Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 635525

Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #675 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 16:42:20 μμ
Ναι. Αλλά για το 700 τι συνιστά η Honda? Ρίξε μια ματιά στο Users Manual.



Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
Reply #676 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 17:33:35 μμ
Αν και έχει τόσες σελίδες στο ποστ (που τις διάβασα σχεδον όλες) να ρωτήσω και 'γω για κανένα λάδι για την περιπτωσή μου; Κάνω 2000κμ το χρόνο (5-6 την μέρα και στα κρύα και στη ζέστη)  και ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάδια. Με μπερδέυει το 10-30 ή 10-40 ή 15-50; Από ότι κατάλαβα έχει να κάνει με τη θερμοκρασία της περιοχής που κινεί κάποιος τη μηχανή του έτσι;   

Κοιτα, αφου κανεις μονο τοσα χιλιομετρα την ημερα, χρειαζεσαι ενα λαδι που να ζεστενεται οσο το δυνατον πιο γρηγορα, που να ειναι λεπτορευστο και να πηγαινει γρηγορα σε ολες τις κρισιμες περιοχες! Ειναι συμαντικο αυτο για τη μακροζωια του κινητηρα. Οποτε θες λαδι τουλαχιστον 10/40, αν επιτρεπει ο κατασκευαστης και 10/30 ακομα καλυτερα. Οχι 15/50, ειναι πολυ πηχτο, ειδικα τον χειμωνα δεν την παλευει ;)



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #677 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 19:11:34 μμ
Κοιτα, αφου κανεις μονο τοσα χιλιομετρα την ημερα, χρειαζεσαι ενα λαδι που να ζεστενεται οσο το δυνατον πιο γρηγορα, που να ειναι λεπτορευστο και να πηγαινει γρηγορα σε ολες τις κρισιμες περιοχες! Ειναι συμαντικο αυτο για τη μακροζωια του κινητηρα. Οποτε θες λαδι τουλαχιστον 10/40, αν επιτρεπει ο κατασκευαστης και 10/30 ακομα καλυτερα. Οχι 15/50, ειναι πολυ πηχτο, ειδικα τον χειμωνα δεν την παλευει ;)

10/ 40 καλυτερα γιατι εχει να κανει και με το σασμαν ...το πιο λεπτο ισως να κοπαναει στις αλλαγες και να ακους τα γραναζια του σασμαν




Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
Reply #678 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 22:11:15 μμ
Δε ξερω πια μηχανη εχει ο φιλος, αν ειναι το 700 ομως, μπορει να βαλει και 10/30.
Και μαλιστα και το καλοκαιρι, καθως μεσα στα 6 χιλιομετρα που λεει οτι κανει ακομα και αυτο δεν θα προλαβαινει να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας. Σε καμμια περιπτωση ομως κατι παραπανω απο 10/40!



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #679 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 22:46:36 μμ
Δε ξερω πια μηχανη εχει ο φιλος, αν ειναι το 700 ομως, μπορει να βαλει και 10/30.
Και μαλιστα και το καλοκαιρι, καθως μεσα στα 6 χιλιομετρα που λεει οτι κανει ακομα και αυτο δεν θα προλαβαινει να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας. Σε καμμια περιπτωση ομως κατι παραπανω απο 10/40!

Την 700 εχει αλλά μην κολάς και εσύ στα 6 χιλιόμετρα την ημέρα, δλδ αν θέλει να μπεί λόγω ανάγκης σε κίνηση καλοκαίρι θα πρέπει να πάρει ταξί?
Το 10W - 30 είναι για θερμοκρασίες εως 30-35οC , δεν ξερω την περιοχή του αλλά για Νότο δεν λέει το 30αρι.



Offline polbosn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #680 on: Σάββατο 09 Μάρτιος 2013, 20:58:45 μμ
Αφού  ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Εχω το 700 έχω και μένω Σέρρες. Στο user manual τα λάδια ξεκινούν απο το 10-30 αλλά ανεβαίνουν μαζί με τις ανώτερες θερμοκρασίες. Το καλοκαίρι κάνω και κανένα ταξιδάκι. Τώρα όσοι έχουν το 700 ξέρουν πως το κακολαίρι μέσα στην κίνηση η μηχανή ανεβάζει πολύ θερμοκρασία και το βεντιλατερ ανάβει σχεδόν μόνιμα. Οπότε μάλλον για 10-40 με βλέπω.



Offline Ζορπας

  • ΤΑ 700 Golden Edition, και ασε τους αλλους να ειναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1443
  • Ο Κυπριος του forum
Reply #681 on: Κυριακή 10 Μάρτιος 2013, 18:45:28 μμ
Εχω το PJ1 Gold, 10-40, καλο λαδι, για επομενο σκεφτομαι να αλλαξω σε Motul


And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instict, and the experience as well, you can fly very high.
Ayrton Senna


Offline polbosn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #682 on: Σάββατο 16 Μάρτιος 2013, 16:09:42 μμ
Το λάδι που δίνουν στις επίσημες αντιπροσωπίες, κάτι σαν αυτό

http://www.e-moto.gr/gr/details.asp?ProductID=1918&moto_models=100000000000

το έχει δοκιμάσει κανείς;

Το βρήκα με 13ε το 10-30 και 10ε το 15-40.



Offline dge86

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 26
Reply #683 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2013, 19:09:45 μμ
Σήμερα άλλαξα μόνος τα λάδια της ΤΑ 650. Μπήκαν τα castrol power1 10w-40 ημισυνθετικό (συνθετικής βάσης), μετά από τα motul5100 10w-40. Με την πρώτη βόλτα σαφώς καλύτερες εντυπώσεις από κάθε προηγούμενο που δοκίμασα. Βασικά είναι η πρώτη φορά που βάζω 1η κι ακούγεται (όχι πάντα) απλά ένα "κλικ", λες κ βάζεις 4η! Θα δείξει στην πορεία.. πάντως δεν είδα να τα χρησιμοποιούν πολλοί (ίσως λόγω τιμής).
« Last Edit: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2013, 19:32:24 μμ by dge86 »



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #684 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2013, 20:14:44 μμ
Σήμερα άλλαξα μόνος τα λάδια της ΤΑ 650. Μπήκαν τα castrol power1 10w-40 ημισυνθετικό (συνθετικής βάσης), μετά από τα motul5100 10w-40. Με την πρώτη βόλτα σαφώς καλύτερες εντυπώσεις από κάθε προηγούμενο που δοκίμασα. Βασικά είναι η πρώτη φορά που βάζω 1η κι ακούγεται (όχι πάντα) απλά ένα "κλικ", λες κ βάζεις 4η! Θα δείξει στην πορεία.. πάντως δεν είδα να τα χρησιμοποιούν πολλοί (ίσως λόγω τιμής).
Aυτα μολις εβαλα και γω και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες
Kατα πολυ καλυτερη λειτουργια του σασμαν  απο τα valvoline durablend και τα torco T-4R που εχω δοκιμασει και φυσικα μερα με την νυχτα απο τα απαραδεκτα motul 5100
Αλλα γιατι γραφεις για την τιμη? Μια χαρα τιμη εχουν ειναι τα 9,5Ε το λιτρο που τα πηρα Εκτος και αν εσυ αγορασες τα συνθετικα castrol power1 racing  (13-14E το λιτρο?)



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #685 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2013, 20:54:31 μμ
Εγώ πάλι τόσο χρόνια τη διαφορά στο λάδι την καταλαβαίνω μόνο στη σαλάτα!  ;D
Και εμπιστεύομαι το Castrol μέχρι την τελευταία σταγόνα!  ;)



Offline dge86

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 26
Reply #686 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2013, 21:20:15 μμ
Aυτα μολις εβαλα και γω και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες
Kατα πολυ καλυτερη λειτουργια του σασμαν  απο τα valvoline durablend και τα torco T-4R που εχω δοκιμασει και φυσικα μερα με την νυχτα απο τα απαραδεκτα motul 5100
Αλλα γιατι γραφεις για την τιμη? Μια χαρα τιμη εχουν ειναι τα 9,5Ε το λιτρο που τα πηρα Εκτος και αν εσυ αγορασες τα συνθετικα castrol power1 racing  (13-14E το λιτρο?)

Τότε με εκμεταλλεύτηκαν. 11.50 Ευρώ..Δεν είναι τα raicing. Δεν το έψαξα, απλά πήγα και πήρα 3 λίτρα γιατί μου το πρότεινε φίλος.. Αν και εδώ επαρχία οι τιμές σε όλα είναι τσιμπημένες, δε νομίζω να τα έβρισκα κάτω από 11 ευρώ. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος..



Offline ~DIMITRIS_AEK~

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 577
  • ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΖΕΥΓΑΡΩΝΕΤΕ.
Reply #687 on: Τρίτη 26 Μάρτιος 2013, 12:03:46 μμ
ρε παιδια με τα torco τι γινετε?? δεν μπορω να βρω πουθενα...

πλισιαζει το service και δεν ξερω τι να κανω....
μια λυση??

καπου ειδα ενα λινκ με λαδια, trade-wind αν δεν κανω λαθος, πηρα τηλ και ειπαν οτι εχουν προβλημα ολοι με τον αντιπροσωπο και οτι οι αμερικανει δεν του στελνουν πλεον λαδια..γνωριζετε κατι?

και ενα δευτερο θεμα που θελω να αναφερω, την προηγουμενη φορα που τα αλλαξα τα λαδια (torco) το barcode της συσκευασιας ηταν απο το πακισταν.. το εχει προσεξει αυτο κανενας??και γενικα βλεπει κανενας το barcode απο πια χωρα ειναι?




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #688 on: Τρίτη 26 Μάρτιος 2013, 16:02:51 μμ
Βάζεις καιρό το Torco? και σε τι SAE?


Aν προτιμάς Αμερικάνικα γιατί δεν βάζεις Amsoil?

Εγώ πάλι τόσο χρόνια τη διαφορά στο λάδι την καταλαβαίνω μόνο στη σαλάτα!  ;D
Και εμπιστεύομαι το Castrol μέχρι την τελευταία σταγόνα!  ;)

Ποιά Castrol? τα  castrol power 1 που έβαλε και ο Κώστας?



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #689 on: Τρίτη 26 Μάρτιος 2013, 20:09:50 μμ
Και ενα επιμορφωτικό βιντεάκι:

http://www.castrolmoto.com/en/trizone/clutch.php



Offline ~DIMITRIS_AEK~

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 577
  • ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΖΕΥΓΑΡΩΝΕΤΕ.
Reply #690 on: Τετάρτη 27 Μάρτιος 2013, 14:39:03 μμ
Βάζεις καιρό το Torco? και σε τι SAE?
2 φορες που εκανα το service αυτα εβαλα. τα 10-40 εβαζα.

Aν προτιμάς Αμερικάνικα γιατί δεν βάζεις Amsoil?

δεν ειναι οτι προτιμαω τα αμερικανικα απλα αυτα εβαζε ο μαστορας και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #691 on: Τετάρτη 27 Μάρτιος 2013, 17:44:52 μμ
Δεν αντιλέγω είναι καλά λάδια τα Torco.

Και όπως εχω ξαναπεί, η επιλογή λαδιού είναι εκτός απο θέμα μηχανής, μάλλον μηχανικής κατάστασης της μηχανής, και θέμα προσωπικού γούστου του καθενός.
Αν δλδ ξέραμε οτι υπάρχει ενα λάδι που προστατεύει τον κινητήρα 100% αλλά στις χαμηλές αλλαγές η θα κλείνεις τα αυτιά σου η θα μετράς τα δόντια απο τα γραναζια με το δεξί πόδι ... ισως ορισμένοι να μην το προτιμούσαν.

Ετσι και εγώ , ξεκίνησα πριν 3 χρόνια με τα Amsoil 10W-40 σε φούλ συνθετικό, πολύ καλό λάδι, απο την πρώτη μέρα μέχρι που τα άλλαξα ιδια συμπεριφορά, δεν εδειξε καν να κουράζεται.
Ομως οταν ζέστανε ο καιρός στις χαμηλές αλλαγές ακουγόταν πολύ, (για εμένα πάντα , άλλον πιθανόν να μην τον ενοιαζε).
Μετά εβαλα Motul 5100 ημίσυνθετικό, καλό στην αρχή, είπα οτι βρήκα το λάδι μου, αλλά μετά τις 3500χλμ δεν υποφερόταν.

Τώρα είμαι για αλλαγή, και παίζουν τα Torco και τα  Castrol .



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #692 on: Τετάρτη 27 Μάρτιος 2013, 17:58:16 μμ

Τώρα είμαι για αλλαγή, και παίζουν τα Torco και τα  Castrol .
Απο τα δυο και εφοσον θες να βρισκεις πιο "ευκολα" την νεκρα ειδικα απο 1η, αλλα και για ομαλοτερα κατεβασματα στις χαμηλες ταχυτητες (2α, 3η) προτιμησε τα Castrol
Αν και ακομα δεν μπορω να εχω αποψη για την διαρκεια τους



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #693 on: Τετάρτη 27 Μάρτιος 2013, 18:06:50 μμ
Κώστα Cstrol χρησιμοποιεί και ο Θανάσης

Εγώ πάλι τόσο χρόνια τη διαφορά στο λάδι την καταλαβαίνω μόνο στη σαλάτα!  ;D
Και εμπιστεύομαι το Castrol μέχρι την τελευταία σταγόνα!  ;)

... και μάλιστα οχι τα power  , αλλά τα ACT>EVO.

Τι λές? 10-40 η 15-50?



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #694 on: Τετάρτη 27 Μάρτιος 2013, 19:23:15 μμ
Κώστα Cstrol χρησιμοποιεί και ο Θανάσης

... και μάλιστα οχι τα power  , αλλά τα ACT>EVO.

Τι λές? 10-40 η 15-50?
power1 10w-40 Εγω για αυτα λεω



Offline polbosn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #695 on: Κυριακή 31 Μάρτιος 2013, 17:49:41 μμ
Εγώ τελικά για το 700αρι παρήγγειλα αυτά. Ελπίζω να κάνουν καλή δουλειά.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002Q01YUC/ref=oh_details_o00_s00_i01?ie=UTF8&psc=1








Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #696 on: Κυριακή 31 Μάρτιος 2013, 19:50:55 μμ
Εγώ τελικά για το 700αρι παρήγγειλα αυτά. Ελπίζω να κάνουν καλή δουλειά.
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002Q01YUC/ref=oh_details_o00_s00_i01?ie=UTF8&psc=1

Δλδ τα παράγγειλες απο εξωτερικό?



Offline polbosn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #697 on: Κυριακή 31 Μάρτιος 2013, 21:27:27 μμ
Ναι, είχα και ένα εκπτωτικό κουπόνι από το amazon και μου βγήκαν 20 λίρες τα 4λίτρα  (περίπου 24e).  Και χωρίς μεταφορικά. Δεν έκανα καλά; Διάβασα στα post του forum ότι είναι καλά λάδια.



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #698 on: Δευτέρα 01 Απρίλιος 2013, 07:04:22 πμ
Ναι, είχα και ένα εκπτωτικό κουπόνι από το amazon και μου βγήκαν 20 λίρες τα 4λίτρα  (περίπου 24e).  Και χωρίς μεταφορικά. Δεν έκανα καλά; Διάβασα στα post του forum ότι είναι καλά λάδια.
Αυτα που παραγγειλες ειναι συνθετικα Και φυσικα η τιμη ειναι σουπερ! Μονο να εχεις τον νου σου μιας και ειναι συνθετικα να τα τσεκαρεις συχνα μην τυχον και τα καιει



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #699 on: Δευτέρα 01 Απρίλιος 2013, 08:13:18 πμ
Ναι, είχα και ένα εκπτωτικό κουπόνι από το amazon και μου βγήκαν 20 λίρες τα 4λίτρα  (περίπου 24e).  Και χωρίς μεταφορικά. Δεν έκανα καλά; Διάβασα στα post του forum ότι είναι καλά λάδια.

Δεν ρώτησα για το αν εκανες καλά η οχι. Απλά νόμιζα οτι δεν τα βρήκες εδώ.

Κατά τα άλλα είναι οπως λένε αρκετοί καλά λάδια. Εγώ δεν τα εχω δοκιμάσει αλλά το σκέφτομαι.
Οσο για το συνθετικό λάδι, συμφέρει αν εξαντλείς τη χιλιόμετρα απο αλλαγή σε αλλαγή αφού γλυτώνεις το έξοδο αλλαγής φίλτρου. Τουλάχιστον για εμένα ισχύει αφού αλλάζω φίλτρο σε κάθε αλλαγή.

Αν και ακομα δεν μπορω να εχω αποψη για την διαρκεια τους

Ετσι η αλλιώς τα θέλω για 3000-3500 χλμ τόσα κάνω και εκεί θα τα αλλάζω, δεν πιστεύω να είναι χειρότερα απο τα Motul.
Kαι πάντα ημίσυνθετικά για να μην καλομαθαίνει.