Hellas Transalp Forum

Offroad Orange Days 2014 από την ΚΤΜ

African Boy · 18322

Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
on: Τρίτη 03 Δεκέμβριος 2013, 16:35:30 μμ


H ΚΤΜ South East Europe διοργανώνει το Offroad Orange Days 2014 και μας καλεί να λασπωθούμε στη σέλα των νέων off-road μοτοσικλετών της!

Πιστή στην παράδοση, η εταιρεία ξεφεύγει, έστω και για λίγο, από την κρίση για να δώσει στους φίλους της KTM την ευκαιρία να οδηγήσουν τις νέες off-road μοτοσικλέτες του 2014!

Πέντε μοτοσικλέτες θα βρεθούν σε κεντρικά σημεία σε ολόκληρη την Ελλάδα, ώστε να δοθεί στους φίλους της εταιρείας η ευκαιρία να οδηγήσουν τις κορυφαίες off-road μοτοσικλέτες παραγωγής, όμοιες με εκείνες που οδηγούν οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές.



Σημείο εκκίνησης των Offroad Orange Days 2014 θα είναι η Θεσσαλονίκη, όπου οι μοτοσικλέτες θα είναι διαθέσιμες στο κοινό την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013 με την υποστήριξη του συνεργάτη της KTM SEE, ΜΑΚΙΝΑ Α.Ε. (τηλ. 2310-553035), ενώ στη συνέχεια, στις 21 και 22 Δεκεμβρίου, οι μοτοσικλέτες θα είναι διαθέσιμες στην Πτολεμαΐδα με την υποστήριξη των Μπάμπη Πλακετά (τηλ. 24630-53474) και Ντίνου Καβαλούδη (24610-30753).

Τα Offroad Orange Days 2014 θα κάνουν ένα μικρό διάλειμμα τις μέρες των Χριστουγέννων και θα συνεχίσουν με τον καινούριο χρόνο και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας. Το πρόγραμμα για το 2014 θα ανακοινωθεί σύντομα.

Οι μοτοσικλέτες που θα είναι διαθέσιμες είναι:

· KTM 250 SX-F
· KTM 350 SX-F
· KTM 250 EXC-F
· KTM 350 EXC-F
· KTM 350 Freeride

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επκοινωνήσετε με τον πλησιέστερο Συνεργάτη KTM.


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #1 on: Τρίτη 03 Δεκέμβριος 2013, 17:13:21 μμ
Τι, 1190 R δεν έχει ο μπαχτσές; ά, δεν ενδιαφέρομαι. .. ;D



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #2 on: Τρίτη 03 Δεκέμβριος 2013, 17:56:34 μμ
Είμαι περίεργος για το KTM 350 Freeride, γιατί πιστεύω οτι σε κάποια χρονια πολύ κόσμος θα κινηθεί προς αυτό το στυλ εκτός δρόμου οδήγησης που το freeride είναι μανούλα...

Προσωπικά λατρεύω αυτές τις εκτός δρόμου-μονοπατιού διαδρομές και έχω να ελπίζω για το μέλλον...

http://www.youtube.com/watch?v=WLrfWdBQfXc


αμα πάρει χαμπάρι κανείς την δοκιμή στην Αθήνα... ας μας ξυπνήσει να το δούμε.


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #3 on: Τρίτη 03 Δεκέμβριος 2013, 18:12:33 μμ
Πολύ μεγάλο Point Κώστα για το FreeRide.....

Το σκεφτόμουν πολύ ζεστά αυτό το μηχανάκι.....



"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #4 on: Τρίτη 03 Δεκέμβριος 2013, 19:27:53 μμ
... γιατί πιστεύω οτι σε κάποια χρονια πολύ κόσμος θα κινηθεί προς αυτό το στυλ εκτός δρόμου οδήγησης που το freeride είναι μανούλα...

Προσωπικά λατρεύω αυτές τις εκτός δρόμου-μονοπατιού διαδρομές και έχω να ελπίζω για το μέλλον...


Το σκεφτόμουν πολύ ζεστά αυτό το μηχανάκι.....

Χμμμ... Το κανονικό τράιαλ δεν έγινε ποτέ μαζικός αθλητισμός, παρόλο που είχε πολλές συμπάθειες.
Μηχανές ας πούμε ψευδοτράιαλ - κατα το ψευδοεντούρο - έχουν και οι Ισπανοί.
Το πορτοκαλί φαίνεται πιό αξιόμαχο και πιό διπλής προσωπικότητας, από GAS GAS και OSSA, αλλά μάλλον πιό ψηλό και θα φοβίζει τους αρχάριους.



Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #5 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 10:53:47 πμ
Το κανονικό trial δεν βγάζει πινακίδα, το Freeride βγάζει !
Κατά τα άλλα είναι φτιαγμένο για enduro-trial διαδρομές τις οποίες μπορείς να κάνεις και με φίλους με enduro αλλά πολύ διασκεδαστικά. Επίσης το πολύ πολύ βασικό του στοιχείο που το διαφοροποιεί απο τα enduro είναι το γρανάζωμα του.
Δεν έχει τελικές κλπ... αλλά ακούει με λιγότερους ίππους/λιγότερα κιλά. 98κιλά απο 350cc 4Τ...
τακ τακ , περνάμε το βραχάκι... τακ, περνάμε το δεντράκι, δυο τακ τακ... περάσαμε το ποταμάκι.
Απο ύψος είναι στα 915mm αλλά δε κάθεσαι ποτέ σε τέτοιο μηχανάκι. Απόσταση απο το έδαφος 325mm !!!

Αυτά είναι δώρα... να σου πάρει ένα τέτοιο ρε παιδί μου, οκ...σε ρίχνει για πλάκα.Να ρίχνεις και ένα σφουγγάρισμα, άντε να μαγειρέψεις και κανα δυο φορές το χρόνο. Αλλά που τέτοιες γυναίκες... νομίζουν με το 2άρι του μπαμπά στους Αμπελοκήπους και άντε και ένα εξοχικό όταν rip...θα πάρουν το παλικάρι ? Πρώτα αντιπροσωπεία και με τα χαρτιά πάμε και εκκλησία μετά.  :2hysterical:


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #6 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 11:15:47 πμ
τακ τακ , περνάμε το βραχάκι... τακ, περνάμε το δεντράκι, δυο τακ τακ... περάσαμε το ποταμάκι.
Απο ύψος είναι στα 915mm αλλά δε κάθεσαι ποτέ σε τέτοιο μηχανάκι. Απόσταση απο το έδαφος 325mm !!!

Τι χαριτωμένος τακ τακ... γελάκια  ;D

Αυτά είναι δώρα... να σου πάρει ένα τέτοιο ρε παιδί μου, οκ...σε ρίχνει για πλάκα.Να ρίχνεις και ένα σφουγγάρισμα, άντε να μαγειρέψεις και κανα δυο φορές το χρόνο. Αλλά που τέτοιες γυναίκες... νομίζουν με το 2άρι του μπαμπά στους Αμπελοκήπους και άντε και ένα εξοχικό όταν rip...θα πάρουν το παλικάρι ? Πρώτα αντιπροσωπεία και με τα χαρτιά πάμε και εκκλησία μετά.  :2hysterical:

 :2hysterical:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline gnik

  • Μέλος HTC
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
    • Jeeping
Reply #7 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 13:16:39 μμ
Αχχχχχ πως την πατησες ετσι βρε Κωστα  :2hysterical:



Ηρωας  :eusa_clap:


τακ τακ  :P



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #8 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 13:29:05 μμ
Αυτά είναι δώρα... να σου πάρει ένα τέτοιο ρε παιδί μου, οκ...σε ρίχνει για πλάκα.Να ρίχνεις και ένα σφουγγάρισμα, άντε να μαγειρέψεις και κανα δυο φορές το χρόνο. Αλλά που τέτοιες γυναίκες... νομίζουν με το 2άρι του μπαμπά στους Αμπελοκήπους και άντε και ένα εξοχικό όταν rip...θα πάρουν το παλικάρι ? Πρώτα αντιπροσωπεία και με τα χαρτιά πάμε και εκκλησία μετά.  :2hysterical:


Τι που τέτοιες γυναίκες ρε Κώστα! Εγώ πως νομίζεις απέκτησα το EXC 400 το 2005; Γαμήλιο δώρο της γυναίκας μου ήταν. Νταξ, μεταχειρισμένο,  μοντ 2002 , δεν ήταν καινούργιο αλλά... ουδεμία τέλεια  ;D Τώρα αν εσύ "έπεσες" για ένα 2άρι στου Αμπελόκηπους...καλά χαράτσια!
Θες να ρωτήσω τη γυναίκα μήπως έχει καμιά αδελφή; Ποτέ δεν είναι αργά..!  ;D



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #9 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 13:49:22 μμ
Δε μιλάω για μένα βρε ! εγώ πάει... δεσμεύτηκα.
Άλλα "ελεύθερα" παλικάρια που το ζαχαρώνουν, που αντί να παίζουν πετροπόλεμο σε τίποτα νταμάρια με τους φίλους τους.. παίζουν με μονόπετρα...ιν δε σιτι οφ λαιτ* λέμενε.

*για να μη το μάθει ο Louros


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #10 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 14:07:15 μμ
Αχ αυτό το lifestyle πώς χαντακώνει κάποια παιδιά...άκου μονόπετρα! Εγώ στη δική μου της έκανα γαμήλιο δώρο 80χλμ πεζοπορία στη ζούγκλα της Τασμανίας, με σακίδιο 12 κιλών στην πλάτη , φαί για 5 μέρες πορεία, διανυκτερεύσεις σε σκηνή και η γαστρεντερίτιδα από το βρόχινο νερό που έπινε ΔΩΡΟ (priceless που έλεγε και η γιαγιά μου)! Και τώρα τα νοσταλγεί κιόλας!

Τς τς τς, έχει χαλάσει η νεολαία σήμερα...



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #11 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 14:18:06 μμ
Δε μιλάω για μένα βρε ! εγώ πάει... δεσμεύτηκα.
Άλλα "ελεύθερα" παλικάρια που το ζαχαρώνουν, που αντί να παίζουν πετροπόλεμο σε τίποτα νταμάρια με τους φίλους τους.. παίζουν με μονόπετρα...ιν δε σιτι οφ λαιτ* λέμενε.

*για να μη το μάθει ο Louros


Αχ αυτό το lifestyle πώς χαντακώνει κάποια παιδιά...άκου μονόπετρα! Εγώ στη δική μου της έκανα γαμήλιο δώρο 80χλμ πεζοπορία στη ζούγκλα της Τασμανίας, με σακίδιο 12 κιλών στην πλάτη , φαί για 5 μέρες πορεία, διανυκτερεύσεις σε σκηνή και η γαστρεντερίτιδα από το βρόχινο νερό που έπινε ΔΩΡΟ (priceless που έλεγε και η γιαγιά μου)! Και τώρα τα νοσταλγεί κιόλας!

Τς τς τς, έχει χαλάσει η νεολαία σήμερα...



 ;D


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss

Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #13 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 14:28:01 μμ



Και λέω που χάθηκες....

Δεν θα postαρες.... ;D


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #14 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 14:44:55 μμ
Αχ αυτό το lifestyle πώς χαντακώνει κάποια παιδιά...άκου μονόπετρα! Εγώ στη δική μου της έκανα γαμήλιο δώρο 80χλμ πεζοπορία στη ζούγκλα της Τασμανίας, με σακίδιο 12 κιλών στην πλάτη , φαί για 5 μέρες πορεία, διανυκτερεύσεις σε σκηνή και η γαστρεντερίτιδα από το βρόχινο νερό που έπινε ΔΩΡΟ (priceless που έλεγε και η γιαγιά μου)! Και τώρα τα νοσταλγεί κιόλας!

Τς τς τς, έχει χαλάσει η νεολαία σήμερα...

...εγώ ξέρω ότι έπαιρνες συνέχεια τ/φ τον μπαμπά της που ήταν αυτός που έδινε τα πτυχία ιατρικής τότε...
"Ναι...ο μπαμπάς της εκεί ? για λέγε.. θα τον τον βάλεις τον βαθμό που λέγαμε ? γιατί... την έχω τρίτη μέρα με γαστρεντερίτιδα και το νερό φτάνει μόνο για μένα...(μισό λεπτό να διώξω τον Taz που της τρώει τα δάχτυλα)..."

πλάκα πλάκα πάντως... τι κοσμεί καλύτερα το σπίτι ενός άντρα που σέβεται τον εαυτό του ?
Ενα λασπωμένο Freeride στο σαλόνι ? ή ένα καλό σετ ξύλα..εεε τραπεζαρία και λοιπά καφασωτά που συνήθως τα τρώει η σκόνη ?


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #15 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 17:21:24 μμ
Ωραίο το Freeride. Θα κάνει όσο το 690 βέβαια όπως πάει και δεν θα πηγαίνεις ούτε για καφέ Χαλκίδα, αλλά δε γ@μιέται, που λεφτά για καφέ έτσι και αλλιώς  ;D. Μια φορά στο τόσο που θα έχω ρεπό από τα οικιακά θα ντύνομαι πορτοκαλί χελονωνιντζάκι, θα βάζω και τις μπότες που φοράγανε οι Kiss -τις δεκαεπτάσολες ντε- για να το φτάνω και να πηγαίνω να γίνομαι σύσκατος στη λάσπη, να κάνω τον άντρα. Με 22 άλογα  :2hysterical:

Πάρτε και κάτι από τα παιδιά στο mybike:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=t1348LB4-NA


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #16 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 17:36:38 μμ
Καλα τα λες Κωστακη !
ελα να μαζευεις απο τωρα λεφτα για τα κτμακια που θα παρουν δωρο η Χρυσανθη και η Κωνσταντινα στους γαμπρους! ε?
 χε χε χε! 


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #17 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 17:40:27 μμ
Ναι ναι... για το γιό μου σας έχω μιλήσει; Σοβαρό παιδί, μετρημένο ευαίσθητο, σαν τον πατέρα του αλλά με μαλλιά! Τρελή ευκαιρ... να τα βγάλουμε να παίξουν τα παιδιά. :goofy:


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #18 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 17:54:24 μμ
Βέβαια μην το πείτε πουθενά αλλά το Alp 4.0 της Βeta, αν και δεν έχει αυτές τις αναρτησάρες, βγάζει 27 άλογα -μοτέρ DR 350- και είναι μεν 130 κιλά αλλά έχει και κοντά 11 λίτρα ντεπόζιτο. Για τιμή δεν το συζητώ. Ούτε 2 δεν παίρνεις στα λεφτά του ΚΤΜ!


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #19 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 18:56:26 μμ
Από διπλανό φόρουμ,με λίγα άλογα παραπάνω
kymco κατασκευαστής/bmw μοτέρ,
λογικά θα είναι προσιτό.
http://www.youtube.com/watch?v=w9VhACv7nvE#t=33

σόρυ για το :offtopic:
« Last Edit: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 19:05:39 μμ by giamar4 »



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #20 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 19:51:40 μμ
Καθόλου off topic, είχε μπει και από φωτό παλιότερα. Αλλά όπως λέει και ο εκφωνητής "priced 7999" μα λίρες είναι, μα ευρώ, μα δολάρια είναι ακριβό.
Και πολύ ψηλό το κόβω, αλλά τουλάχιστον αυτό μοιάζει να έχει σέλα όχι βάσανο όπως τα άλλα μικρά.  Εμένα μ' αρέσει πάντως.

Διασταύρωση της κρίσης, των μικρών διπλωμάτων στην Ευρώπη και των αναγκών των αναδυόμενων αγορών θα δούμε πολλά τέτοια ακόμα.

Στην Λατινική Αμερική κυκλοφορεί σε πολύ καλύτερη τιμή το Honda XRE 300,


που εδώ δεν έρχεται μάλλον λόγω προδιαγραφών euro, ή πολιτικής εταιρείας.


Oι Κινέζοι ετοιμάζουν τσουνάμι από 250άρια on off πολύ μούρης και ελεεινών επιδόσεων και ποιότητας σαν το Zongshen RX3:



Ενώ ακούστηκε ακόμα ότι η Bmw θα δώσει τον 450άρι της -υποκυβισμένο- στην Ινδική TVS, που πρόσφατα ανακοίνωσε τον θρίαμβο της να κατασκευάσει το πρώτο της ...125άρι!



Η Husqvarna ακόμα αναμένεται -λόγω αγοραπωλησίας με τον πρώην CEO της KTM-  να βγάλει επιτέλους και αυτή το made in India νεο ρετρο εντούρο μηχανάκι του ΜακΚουήν ονόματι  Baja που προέρχεται από παλιότερο concept bike το Μοab (και τα δύο με κινητήρα rotax 650 cc από Kymco):




Ο στόχος είναι να φτιάξουν πλήρη γκάμα φτηνών μεσαίων μοτό για να περάσει η κρίση με κέρδη.

 Ακόμα και η Χάρλεϊ σχεδιάζει μονοκύλινδρο σε παλιό πρότυπου του Buell, που είναι να βγάλεις τα μάτια σου με το κουτάλι ειδικά άμα είσαι τσοπεράς και κάνει τα Virago να μοιάζουν πολύ κακά μηχανάκια.



Tώρα αν αυτό σημαίνει ότι θα καβαλάμε τα μηχανάκια του 1990 με άλλα πλαστικά, ή μικρά ελαφριά έξυπνα μηχανάκια δεν μπορεί κανείς να πει ακόμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι με την τιμολογιακή πολιτική που παίζει εδώ... ούτε αυτά θα μπορούμε να πάρουμε εύκολα. 
« Last Edit: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 19:53:31 μμ by Airhead »


TEAM Αϊστοπαμπωλ