Hellas Transalp Forum

LED ΣΤΟ TRANSALP 650

gus · 10970

Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #25 on: Κυριακή 25 Οκτώβριος 2020, 21:20:11 μμ
stoneman --->

Οχι αλλα αν χρειαστει εγω κανω με το διακοπτη αν εχω μεγαλη σκαλα γιατι με το pass εννοειτε οτι δε γινετε... μονο εγω το κανω αυτο δηλαδη ? :goofy:



Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #26 on: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 00:35:22 πμ
Στην εταιρεία της led. Novsight.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #27 on: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 09:18:37 πμ
stoneman --->

Οχι αλλα αν χρειαστει εγω κανω με το διακοπτη αν εχω μεγαλη σκαλα γιατι με το pass εννοειτε οτι δε γινετε... μονο εγω το κανω αυτο δηλαδη ? :goofy:

Δλδ ? ανοιγοκλείνεις τα φώτα απο το διακόπτη?
Οταν έχεις μεγάλη σκάλα μονιμα ανοικτή πειράζεις τον διακόπτη ? και κατεβαζεις σε μεσαία και πάλι μεγάλη?

Κάπου κάτι δεν καταλαβαίνω μου φαίνεται. :goofy:

Kαι σε οτι αφορά τις λάμπες, προσωπικά προτιμώ επώνυμες σαν αυτήν για παράδειγμα
https://autoplanet.gr/el/lampes-autokinitou/lampes-osram-h4-ledriving-hl-gen2-cool-white-12v24v-14w-6000k-9726cw-p-58795.html
« Last Edit: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 09:31:08 πμ by Stoneman »



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #28 on: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 14:54:22 μμ
Δλδ ? ανοιγοκλείνεις τα φώτα απο το διακόπτη?
Οταν έχεις μεγάλη σκάλα μονιμα ανοικτή πειράζεις τον διακόπτη ? και κατεβαζεις σε μεσαία και πάλι μεγάλη?

Κάπου κάτι δεν καταλαβαίνω μου φαίνεται. :goofy: ...


καλα καταλαβες ρεσυ πως θα κανω συνιαλο αν εχω μεγαλη σκαλα δε δουλευει το Pass η θα κανω αυτο η κατεβαζω σκαλα και παιζω με το pass οτι εντολη δωσει εκεινη την ωρα ο εγκεφαλος :2hysterical:

ωραιες οι osram και οι narva-philips αλλα δε μου αρεσουν οι τιμες τους  :2hysterical: παντως και αυτες που πηρα Philips-lumileds λεει οτι ειναι το chip και φωτοδιοδοι



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #29 on: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 15:07:41 μμ
ωραιες οι osram και οι narva-philips αλλα δε μου αρεσουν οι τιμες τους  :2hysterical: παντως και αυτες που πηρα Philips-lumileds λεει οτι ειναι το chip και φωτοδιοδοι

Η εταιρεία LUMILEDS δεν ανήκει πλέον στη Philips, αλλά έχει πολύ αξιόπιστα led chips. Μην πιστεύεις πάντως ότι λένε οι Κινέζοι, έχουν δει πολλά τα μάτια μου :o


Παύλος Καρούμπης


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #30 on: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 15:37:38 μμ
Παυλο γιατι νομιζεις υπαρχει η philips  :2hysterical: εδω και χρονια μια κινεζικη εταιρια την εχει αγορασει με τα δικαιωματα τις να βαζει τι φιρμα τις καμια 10αρια χρονια τωρα,οπως και οι τoυρκικη vestel που εχει τα δικαιωματα για panasonic,eskimo,toshiba,telefunken και πολλες αλλες επωνυμες που πλεον δεν υπαρχουν...

αυτο με τους κινεζους ισχυει κατα 50% ομως βγαζουν και ποιοτικα προιοντα ομως πχ xiaomi,huawei και πολλες αλλες μη επωνυμες για εμας,
δεν ειναι οπως πριν 15-20 χρονια που ηταν ολα σαπια τα βλεπω απο μεσα γιαυτο στα λεω ειμαι ηλεκτρονικος και τεχνικος Η/Υ

η lumileds ουτε που την ηξερα τωρα την εμαθα και αποσο το εχω ψαξει ειναι ακομα τις Philips και καλα συμφωνα με την google

παντως ξεβιδωσα το καθρεφτακι τις λαμπας απο περιεγια και γραφει philips  Lumileds απως αυτα που βλεπω στις εικονες του google,παντως κλαιν ουτε που με ενδιαφερει και να μην ηταν απλα απο περιεργια πιο πολυ λες και οι c6 που ηταν cob κουκουρουκου μαρκας με χαλαγαν μια χαρα εφεγγαν μη σου πω και καλυτερα απο αυτες ;)
« Last Edit: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 15:39:32 μμ by VaSiLiSj »



Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #31 on: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 15:42:28 μμ
Μπερδεύσεται  .. το pass με αλογονου λαμπα μένει και η μικρή σκάλα αναμένει με την μεγάλη  και ο διακοπτης μεγάλης σβήνει την μικρή ..με τα led αν πατήσεις το pass η μικρή σβήνει μένει μεγάλη.. τον διακόπτη μεγαλης σκάλας κάνει ακριβώς το ίδιο θα ανάψει μεγάλη σβήνει μικρή



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #32 on: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 17:58:24 μμ
Μπερδεύσεται  .. το pass με αλογονου λαμπα μένει και η μικρή σκάλα αναμένει με την μεγάλη  και ο διακοπτης μεγάλης σβήνει την μικρή .

Σωστά, στο σινιάλο ανάβει η μεγάλη σκάλα, στα μηχανάκια που δεν έχουν μονιμα αναμένα φωτα δλδ μοντέλα 2004 κ πρίν, με κλειστά τα φωτα ανάβει μονο η μεγάλη σκάλα κ αν εχεις ανάψει την μεσαία σκλα ανάβουν και οι δύο, στα μεταγενέστερα του 2004 αφου είναι μονιμα αναμένη η μεσαία σκάλα απλά ανάβει κ η μεγάλη στο σινιάλο.

Ομως αυτό που λέω είναι πως αν ανάψουμε κ τις δύο σκάλες εχουμε πολύ καλύτερο φωτισμό.
Και αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με ενα διακόπτη που θα (ας πούμε) κρατάει το σινιάλο ανοικτό.



.με τα led αν πατήσεις το pass η μικρή σβήνει μένει μεγάλη...

Και γιατι συμβαίνει αυτό στα λεντ? αφου απο το ίδιο ντουί παίρνουν τάση , εκτός κ αν είναι ετσι κατασκευασμένα επειδη αν ανάψουν κ οι δύο σκάλες θα ψήνεις μετα μπριζόλες στο φανάρι.


.... τον διακόπτη μεγαλης σκάλας κάνει ακριβώς το ίδιο θα ανάψει μεγάλη σβήνει μικρή

Ναι αυτό κάνει ο διακόπτης στις Η4 , αλλά αν έχεις δυο φανάρια απλά μενει η μεσαία ανοικτή κ ανάβει η μεγάλη σκάλα.



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #33 on: Δευτέρα 26 Οκτώβριος 2020, 19:20:42 μμ


Βασίλη δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά δεν είναι του παρόντος να συζητάμε για τους κατασκευαστές των LED. Ίσως τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή.


Παύλος Καρούμπης


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #34 on: Τετάρτη 28 Οκτώβριος 2020, 11:44:19 πμ
stoneman --->

στο δικο μου 2003 μοντελο με κλειστα φωτα αναβει μονο η μεγαλη σκαλα στο σινιαλο, αν εχω μεσαια σκαλα και κανω σινιαλο ειναι και οι 2 σκαλες αναμμενες και οταν αναβω μονο μεγαλη σκαλα σβηνει η μεσαια σκαλα.
ετσι δουλευουν οσες Η4 εχω δει και την ιδια συμπεριφορα εχω και στη led που εβαλα

στα μετα του 2004 δε ξερω τι παιζει παντως απο θεμα θερμοκρασιας δε παιζει θεμα μιας και το προηγουμενο που ειχα ειχε μεσαια σκαλα και μεγαλη 2 Η7 απο 55 watt η καθε μια που αναβαν και οι 2
γιατι οι Η7 εχουν ενα νημα μεσα επειδη εχουν μια σκαλα για οσους δε  ξερουν...




Παυλος --->

οκ



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #35 on: Πέμπτη 29 Οκτώβριος 2020, 17:03:02 μμ
Ετσι είναι Βασίλη , οπως το περιγράφεις.
Και για αυτό λέω πως αν με ενα διακόπτη κρατησουμε το σινιάλο ανοικτό , σαν να είναι δλδ πατημένο, θα εχουμε τον διπλάσιο φωτισμό , κ μπροστα χαμηλά κ μακρυά.

Στα μετα το 2004 μοντέλα ο διακόπτης απλά δεν εχει θέση κλειστο, εχει μονο επιλογή μεσαία/μεγαλη σκάλα.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #36 on: Παρασκευή 30 Οκτώβριος 2020, 12:26:51 μμ
Ετσι είναι Βασίλη , οπως το περιγράφεις...

Α οκ τοτε καλα καταλαβα  ;) Βεβαια αυτο που λες δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο στη λαμπα να αντεξει τοσο μεγαλη θερμοκρασια και των 2 νηματων
το οποιο ειναι 60+55=115watt πιστευω οτι θα σπασει το γυαλι τις η θα λιωσει-ζαρωσει  το καθρεφτη περιμετρικα τις πατουρας-βασης τις λαμπας...
(μου εχει τυχη σε λαμπα Η7 που ηταν στα τελευταια τις και το νημα ειχε ψιλοενωθει και ειχε αναπτυξει περισσοτερη θερμοκρασια απο το προβλεπομενο κατασκευαστη)

Στα μετα του 2004 η λαμπα μενουν και οι 2 σκαλες αναμμενες οταν βαζεις τι μεγαλη σκαλα ?
γιατι αυτο δε θυμαμε να το εχω δει σε Η4 λαμπες ειτε αμαξι ειτε μηχανη που να φοραει αυτο το τυπο...
« Last Edit: Παρασκευή 30 Οκτώβριος 2020, 12:29:41 μμ by VaSiLiSj »



Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #37 on: Παρασκευή 30 Οκτώβριος 2020, 12:38:24 μμ
Ναι στο σινιάλο (pass) μένει αναμμένη αλλα είναι για να μείνει για λιγο .. αν πατήσεις το κουμπί της μεγάλης σκάλας μένει μόνο η μεγάλη για το λόγο θερμοκρασίας που ανέφερες... Στο αμάξι μου h4 λάμπα αλογονου δεν μένει αναμενόμενη σε καμία περίπτωση..



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #38 on: Παρασκευή 30 Οκτώβριος 2020, 12:55:25 μμ
gus --->

αρα τα ιδια ειναι και στις 2 περιπτωσεις μοντελων πριν και μετα του 2004... προφανως για το λογο που ειπα παραπανω.
οποτε κατι τετοιο θα ηταν ολεθριο για το φαναρι-καθρεφτη με τις θερμοκρασιες που θα ανεβαζε...
αρα καλυτερη λυση πιστευω ειναι ενισχυση με επιπλεον προβολακια απο τι στιγμη που εχει ηδη led στο φαναρι και δε τον καλυπτουν ;)



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #39 on: Σάββατο 31 Οκτώβριος 2020, 17:09:15 μμ
Το είπα απο την αρχή οτι αυτό με την θερμοκρασία είναι το μόνο πρόβλημα , αλλά οταν είχα την ΤΑ σε κάποιες διαδρομές συνήθιζα να χρησιμοποιώ το σινιάλο μόνιμα για να βλέπω καλύτερα, αυτό όμως για όχι μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ενα λόγος που μου αρέσουν τα τελείως γυμνά μηχανάκι είναι που το φανάρι στρέφεται με το τιμόνι, μόνο αρνητικό σε στροφές με κλίσεις όμως βλέπεις πολύ κοντά.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #40 on: Κυριακή 01 Νοέμβριος 2020, 11:56:04 πμ
Το είπα απο την αρχή οτι αυτό με την θερμοκρασία είναι το μόνο πρόβλημα...

Ναι στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει προβλημα οπως ειπαμε... γενικα ομως σε φαναρι που εχει 2 λαμπες μιας σκαλας δεν υπαρχει προβλημα αν και για αυτο θα εχει φροντισει ο κατασκευαστης ;)



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #41 on: Δευτέρα 02 Νοέμβριος 2020, 16:31:58 μμ
Ναι στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει προβλημα οπως ειπαμε... γενικα ομως σε φαναρι που εχει 2 λαμπες μιας σκαλας δεν υπαρχει προβλημα αν και για αυτο θα εχει φροντισει ο κατασκευαστης ;)

Βασίλη όλα γίνονται, αλλά εκτός απο χρόνο για πειραματισμούς , θές κ χρήμα αφου τα ανταλλακτικά ακόμα κ μεταχειρισμένα είναι ακριβά , ασε που μερικά δεν τα βρίσκεις κι όλας.
Θα μπορούσε δλδ κάποιος να ψύξει το εσωτερικό του φαναριού με ένα ανεμιστήρα κ δύο τρύπες (λέω τώρα εγώ σενάρια διαστημικής φαντασίας τύπου σε κουβέντα να βρισκόμαστε ) αλλά ποιός θα κάτσει να τρυπήσει φανάρι , να βάλει φίλτρο για την σκόνη, κ αν αποτύχει να το μπαλώσει η να το αλλάξει , κ όλο αυτό για εξτρα φωτισμό.
Κανείς.
Ολοι θα βαλουν δύο προβολάκια κ θα είναι κ ιν στην μόδα . ;D



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #42 on: Τρίτη 03 Νοέμβριος 2020, 10:58:19 πμ
...Ολοι θα βαλουν δύο προβολάκια κ θα είναι κ ιν στην μόδα . ;D

εεετσι ;) την αλλη πατεντα με τις τρυπες στο φαναρι δε το ειχα σκεφτει  :2hysterical:



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #43 on: Τρίτη 03 Νοέμβριος 2020, 17:51:11 μμ
εεετσι ;) την αλλη πατεντα με τις τρυπες στο φαναρι δε το ειχα σκεφτει  :2hysterical:

Και όμως , υπάρχουν ανεμιστηράκια 12βολτα με σίτα που παίρνει φίλτρο αέρα
κ ψύχουν συσκευές που εχουν θέμα με τη σκόνη.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #44 on: Τρίτη 03 Νοέμβριος 2020, 18:24:15 μμ
Stoneman --->

ναι το ξερω τα εχω δει... και 220 volt υπαρχουν,απλα δεν ειχα σκεφτει να το κανεις σε φαναρι τετοια πατεντα