Hellas Transalp Forum

Αλλαγή του γραναζιού της 3ης σε ΤΑ 650!

Kroki · 1636

Offline Kroki

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
on: Τρίτη 14 Δεκέμβριος 2021, 20:13:48 μμ
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και καιρό μου "γρατζουνάει" και σφυρίζει εντόνως η 3η ταχύτητα οπότε έφτασε η ώρα για επισκευή (μαζί με αλλαγή δισκάκια συμπλέκτη). Επειδή καινούργιο γρανάζι "ζεματάει🔥"... μήπως να κοιτάξω για μεταχειρισμένο σασμάν κομπλέ με 120-150 € ; έχει ασχοληθεί κανείς με παρόμοιο θέμα; ΤΑ 650 μοντέλο 2000 με 61.000χλμ, ευχαριστώ προκαταβολικά και καλές γιορτές σε όλους!!



Offline chryssot

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 24
Reply #1 on: Τετάρτη 15 Δεκέμβριος 2021, 17:26:37 μμ
Φίλε μου εκ συνολικότερης πείρας και όχι μόνο από μηχανάκια, ότι δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου φροντίζεις να κάνεις σωστή δουλειά και όχι πασαλείμματα γιατί τα εργατικά είναι πολλά και αν η επισκευή δεν γίνει σωστά ή τα ανταλλακτικά δεν..κινδυνεύεις να πληρώσεις περισσότερα στο τέλος. Άρα τίμιο μηχανικό και καινούργια ανταλλακτικά για να μην ξαναασχοληθεις με το συγκεκριμένο πρόβλημα για τα επόμενα πολλά χλμ. Εγώ το ΤΑ το αγόρασα με 45.000χλμ και στα 80.000 σήμερα, ακόμα δεν έχω πρόβλημα με δίσκους συμπλέκτη....



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #2 on: Τετάρτη 15 Δεκέμβριος 2021, 19:26:41 μμ
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και καιρό μου "γρατζουνάει" και σφυρίζει εντόνως η 3η ταχύτητα οπότε έφτασε η ώρα για επισκευή (μαζί με αλλαγή δισκάκια συμπλέκτη). Επειδή καινούργιο γρανάζι "ζεματάει🔥"... μήπως να κοιτάξω για μεταχειρισμένο σασμάν κομπλέ με 120-150 € ; έχει ασχοληθεί κανείς με παρόμοιο θέμα; ΤΑ 650 μοντέλο 2000 με 61.000χλμ, ευχαριστώ προκαταβολικά και καλές γιορτές σε όλους!!
Έχει αποδειχθεί ότι το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.
Καλύτερα να μην τσιγκουνρυτεις και να βάλεις αυτό που πρέπει ,γιατί όπως προείπα  το φθηνό είναι και ακριβό .



Offline Mad Vag

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 262
Reply #3 on: Πέμπτη 16 Δεκέμβριος 2021, 09:05:10 πμ
Θα συμφωνήσω και εγώ, καλύτερα να βάλεις καινούργιο.
Σαν παθών πριν μερικά χρόνια (3η και άξονας) θα σου πω ότι επειδή είναι διαδικασία που δε την ξανακάνεις ... καλό είναι να γίνει σωστά.

Είχα κι εγώ την ίδια ιδέα τότε, αλλά μετά από κανα 2 μεταχειρισμένα που ήρθαν στο συνεργείο και δεν τηρούσαν τις προυποθέσεις κατά τον μηχανικό ... μπήκαν καινούργια μαμά. Καθυστέρησα την παραγγελία, καθυστέρησε η εργασία, αλλά έγινε σωστά.
« Last Edit: Πέμπτη 16 Δεκέμβριος 2021, 13:13:49 μμ by Mad Vag »


KEEP CALM AND DRIVE SAFE


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #4 on: Πέμπτη 16 Δεκέμβριος 2021, 18:29:35 μμ
Να ρωτησω απο περιεργεια, ειναι γνωστο προβλημα αυτο με το γραναζι της 3ης γιατι μεχρι τωρα δεν τοχα ακουσει σε Τρανσαλπ, ξερω μονο οτι καποιες παρτιδες Αφρικα 750 ειχανε θεμα. Και αν παιζει, σε ποιες χρονιες παιζει?


" the PouroDuro spirit "


Offline Mad Vag

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 262
Reply #5 on: Πέμπτη 16 Δεκέμβριος 2021, 19:14:11 μμ
Να ρωτησω απο περιεργεια, ειναι γνωστο προβλημα αυτο με το γραναζι της 3ης γιατι μεχρι τωρα δεν τοχα ακουσει σε Τρανσαλπ, ξερω μονο οτι καποιες παρτιδες Αφρικα 750 ειχανε θεμα. Και αν παιζει, σε ποιες χρονιες παιζει?
Αν δε κάνω κάποιο σοβαρό λάθος, μου είχε πει ο μηχανικός τότε ότι εκτός του κλασσικού πιθανού προβλήματος του άξονα που έχουν όλα, τα πρώτα μοντέλα είχαν μια ευαισθησία στην 3η. Το δικό μου είναι του 01.

Φυσικά όπως και για τον άξονα, έχει να κάνει με την χρήση. Τρίτο χέρι εγώ ... κάποιος ήταν σιδεροφάγος!  Ίσως και εγώ  στα νιάτα μου :goofy:


KEEP CALM AND DRIVE SAFE


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #6 on: Πέμπτη 16 Δεκέμβριος 2021, 20:38:33 μμ
Ευχαριστω για τη διευκρινηση Βαγγελη, ο αξονας σε XLV/XRV ειναι σιγουρα θεμα σιδεροφαγου στο σφιξιμο της αλυσιδας. Ειναι παντως καλο να ξερουμε οτι καποια απο τα πρωτα 650, μαλλον τα "Ιταλικα" 2000/2001, ειναι πιθανο να εχουν θεμα με το γραναζι της 3ης.


" the PouroDuro spirit "