Hellas Transalp Forum

Kove 800X. Super andventure

jtf1821 · 1478

Offline jtf1821

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 44
on: Δευτέρα 28 Νοέμβριος 2022, 16:27:32 μμ
183 κιλά, 95 άλογα, 183 ύψος σέλας και με όλα πάνω της είναι και τσαμπουκαλεμενη, τι ναι αυτό ρε παιδιά, τώρα να μας πει ότι κάνει και 8500 να μας πεθάνει. Τι λέτε και σεις.....



Offline jtf1821

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 44
Reply #1 on: Δευτέρα 28 Νοέμβριος 2022, 17:27:29 μμ
file:///storage/emulated/0/Download/maxresdefault.jpg



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #2 on: Δευτέρα 28 Νοέμβριος 2022, 17:29:29 μμ
Και 8000€ να κάνει θα τρέξεις να το αγοράσεις; Κινέζικο είναι, άσε να περάσουν 2-3 χρόνια να δεις αν θα ζει ακόμα  :2hysterical:


Παύλος Καρούμπης


Offline jtf1821

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 44
Reply #3 on: Δευτέρα 28 Νοέμβριος 2022, 18:40:46 μμ
Ναι σωστά, αλλά 183 κιλά; πόθεν εσχες ρε παιδί μου και με 22 λίτρα βενζίνη!!



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #4 on: Τρίτη 29 Νοέμβριος 2022, 09:49:17 πμ
Τεςλικά δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει με τους σχιστομάτηδες.

Είναι φθηνοί μεν , αλλά αλλού κρατάνε μια κάποια υποφερτή ποιότητα κ αλλού είναι επιεικώς απαράδεκτοι.

Φίλος αγόρασε παπί κινέζικο κ ηταν μεσα στην τρελή χαρά αφού κόστισε σχδόν το 1/3 του Astra .
Χρήση , ενα ατομο τρίτης ηλικίας , σπίτι ψώνια κ επιστροφή , αντε 5 χλμ απόσταση.

Eπειδή το έζησα, στην πρώτη βροχή γέμισε υγρασία το κοντέρ , το φανάρι κ το δεξί εμπρός φλάς. Το πήγε για επισκευή , του έσπασαν και τα μισά πλαστικά κ τέλος το σέρβις  :2hysterical:  , φυσικά το σκηνικό επαναλήθφηκε .
Στο χρόνο οξειδώθηκε ο κινητήρας, ξέρετε αυτην την άσπρη σκόνη που πιάνει το αλουμίνιο, σκούριασαν οι μισές βίδες, και τον τρίτο χρόνο χτύπησε ,μπιέλα .
Είναι τώρα 6 χρόνια πεταμένο στον κήπο, με ούτε 500χλμ, δεν το φτιάχνει αφού σπάστηκε τόσο που δεν εμπιστευεται κανένα.  :2hysterical:




Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #5 on: Τρίτη 29 Νοέμβριος 2022, 20:17:18 μμ
Τεςλικά δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει με τους σχιστομάτηδες.

Κάπως έτσι. Υπάρχουν και κινέζικα προϊόντα που αξίζει να αγοράσεις, αλλά μοτό με τίποτα.
Όσο για τα 183 κιλά μπορεί να είναι με κινέζικη ζυγαριά.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline jtf1821

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 44
Reply #6 on: Τετάρτη 30 Νοέμβριος 2022, 14:11:27 μμ
Πάντως εάν τα επόμενα χρόνια προσδωσουν εμπιστοσύνη και αξιοπιστία στιςΚινέζικες μοτοσυκλετες θέλω να δω πως θα απαντήσουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές. Ειδικά εάν διατηρηθούν το επίπεδο των τιμών αλλά και του εξοπλισμού των μοτοσυκλετών των κινεζικών εταιρειών. Δηλαδή άσχετο τώρα αλλά λέμε δεν μπορείς να πουλάς νέο τρανσαλπ χωρίς χουφτες και πόδια στον βασικό εξοπλισμό,βαλτα επάνω και προσάρμοσε και τιμή ανάλογα.



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Τετάρτη 30 Νοέμβριος 2022, 17:12:22 μμ
Η Χόντα είναι Χόντα, κ το όνομα πληρώνεται.

Δυστυχώς για εμάς που τα μετράμε σπυρί σπυρί. :goofy:



Offline jtf1821

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 44
Reply #8 on: Παρασκευή 23 Δεκέμβριος 2022, 05:30:45 πμ
Η Χόντα είναι Χόντα, κ το όνομα πληρώνεται.

Δυστυχώς για εμάς που τα μετράμε σπυρί σπυρί. :goofy:


Ναι είναι αλήθεια για την Honda αλλά κάτι εγώ δεν κατάλαβαινω ίσως. Διαβάζω για το crf 300 με τιμή 6,7 χιλιάδες και σκέπτομαι ρε φίλε εγώ πριν 15,20 χρόνια είχα ένα μηχανάκι πιο ελαφρύ και πιο δυνατό και επάνω έγραφε honda xlr 250 baja, τι γινεται;



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #9 on: Παρασκευή 23 Δεκέμβριος 2022, 19:34:29 μμ
Οπου φυσάει ο άνεμος, οτι δλδ διατάζει το μαρκετιγκ , απλά τα πράματα



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #10 on: Σάββατο 24 Δεκέμβριος 2022, 17:11:02 μμ


Ναι είναι αλήθεια για την Honda αλλά κάτι εγώ δεν κατάλαβαινω ίσως. Διαβάζω για το crf 300 με τιμή 6,7 χιλιάδες και σκέπτομαι ρε φίλε εγώ πριν 15,20 χρόνια είχα ένα μηχανάκι πιο ελαφρύ και πιο δυνατό και επάνω έγραφε honda xlr 250 baja, τι γινεται;

Πληθωρισμός και αυστηρότερη νομοθεσία ρύπων. Το Μπάχα μόνο σαν μεταχειρισμένο ήλθε, οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές.

Πάντως εάν τα επόμενα χρόνια προσδωσουν εμπιστοσύνη και αξιοπιστία στιςΚινέζικες μοτοσυκλετες...

Τη δεκαετία του 70 όλοι κοροΐδευαν τα Τογιότα....
Φυσικά θα βελτιωθούν και οι κινέζοι, όπως βελτιώνονται ραγδαία και οι κορεάτες. Αυτό όμως κοστίζει και εκτός αυτού, μέχρι πότε θα δουλεύουν οι κινέζοι για μια χούφτα ρύζι ανασφάλιστοι;


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline jtf1821

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 44
Reply #11 on: Δευτέρα 26 Δεκέμβριος 2022, 05:21:03 πμ
Μου φαίνεται ότι αρχίζω και  κολαω με το kove 800. Ναι τα πάμε Κινέζος και ο Θεός βοηθός....... αλλά ........ 800 κυβικά με 95 άλογα, 218 τελικη-ταξιδεύω άνετα εθνικες-, 830 ύψος σέλας-πατάω κατω-, 183 κιλά βάρος με 22 λίτρα βενζίνης!! - το σηκώνω ευκολότερα στα βουνα-, αναρτήσεις με ρυθμίσεις με ανάποδο μπροστα(αναφέρεται κάπου σαν προμηθευτής η kayaba θα δούμε αν αληθεύει), πόδια κινητήρα, σχάρα πίσω, γέφυρα πηρουνιου μαζί με σταμπιλιζατερ, μεγάλη οθόνη  στυλ ραλυ που εμένα μ αρέσει, κάγκελα μπροστά σχεδιασμένα εξ αρχής για την μότο, tubeless ελαστικά με 18-21 διαστάσεις. Μόνο χούφτες στο τιμόνι θέλει.   Είναι εντωμεταξύ όμορφη μοτοσυκλέτα και μόλις είδα σε βίντεο και υλικά κατασκευής της όπως... αλουμίνιο, τιτάνιο, μαγνήσιο, καρμπόν!!!!!!!!!!!!!!!
Περιμένουμε τιμή και όταν έρθει με το καλό Ελλάδα test ride, αν και κάτι μου λέει ότι θα έχει μεγάλη λίστα αναμονής.