Hellas Transalp Forum

Μέτρηση αυτονομίας (κατανάλωση)

επισκέπτης · 628616

Offline dge86

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 26
Reply #975 on: Πέμπτη 30 Μάιος 2013, 22:10:56 μμ
Φίλε Αποστόλη το μυστικό είναι στο δεξί σου χέρι. Στην ουσία μετράς την κατανάλωση του εαυτού σου και όχι της μηχανής.
Εγώ για παράδειγμα είμαι οδηγός "χαμηλής κατανάλωσης". Στο αμάξι μου καίω 5 λίτρα όταν το εργοστάσιο δίνει 6.

Η μείωση της κατανάλωσης είναι συνδυασμός δεκάδων κινήσεων, πότε αλλάζεις ταχύτητα, πότε ανοίγεις το γκάζι, πότε το κλείνεις, πότε φρενάρεις...
Ας πούμε ότι κάποιοι το έχουν μελετήσει το θέμα και κάνουν τις ιδανικές κινήσεις για να πετύχουν αυτές τις αποδόσεις..



Offline apostolis1978

  • tolisionikos
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 205
Reply #976 on: Πέμπτη 30 Μάιος 2013, 22:23:33 μμ
Φίλε Αποστόλη το μυστικό είναι στο δεξί σου χέρι. Στην ουσία μετράς την κατανάλωση του εαυτού σου και όχι της μηχανής.
Εγώ για παράδειγμα είμαι οδηγός "χαμηλής κατανάλωσης". Στο αμάξι μου καίω 5 λίτρα όταν το εργοστάσιο δίνει 6.

Η μείωση της κατανάλωσης είναι συνδυασμός δεκάδων κινήσεων, πότε αλλάζεις ταχύτητα, πότε ανοίγεις το γκάζι, πότε το κλείνεις, πότε φρενάρεις...
Ας πούμε ότι κάποιοι το έχουν μελετήσει το θέμα και κάνουν τις ιδανικές κινήσεις για να πετύχουν αυτές τις αποδόσεις..


ενταξει δεν λεω σιγουρα μετρανε πολλοι παραγοντες.για να πετυχεις ολους αυτους ε νομιζω δεν ειναι κι ευκολο... τελος παντων καλα να ειμαστε πανω απ ολα κ ολοι ορθιοι!!!ετσι κι αλλιως τα ΤΑ δεν ειναι κ τα καλυτερα στην καταναλωση.
« Last Edit: Πέμπτη 30 Μάιος 2013, 22:25:22 μμ by apostolis1978 »


xlv 650


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #977 on: Πέμπτη 30 Μάιος 2013, 22:29:42 μμ
συγνωμη κιολας ρε παιδια με ολο το θαρρος αλλα αυτα τα νουμερα τα βλεπω λιγο εξωπραγματικα.με γνωστους κ φιλους που μιλαμε που εχουν το 650 οπως κι εγω αυτα τα νουμερα δεν υπαρχουν... ακομα κ με γεματο ρεζερβουαρ(19 λιτρα)κ μεχρι κ πιο πανω στην ταπα ακριβως το πολυ 330 κ μετα απο το μεγαλο service k χωρις δευτερο ατομο.δεν ξερω τι να πω... δικιο θα εχετε σορυ κιολας.θα την αφησω να αδειασει τελειως θα τη γεμισω να δω τι παιζει.. και εχω κανει και πριν 5 μηνες βεβαια ρυθμιση βαλβ. κ καθαρισμο καρμπς.
Γνώμη μου πάντως είναι να μη την αφήσεις ν΄αδειάσει.
Μια ''μέτρηση'' μπορείς σίγουρα να πάρεις και στα 200 διανυθέντα km ,
δια της εις ατόπου απαγωγής και αυτό γιατί μπορεί 'κάνα σκουπιδάκι να σου κάνει ζημιά στη τροφοδοσία. ;)
Δοκίμασε αν μπορείς όταν οδηγείς να ΄χεις ως''μπούσουλα''τις 5000rpm ως μέγιστο-;άλλωστε το Ι.Χ πως το'' πάμε'';- και μάλλον θα τις δεις ??? κι εσύ τις παραπάνω τιμές,
αφού το μηχανάκι είναι πένα. :goofy:
Αυτά σε καθημερινή βάση.Εντάξει κάποια στιγμή θα τη γκαζώσεις και θα παίξεις μαζί της,
 αφού είμαστε παιδιά ακόμα,αλλά κατά κόρον οι περισσότεροι τα ΤΑ τα οδηγούμε νορμάλ.
Παρεπιπτώντως


Uploaded with ImageShack.us
πόσο να μου'χει κάψει μέχρις εδώ;κάνα 10ευρω :eusa_think:



Offline apostolis1978

  • tolisionikos
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 205
Reply #978 on: Πέμπτη 30 Μάιος 2013, 22:42:54 μμ
Γνώμη μου πάντως είναι να μη την αφήσεις ν΄αδειάσει.
Μια ''μέτρηση'' μπορείς σίγουρα να πάρεις και στα 200 διανυθέντα km ,
δια της εις ατόπου απαγωγής και αυτό γιατί μπορεί 'κάνα σκουπιδάκι να σου κάνει ζημιά στη τροφοδοσία. ;)
Δοκίμασε αν μπορείς όταν οδηγείς να ΄χεις ως''μπούσουλα''τις 5000rpm ως μέγιστο-;άλλωστε το Ι.Χ πως το'' πάμε'';- και μάλλον θα τις δεις ??? κι εσύ τις παραπάνω τιμές,
αφού το μηχανάκι είναι πένα. :goofy:
Αυτά σε καθημερινή βάση.Εντάξει κάποια στιγμή θα τη γκαζώσεις και θα παίξεις μαζί της,
 αφού είμαστε παιδιά ακόμα,αλλά κατά κόρον οι περισσότεροι τα ΤΑ τα οδηγούμε νορμάλ.
Παρεπιπτώντως


Uploaded with ImageShack.us
πόσο να μου'χει κάψει μέχρις εδώ;κάνα 10ευρω :eusa_think:
βρισκεις ακρη με τον δεικτη βενζινης του 650???? εγω οχι κ πολυ παντως... απο ενα σημειο κ μετα γινεται πολυ αγχωτικος... παντως θα κανω αυτο που λες με οριο τις 5000 να δω τι παιζει.. η αληθεια ειναι οτι ενταξει κατι ψιλογκαζιες αγριες,αποτομες του δινουμε που κ που... μιλαγα κ με τον αδερφο μου πριν λιγο που εχει μια CBR 600 του 99 κ μου ειπε οτι αποκλειεται να εχω τοσο μεγαλη καταναλωση.... βρε μπας και απο τα 35 αρχιζω να τα χανω????  ??? ??? ???καηκαμε τοτε... σκεψου να παω 40+ :horseshit: :horseshit:


xlv 650


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #979 on: Πέμπτη 30 Μάιος 2013, 23:17:57 μμ
καταρχην να πω κατι λιγο ασχετο
οταν η μανικα μπαινει στο ντεποζιτο στο 650,απο την πρωτη φορα που θα χτυπησει μεχρι να γεμισει φουλ,ανετα παιρνει 5 ευρω.τοσο χαλια δομη εχει αυτο το ρεζερβουαρ? ο βενζινας μου(που ειναι υπομονετικος) τις πρωτες φορες αναρωτιοταν που παει η βενζινη  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

τωρα στο θεμα
απο τερμα γεματος,συνηθως στα 100 χλμ αποσταση αρχιζει να κουνιεται ο δεικτης προς τα κατω και κατεβαινει σχετικα γρηγορα.και στα 200 σχεδον χλμ αρχιζει να πιανει την κοκκινη γραμμη.

την τριτη που κατεβηκα αθηνα,στην μιση διαδρομη πηγαινα με 90-100χλμ και στην υπολοιπη με 140+

στα 200 χλμ ο δεικτης ηταν στην μεση ακομα.θελω να πω οτιμε συνετη και οικονομικη οδηγηση δεν ειναι περιεργα τα νουμερα αυτα.
απλα θεωρω δυσκολο να τα επιτυχω προσωπικα εγω τουλαχιστον.

πως κανετε ταξιδι ρε παιδια με 90 χλμ? πως μαζευετε χλμ?




Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #980 on: Πέμπτη 30 Μάιος 2013, 23:20:59 μμ

Παρεπιπτώντως


Uploaded with ImageShack.us
πόσο να μου'χει κάψει μέχρις εδώ;κάνα 10ευρω :eusa_think:

εχεις κανει 170 χλμ και ο δεικτης ειναι ακομα εκει?
 :o :o :o :o :o
χαρα στην υπομονη σου.




Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #981 on: Πέμπτη 30 Μάιος 2013, 23:56:59 μμ


την τριτη που κατεβηκα αθηνα,στην μιση διαδρομη πηγαινα με 90-100χλμ και στην υπολοιπη με 140+

στα 200 χλμ ο δεικτης ηταν στην μεση ακομα.θελω να πω οτιμε συνετη και οικονομικη οδηγηση δεν ειναι περιεργα τα νουμερα αυτα.
απλα θεωρω δυσκολο να τα επιτυχω προσωπικα εγω τουλαχιστον.

πως κανετε ταξιδι ρε παιδια με 90 χλμ? πως μαζευετε χλμ?
Βασικά για να καταλάβεις, εγώ κάνω καθημερινά 55-60 χιλ. σύνολο σπίτι-δουλειά συν καμμια 10αριά εντός .
Με ταχύτητες 90ως110( περιφεριακός) θέλω 25 λεπτά πήγαινε και άλλα τόσα έλα και καίω αυτά που είπα παραπάνω.
Από εθνική οδό και με 130-140 καίω λίγο παραπάνω( 6,5 περίπου λιτρα/100).Χρόνος 20 λεπτά πήγαινε-20 έλα
Τώρα η" ταμπακέρα":περιφεριακός 25 ευρώ/εβδομάδα,εθνική 35 ευρώ/εβδομάδα
σύνολο 40+ το μήνα τσέπη.
Βέβαια και από την εθνική πάλι με 110 πάω,έτσι και η δουλειά μου γίνεται και τα 40 μένουν για σουβλάκια ;) ;)



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #982 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 00:31:14 πμ
Βασικά για να καταλάβεις, εγώ κάνω καθημερινά 55-60 χιλ. σύνολο σπίτι-δουλειά συν καμμια 10αριά εντός .

Τώρα η" ταμπακέρα":περιφεριακός 25 ευρώ/εβδομάδα,εθνική 35 ευρώ/εβδομάδα
σύνολο 40+ το μήνα τσέπη.

εδω σταματανε ολα.
40 ευρω το μηνα μονο απο την συνετη οδηγηση στις μερες μας ειναι θεμα.

εγω δεν την κινω καθημερινα,οποτε οποτε καβαλαω,δεν βαριεσαι,ας καψει οσο θελει.




Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #983 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 09:37:39 πμ
συγνωμη κιολας ρε παιδια με ολο το θαρρος αλλα αυτα τα νουμερα τα βλεπω λιγο εξωπραγματικα.με γνωστους κ φιλους που μιλαμε που εχουν το 650 οπως κι εγω αυτα τα νουμερα δεν υπαρχουν... ακομα κ με γεματο ρεζερβουαρ(19 λιτρα)κ μεχρι κ πιο πανω στην ταπα ακριβως το πολυ 330 κ μετα απο το μεγαλο service k χωρις δευτερο ατομο.δεν ξερω τι να πω... δικιο θα εχετε σορυ κιολας.θα την αφησω να αδειασει τελειως θα τη γεμισω να δω τι παιζει.. και εχω κανει και πριν 5 μηνες βεβαια ρυθμιση βαλβ. κ καθαρισμο καρμπς.

Όπως είπαν πιο πάνω μάλλον παιζει μεγάλο ρόλο το δεξί χέρι. Αλλά εδώ που τα λέμε και τα 370 που αναφέρθηκαν μου φαίνονται κάπως για την ΤΑ. Δεν την έχω πιέσει όμως σε τέτοιο σημείο και δεν ξέρω αν όντως μπορώ να πιάσω τέτοια κατανάλωση. Σε καθημερινή κίνηση Μπραχάμι-Κέντρο-Αιγάλεω και πίσω ο δείκτης μου αρχίζει να πέφτει στα 150-160 χιλιόμετρα ανάλογα με το πόσο ήρεμα οδηγούσα και ανάλογα με το ποιο βενζινάδικο έβαζα βενζίνη. Όταν φτάνει στη μέση γεμίζω συνήθως, αλλά όσες φορές τον έχω αφήσει στα κόκκινα φτάνω κοντά στα 250 με 280 χιλιόμετρα. Στροφές όχι πάνω από 5000 και συνήθως κινούμαι με τη ροή των αυτοκινήτων και όχι των μοτ/των



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #984 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 15:03:39 μμ
....και συνήθως κινούμαι με τη ροή των αυτοκινήτων και όχι των μοτ/των

Eτσι η αλλιώς με την ροή των αυτ/των κινείσαι, απλά δεν σταματάς πλύ στα φαναρια.

Απο μια παλιά μέτρηση που είχα κάνει και είχα κρατήσεις σημειώσεις:

10-8-2011

Φουλάρισμα με 14.99 λίτρα προς 1.660 ε/λ = 25 ευρώ  και μηδενισμα τον ημερήσιο.

14-6-2011   στα 150χλμ ο δείκτης ξεκόλησε από το τέρμα και δείχνει την τελευταία ένδειξη Full
14-8-2011   στα 180χλμ ο δείκτης δείχνει μια ένδειξη παρακάτω στα 3/4
16-8-2011   στα 230χλμ ο δείκτης δείχνει 1/2
18-8-2011   στα 280χλμ ο δείκτης δείχνει 1/4
18-8-2011   στα 320χλμ ο δείκτης ακουμπάει το κόκκινο, μετά απο 10χλμ φουλάρισα με 16.5 λίτρα.
Είχε δλδ άλλα 3,5 λίτρα καύσιμο για ακόμα 60-70χλμ.

Τα χλμτρα εγιναν δικάβαλος με μπαγκαζιέρα, περιοχή Ελευσίνας για καθημερινές δουλειές, και Ταξιδάκι στο Κιάτο απο την Παλιά Ε.Ο.

Η 650 σαν καρπυρατεράτο εχει φυσικά πιο αυξημένη κατανάλωση απο τα αντίστοιχα ψεκαστά.
Ομως οπως πολύ σωστά είπαν αρκετοί συμφορουμίτες το μυστικό είναι στο δεξί μας χέρι.
Πρέπει στις επιταχύνσεις η περιστροφή του γκρίπ να περιμένει την άνοδο του στροφόμετρου, αν ανοίξω το γκάζι αποτομα στα 2/3 της διαδρομής του που αντιστοιχεί σε πχ σε 5000στρ/λ  ενώ ο κινητήρας εχει κάπου τις μισές , η διαφορά υποπίεσης στο βεντούρι μεταβάλει δραματικά το μίγμα αρα και την κατανάλωση για να πετύχει να ανεβάσει ο κινητήρας στροφές στο ποσοστό που ζήτησα.
Αν είναι ανάγκη να γίνει κατι τετοιο δεν πειράζει , ποσες φορές υπάρχει αυτή η ανάγκη? αν όμως είναι τρόπος οδήγησης τότε απλά καταναλώνουμε αδικα καύσιμο.

« Last Edit: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 15:05:20 μμ by Stoneman »



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #985 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 15:31:43 μμ
φιλε stoneman με ποσο πηγαινες ολα αυτα τα 320 χλμ ?????  :o
5,10 λτ/100 χλμ ειναι παααααρα πολυ λίγα!!!!
Θα ηταν σαν να κουβαλας αυγα να υποθέσω... ;D

εκτος κ αν αυτη η καταναλωση που αναφερεις ηταν με το town mate ... :2hysterical:
« Last Edit: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 15:33:28 μμ by leftlane »



Offline Akis

  • PcDoctor
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 408
  • Tragic
Reply #986 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 15:42:56 μμ
Να υποθέσω με απλή 95 οκτάνια , με 100 -110 χιλ/ώρα, έκαψες 5 λιτ./100 και δικάβαλος  με σχεδόν μικτό κύκλο.

Την Αγοράζω!!!!!!!!!!!!

Πληρώνω όσα θες να μου ρυθμίσεις και την δικιά μου να καίει έτσι.

Εγώ αντίστοιχα καίω 6.3 εκτός και 7,8 με 8 εντός. Με ΚΝ. ,120 κιλά εγώ. και ανεμοθωρακα με φρύδι.

Ο μόνος λόγος που αλλάζω μηχανή, (F 700 GS) μετά από 4 ΤΑ και 480.000.χιλ.

’ξιος!!!!!








Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #987 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 16:08:01 μμ

Θα ηταν σαν να κουβαλας αυγα να υποθέσω... ;D

εκτος κ αν αυτη η καταναλωση που αναφερεις ηταν με το town mate ... :2hysterical:

Φίλτρο εχω το γνήσιο.
Οι ταχύτητες δεν ξεπέρασαν τα 100χλμ ,  τα 160 απο τα 320χλμ που εκανα ηταν στην Παλιά Ε.Ο που είναι όλο στροφές και ειδικά το καλοκαίρι ενα σωρό βλαμένους και θελει προσοχή.

Η μικρότερη κατανάλωση που εχω μετρήσει με την ΤΑ είναι 4.7 λ/100χλμ σε ταξίδι με 110χλμ λόγω φόβου απο ρανταρ στην Πάτρα, με το 50αρι παπί είμαι στα 3.3 λ/100χλμ.

Να υποθέσω με απλή 95 οκτάνια , με 100 -110 χιλ/ώρα, έκαψες 5 λιτ./100 και δικάβαλος  με σχεδόν μικτό κύκλο.
Την Αγοράζω!!!!!!!!!!!!
Πληρώνω όσα θες να μου ρυθμίσεις και την δικιά μου να καίει έτσι.
Εγώ αντίστοιχα καίω 6.3 εκτός και 7,8 με 8 εντός. Με ΚΝ. ,120 κιλά εγώ. και ανεμοθωρακα με φρύδι.
Ο μόνος λόγος που αλλάζω μηχανή, (F 700 GS) μετά από 4 ΤΑ και 480.000.χιλ.
!

-Πάντα απλή μπεζίνα, δεν μετραει η σούπερ στην ΤΑ.
-Δεν την πουλάω, γιατί την εχω ανακατασκευάσει με τα χερια μου, και επειδή αν την πουλούσα θα την εδεινα 1800 ευρώ σαν λογικός ανθρωπος.
- Δεν πιστεύω οτι είναι θεμα ρύθμισης, ομως αν σου εχουν ρυθμίσει το μίγμα 1/2 στροφή εξω και την χρησιμοποιείς σαν παπί μέσα στην κίνηση της Αθήνας ωστε το μηχανάκι να δουλεύει στις στροφές που ελέγχονται απο τις pilot screws και οχι απο την βελόνα/διαφραγματα τότε αν κλείσεις μιση στροφή το μίγμα θα δείς διαφορά.
- Η κατανάλωση λόγω αεροδυναμικής είναι σημαντική μετα τα 100χλμ , αλλά και πάλι μιλάμε για λεπτομέρειες.
- το εγραψα, ενας κινητήρας με τεχνολογία 2οετίας  με καρμπς, δεν μπορεί να συναγωνιστεί εν ψεκαστό.
Θα αγόραζα την 700 (Πολύφημο) αλλά ηθελα ενα μηχανάκι που να το "φτιάχνω" εγώ και να μην θέλει εξουσιοδοτημένο για το κάθε τι.





Offline Transalpinos

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 164
Reply #988 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 21:45:10 μμ
αμα το δεξι χερι εχει συνεση ευκολα μπορεις να δεις καταναλωση 5/100 με νορμαλ ταχυτητες (100-110χ/ω)



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #989 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 22:02:10 μμ
...
Θα αγόραζα την 700 (Πολύφημο) αλλά ηθελα ενα μηχανάκι που να το "φτιάχνω" εγώ και να μην θέλει εξουσιοδοτημένο για το κάθε τι.




Εγώ πάλι νομίζω ότι και το 700άρι πάλι εσύ θα το 'φτιαχνες!. Και μάλιστα θα το φχαριστιόσουν αφού για να το κάνεις ένα απλό σερβις αφήνεις πάνω πολύ λίγα πράγματα!



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #990 on: Σάββατο 01 Ιούνιος 2013, 08:32:44 πμ
Πρώτη επαφή με την κατανάλωση της ΤΑ... 6,7l/100km σε μικτή χρήση. Πολλά δεν είναι ;


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #991 on: Σάββατο 01 Ιούνιος 2013, 11:12:28 πμ
Πρώτη επαφή με την κατανάλωση της ΤΑ... 6,7l/100km σε μικτή χρήση. Πολλά δεν είναι ;

Εξαρτάται, σε σχέση με ενα Daihatsu Cuore που εχει " Κατανάλωση : 4.4l /100 km" οπως ισχυρίζεται η αντιπροσωπεία , είναι πολλά.

Ομως εξαρτάται και απο την χρήση, αλλά και απο την διαδρομή, το φορτίο, το δεξί χεράκι μας ;D κλπ. Αν πχ κάποιος διασχίζει την Αθήνα σουβλάκι 2 φορές την ημέρα και το μισό χρόνο της αποστασης που διανύει είναι ακινητοποιημένος σε φαναρια φυσικά θα φανεί μια αυξημένη κίνηση. Δεν εχει σημασία η αποσταση όσο σε πόση ώρα την κάνεις.
Φούλαρέ το μια φορά κάνε ενα ταξιδάκι τύπου μπανάκι μανάκι εξω απο Αθήνα κάπου 200χλμ και φούλαρέ το μετα να δείς τι καίει.



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #992 on: Σάββατο 01 Ιούνιος 2013, 15:33:24 μμ
Πρώτη επαφή με την κατανάλωση της ΤΑ... 6,7l/100km σε μικτή χρήση. Πολλά δεν είναι ;
εξαρταται απο πααααρα πολλα (βενζινες, στυλ οδηγησης κτλ) τα οποια εχουν αναφερθει προηγουμενως. Υπο φυσιολογικες συνθηκες, για το 650 ,με "καθαρη" βενζινη, συντηρημενος κινητηρας  , μονοκαβαλος και νορμαλ αλλαγες ταχυτητων πρεπει να περιμενουμε κοντα στα 6,2 λτ/100 χλμ για μεικτη χρηση (μεση τιμη). Οπως ειπα και παλι αυτο ειναι σχετικο ομως... ;)



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #993 on: Σάββατο 01 Ιούνιος 2013, 18:39:56 μμ
Πριν είχα ένα tiger 900 το οποίο έκαιγε 9 λίτρα....  ;D Βέβαια πήγαινα μονίμως τάπα...  :goofy:

Τώρα με το 650 είμαι πολύ εγκρατής... Περίμενα κατανάλωση γύρω στα 6 -, αλλά καλά είναι και τα 6,7 ... ;D ;D ;D


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline apostolis1978

  • tolisionikos
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 205
Reply #994 on: Τετάρτη 05 Ιούνιος 2013, 15:14:18 μμ
καλησπερα κ παλι.νεα μετρηση(ακρη δεν βγαζω παντως...)ο δεικτης ακουμπαει τη βελονα λιγο πριν μεινει.βαζω 10 ευρω μηδενιζω το κοντερ.σε 1 μερα ξαναεβαλα,δεν θυμαμαι ποσο, ειχε μεσα βεβαια απο την πρωτη φορα.η σταθμη εφτασε μεχρι ισα που εβλεπα δηλαδη τη βενζινη απο την τρυπα του ρεζερβουαρ.σημερα ακουμποντας ο δεικτης παλι στην βελονα σχεδον πριν αδειασει,το κοντερ εγραφε 214.αν το γεμιζα μεχρι πανω ποσα χιλιομετρα θα εβγαζε ακομα??παντα για συνθηκες πολης μιλαμε νορμαλ μεχρι 80 χιλιομ. περιπου.μονοκαβαλος, αδεια μπαγκαζιερα.μη με βρισετε... :o :o βεβαια θα μου πειτε δεν εχεις με τι αλλο να ασχοληθεις??σορυ ρε παιδια το ξερω τα εχουμε ξαναπει ολα αυτα χιλιαδες φορες... ξερω παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.απλα ηθελα να δω ποσο θα μου εβγαζε ακομα την συγκεκριμενη φορα??ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


xlv 650


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #995 on: Τετάρτη 05 Ιούνιος 2013, 16:44:35 μμ
καλησπερα κ παλι.νεα μετρηση(ακρη δεν βγαζω παντως...)ο δεικτης ακουμπαει τη βελονα λιγο πριν μεινει.βαζω 10 ευρω μηδενιζω το κοντερ.σε 1 μερα ξαναεβαλα,δεν θυμαμαι ποσο, ειχε μεσα βεβαια απο την πρωτη φορα.η σταθμη εφτασε μεχρι ισα που εβλεπα δηλαδη τη βενζινη απο την τρυπα του ρεζερβουαρ.σημερα ακουμποντας ο δεικτης παλι στην βελονα σχεδον πριν αδειασει,το κοντερ εγραφε 214.αν το γεμιζα μεχρι πανω ποσα χιλιομετρα θα εβγαζε ακομα??παντα για συνθηκες πολης μιλαμε νορμαλ μεχρι 80 χιλιομ. περιπου.μονοκαβαλος, αδεια μπαγκαζιερα.μη με βρισετε... :o :o βεβαια θα μου πειτε δεν εχεις με τι αλλο να ασχοληθεις??σορυ ρε παιδια το ξερω τα εχουμε ξαναπει ολα αυτα χιλιαδες φορες... ξερω παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.απλα ηθελα να δω ποσο θα μου εβγαζε ακομα την συγκεκριμενη φορα??ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απόστολε καλησπέρα :D,
πρόσεξε λίγο να δεις τι κάνω εγώ:
όταν πάω βενζινάδικο κοιτάω να το φουλάρω μέχρι το μέσα στόμιο του ρεζερβουάρ.
Μηδενίζω τον ημερήσιο χιλιομετρητή.
Βενζίνα θα ξαναβάλω στα 200 διανυθέντα χιλιόμετρα.
Το τεπόζιτό μας είναι 19,5 λιτρα περίπου ,ΚΕΝΟ.
Οταν λοιπόν θα βάλω βενζίνα(στα 200χιλιόμετρα) θα ξαναγεμίσω μέχρι το μέσα στόμιο.
Οπότε μπορείς πολύ εύκολα να δεις πόσα λίτρα έκαψες κοιτάζοντας απλά την ένδειξη της αντλίας.
Αν τα διαιρέσεις δια 2 (π.χ 11,5 λιτρα δια 2=5,75 λίτρα) θα δεις πόσο έκαψες στα 100. ;)     



Offline apostolis1978

  • tolisionikos
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 205
Reply #996 on: Τετάρτη 05 Ιούνιος 2013, 17:00:34 μμ
Απόστολε καλησπέρα :D,
πρόσεξε λίγο να δεις τι κάνω εγώ:
όταν πάω βενζινάδικο κοιτάω να το φουλάρω μέχρι το μέσα στόμιο του ρεζερβουάρ.
Μηδενίζω τον ημερήσιο χιλιομετρητή.
Βενζίνα θα ξαναβάλω στα 200 διανυθέντα χιλιόμετρα.
Το τεπόζιτό μας είναι 19,5 λιτρα περίπου ,ΚΕΝΟ.
Οταν λοιπόν θα βάλω βενζίνα(στα 200χιλιόμετρα) θα ξαναγεμίσω μέχρι το μέσα στόμιο.
Οπότε μπορείς πολύ εύκολα να δεις πόσα λίτρα έκαψες κοιτάζοντας απλά την ένδειξη της αντλίας.
Αν τα διαιρέσεις δια 2 (π.χ 11,5 λιτρα δια 2=5,75 λίτρα) θα δεις πόσο έκαψες στα 100. ;)    
μαλιστα.... ειναι κι αυτος ενας τροπος να δω ποσο μου καιει!!


xlv 650


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #997 on: Τετάρτη 05 Ιούνιος 2013, 18:09:25 μμ
.....ο δεικτης ακουμπαει τη βελονα ....

Αυτό Απόστολε δεν το καταλαβαίνω  :eusa_think:
ο δεικτης παλι στην βελονα σχεδον πριν αδειασει,

Ούτε και αυτό  :eusa_think:

το κοντερ εγραφε 214.αν το γεμιζα μεχρι πανω ποσα χιλιομετρα θα εβγαζε ακομα?

Αρκετά.

Και για να μην πελαγώνεις, η βελόνα του όργανου βενζίνης τερματίζει, η αλλιώς κολάει στο Full δεξιά με 15 ευρώ βενζίνα.
Αν διαβάσεις προηγούμενα ποσταρίσματα απο άλλους συμφορουμίτες θα δείς οτι ο δείκτης "ξεκολάει"  απο τερμα δεξιά αφού διανύσεις 150 εως και 180χλμ.
Αυτό σημαίνει οτι απλά εσύ δεν το φουλάρεις.

Για να την μετρήσεις πρέπει να γεμίσεις το τεπόζιτο μέχρι ενα σημείο που να βλέπεις την βενζίνη με το μάτι και οχι με το όργανο πχ μέχρι το κατω μέρος του λαιμού της τάπας, και μηδενίζεις τον ημερήσιο χιλιομετρητή.
Μετά κάνεις τις βόλτες σου και οταν ο δείκτης φτάσει στό κόκκινο σημάδι ξαναφουλάρεις μέχρι να φτάσει η βενζίνη στο ίδιο σημείο.
Αν τότε εχεις βάλει πχ 16 λίτρα και εχεις 280χλμ στον χιλιομετρητή τα υπολογίζεις ως εξής: αφού στα 280χλμ εκαψε 16 λίτρα τότε στα 100 χλμ πόσα καίει?
και το τύπος είναι : (100 Χ 16) / 280 = 5.71 λ/100χλμ.
Φυσικά όσο πιο πολλά χλμτρα κάνεις τόσο πιο ακριβής θα είναι η μέτρηση, αφού στα λίγα μπορεί και να οδηγείς σκεφτόμενος την κατανάλωση και να προσέχεις.



Offline apostolis1978

  • tolisionikos
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 205
Reply #998 on: Τετάρτη 05 Ιούνιος 2013, 22:54:20 μμ
και οταν ο δείκτης φτάσει στό κόκκινο σημάδι

[/quote]εγω το μετρησα οταν ο δεικτης περασε κ το κοκκινο σημειο... λαθος προφανως.τελος παντων θα κανω ενα γεμισμα,διαβασα κ πολλα που εχουν γραφτει κ θα βγαλω ακρη.να ειστε καλα ολοι που με βοηθησατε κ με βοηθατε παντα!!!!


xlv 650


Offline Hasodikis

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 17
Reply #999 on: Πέμπτη 06 Ιούνιος 2013, 07:13:10 πμ
Εχθές με κίνηση μεικτή αλλά πολύ περισσότερη εντός της πόλης του Ηρακλείου, πήγα βενζινάδικο με 274,5 χλμ και έβαλα αν θυμάμαι καλά 16,8 λίτρα. Στο βενζινάδικο που έκανα τον υπολογισμό μου βγήκε κατανάλωση 6,053λ/100 χλμ........