Hellas Transalp Forum

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΣ : ΣΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ 650 Η ΣΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2007?

postman · 7039

Offline postman

  • i love my moto
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 409
  • Κωστας Παπαδοπουλος
ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΣΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ 650 Η ΣΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2007?
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ?
ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Last Edit: Παρασκευή 20 Οκτώβριος 2017, 09:08:08 πμ by KostasC »




Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ


Offline Horizons

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 110
  • Χρήστος
Reply #1 on: Τετάρτη 18 Οκτώβριος 2017, 08:22:04 πμ
ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΣΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ 650 Η ΣΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2007?
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ?
ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ?

Σε όσα transalp έχω δει - κάτσει (εκτός αν έχει βάλει custom κάποιος) οι μαμα σέλες είναι ίδες από το 2001 έως και το 2006 - 07.
Στην αρχή και εγώ νόμιζα αλλάζει ύψος κλπ, και μόλις πήρα βόλτα και ένα του 02 είχε ακριβώς το ίδιο ύψος με το δικό μου του 05.

Όλα τα κάγκελα που βγήκαν για τα 650 ταιριάζουν σε όλα τα μοντέλα. Με λίγα λόγια το 650 είναι το ίδιο από 2001 έως το 2006 - 07  με μικρές διαφορές εμφανισιακές (logo / τελικό εξάτμισης / φλας / χρώματα) και τίποτα άλλο!



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Να ρωτησω μην ανοιγω θεμα . αμα βαλω σελα τζελ 5 χιλιοστα χαμηλοτερη θα εχω θεμα με πιασιμο στα ποδια κουραση κτλ; Θα εχει διαφορα; 1.86 - 1.87 υψος


XL650V


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
5 χιλιοστά ? μισό πόντο ? ούτε που θα το καταλάβεις...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Είμαι 1,87 κ 85 κιλά

Στη σέλα πάνω απο 150 χλμ δεν την παλεύω .
Ετσι αποφάσισα να την κάνω τζέλ κ λεω να πάω στο μοτΟ.Κ . Εσύ τι εχεις σκοπό να κάνεις?



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Δεν με καιει αμεσα μολις την εσκισαν ελαχιστα κατι γατακια. Μοτο κ ειχα παει. Καλη ποιοτητα τιμη. Σε αυτον ειδα τη τζελ στο καρ


XL650V


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Υπάρχουν κ άλλοι με ''τεχνολογία '' τζέλ ?  ;D Εχεις ασχοληθεί?

Εγώ την εφτιαξα στην Αμφιθέας στον Γιάννη,

Τώρα θέλω να την κάνω  τζέλ επειδή ακούγονται καλά σχόλια , αλλά οχι σαν πολυθρονίτσα σκουτεράδικη,
οπως είναι ''εμφανισιακά'' σε εκδοση τζέλ όμως.
« Last Edit: Πέμπτη 02 Ιούλιος 2020, 20:08:14 μμ by Stoneman »



Offline PANTANTREAS UNO

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 35
Αλλαξα σελα εδω και ενα 3μηνο σε αναυπαυτικη. Ηθελα να βαλω τζελ αλλα τελικα δνε εβαλα.
Ο λογοσ ειναι οτι ο ιδιοσ ο ανθρωπος που μου την εφτιαξε μου ειπε οτι δεν χρειαζετε στην περιπτωση μου σε ταξιδια 3 ωρων..
Μεχρι στιγμης οντωσ στα ταξιδια που κανω αλλη αισθηση!!! Πιανομαι απο το καθισιο στα πολυωρα αλλα οχι ο κολος μου!! βεβαια στα 250 χιλιομετρα αυτονομια του τρανσαλπ ευκαιρια για  ανεφοδιασμο και ξεκουραση!!
Οποτε το τζελ για παραπανω θα ταν υπερβολη σε κοστος αφου η σελα εκανε στα 130 ευρω!!
Πραγαματικα ομως αξιζει η ανεση μιασ ανατομικης σελας τοσο στον αναβατη οσο και στον συνεπιβατη που γινετε θρονος!!

 



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Αυτόν τον θρόνο φοβάμαι , μην γίνει η σέλα σαν καναπές ενα πράμα .
Τέλος πάντων θα δώ , ελπίζω αυριο , κ θα ενημερώσω .

Η τιμή πάντως είναι 150 για τζελ



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Εγω πιο πολυ θελω μια παντεντα να μην ερχεται ο συνοδηγος πανω μου και με σπρωχνει. Και μενα με χαλαει η τζελ εμφανισιακα θυμιζει σκουτερ


XL650V


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Θέλεις κάτι τέτοιο δηλαδή ?



Το ζητάς ως ΑΝΤΙΟΛΙΣΘΗΤΙΚΟ ΚΑΛΥΜΜΑ ΣΕΛΑΣ ...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Εγω πιο πολυ θελω μια παντεντα να μην ερχεται ο συνοδηγος πανω μου και με σπρωχνει. Και μενα με χαλαει η τζελ εμφανισιακα θυμιζει σκουτερ

Mε 50 ευρω μπορείς να την επιδιορθώσεις , δλδ ξήλωμα , τοποθέτηση αφρώδους 1-2 εκ , κ μετά αντιολισθητικό κάλυμα ταπετσαρία .

Επίσης πολύ ωραίο στην ΤΑ είναι κ η διχρωμία . Αυτη είναι η δική μου φτιαγμένη στον Γιάννη Κακουλίδη στην Αμφιθέας, εχει μια διχρωμία το εμπρός με το πίσω αλλά οχι πολύ έντονη, το ύφασμα είναι απο BMW, και μπροστά εχει μια επιπλέον λωρίδα για να μην ''σκάσει '' με τα χρόνια το ύφασμα απο το τέντωμα και την έντονη καμπύλη που πρέπει να πάρει  .

Δεν είναι τζέλ , απλά τοποθέτηση επιπλέον αφρώδους , κ μια επισκευή σε μια τρύπα που έκανε ενας καλοθελητής με τσιγάρο , που απο εκεί εμπαζε νερά κ εκανε την ζημιά μεγαλύτερη.











Τώρα , σε ότι έχει να κάνει με την τζέλ, δεν νομίζω οτι πρέπει οπωσδήποτε να έχει την μορφή του σκούτερ, εκτός κ αν τα καλούπια τους είναι ετσι διαμορφωμένα κ δεν δέχονται κάτι σε κόστομ . Δεν το γνωρίζω αυτό .

Πήρα κ τηλέφωνο στο motO.K  κ επειδή δουλεύω καθημερινές , το ραντεβού για τα μέτρα σε Σαβάτο είναι μετά απο ένα μήνα  :2hysterical:
« Last Edit: Κυριακή 05 Ιούλιος 2020, 18:29:56 μμ by Stoneman »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Ξέχασα , αυτό που εδειξε ο Παντελής πιο πριν , είναι πρόσθετο αντιολισθητικό κάλυμα σελας , δεν ξερω αν υπάρχει να καλύπτει όλη την σέλα , αλλά σίγουρα υπάρχει για τον συνεπιβάτη κ για πολλά μοντέλα .



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Πολυ καλη παντετα για το συνεπιβατη!


XL650V