Hellas Transalp Forum

Κυλινδροπίστονα

gkesi · 1642

Offline gkesi

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
on: Κυριακή 24 Ιανουάριος 2021, 16:34:07 μμ
Παρακαλώ αν κάποιος έχει κυλινδροπίστονα σετ σε καλή κατάσταση απο το 65Ο για πούλημα ας στείλει π.μ.
Ακόμα και για ολόκληρο κινητήρα το συζητάμε.



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #1 on: Δευτέρα 25 Ιανουάριος 2021, 21:29:44 μμ
Θα πρεπει να ψαξεις αρκετα για να βρεις κυλινδροπιστονα σε καλη κατασταση, και το λεω αυτο επειδη εψαξα κι'εγω αρκετα για το δικο μου. Βαζει ο οποιοσδηποτε αγγελια και λεει σε πολυ καλη κατασταση και πας σχετικα μακρια να τα δεις (μεχρι Περαμα ειχα φτασει) και οταν του λες "ρε συ φιλε, τα βλεπεις σε πολυ καλη κατασταση?" κοιταει αλλου.

Αυτα που πουλιονται ενα 100αρικο, δηλ. τα περισοτερα, εχουν συνηθως θεματα. Θα πρεπει να δωσεις γυρω στα 150€ για να βρεις της προκοπης. Εψαχνα - οχι συνεχως - απο το Σεπτεμβρη του 2019 μεχρι το Φλεβαρη του 2020 για να βρω κατι καλο. Και τελικα με το που βρηκα και ειχα σκοπο να δεσω το μηχανακι περσι το Πασχα, ηρθε ο κορωνοιος και τοχω ακομα λυμενο. Αυτ(ι)α, σε προειδοποιω οτι θελει ψαξιμο.

Ολοκληρος κινητηρας ειναι μια λυση αλλα πρεπει να ξερεις το τι και πως, και αυτο παιζει σπανια.


" the PouroDuro spirit "


Offline gkesi

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #2 on: Παρασκευή 29 Ιανουάριος 2021, 13:12:17 μμ
Όντως έτσι ακριβώς είναι. Αν είναι να βάλεις κάτι μεταχειρισμένο που να είναι ελάχιστα καλύτερο απο το δικό σου να λείπει το βύσσινο. Πάντως που εξέτασα και την περίπτωση του ρεκτιφιέ σε 0,25  ή 0,50 με καινούργια πιστόνια ελατήρια τσιμουχάκια φλάντζες κλπ τα ανταλλακτικά βγαίνουν πάνω απο τα 400€, άλλα  80 € θέλει το μηχανουργείο ε άμα βάλεις και μαστορικά ξέφυγες. Καλύτερα να ψάξεις να βρείς κινητήρα που όμως είναι λαχείο.
Η αλήθεια όμως είναι ότι αν ο υπόλοιπος κινητήρας είναι καλός και θέλεις να κρατήσεις την μηχανή για τα επόμενα χρόνια, νομίζω αξίζει να πληρώσεις και να κάνεις ρεκτιφιέ με καινούργια εξαρτήματα. Θεωρητικά έτσι το μοτέρ γίνεται  σαν καινούργιο.
Και κάτι άσχετο: πως μπορεί κάποιος να πάρει την έκπτωση σε ανταλλακτικά  απο τον Σαρακάκη?   



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #3 on: Παρασκευή 29 Ιανουάριος 2021, 14:59:59 μμ
Αν ειναι μελος παει απο εκει με την ταυτοτητα μελους.
Δεν ξερω αν εχει να αλλαξει κατι. Εχω να πάω πολλά χρόνια


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #4 on: Παρασκευή 29 Ιανουάριος 2021, 18:58:37 μμ
@gkesi: δες επισης και το επομενο θεμα οπου ταχω γραψει πιο αναλυτικα:
https://www.transalpforum.gr/index.php?topic=24842.msg383223#msg383223

Αν ειναι να κρατησεις το μηχανακι για χρονια και να κανεις μακρινα ταξιδια, τοτε ισως αξιζει να κανεις ρεκτιφιε 0.25 - δε νομιζω να χρειαστει 0.50. Απο την αλλη, οπως ειχα γραψει στο παραπανω θεμα, δεν αξιζει αυτη η δουλεια αν απλα καιει 300ml στα 1000χμ, οπως καινε σχεδον ολα τα ΤΑ με > 150000χμ - συμπληρωνεις λαδακι και εισαι ok. Τωρα αν ειναι να βγαινεις εκτος Ελλαδας κλπ ειναι ενα θεμα να κουβαλας λαδι, και εκει ισως αξιζει μια επισκευη κινητηρα.

Σχετικα με την εκπτωση στο Σακαρακη, οτι λεει ο Σωτος παραπανω, ετσι ειχα παρει εγω ελατηρια, τσιμουχακια βαλβιδων και φλαντζες, ολα μαζι γυρω στα 160€ με την εκπτωση του συλλογου.


" the PouroDuro spirit "


Offline gkesi

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #5 on: Σάββατο 30 Ιανουάριος 2021, 17:57:59 μμ
Δεν έχω ταυτότητα μέλους και δεν είμαι Αθήνα αλλά Βόρεια Ελλάδα οπότε μάλλον θα τα σκάσω στον Δαβανόπουλο  στη Θεσσαλονίκη. Εκτός από το λάδι που έκαιγε κροτάλιζε και ο ένας κύλινδρος από το πιστόνι.



Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #6 on: Σάββατο 30 Ιανουάριος 2021, 18:08:40 μμ
Η εγγραφή στον σύλλογο, αν βέβαια θες, είναι εύκολη και γρήγορη.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdr4q4HOq4h5J5DtU_EgXXGHS8rUhniX4WyRI_6w486xMk4iA/viewform?fbclid=IwAR1hmRDL4VsgHCr13Kyom9VWpkKQUmNM5_98PVhXSPj2s7GhmgihVuUpROw
Ο Σαρακάκης στέλνει τα πράγματα με courier ή μπορεί εαν τα παραγγείλεις να σε εξυπηρετήσουμε απο Αθήνα.



Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7324
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #7 on: Πέμπτη 04 Φεβρουάριος 2021, 15:25:52 μμ
Δεν έχω ταυτότητα μέλους και δεν είμαι Αθήνα αλλά Βόρεια Ελλάδα οπότε μάλλον θα τα σκάσω στον Δαβανόπουλο  στη Θεσσαλονίκη. Εκτός από το λάδι που έκαιγε κροτάλιζε και ο ένας κύλινδρος από το πιστόνι.
Μπορεί να ζητήσει μπιέλες , και βαλβίδες  ..... + πιστόνια ελατήρια  , γενικώς ανοίγεις και βλέπεις.
Πρόσεχε μη σου βγει όσο η μηχανή και βάλε  , και πάρε γνώμες  , δεν είναι μόνο ο Δαβανο .


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?