Hellas Transalp Forum

Τρέμουλο (κραδασμοί, ταλαντώσεις) τιμονιού

επισκέπτης · 133216

Offline thleon

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 836
  • Transalp GS Forum
Reply #100 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 15:51:42 μμ
Και γενικά είναι γνωστό οτι η μπαγκαζιέρα είναι ό,τι χειρότερο για την αεροδυναμική της μηχανής, αφού χωρίς δεν στο κάνει, είσαι εντάξει..

Το φαινόμενο sami είναι πρόβλημα των ελαστικών και μαστίζει όλες τις μάρκες. Επενδύονται πολλά χρήματα για να αντιμετωπιστεί αλλά ακόμα δεν έχει αντιμετωπιστεί από κανέναν 100%. Αυτό το φαινόμενο προκαλεί τρέμουλο στο τιμόνι...



Στα χνάρια του Ντε Ζε ο τσερτς  ;)



Offline Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ

  • Απο
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2457
  • Tie wrap friendly
Reply #101 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 15:52:59 μμ
καταρχην αν κουναει οπως λες το τιμονι θα γκρεμοτσακιζόσουν. Μήπως εννοείς ότι τραβάει δεξιά/αριστερά?

Γιάννη εμένα με μπαγκαζιέρα ή χωρίς, με συνοδηγό ή χωρίς, με καινούργια λάστιχα ή χωρίς, δε μου τοκανε ποτε

Ολες το κανουν δεν υπαρχει περιπτωση να μην, εκτος αν οδηγας καθισμενος στο ντεποζιτο





Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #102 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 15:54:03 μμ
εκτος αν οδηγας καθισμενος στο ντεποζιτο

 :o :o :o  Το έχεις κάνει αυτό;;;;;



Offline Ghallas

  • Azariah ben Moses dei
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1759
  • Quocunque Jeceris Stabit
Reply #103 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 15:54:20 μμ
Στα χνάρια του Ντε Ζε ο τσερτς  ;)

Αυτοί οι δύο θα κάνανε αχτύπητο δίδυμο. Ο De_Ze θα βάζει τις γνώσεις... και ο tserts τα ανταλλακτικά



My bike got stolen and all I got was this lousy thread. And the bike back...


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #104 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 15:55:24 μμ
Ολες το κανουν δεν υπαρχει περιπτωση να μην, εκτος αν οδηγας καθισμενος στο ντεποζιτο

ααααααααα θα με τρελανετε σεις


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Ζορπας

  • ΤΑ 700 Golden Edition, και ασε τους αλλους να ειναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1443
  • Ο Κυπριος του forum
Reply #105 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 16:05:32 μμ
καταρχας καλοριζικο φιλε

την ιδια ερωτηση την εκανε καποιος στο Αγγλικο φορουμ, και οι απαντησεις ηταν οτι ναι το τιμονι παζει δεξια αριστερα, το δοκιμασα και εγω στη δικια μου και ισχυει. Συμβαινει ΜΟΝΟ σε οσους εχουν την πισω βαλιτσα πανω. Αν την βγαλεις και δοκιμασεις ειναι ολα ΟΚ. Παντως και που παιζει το τιμονι, δεν παιζει τιποτα  ;D


And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instict, and the experience as well, you can fly very high.
Ayrton Senna


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #106 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 16:07:43 μμ
Καλως ηρθες στην παρεα Ηλία !
Καλοταξιδη η κουκλα...

Μην ασχολεισαι με τετοια ποταπα πραγματα... εχουν άλλες χάρες οι χοντα! 


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #107 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 16:08:44 μμ
ααααααααα θα με τρελανετε σεις


Γιάννη όντως αυτό ισχύει.
Και σε εμένα έχει τύχει και σε πολλούς άλλους.

Μπορεί να φταίει η μπαγκαζιέρα, μπορεί να φταίει το λάστιχο, μπορεί να φταίει η αχτινολόγηση, ... ζυγοστάθμιση μπορεί, μπορεί ... χίλια δυο μπορεί. ΥΠΑΡΧΕΙ αυτό το τρέμουλο.
Απλά είσαι τυχερός που δεν σου συνέβη.




Mister etf13 μην σε ανησυχεί (προς το παρόν). Κάτσε να περάσει λίγος καιρός και πάλι εδώ είμαστε...

Καλορίζικη και καλοτάξιδη. Απόλαυσε της βόλτες σου...  :thumbright: :thumbright: :thumbright:


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #108 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 16:12:51 μμ

Γιάννη όντως αυτό ισχύει.
Και σε εμένα έχει τύχει και σε πολλούς άλλους.

Μπορεί να φταίει η μπαγκαζιέρα, μπορεί να φταίει το λάστιχο, μπορεί να φταίει η αχτινολόγηση, ... ζυγοστάθμιση μπορεί, μπορεί ... χίλια δυο μπορεί. ΥΠΑΡΧΕΙ αυτό το τρέμουλο.
Απλά είσαι τυχερός που δεν σου συνέβη.




Mister etf13 μην σε ανησυχεί (προς το παρόν). Κάτσε να περάσει λίγος καιρός και πάλι εδώ είμαστε...

Καλορίζικη και καλοτάξιδη. Απόλαυσε της βόλτες σου...  :thumbright: :thumbright: :thumbright:


ακτινολόγηση ναι, ζυγοστάθμιση ναι, αέρας στο μπροστινό λάστιχο ναι, κατάσταση μπροστινού λάστιχου ναι, αλλά μπαγκαζιέρα? με τίποτα.

Και το ότι του γυρνάει δεξιά/αριστερά το τιμόνι ακόμα και σε πολλά δε γίνεται, δε στρίβει το τιμόνι και να θες τοχουμε πει


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ

  • Απο
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2457
  • Tie wrap friendly
Reply #109 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 16:17:51 μμ
παιζει το τιμονι ενταξει δεν στριβει .αυτο σου κανει;;;





Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #110 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 16:27:09 μμ
παιζει το τιμονι ενταξει δεν στριβει .αυτο σου κανει;;;

όχι  :P :P :P


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #111 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 16:36:12 μμ
ακτινολόγηση ναι, ζυγοστάθμιση ναι, αέρας στο μπροστινό λάστιχο ναι, κατάσταση μπροστινού λάστιχου ναι, αλλά μπαγκαζιέρα? με τίποτα.

Και το ότι του γυρνάει δεξιά/αριστερά το τιμόνι ακόμα και σε πολλά δε γίνεται, δε στρίβει το τιμόνι και να θες τοχουμε πει

Γιάννη το παλληκάρι είπε: ¨οταν αφήνω το τιμόνι με λίγα χλμ στο κοντέρ αλλά και με πολλά το τιμόνι κουνάει πολύ δεξιά αριστερά.

Η λέξη "κουνάει το τιμόνι" μπορεί να εννοεί τρεμοπαίζει. Ακόμα και να έλεγε "γυρνάει το τιμόνι" σημαίνει πάλι ότι τρεμοπαίζει.

Εάν ΟΝΤΩΣ γύρναγε το τιμόνι του, το πιο πιθανόν ήταν να μην μας έγραφε καθόλου. (φτου-φτου-φτου μακριά από όλους μας). :pope: :pope: :pope:


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline etf

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 62
Reply #112 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 18:40:04 μμ
ΠΑιδιά καταρχήν είστε όλοι ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΒΑΡΙΑ με όλο το θάρος που δεν μου δώσατε. :goofy:
Πρώτη φορά βλέπω τέτοια αμεσότητα σε forum και σας ευχαριστώ ειλικρινά.
Λοιπόν προς αποφυγή παρεξηγήσεων ξαναλέω.
ΟΤΑΝ ΑΦΗΣΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΑΙΖΕΙ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ  ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ. 
Δηλαδή στην αρχή η ταλάντωση είναι μικρή και μεγαλώνει με αποτέλεσμα αν δεν πιάσω το τιμόνι στα χέρια να κινδυνεύω να πέσω.
Αφού έβγαλα τη μπαγκαζιέρα το μηχανάκι έγινε τρένο ΧΩΡΙς ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΡΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ 100%.Επίσης διευκρινίζω ότι το μηχανάκι είναι ασφαλέσατο με ΜΗΔΕΝ κραδασμούς όταν κρατάω το τιμόνι.Δεν υπάρχει ίχνος ταλάντωσης που να φτάνει στα χέρια μου.
Τώρα πως εξελείφεται?Δεν ξέρω.Με αλλαγή της προφόρτισης του πίσω ελατηριού ?Με τον αέρα στα λάστιχα?Ποιός ξέρει ?με την πάροδο του χρόνου ίσως το βρω.

Α και κάτι άλλο, αν συναντιέστε κάπου (είμαι από Αθήνα) ευχαρίστως να έρθω να το δείτε και εσείς καθότι ποιό έμπειροι από εμένα, αλλά και να κάνετε βόλτα το μοτόρι αν κάποιος δεν το έχει ήδη κάνει για να το δει.

Και πάλι ευχαριστώ. :eusa_clap:
« Last Edit: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 18:46:31 μμ by etf13 »



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #113 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 18:57:07 μμ
Μπορεις να δεις εδω τα στεκια μας

Να σου πω ποτε στο κανει?
Αφηνεις το γκαζι να επιβραδυνει απο τα 100 προς τα κατω. Μολις περναει τα 80 και παει για τα 60 αρχιζει η ταλαντωση. Μολις περασει τα 60-50 σταματαει...

Σωστα?

Αν σφιξεις λιγο την πισω αναρτηση ισως να ελατωθει. Αν βγαζεις την βαλιτσα θα εξαφανιστει. Αν αλλαξεις λαστιχα και σταματησει να στο κανει, να πας να παιξεις λοτο...
Εγω με 14 χρονια χοντα (τρανσαλπ, βαραντερο, βαραντερο) το εκανε παντα ακομα και μετα απο ολες τις αλλαγες των ελαστικών. Επειδη μου την εδινε απεριοριστα, ειχα σταματησει να κυκλοφορω με βαλιτσα, και εβαζα ολα τα απαραιτητα στο τανκμπαγκ.
 Στην τελευταια αλλαγη ελαστικών  που εκανα, εξαφανιστηκε εντελως! Ναι Τελειως!
Επαιξα και λότο, αφησα και την βαλιτσα πανω... Το λοτο δεν το κερδισα, αλλα νομιζω οτι αυτα τα λαστιχα δεν θα τα αλλαξω ποτε (δε πα να φτασουν και μεχρι τις ζαντες!)

Αυτια!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline etf

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 62
Reply #114 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 19:06:23 μμ
Μπορεις να δεις εδω τα στεκια μας

Να σου πω ποτε στο κανει?
Αφηνεις το γκαζι να επιβραδυνει απο τα 100 προς τα κατω. Μολις περναει τα 80 και παει για τα 60 αρχιζει η ταλαντωση. Μολις περασει τα 60-50 σταματαει...

Σωστα?

Αν σφιξεις λιγο την πισω αναρτηση ισως να ελατωθει. Αν βγαζεις την βαλιτσα θα εξαφανιστει. Αν αλλαξεις λαστιχα και σταματησει να στο κανει, να πας να παιξεις λοτο...
Εγω με 14 χρονια χοντα (τρανσαλπ, βαραντερο, βαραντερο) το εκανε παντα ακομα και μετα απο ολες τις αλλαγες των ελαστικών. Επειδη μου την εδινε απεριοριστα, ειχα σταματησει να κυκλοφορω με βαλιτσα, και εβαζα ολα τα απαραιτητα στο τανκμπαγκ.
 Στην τελευταια αλλαγη ελαστικών  που εκανα, εξαφανιστηκε εντελως! Ναι Τελειως!
Επαιξα και λότο, αφησα και την βαλιτσα πανω... Το λοτο δεν το κερδισα, αλλα νομιζω οτι αυτα τα λαστιχα δεν θα τα αλλαξω ποτε (δε πα να φτασουν και μεχρι τις ζαντες!)

Αυτια!

Δυστυχώς φίλε μου το κάνει με όποια χιλιόμετρα το έχω δοκιμάσει και με 80 και με 30.Πάνω από 80 χλμ δεν έχω δοκιμάσει για να δω, δηλαδή σε συνθήκες ανοιχτού δρόμου.Θα το δω όμως ακριβώς πάλι και θα σου πώ.Να σου πω το σκέφτηκα να την πετάξω τη ρημάδα τη βαλίτσα αλλά έλα που είναι χρήσιμη και την πλήρωσα και 200 ευρώπουλα.Δεν λέει. ;D



costas

  • Guest
Reply #115 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 20:11:57 μμ
Φίλε μπράβο συγχαρητήρια για το νέο μοτόρι και καλως όρισες! Κάνε τον γύρο της Ελλάδας!



Offline tserts

  • Θιασώτης του τραμπουκισμού
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3530
  • Transalp GS Forum
Reply #116 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 20:42:32 μμ
Μην τρελαίνεσαι, είναι φυσιολογικό, και το γεγονός ότι δεν το νιώθεις στα χέρια τρανή απόδειξη των λεγομένων..

Άσε τη βαλίτσα πάνω και άρχισε να απολαμβάνεις τη καλή σου...

Την Κυριακή μερικοί από εδώ μέσα πάμε βόλτα, ιδού η Ρόδος!  ;)

http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=4323.0


Το δικό μου φόρουμ κερδίζει το δικό σου φόρουμ και είναι πιο δυνατό.


costas

  • Guest
Reply #117 on: Παρασκευή 16 Μάιος 2008, 20:44:42 μμ
ιδού η Ρόδος!

ιδού και το πήδημα!



Offline arme72

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #118 on: Σάββατο 17 Μάιος 2008, 04:21:34 πμ
Καλησπέρα παιδιά.
Πρώτη φορά γράφω στο forum.
Πριν μια εβδομάδα παρελαβα το νέο ΤΑ700.
Όλα μια χαρά εκτός από ένα θεματάκι που με προβληματίζει.Έχω βάλει κάγκελα GIVI και βαλίτσα GIVI την V46. ¨οταν αφήνω το τιμόνι με λίγα χλμ στο κοντέρ αλλά και με πολλά το τιμόνι κουνάει πολύ δεξιά αριστερά.Όταν το πιάνω στα χέρια μου δεν καταλαβαίνω κραδασμούς.Αν βγάλω τη βαλίτσα όλα είναι μια χαρά.Μάλλον με τη βαλίτσα πάνω ελαφρώνει το μπροστινό.Μπορεί κανείς να βοηθήσει γιατί μου φαίνεται κουλό πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βάζω και μερικές φωτό από το νέο μοτόρι ;D




παιδια το εκανε και σε μενα το μοντελο2006 με 52 λιτρα μπαγαζιερα τρεμοπαιζε το τιμονι οταν εβγαζα τα χερια απο πανω με 35-45 χιλιομετρα ,εβαλα κατι αντιβαρα μεσα στο  στο τιμονι πολυ βαρια και με μηκος περιπου στους 12 ποντους αισθητα ΒΑΡΙΑ σταματησε αμεσως ,,,, της μαμας δεν βοηθουσαν ,ισως να δεις εκει το θεμα αντιβαρα τιμονιου.ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ



Offline etf

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 62
Reply #119 on: Σάββατο 17 Μάιος 2008, 07:15:14 πμ
παιδια το εκανε και σε μενα το μοντελο2006 με 52 λιτρα μπαγαζιερα τρεμοπαιζε το τιμονι οταν εβγαζα τα χερια απο πανω με 35-45 χιλιομετρα ,εβαλα κατι αντιβαρα μεσα στο  στο τιμονι πολυ βαρια και με μηκος περιπου στους 12 ποντους αισθητα ΒΑΡΙΑ σταματησε αμεσως ,,,, της μαμας δεν βοηθουσαν ,ισως να δεις εκει το θεμα αντιβαρα τιμονιου.ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

Ευχαριστώ πολύ, το σκέφτηκα αυτό που λες με τα αντίβαρα και θα την ψάξω μπας και....



Offline Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ

  • Απο
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2457
  • Tie wrap friendly
Reply #120 on: Σάββατο 17 Μάιος 2008, 07:56:02 πμ
Ευχαριστώ πολύ, το σκέφτηκα αυτό που λες με τα αντίβαρα και θα την ψάξω μπας και....

το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο ηρεμησε





Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #121 on: Σάββατο 17 Μάιος 2008, 09:46:22 πμ
¨οταν αφήνω το τιμόνι με λίγα χλμ στο κοντέρ αλλά και με πολλά το τιμόνι κουνάει πολύ δεξιά αριστερά.

Και γιατί λεβέντη ΄μ αφήνεις το τιμόνι με 60 και 80 και 90 ?
Σε τρώει ο ... ν αγοράσεις κανα οικόπεδο ?

Μη βάλεις αντίβαρα μην αλλάξεις λάτιχα και μη βγάλεις βαλίτσες.
Κράτα το τιμόνι με τα δυό χεράκια σου και ευχαριστήσου τη νέα μηχανή σου.
Στή δικιά μου το ίδιο πρόβλημα λύθηκε όταν άλλαξα λάστιχα και τώρα που θα ξαναλλάξω μπορεί να εμφανιστεί πάλι.
Τώρα δε κουνάει άμα θες τις αλλάζουμε χέρι χέρι ... :goofy:


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #122 on: Σάββατο 17 Μάιος 2008, 10:22:26 πμ
Στή δικιά μου το ίδιο πρόβλημα λύθηκε όταν άλλαξα λάστιχα και τώρα που θα ξαναλλάξω μπορεί να εμφανιστεί πάλι.
Τώρα δε κουνάει άμα θες τις αλλάζουμε χέρι χέρι ... :goofy:
Δεν παίζεσαι! Με έπιασαν κάτι γέλια! Χα χα!


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Nkapa

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 186
  • Μαζί μου έλα πάνω απ' τα σύννεφα...
Reply #123 on: Σάββατο 17 Μάιος 2008, 11:34:34 πμ
Θα το ξαναδοκιμάσω το απόγευμα και στη δική μου με πλήρη φόρτο και θα σας πω. Μια φορά που το είχα κάνει δεν είχα διαπιστώσει κανένα πρόβλημα. Έχω τη 52άρα της Givi.


Η σιωπή είναι η πιο τέλεια έκφραση της περιφρόνησης...


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #124 on: Σάββατο 17 Μάιος 2008, 20:17:24 μμ
Το έκανες στον ίδιο δρόμο το τέστ με μπαγκαζιέρα και χωρίς? Μπας και φταίει το οδόστρωμα δηλαδή.

Σόρρυ ρε παιδιά αλλά δε με έχουν καλύψει οι απαντήσεις τι να κάνω


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.