιτρα αλλα δεν θα ειχα ευχαριστηθει την βολτα.





Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #1083 on: Παρασκευή 09 Μάιος 2014, 14:05:10 μμ
εκεινο που διαβαζω και βλεπω ειναι οτι οσοι ειχατε Τρανσαλπ πηγατε στα καλυτερα ....οταν λοιπον καταφερατε να πατε σε κατι μεγαλυτερο δεν εχετε ποια την ιδια δραστηριοτητα ......





ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ  ;D ;D ;D ;D  ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ  :-* :-* :-* :-*

Κατα που πάς ρε καλόπαιδο ? :goofy:



Offline nikos_pc

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 153
Reply #1084 on: Παρασκευή 09 Μάιος 2014, 14:09:22 μμ
Προσπαθώ να μετρώ την κατανάλωση στο TA700 η καλύτερη που έχω δει είναι γύρω στα 4,3-4,6 με ταχύτητες 90-130 και η χειρότερη είναι σε 70 χλμ 5,5 λίτρα κάτι στο όποιο έφταιγε η ποιότητα της βενζίνης που είχα βάλει.



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #1085 on: Παρασκευή 09 Μάιος 2014, 15:04:20 μμ
Όπως εχουμε ξαναπει και αλλες φορες, μην ξεχνατε τις νοθείες με τις οποιες καθε προσπαθεια για μετρηση καταναλωσης παει περίπατο....
Λιγο πολυ ολες νοθευμενες ειναι, το θεμα ειναι να σου κατσει παρτίδα το δυνατον με περισσοτερο "καθαρο" καυσιμο...



Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #1086 on: Σάββατο 10 Μάιος 2014, 07:20:52 πμ
Νομίζω οτι πλέον πρέπει ν απαλλάξουμε τις μοτο απ τι δίλημμα "πόσο καίει ? "
Σαν δίτροχα καίνε πλέον όλα κάμποσο αφού το καυσιμο είναι πανάκριβο , ακόμα και τα παπιά.
Οταν είχα το 650 έκαιγε σχεδόν τα ίδια με το βάρα περισσότερα απ αυτό στην Εθνική , αλλά τώρα κάνω πολύ λιγότερα χλμ , λόγω χρόνου , προτεραιοτήτων και θέμα ακρίβειας φυσικά.
Η ευχαρίστηση και η απόλαυση  μιάς βόλτας με μηχανή παραμένει  και ενα 20 με 30 τις εκατό στο κόστος καυσίμου είναι μηδαμινό ακόμη και τώρα αν κάνουμε μιά βόλτα 100 με 200 χλμ , τι να λέει αν γλυτώσεις 3 με 4 λίτρα καύσιμο αν είναι να χαμογελάς και να φχαριστιέσαι.
Αν όμως κάνεις 40 χλμ πόλης καθημερινά και η μοτο είναι μέρος της δουλειάς εκεί μάλλον θες κάτι άλλο (εδώ που τα λέμε πάντα χρειάζεται κάτι αλλό για τέτοια χρήση , ένα 650 δεν έκανε ποτέ για κούριερ ας πούμε).
Οπότε η συνέχεια τούτης δω της ατέρμονης συζήτησης μόνο για λόγους εγκυκλοπαιδικούς θα συνεχιστεί και ίσως σε καμια εικοσαριά χρόνια λυθεί το μυστήριο πόσο καιει το ξήμιση .....



Εάν έχετε Transalp 650 και ταξιδευετε με 100 χλμ στη εθνική ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείτε!  :eusa_naughty: Το ταξίδι με το ΚΤΕΛ θα σας φανεί πιο συναρπαστικό!
Ελα ρε Κώστα και με μεγάλα εχουμε δει κόσμο να ταξιδεύει με λίγα . Αμα γουστάρει ....
Αλλωστε το ΤΑ και με 130 τη βγάζει αξιοπρεπεστατα.
Φυσικά όποιος μπορεί και έχει απαιτήσεις θα πάρει κάτι γρηγορότερο και δυνατότερο , δεν είμαστε και παντρεμένοι , γκόμενες είναι αυτές. ;)


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #1087 on: Σάββατο 10 Μάιος 2014, 08:16:06 πμ
Νομίζω οτι πλέον πρέπει ν απαλλάξουμε τις μοτο απ τι δίλημμα "πόσο καίει ? "
Σαν δίτροχα καίνε πλέον όλα κάμποσο αφού το καυσιμο είναι πανάκριβο , ακόμα και τα παπιά.
Οταν είχα το 650 έκαιγε σχεδόν τα ίδια με το βάρα περισσότερα απ αυτό στην Εθνική , αλλά τώρα κάνω πολύ λιγότερα χλμ , λόγω χρόνου , προτεραιοτήτων και θέμα ακρίβειας φυσικά.
Η ευχαρίστηση και η απόλαυση  μιάς βόλτας με μηχανή παραμένει  και ενα 20 με 30 τις εκατό στο κόστος καυσίμου είναι μηδαμινό ακόμη και τώρα αν κάνουμε μιά βόλτα 100 με 200 χλμ , τι να λέει αν γλυτώσεις 3 με 4 λίτρα καύσιμο αν είναι να χαμογελάς και να φχαριστιέσαι.
Αν όμως κάνεις 40 χλμ πόλης καθημερινά και η μοτο είναι μέρος της δουλειάς εκεί μάλλον θες κάτι άλλο (εδώ που τα λέμε πάντα χρειάζεται κάτι αλλό για τέτοια χρήση , ένα 650 δεν έκανε ποτέ για κούριερ ας πούμε).
Οπότε η συνέχεια τούτης δω της ατέρμονης συζήτησης μόνο για λόγους εγκυκλοπαιδικούς θα συνεχιστεί και ίσως σε καμια εικοσαριά χρόνια λυθεί το μυστήριο πόσο καιει το ξήμιση .....




 :thumbright:

Έτσι ακριβός είναι....

Πάντως και σε άλλα φόρα ρε παιδιά  διαβάζω διάφορα, τέτοια κάψα σαν εμας να ψάχνουμε να βρούμε αν με ένα γέμισμα βγάλαμε 213 χιλιόμετρα σήμερα και με την αλλιώς οδήγηση μας έβγαλε 221 δεν το έχουν πολλοί....
Ο Λούρος καλά το είπε, υπάρχουν και τα παπάκια, και τα σκούτερ κλπ....
Μηχανή έχεις, τι θέλεις δηλαδής? Να σε πάει με τις αναθυμιάσεις....?

 :)


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #1088 on: Σάββατο 10 Μάιος 2014, 10:41:25 πμ
Συγκρίνοντας όμως τα 6 λίτρα καυσίμου της ΤΑ  με τα 7 λίτρα του corsa (που είναι ένας τόνος βάρος και επι5 η μετωπική επιφάνεια της μηχανής) τότε λες πως μάλλον ειναι πολλά! Αλλά χαλάλι της. Έτσι κι αλλιώς μαζί της κάνω πράγματα που με το αυτοκίνητο δεν μπορώ...

απο το tablet μου ...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline helias

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 209
Reply #1089 on: Τρίτη 13 Μάιος 2014, 16:57:46 μμ
Έτσι άλλο μηχανή άλλο αυτοκίνητο, άλλο σκούτερ άλλο transalp, κάθε ένα έχει τη χάρη του, τα υπέρ και τα κατά του.
Προσωπικά είμαι πολύ συντηρητικός οδηγός και όσες φορές έχω μετρήσει κατανάλωση ποτέ δεν έχω ξεπεράσει τα 6 lt / 100 χλμ.
Εντάξει ένα corsa έχει σχετικά καλύτερη κατανάλωση, αλλά ... πολύ περισσότερη ώρα στο τιμόνι μέσα στην πόλη , πολύ λιγότρη ευχαρίστηση στο ταξίδι.
Από την άλλη ένα παπάκι έχει μεν καλύτερη κατανάλωση καυσίμου, αλλά πολύ λιγότερη ασφάλεια εντός και βέβαια εκτός πόλης.
Ας μην επεκταθούμε σε άλλου τύπου μηχανές και σε θέματα αξιοπιστίας, ευελιξίας κλπ.
Θέλω λοιπόν να καταλήξω ότι όλοι μας νοιαζόμαστε πλέον για την οικονομία καυσίμων, αλλά παράλληλα δεν πρέπει να κάνουμε οικονομία στο συναίσθημά μας, που μας λέει να ανοίξουμε απαλά το γκάζι, να γεμίσουμε τα μάτια μας εικόνες και ας είναι τις περισσότρες φορές ο δείκτης βενζίνης στο κόκκινο.



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #1090 on: Τετάρτη 14 Μάιος 2014, 12:18:10 μμ
Θέλω λοιπόν να καταλήξω ότι όλοι μας νοιαζόμαστε πλέον για την οικονομία καυσίμων, αλλά παράλληλα δεν πρέπει να κάνουμε οικονομία στο συναίσθημά μας, που μας λέει να ανοίξουμε απαλά το γκάζι, να γεμίσουμε τα μάτια μας εικόνες και ας είναι τις περισσότρες φορές ο δείκτης βενζίνης στο κόκκινο.
:eusa_clap: :eusa_clap:



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #1091 on: Παρασκευή 20 Ιούνιος 2014, 20:56:52 μμ
Μετρησα το παπί στη δουλειά για να δω κατανάλωση
Daytona 110
Φουλαρισμα λοιπόν τάπα και μετα απο 147 Κμ πήρε σήμερα 3,29 λίτρα 5,50 ευρώ :goofy:
Κατανάλωση λοιπόν 2 L / 100 Km   πολύ καλα
Χρήση μικτη και πάντα τερμα γκάζι


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #1092 on: Σάββατο 21 Ιούνιος 2014, 07:59:34 πμ
Μετρησα το παπί στη δουλειά για να δω κατανάλωση
Daytona 110
Φουλαρισμα λοιπόν τάπα και μετα απο 147 Κμ πήρε σήμερα 3,29 λίτρα 5,50 ευρώ :goofy:
Κατανάλωση λοιπόν 2 L / 100 Km   πολύ καλα
Χρήση μικτη και πάντα τερμα γκάζι

ρε συ εισαι πειραγμενο  ???   :2hysterical:




Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #1093 on: Σάββατο 21 Ιούνιος 2014, 11:18:04 πμ
40+ σελίδες για την κατανάλωση, ας προσθέσω κι εγώ το λιθαράκι μου :)

Στη μηχανή πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η αεροδυναμική αντίσταση. Ταξιδεύω τελευταία χωρίς τη μπαγκαζιέρα και υπάρχει μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση και συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Αν δείτε εδώ το TL 650 http://motorcycleperformanceanalyzer.com/honda/xl-650-l-transalp-2006/  και πάτε στην 5η σχέση επάνω στην καμπύλη, θα δείτε ότι δεν μπορείτε να πιάσετε 200 χιλιόμετρα για τον απλό λόγο ότι εκεί η αεροδυναμική αντίσταση είναι μεγαλύτερη από την δύναμη που παράγει ο κινητήρας. Πρακτικά η τελική βρίσκεται στα 170+ χλμ. Δείτε επίσης σε διάφορες ταχύτητες την αεροδυναμική αντίσταση:

στα 80: 156 Ν
στα 100: 253 Ν
στα 120: 366 Ν
στα 140: 491 Ν

Παρατηρήστε πόσο περισσότερο έργο πρέπει να παράξει ο κινητήρας για να πιάσει την δεδομένη ταχύτητα. Φανταστείτε τώρα βαλίτσες, συνοδηγό κτλ

Λέει ο άλλος "με παπί καίω 2 λίτρα" αλλά πας με 80-90 χλμ και μικρές επιταχύνσεις (για 80 κιλά μηχανάκι). Πήγα κι εγώ με 80 χλμ και επιταχύνσεις "παπιού" το 700 και είδα 3,7 (λόγω βάρους και αντιστάσεων-τριβών).

Τα αυτοκίνητα έχουν καλύτερη αεροδυναμική και την "άνεση" (=χώρος) να έχουν κιβώτιο ταχυτήτων με μακριές σχέσεις. Το Κόρσα που αναφέρατε παραπάνω αν ζοριστεί και πρέπει να επιταχύνει καίει για πλάκα 10 λίτρα στα 100 χλμ. Αλλά στα 120 λόγω κιβωτίου και σχήματος πάει σχεδόν τα ίδια σε κατανάλωση.

Άρα: επιταχύνσεις, υψηλή ταχύτητα, φόρτωμα = υψηλή κατανάλωση. Από την άλλη το "fun factor" είναι ανεβασμένο! Ποιο αυτοκίνητο επιταχύνει όπως το ταπεινό 700: ?



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #1094 on: Σάββατο 21 Ιούνιος 2014, 11:30:08 πμ

Λέει ο άλλος "με παπί καίω 2 λίτρα" αλλά πας με 80-90 χλμ και μικρές επιταχύνσεις (για 80 κιλά μηχανάκι). Πήγα κι εγώ με 80 χλμ και επιταχύνσεις "παπιού" το 700 και είδα 3,7 (λόγω βάρους και αντιστάσεων-τριβών).



Ο άλλος φίλε μου με το παπί δεν το έγραψε για να κάνει σύγκριση με το ΤΑ ή με οποιοδήποτε άλλο όχημα!!
Απλά μια αναφορά έγινε για το πόσο καει ενα παπί!!


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #1095 on: Σάββατο 21 Ιούνιος 2014, 21:28:04 μμ
Πιστεύω ότι είναι κάτι σχετικό. Με 30 ευρώ έχω πάει στο Βραχάτι Κορινθίας και γύρισα αλλά στην ίδια διαδρομή άλλη φορά δεν έφτασαν ούτε για ζήτω. Η διαδρομή με το ίδιο αυτοκίνητο κι απ' τον παλιό.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline haniotis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 610
Reply #1096 on: Τρίτη 02 Σεπτέμβριος 2014, 16:15:04 μμ
Γεια σας και από μένα!
Μετά από κάμποσο και ρο, είναι αλήθεια, είπα να καταθέσω την εμπειρία μου σχετικά με την κατανάλωση του 600 μου.
Όταν το είχα πάρει στα χέρια μου, προ αμνημονεύτων ετών, το πήγα στην μαμά για σέρβις. Το συγκεκριμένο μαγαζάκι έχει κλείσει. Πήγα λοιπόν να το πάρω, και μου λέει ο μάστορας, δεν το παίρνεις να το κάνεις μια βόλτα, να μου πεις πώς το αισθάνεσαι τώρα; (γεμάτος περηφάνια!!) Το καβαλάω λοιπόν, και αισθάνθηκα σαν να είχα κάτσει σε άλλη μηχανή! Ένας βρυχηθμός, ένα πράγμα, ένα ζόρι να λες τώρα, το Τρανσαλπάκι μου είναι η κανένα Δουκάτι; Γυρίζω πίσω, και όσο μπορούσα πιο ευγενικά του είπα να μου βάλει τα ζιγκλέρ που είχε πάνω προηγουμένως, επειδή αν ήθελα ΚΤΜ, θα αγόραζα ΚΤΜ. Τότε μπορούσα!  :goofy: Το άτομο μου είχε βάλει 125 μπρος πίσω. Τέλος πάντων, τέτοιες πρωτοβουλίες στο μηχανάκι μου δεν θέλω, και δεν το ξαναπήγα. Πέρασε καιρός και μετα από μια τράκα, μου δόθηκε η ευκαιρία να το κοιτάξω λίγο καλύτερα το θέμα του μηχανακιού. Ο χέηνς λέει ότι παίρνει 115-118. α παράγγειλα λοιπόν, παρ' όλες τις ενστάσεις των μηχανικών, και τα τοποθέτησαν σχεδόν με το ζόρι! (Αυτό πάλι, το μάστορας είμαι ότι θέλω κάνω, με ξεπερνάει..) Βρήκαν πάνω 120 μπρος πίσω. Το ότι η μαμά έχει άλλο νούμερο στον πίσω κύλινδρο από τον μπροστά, θεωρείται κακοτεχνία, η "έλα μωρέ!" Στό θέμα μας όμως.. Πριν τις αλλαγές, από γέμισμα σε γέμισμα, είχα 180-200 χιλιόμετρα. Σημείωση, με 16ρι γρανάζι μπροστά. Μετά τις αλλαγές, δεν θα το πιστέψετε, 240-250 χιλιόμετρα ανά γέμισμα!! Αυτό το γράφω μετά από 10 τουλάχιστον γεμίσματα, οπότε είναι σχετικά ακριβές. Πόσο βγαίνει, 30% ;
Η δε διαφορά στην απόδοση του μοτέρ, δεν ήταν ανάλογη. Για την ακρίβεια, ακούγεται λιγότερο, τελικιάζει το ίδιο, (η σχεδόν το ίδιο) και η ροπή είναι ανεπαίσθητα μικρότερη. Ανεπαίσθητα όμως!
Συμπέρασμα: Τσεκάρετε τα ζιγκλέρ σας. Τσεκάρετε την δουλειά του μάστορα.
Αυτά, και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Success is just like being pregnant.
Everybody congratulates you,
but nobody knows how many times you were F****D


Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #1097 on: Τρίτη 02 Σεπτέμβριος 2014, 22:15:43 μμ
Ο άλλος φίλε μου με το παπί δεν το έγραψε για να κάνει σύγκριση με το ΤΑ ή με οποιοδήποτε άλλο όχημα!!
Απλά μια αναφορά έγινε για το πόσο καει ενα παπί!!


Δεν το έγραψα για το φίλο εδώ. Γενικά μιλούσα. Παρεμπιπτόντως, σε ταξίδι 2200 χιλιομέτρων με το 700 συνολικά έκαψα 90 λίτρα (4,1 λίτρα/100 χλμ). Αν είναι σωστές οι αντλίες (που δεν νομίζω! Κάτι θα κλέβουν). Οδήγηση όπως πάντα στρωτή.   



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #1098 on: Τρίτη 02 Σεπτέμβριος 2014, 22:22:03 μμ
Μωρέ τη βλέπω τη δουλειά, στο τέλος θα τις κάνουμε σαν το γαϊδούρι του Χότζα, πάνω που το έμαθε να μην τρώει ψόφησε!



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1099 on: Τετάρτη 01 Οκτώβριος 2014, 15:13:36 μμ
Ο καλός ο μύλος τα αλέθει όλα :



είναι τυχαίο που είναι Honda? ;D