Hellas Transalp Forum

Suzuki GN 250 1990

Nikos Paxinos · 46292

Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
on: Κυριακή 06 Ιούνιος 2010, 22:24:18 μμ
Η ιστορία έχει ως εξής:

Αγαπημένος μου συγγενής που ζεί μόνιμα στη Ρόδο με πήρε τηλέφωνο πριν λίγες μέρες σχετικά με το πιστό του μηχανάκι...

"Ρε Νικόλα θέλω να το συμμαζέψω αφού 20 χρόνια έχουν περάσει από πάνω του αλλά τα συνεργεία εδώ με έχουν απαγοητεύσει, ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους...το μηχανάκι είναι πλήρως λειτουργικό ένα βάψιμο θέλει και να ξανανικελώσουμε ότι έχει νίκελ επάνω, τσέκαρε το μοτέρ κοίτα αλυσίδες και γρανάζια και βάλε και καινούρια λάστιχα και ότι αναλώσιμο χρειάζεται...ξέρεις είμαι συναισθηματικά δεμένος μαζί του, μεγάλωσα τις ανηψιές σου με αυτό και δεν θέλω να το δώσω..."

"Μη σε νοιάζει ρε Γιάννη στείλτο επάνω να το βάλω στο γκαράζ και σε λίγο καιρό θα στο κάνω λουλούδι..." ήταν η απάντησή μου...

Αυτή τη στιγμή το μηχανάκι ταξιδεύει από Ρόδο και θα το πάρω από το λιμάνι το πρωί, όπως καταλαβαίνετε λέω να γράψω το restoration εδώ  ;D για να έχω να ασχολούμαι...και να σας πρήζω και λιγάκι  :) Πιστεύω ότι το αξίζει σαν τίμιο Made In Japan κομιούτερ που είναι  ;)


ΥΓ.Το μοτοσυκλετάκι είναι ακόμα στην παραγωγή από την Suzuki αλλά εξάγεται μόνο στην αγορά της Αμερικής και της Ωκεανίας...


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Pezos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 579
Reply #1 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 09:17:15 πμ
Πάντος στη φωτογραφία φαίνετε σε καλή κατάσταση. Ίσως είναι παλιά.

Θα πρέπει να αφιερώσεις πάνω του, μιας που έχει και συναισθηματική αξία για τον κάτοχο του.

Πάντος για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται πως η μηχανή όσο παλιά και να είναι, αν την προσέξεις, θα είναι εκεί και θα σε περιμένει...

Περιμένουμε και καμμιά φώτο.



Offline dionysis

  • δεν ειμαι οδηγαρα λεμε!!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 607
Reply #2 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 10:06:02 πμ
σκυλος μαυρος το σουζουκακι


παντα ορθιοι παντα ορθοι


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #3 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 10:54:05 πμ
Το παρέλαβα από το καράβι σήμερα το πρωί και θα διανυκτερεύσει σήμερα στο Περιστέρι πριν το πάω στο γκαράζ.Εκ πρώτης όψεως είναι σε πολύ καλή κατάσταση για τα δεδομένα του νησιού (θάλασσα, αλάτι κλπ) και στο δρόμο συμπεριφέρεται άριστα.Το μοτέρ δεν πατινάρει !! και μόλις ζεσταθεί ανεβάζει πρόθυμα στροφές.Οι βαλβίδες του χτυπάνε λίγο αλλά είναι λογικό αφού μάλλον δεν έχουν ρυθμιστεί ποτέ...Περιφερειακά θέλει λίγα μαζέματα, όπως αλυσογράναζα, λάστιχα, λάδια αναρτήσεων, φρένα, ντίζες, διακόπτες, μικροτριψίματα και βαψίματα στα μεταλικά μέρη κλπ.Τεράστια εντύπωση μου έκανε πως οι ζάντες δεν έχουν ίχνος σκουριάς !!!!!!! ούτε τα στεφάνια ούτε και οι ακτίνες !!!!!!! αλλά είπαμε...made in Japan  ;) ...

Από αύριο που θα αρχίσω τα λυσίματα βλέπουμε...


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #4 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 11:18:38 πμ
Τι έπθε ήρθε στην Αθήνα και άλλαξε χρώμα; :)



Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #5 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 11:28:48 πμ
Τι έπθε ήρθε στην Αθήνα και άλλαξε χρώμα; :)

Τι να σου πω δεν ξέρω !! Οτι μου έστειλε έβαλα, δεν το είχα ξαναδεί το μηχανάκι, ίσως να το έχει ξαναβάψει λόγω νησιού κλπ κλπ...


Πάντως στη Ρόδο το 1990 δεν πρέπει να είχαν μηχανογράφηση στη Διεύθυνση Συγκοινωνιών   :2hysterical: ...η άδεια κυκλοφορίας είναι γραμμένη στο χέρι με στυλό από το 1990  :o ...Ελλαδάρα με τα ωραία σου  :2hysterical: :2hysterical:


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Pezos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 579
Reply #6 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 11:31:26 πμ
Τι να σου πω δεν ξέρω !! Οτι μου έστειλε έβαλα...


Ρε μήπως πήρες κανένα άλλο;  :o



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #7 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 14:58:43 μμ
Ρε Νικόλα, μιλάμε για άλλο Μηχανάκι........ :o :o :o :o


Σίγουρα είναι του φίλου σου......;;;;;


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #8 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 15:53:31 μμ
Ρε σεις λύθηκε το μυστήριο  :2hysterical: ...όταν του ζήτησα μια φωτογραφία από το μηχανάκι μου έστειλε στο mail μου ό,τι να' ναι από το ίντερνετ :2hysterical: ...

Είπα κι εγώ !! Λέτε ο φάκελος με τα χαρτιά και τα κλειδιά της μηχανής να έγραφε για άλλον Νίκο Παξινό επάνω ; :2hysterical:  Τεσπά...αυτό είναι το μηχανάκι και θα βάλω όλη τη μαστοριά μου επάνω να του το κάνω πένα.Αν έχετε τίποτα ιδέες ρίχτε τις  :)


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #9 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 17:31:47 μμ
Η γνώμη μου είναι να το κάνεις όπως είναι στη φωτοφραφία που σου έστειλε ο φίλος σου.



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #10 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 17:51:18 μμ
Λευκό-πέρλα με χρυσο-μπέζ γραμμές και νίκελ πολλά νίκελ...... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


Κατέβασμα κινητήρα και λύσιμο όλα και ξανά μανά απ την αρχή…....... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


Μην σε πιάσει η προκοπή και το μεγαλώσεις και του βάλεις πιστόνια και κυλίνδρους από WR .... :goofy: :goofy: :goofy: :goofy: :goofy:



"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #11 on: Τετάρτη 09 Ιούνιος 2010, 10:29:58 πμ
Λευκό-πέρλα με χρυσο-μπέζ γραμμές και νίκελ πολλά νίκελ...... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


Κατέβασμα κινητήρα και λύσιμο όλα και ξανά μανά απ την αρχή…....... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Τα κομμάτια που είναι για νίκελ θα τα λύσω σήμερα.Αμα του το βάψω έτσι τον βλέπω να μου το φοράει κολλάρο το μηχανάκι  :2hysterical:

Το μοτέρ δεν θα κατέβει δεν έχει τίποτα.Θα αλλάξω μόνο τα τσιμουχάκια στις βαλβίδες και αυτά προληπτικά αφού δεν καίει λάδια.Το μόνο που λυθεί διεξοδικά και θα καθαριστεί και ρυθμιστεί είναι το καρμπυρατέρ.
Χθές έλυσα το μπροστινό φρένο και την αντλία και παραλίγο να με φάνε οι κορκόδειλοι που είχε μέσα  :goofy: τα υγρά είχαν να αλλαχτούν πολλά πολλά χρόνια και είχαν μεταλλαχτεί σε ένα μαύρο πυχτό πράγμα που σκυλοβρώμαγε.Το ίδιο και τα λάδια στα καλάμια  :goofy: ...κάτι τέτοια με κάνουν να σιχαίνομαι τα συνεργεία της επαρχίας ρε γμτ...κάντε ρε μαστόρια μια σωστή δουλειά έλεος !!!
Το σωληνάκι του φρένου θα αλλαχτεί με υψηλής έτσι κι αλλιώς.Το υπάρχον είναι το μανίσιο  :goofy: με ημερομηνία κατασκευής 06/90  :goofy: :goofy: Την αντλία και τη δαγκάνα τις έχω διαλύσει και τις έχω από χθές μέσα σε λεκάνη με ματζούνι  ;D για να καθαρίσουν.Σήμερα θα πάρω τα κιτ επισκευής και θα τις ξαναδέσω  ;D ...

Φωτογραφίες το απόγευμα που θα πάω στη γκαραζογιάφκα μου  ;D



Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #12 on: Τετάρτη 09 Ιούνιος 2010, 10:55:39 πμ
Μπράβο Νίκο :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Ανέβασε μας και τις φωτό.......


Χαρά στο κουράγιο σου.......  :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #13 on: Τετάρτη 09 Ιούνιος 2010, 11:19:45 πμ
Χαρά στο κουράγιο σου.......  :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Αυτά μου αρέσουν...με τέτοια φτιάχνομαι  :) ...κάθομαι με τις ώρες και διαβάζω σέρβις μάνιουαλ.Ψάχνομαι συνέχεια για διάφορα υλικά και διαβάζω τεχνικά φόρουμ και site.Γουστάρω να βιδώνω και να ξεβιδώνω κινητήρες και διάφορα εξαρτήματα να τα κοιτάζω και να σκέφτομαι με τις ώρες γιατί πχ ο κατασκευαστής τα έφτιαξε έτσι και όχι αλλιώς.Ετσι μ' αρέσει, έτσι τη βρήσκω, έτσι μου τη βαράει...Αλλος τα τρώει στις πτάνες  ;D , άλλος στον τζόγο, άλλος στα ποδόσφαιρα.Εγώ γουστάρω τη μοτοσυκλέτα,την οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα και μου τα τρώνε τα εργαλεία, τα λάδια και τα ματζούνια...


Καμιά φορά (πλέον, γιατί πιο παλιά με πιάναν πάντα...) με πιάνουν και οι καλοσύνες μου και βοηθάω και κάνα χριστιανό (ή μουσουλμάνο ή βουδιστή  ;D )


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #14 on: Τετάρτη 09 Ιούνιος 2010, 11:43:45 πμ
Η γνώμη μου είναι να το κάνεις όπως είναι στη φωτοφραφία που σου έστειλε ο φίλος σου.

+650


HONDA ή γενόσιμο?


Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #15 on: Τετάρτη 09 Ιούνιος 2010, 11:53:51 πμ
η ακόμη καλύτερα να κανεις προσποιηση και να την βαψεις σε κλασικό χρωμα yamaha με πολλά χρωμια,καπως ετσι...


HONDA ή γενόσιμο?


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #16 on: Τετάρτη 09 Ιούνιος 2010, 11:59:21 πμ
η ακόμη καλύτερα να κανεις προσποιηση και να την βαψεις σε κλασικό χρωμα yamaha με πολλά χρωμια,καπως ετσι...

Μ' αρέσεις  ;D

Το Dragstar (από τις πιο ωραίες custom της αγοράς) όμως έχει όγκο και το χρώματα με τα νίκελ δείχνουν επάνω της, ενώ το GN είναι τόσο δα μηχανάκι ένα απλό κομιούτερ και απλά θέλουμε να το ρετουσάρουμε λίγο...



ΥΓ. Ρε σεις δεν είναι φίλου μου το μηχανάκι  :2hysterical: (έναν φίλο έχω...) συγγενή μου είναι πρώτος ξάδερφος το γράφω και στο πρώτο ποστ  ;D


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #17 on: Τετάρτη 09 Ιούνιος 2010, 12:16:56 μμ
'νταξει ...του φίλου σου συγγενή ;D



Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #18 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 22:08:23 μμ
Εκανα μερικές δουλίτσες στο μηχανάκι σήμερα αλλά επειδή ήμουν κουρασμένος δεν προχώρησα πολύ.Το καλό είναι ότι το αλάτι και η σκουριές που έχει επάνω του είναι σχεδόν επιφανειακά οπότε η βούρτσα και το ντρέμελ έπιασαν δουλειά.Αφού το έβαλα να στραγγίξει από τα ζουμιά του έβγαλα την αντλία του φρένου και την είχα αφήσει μιά μέρα μέσα στο μαγικό ζωμό  ;D για να καθαρίσει από τους κορκόδειλους  :2hysterical: που είχε μέσα...της πέρασα καινούριο κιτ φλατζούλες λαστιχάκια και ελατήριο και την έδεσα.Περιμένει το σωληνάκι υψηλής για μπεί επάνω...


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #19 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 22:20:40 μμ
Αφού πήγα να βγάλω την τάπα αποστράγγισης του λαδιού η οποία σημειωτέον στο GN είναι τοποθετημένη πάνω σε μιά φλάντζα που κρατάει ένα εσωτερικό φίλτρο-σίτα όπως στα παπιά με τη διαφορά ότι αυτό συγκρατείται από τρείς βιδούλες και το βγάζεις και το φυσάς μαζί με την τάπα !!! Πολύ καλή πατέντα !!! ...μόλις τελείωσα με την αποστράγγιση του λαδιού το μάτι μου έπεσε επάνω στο καπάκι του φίλτρου του λαδιού  >:( ΜΑ ΠΟΣΟ ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ;;; Και με το αριστερό του μπουζόνι κλωτσημένο !!!!!!

Το καπάκι μένει στη θέση του με παξιμάδια που πιάνουν επάνω σε τυφλά μπουζόνια όπως ακριβώς και η ασφάλεια της μπροστινής ρόδας του Τρανσαλπ που σπάνε καμιά φορά...τεσπά αύριο θα το αγοράσω και θα το περάσω με νέα σπειρώματα...


Γελάστε με την ψυχή σας το πως έβαλε ο λακαμάς το καπάκι του φίλτρου του λαδιού  :2hysterical: :2hysterical:


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #20 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 22:24:19 μμ
Μ΄αυτά και μ' αυτά ο μάστορας κουράστηκε και συγχήστηκε ;D οπότε άραξε να πιεί το καφεδάκι του  ;) ...όχι δεν με πήρε ο ύπνος  :2hysterical:


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #21 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 22:32:02 μμ
Ελυσα το φώς για να έχω πρόσβαση στη βάση του και στα όργανα.Το φώς εσωτερικά είχε λίγη σκουριά οπότε θα ασχοληθώ μαζί του αύριο.Τα όργανα είναι σε καλή κατάσταση οπότε τα πέρασα ένα χεράκι με το ντρέμελ και μετά λίγο τρίψιμο με αλοιφή, καθάρισα και τον χώρο γύρω τους, πέρασα και νέα ανοξείδωτα παξιμάδια με ροδέλες γιατί τα μαμά είχαν το μαύρο τους το χάλι και τα ξαναέκλεισα...


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #22 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 22:35:49 μμ
Βγήκαν τα σήματα από το ρεζερβουάρ και παίρνει την άγουσα για τον βαφέα  ;D


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #23 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 22:41:01 μμ
Κάτω από τη σέλα  :o Κάποια στιγμή φοβήθηκα...νόμιζα ότι θα έβγαινε κανένας ξεχασμένος γιαπωνέζος να με δαγκώσει  :2hysterical: βρώμα και σκουριά σε πλήρη ανάπτυξη !!

Καθάρισα με σαπουνάκι και νερό και πέρασα τις σκουριές με τη βούρτσα.Εξαφανίστηκαν στο λεπτό και αφού ξανακαθάρισα και φύσηξα τον χώρο είναι έτοιμο για βάψιμο όπου χρειάζεται.


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #24 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 22:44:53 μμ
Εκανα μιά δοκιμή με τη βούρτσα στα καπάκια του μοτέρ.Το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό απλά χρειάζεται πιο ψιλή βούρτσα και περισσότερες στροφές στο δράπανο...Θα γίνει τζάμι  ;)


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...