Hellas Transalp Forum

αγορα φωτογρ.μηχανης (NIKON d 60?)

ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina) · 8047

Offline ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 556
  • transalp 1000 cc
on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 21:20:08 μμ
αν...και λιγο ασχετο το ποσταρω:

ενδιαφερομαι για αγορα φωτογραφικης μηχανης SLR .πολλες γνωσεις δεν εχω,με ενδιαφερει οπωσδηποτε μπαταρια λιθιου,δυνατο φλας(σε σχεση με τις απλες ψηφιακες)  και εναν μετριο-καλο φακο.
υπαρχουν γνωμες για την ΝΙΚΟΝ d 60 η οποια....ταιριαζει και στο...πορτοφολι μου??
την βρηκα απο 330€-550€ με 2 φακους.
επισης οποιαδηποτε προταση-γνωμη στα παραπανω οικονομικα δεδομενα ευπροσδεκτη :) :)
« Last Edit: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 21:22:21 μμ by ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina) »


Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #1 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 21:37:37 μμ
Olympus e-520 μέσα στα χρηματικά όρια που ψάχνεις με έναν ή δυο φακούς.
Την πήρα πρόσφατα και είμαι παρα πολύ ικανοποιημένος!



Offline ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 556
  • transalp 1000 cc
Reply #2 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 21:42:23 μμ
Olympus e-520 μέσα στα χρηματικά όρια που ψάχνεις με έναν ή δυο φακούς.
Την πήρα πρόσφατα και είμαι παρα πολύ ικανοποιημένος!
τιμη με εναν ή δυο φακους αν επιλεξω ξερεις?
μπαταριες? ΑΑ? η λιθιου?
απο..που αγοραστηκε?


Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...


DRAKE RAMORE

  • Guest

Offline GVARaDerAKIS

  • Good guys goes to heaven, bad guys goes everywhere!!! Θέλω να μείνω...
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 372
Reply #4 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 22:50:33 μμ
To μεγάλο κακό με την olympus είναι ότι δεν έχεις επιλογές φακών, μόνο δύο και μόνο τούς δικούς της.
Canon, Nikon, Pentax, και βρίσκεις ότι φακό θέλεις , γιά όλα τα βαλάντια.
Εγώ προσωπικά έχω μιά Nikon d 70 με φακό της sigma 18-200. Kαλό πακετάκι, για ερασιτεχνική (αλλά καλή) χρήση .


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 23:12:06 μμ
Και εγώ νικον d60 θα πρότεινα σε αυτά τα χρήματα.  Εύχρηστη αξιόπιστη με πληθώρα φακων διαθέσιμους  για ο,τι χρήση θελήσεις μεθαύριο.Θα σε καλύπτει για πολλά χρόνια (έχω Και εναν 18-55 vr διαθέσιμο σχεδόν καινούριο αν πάρεις μόνο σώμα.
« Last Edit: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 09:03:18 πμ by Sotos »


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #6 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 23:14:41 μμ
To μεγάλο κακό με την olympus είναι ότι δεν έχεις επιλογές φακών, μόνο δύο και μόνο τούς δικούς της.


Ποιός το λέει αυτό;
Οι Έλληνες που έμαθαν να αγοράζουν Νικον, Canon, Honda , Toyota και Νουνού...και να ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ;

Το οτι  παίρνει φακούς 4/3 (που είναι νέο σχετικά πρότυπο) δεν σημαίνει οτι δεν έχει φακούς στην αγορά.Μάλιστα είναι ταχέως αναπτυσσόμενο και ως πρότυπο.
Επίσης οι φακοί της Olympus θεωρούνται απο τους καλύτερους που μπορείς να πάρεις σε μορφή κιτ (μαζι με σωμα ) σε απευθείας αγορά.

Αν φτάσει να αρχίσει να ψάχνεται επαγγελματικά για φακούς μάλλον θα έχει γινει φωτογράφος πλέον και εκει ίσως να έχει νόημα μια τέτοια υπερανάλυση ...που μάλλον θα το ψάξει σε εξειδικευμένο φόρουμ φωτογράφων.

Υ.Γ Λευτέρη για να διαμορφώσεις ο ίδιος γνώμη σχετικά και με τα χαρακτηριστικά αλλά και με την ποιότητα που έχει η κάθε μηχανή ένας είναι ο τρόπος.Ξέρω πως Φλώρινα δεν παίζει να βρεις στα καταστήματα όλε ςτις υποψήφιες για τις δεις , και πόσο μάλλον να τις περιεργαστείς (ούτε Πτολεμαίδα έχει...ούτε Βέροια  που μ'εβγαλε ο δρόμος).
Μπαίνεις στο Youtube και κάνεις αναζήτηση σε review με το όνομα της κάθε μηχανής.Θα βρεις πολλά βίντεο με τον τρόπο λειτουργίας τους αλλά και με δείγματα των φωτογραφιών που τραβάνε καθώς και τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους.απο κει και πέρα απλά επιλέγεις ποια βρίσκεται πιο κοντά στα δικά σου ζητούμενα και την παραγγέλνεις.Επίσης μπες και εδώ: http://www.dpgr.gr/ για να βρεις συγκεντρωμένες γνώμες απο τους χρήστες της κάθε μηχανής.Προσωπικά τα παραπάνω με βοήθησαν πολύ όταν έψαχνα για DSLR.



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #7 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 23:32:55 μμ
Σωστός. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να τις πιάσεις να δεις πως σου κάθονται στο χέρι.

Aπο τα πιο καλά Review που είχα βρει για φωτογραφικές ήταν αυτά εδω
 http://www.kenrockwell.com/nikon/d60.htm
Εχει σχεδον ολες τις κανον και νικον και καποιες απο τις αλλες.

Επισης πολυ συχνα, στο dpgr που λεει και ο Αποστολος παραπανω, παιζουν πολυ καλες αγγελιες για μεταχειρισμενες μηχανες η φακους.
« Last Edit: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 08:56:33 πμ by Sotos »


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline roussosnick

  • Ασφαλιστικός σύμβουλος
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 277
Reply #8 on: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 07:32:05 πμ
Σωστός. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να τις πιάσεις να δεις πως σου κάθονται στο χέρι.

Aπο τα πιο καλά Review που είχα βρει για φωτογραφικές ήταν αυτά εδω
 http://www.kenrockwell.com/nikon/d60.htm

Ψαγμένος ο Sotos !!

+1000



Offline ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 556
  • transalp 1000 cc
Reply #9 on: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 08:53:03 πμ


Υ.Γ Λευτέρη για να διαμορφώσεις ο ίδιος γνώμη σχετικά και με τα χαρακτηριστικά αλλά και με την ποιότητα που έχει η κάθε μηχανή ένας είναι ο τρόπος.Ξέρω πως Φλώρινα δεν παίζει να βρεις στα καταστήματα όλε ςτις υποψήφιες για τις δεις , και πόσο μάλλον να τις περιεργαστείς (ούτε Πτολεμαίδα έχει...ούτε Βέροια  που μ'εβγαλε ο δρόμος).

ουτε φλωρινα...ουτε εδεσσα δεν βρηκα δειγμα.
για καλη μου τυχη μολις εμαθα εχει μια ιδια πατερας συναδελφου οποτε μπορωνα ''παιξω'' λιγο μαζι της.
Και εγώ νικον d60 θα πρότεινα σε αυτά τα χρήματα.  Εύχρηστη αξιόπιστη με πληθώρα φακων διαθέσιμους  για ο,τι χρήση θελήσεις μεθαύριο.Θα σε καλύπτει για πολλά χρόνια (έχω Και εναν 18-105 vr διαθέσιμο σχεδόν καινούριο αν πάρεις μόνο σώμα.
και ποσο κοστολογειται αυτος σωτηρη?  να εχω μια εικονα....


Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #10 on: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 09:03:00 πμ
Σορρυ εκανα λαθος. Ειναι ο 18-55 VR. οχι ο 18-105. Το διορθωσα παραπανω.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #11 on: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 12:00:40 μμ
Αν τη βρεις με τους δυο φακούς (18-55 και 55-200) στα χρήματα που λες (330) πάρτη με κλειστά τα μάτια.
Θέμα μπαταρίας δεν έχεις. Έχω βγάλει πάνω απο 1500 φωτογραφίες και ενα μήνα χωρίς φόρτιση. Απλά δε σε απασχολεί το θέμα
Για να καταλάβεις έχω την D40 1,5 χρόνο περίπου. Έχω βγάλει πάνω απο 6-8000 φωτογραφίες και δεν την έχω φορτίσει
πάνω απο 5 φορές. Έχει δικιά της μπαταρία λιθίου.
Το φλας καλύπτει μια χαρά φωτογραφίες μέσα στο σπίτι (5-6 μέτρα) αλλά αν θες άριστες φωτό με flash παίρνεις κάτι εξτρά.



Offline Ζορπας

  • ΤΑ 700 Golden Edition, και ασε τους αλλους να ειναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1443
  • Ο Κυπριος του forum
Reply #12 on: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 14:11:21 μμ
Προσφατα αγορασα την Canon powershot G10 σε καλη τιμη 435ευρω απο το ιντερνετ περιπου 200 ευρω φθηνοτερη απο τα μαγαζια. Εχει βγει και η καινουρια η G11

Επισης η Canon EOS 100D μου φαινεται πολυ καλη και σε καλη τιμη, δες την εδω

http://www.pixmania.com.cy/cy/gr/2506254/art/canon/eos-1000d-oaeuo-ef-s-18-5.html?itag=4577


And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instict, and the experience as well, you can fly very high.
Ayrton Senna