Hellas Transalp Forum

4-6 Ιουλίου - Β. Εύβοια - Μακρύ Γιαλός με ελεύθερη κατασκήνωση

KostasC · 161493

Poll

Επιλέξτε το μέρος που θέλετε να κατασκηνώσετε

Δαφνοπόταμος
7 (35%)
Μακρύ Γιαλός
13 (65%)

Total Members Voted: 16

Offline ankouts

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 167
  • Θέλω ΤΑ 600 :)
Παιδιά όσοι πάτε από αύριο φροντίστε να πιάσετε τον χώρο για να χωρέσουν όλες οι σκηνές σας.

ΥΓ. Αν θέλετε μπορώ να σας πω δρόμο για να πάτε και σε διπλανή παραλία, είναι χωμάτινος και πολύ κοντά. Η παραλία εκεί είναι καλύτερη και πολύ πιο ύσηχη.


<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Παιδιά όσοι πάτε από αύριο φροντίστε να πιάσετε τον χώρο για να χωρέσουν όλες οι σκηνές σας.

ΥΓ. Αν θέλετε μπορώ να σας πω δρόμο για να πάτε και σε διπλανή παραλία, είναι χωμάτινος και πολύ κοντά. Η παραλία εκεί είναι καλύτερη και πολύ πιο ύσηχη.

Για πες...


Παύλος Καρούμπης


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Για πες...

πες πες βάλε τίτλο "κατασκήνωση κάπου στην Εύβοια" για να'σαι μέσα  :goofy: :goofy:

καλά να περάσετε οπούθε πάτε  ;)


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline ankouts

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 167
  • Θέλω ΤΑ 600 :)
Λοιπόν, κατεβαίνοντας από το Χωριό πρός το camping, και περίπου στη μέση της διαδρομής, υπάρχει δρόμος αριστερά χωμάτινος. Εκεί μπαίνετε αριστερά και αν δείτε μετά να καταλήγει σε 2 δρόμους, εσείς πέρνετε τον δεξί. Σε λίγα μέτρα πιο μετά θα δείτε δεξιά κάτω την παραλία. Αφήστε εκεί ψηλά τις μηχανές και κατεβείτε με τα πόδια πρώτα. Λογικά κατεβαίνει και η μηχανή.

σσ. Αν μπείτε μέσα και δείτε ότι αγριεύει πολύ ο δρόμος ή προχωράτε πάνω από 5 λεπτά... γυρίστε πίσω κάνατε λάθος  :P

Αν θυμάμαι καλά τον δρόμο, ο χωματόδρομος αυτος πρέπει να είναι πάνω σε ένα S και στην αρχή από την άσφαλτο στο χώμα είναι λίγο απότομα.
« Last Edit: Πέμπτη 03 Ιούλιος 2008, 16:45:33 μμ by ankouts »


<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Quote
σαββατο πρωι κι εγω παιδια(παιζει να ερθει και ο γιωργος μαζι με το  v strom)αλλα εχω προβλημα στο τι να παρω μαζι απο πραγματα

Φόρτωσε γυναίκες και έλα!!!!  ;)
Αύριο 17.00-17.30 στη Γέφυρα Μεταμόρφωσης στην εθνική οδό.Θα φύγουμε με Γιώργο Ζόνιο και όποιος άλλος προκύψει από Παρασκευή απόγευμα.



Offline georgakis

  • GERRARD
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 564
Λοιπόν, κατεβαίνοντας από το Χωριό πρός το camping, και περίπου στη μέση της διαδρομής, υπάρχει δρόμος αριστερά χωμάτινος. Εκεί μπαίνετε αριστερά και αν δείτε μετά να καταλήγει σε 2 δρόμους, εσείς πέρνετε τον δεξί. Σε λίγα μέτρα πιο μετά θα δείτε δεξιά κάτω την παραλία. Αφήστε εκεί ψηλά τις μηχανές και κατεβείτε με τα πόδια πρώτα. Λογικά κατεβαίνει και η μηχανή.

σσ. Αν μπείτε μέσα και δείτε ότι αγριεύει πολύ ο δρόμος ή προχωράτε πάνω από 5 λεπτά... γυρίστε πίσω κάνατε λάθος  :P

Αν θυμάμαι καλά τον δρόμο, ο χωματόδρομος αυτος πρέπει να είναι πάνω σε ένα S και στην αρχή από την άσφαλτο στο χώμα είναι λίγο απότομα.
Στο τερμα του χωματινου υπαρχει ποταμακι που αυτη την εποχη ειναι ξερο?


ΖΩΝΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΙΛΙΟΝ-TRANSALP 650


giorgio

  • Guest
Δυστυχώς παιδιά  λόγω σοβαρού οικογενειακού προβλήματος του συναδέλφου που θα μου έπαιρνε την εφημερεία του Σαββάτου,
δεν θα μπορέσω να έρθω μαζί σας το Σάββατο στην εκδρομή του Συλλόγου μας. Αρχίζει & μου γίνεται πλέον συνήθεια να χάνω
τις καλύτερες φάσεις με φίλους για happenings.
Tεσπά. ’κυρο το ραντεβού του Σαββάτου που είχα γράψει εχθές.



strofakias

  • Guest
σαββατο πρωι ποιος θα φυγει απο αθηνα να παμε παρεα????????οποιοσ μπορει να με ειδοποιησει μεσω κιν(το τηλ στο προφιλ)γιατη δουλευω μεχρι αργα.  ευχαριστω



Offline ankouts

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 167
  • Θέλω ΤΑ 600 :)
Στο τερμα του χωματινου υπαρχει ποταμακι που αυτη την εποχη ειναι ξερο?

Δεν έχω πάει ποτέ μέχρι τέρμα, πάντα σταματάω για να κατέβω στη παραλία (με αμάξι βεβαίως βεβαίως). Εσύ μήπως λές τον δεξί δρόμο που βγάζει στην εκκλησία?


<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]


Offline georgakis

  • GERRARD
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 564
Δεν έχω πάει ποτέ μέχρι τέρμα, πάντα σταματάω για να κατέβω στη παραλία (με αμάξι βεβαίως βεβαίως). Εσύ μήπως λές τον δεξί δρόμο που βγάζει στην εκκλησία?
Εκει που λεω εγω δεν εχει εκκλησια.Ειναι χωμα με νεροφαγωματα αμαξι το σπας για να κατεβει και καταληγει σε απομερη  παραλια  που πανε λιγοι.


ΖΩΝΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΙΛΙΟΝ-TRANSALP 650


Offline ankouts

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 167
  • Θέλω ΤΑ 600 :)
Αν έχει και μια σπηλιά στα δεξιά που μπορείς να ξαπλώσεις μέσα και μια τεράστια σκηνή στα αριστερά.. τοτε ναι εκεί λέω. Έχω πάει και με τα 3 μου αμάξια... με τελευταίο το Golf TSI  :goofy:


<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]


Offline TASOS

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 5912
  • Aν θα μπορουσα τον κοσμο να αλλαζα.....
Καλημεραααααααα!!!!!!!!!
Αντε "εφτασε" η μερα.......
Το βραδυ θα βρεθουμε με αρκετους.......που εχουμε να βρεθουμε απο την ΙΤΤ.


georgaki κανονισε με αυτες τις συζητησεις που "ανοιγεις" να χαθεις πουθενα ::) ::) και να μας ψαχνεις.
Μην παρεις και κανεναν αλλο στο "λαιμο" σου.

Εδω παμε:

Όπως υποσχέθηκα οι φωτογραφίες και η ενημέρωση του οδηγού!

Μια πρώτη εικόνα από δορυφόρο για το χωριό Βλαχιά. Από κάτω είναι το camping.

http://www.servitoros.gr/map-evia-google/map.php?n=38.7432388889&e=23.6659444444&z=14

Να γράψω έναν όδηγο για το πως θα φτάσετε, για τα παιδιά που δεν γνωρίζουν.

Λοιπόν, φτάνοντας στην Χαλκίδα (προτιμότερο από την καινούρια γέφυρα) ακολουθείτε πινακίδες πρός Βόρεια Εύβοια. Περνάτε την Νέα Αρτάκη και συνεχίζετε ολοταχώς ευθεία. Λίγο παρακάτω θέλουν 2 σημεία προσοχή. Κάποια στιγμή θα δείτε πινακίδα (Χάρτης 1, σημείο 1 ) που θα σας λέει ευθεία για ΤΕΙ Χαλκίδα. Εκεί υπάρχει φανάρι και στρίβουμε λοξά αριστερά.




Περνάμε μέσα από το μικρό χωριουδάκι, φτάνοντας πολύ σύντομα στη διασταύρωση, που από φέτος έχει φανάρι (επιτέλους)(Χάρτης 1, σημείο 2 ). Εδώ περνάμε απέναντι και αρχίζουμε να ανεβαίνουμε το βουνό πρός Προκόπι - ’ϊ Γιάννης Ρώσσο, οπου κι εκεί θέλει προσοχή λόγω του ότι κάποιοι πάνε σε αυτο το βουνό για να ξεκαπνίσουν τα οχήματά τους  :o, προσοχή λοιπόν. .


ΧΑΡΤΗΣ 1

  ΧΑΡΤΗΣ 2

Αφού λοιπόν περάσετε το βουνό και εισπνέυσετε καθαρότατο αέρα, φτάνετε στο χωριό Προκόπι,

 οπού είναι και το χωριό που βρίσκετε η εκκλησία του ’ϊ Γιάννη Ρώσσου (να πάτε για ένα κεράκι όπωσδήποτε στο γυρισμό). Με το που φτάνετε λοιπόν στο Προκόπι, υπάρχει δρόμος δεξία με πινακίδα ΠΥΛΙ 11ΧΛΜ - ΒΛΑΧΙΑ 17ΧΛΜ (Χάρτης 2, σημείο 3 )

όπου και μπαίνουμε δεξιά. Ο δρόμος μέχρι το Πύλι δεν είναι και ο καλύτερος δυνατός και μερικά σημεία θέλουν ιδιαίτερη προσοχή (κάνουν έργα και υπάρχει φαγωμένη άσφαλτος και χώματα).


Φτάνοντας στο Πύλι θα βρείτε περίπτερο, Σούπερ Μάρκετ, Κρεοπωλείο, Μανάβικο. Προμηθευτείτε ότι θέλετε από εδώ (νερό κλπ υπάρχουν και στο Μινι Μάρκετ του camp μη τα κουβαλάτε από εδώ). Αν θέλετε πάγο μόνον εδώ θα βρείτε, στη Βλαχιά δεν υπάρχει. Στο Σούπερ Μάρκετ απέναντι από το περίπτερο θα βρείτε τα πάντα. Διασχίζοντας το Πύλι βλέπουμε στα δεξιά μας την πινακίδα πρός Βλαχιά, (Χάρτης 2, σημείο 4 )

. Μετά από 6 χλμ φτάνετε στο χωριό ΒΛΑΧΙΑ (ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΝΑ ΠΑΤΕ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΙΓΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ, Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΟΣ. )

Εκεί λοιπόν θα δείτε και μια ταβέρνα που σας την συστήνω ανεπιφύλαχτα, πολύ οικονομικά και ΑΑΑ φαγητό!!!

Εσείς συνεχίζετε όλο ευθεία, θα κατέβετε όλο το βουνό και μετά από 3χλμ (10 λεπτά) θα βρεθείτε στην παραλία Μακρυγιαλός.. οπου και το τοπίο θα σας ανταποδώσει την κούραση!!!! (Χάρτης 2, σημείο 5 )


Πάμε τώρα να δούμε φωτογραφίες από το Camping

Σάββατο


Το πάνω σημείο. Δεν υπάρχει ούτε μια σκηνή


Μπαίνοντας στο Camp...πόσες σκηνές μετράτε? 3-4?




Η αριστερή πλευρά της παραλίας. Δεν είναι η καλύτερη παραλία, μέτρια θα έλεγα




Μέσα από την Ταβέρνα



Κυριακή






Το επάνω σημείο την Κυριακή στις 9:00 το πρωί. Ήλιος σχεδόν πουθενά και μόλις 3,4 σκηνές εγκαταστάθηκαν εδώ το Σάββατο το βράδυ


Το ίδιο σημείο

http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=7163934374565264575&hl=en&fs=true
Video Κυριακή 9:00 το πρωί

http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=4884289327995089614&hl=en&fs=true
Video Κυριακή 9:00 το πρωί στο πάνω σημείο το "ερημικό"


Εύχομαι να περάσετε όμορφα. Το μέρος αυτο το νιώθω σαν σπίτι μου, έτσι νιώθω την ανάγκη να σας παρακαλέσω να σεβαστείτε την φύση (είμαι σίγουρος ότι θα το κάνετε.. αλλά απλά ξέρετε, μου βγαίνει να το πώ! )

Ααααχ και να χα κι εγώ ένα ΤΑ 600  :'(


Kαλο ειναι οσοι πανε νωρις να "απλωνονται" για να κρατησουν θεση και για τους υπολοιπους......

Μονο με τις μηχανες και τα αμαξια, μπορουμε να "απλωθουμε" αρκετα, και να πιασουμε πολυ χωρο.


Αντε καλη ανταμωση....και να περασουμε καλα...... :salut: :salut: :-* :-*



Offline ankouts

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 167
  • Θέλω ΤΑ 600 :)
Τι έγινε παιδιά? Κανένα νεο από τα παιδιά που φτάσανε σήμερα έχουμε?


<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]


andy

  • Guest
Εγω θα ξεκινήσω μαζί με το Δημήτρη κατά τις 9 το πρωί του Σαββάτου απο Εθνική.
Σημείο ραντεβού για μάζωξη έχουμε στη Γέφυρα της Π.Ράλλη & Κηφισσό.
Όσοι θέλουν να ακολουθήσουν ευπρόσδεκτοι. Ηλία θα έρθεις?

μαζί σας και εγώ αλλά   :crybaby: :crybaby: με αυτοκίνητο οικογενειακος



strofakias

  • Guest
ο okeanos κι εγω εχουμε ραντευου το πρωι 8.15 στην εθνικη στη ρενω



Offline Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ

  • Απο
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2457
  • Tie wrap friendly
Τι εγινε ρε παιδια WIFI δεν εχει η παραλια μονο :xxsunsmile: ;;;





Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.