Hellas Transalp Forum

Προβλημα στα φρένα - Νεες δισκοπλακες ?

POLZACH · 20101

Offline sagini.sail

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 36
Reply #25 on: Τετάρτη 20 Φεβρουάριος 2013, 00:54:42 πμ
Μετά από σέρβις στα φρένα, έτσι όπως άψογα το περιγράφει ο konkost εδώ:
http://www.transalpforum.gr/index.php?action=post;topic=19232.0;num_replies=24
και τηρώντας ευλαβικά τα βήματα και τις οδηγίες του, πίστεψα ότι το πρόβλημα θα λυνόνταν επιτέλους..
Δεν λύθηκε.. Άρχισα λοιπόν να δοκιμάζω τις δισκόπλακες μία μία..
Το τρέμουλο (πιάνει δεν πιάνει το φρένο δηλαδή) συνεχιζόταν και στις δύο περιπτώσεις (όταν δούλευα μόνο τη δεξιά δισκόπλακα λίγο πιο πολύ, όταν δούλευα μόνο την αριστερή λίγο λιγότερο αλλά έντονα υπαρκτό)
Το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ ήταν η ακτινολόγηση (μιας και ήταν το μόνο που δεν είχα κάνει κι αφού είχα αλλάξει δισκόπλακες)

Κάποιος φίλος μου σύστησε ένα μάστορα ως πολύ καλό και κυρίως έντιμο. Πήγα κι όντως ήταν έτσι..

Για να μη σας κουράζω..

Στραβά τοποθετημένες δισκόπλακες.. (οι οποίες ήθελαν αλλαγή  εκ νέου, γιατί είχαν στραβώσει)
Απίστευτο ε?
κι όμως αληθινό!
Οι οδηγοί που "τοποθετούν" τις δισκόπλακες στη σωστά κεντραρισμένη θέση τους είχαν "κουρευτεί" από προηγούμενες επεμβάσεις στο μηχανάκι και το αποτέλεσμα ήταν να είναι τοποθετημένες και στραβά και παράκεντρα.. (θα ανεβάσω φωτό για να δείτε τι εννοώ όταν λέω ότι οι οδηγοί δεν υπάρχουν)
Επειδή η ποιότητα των δισκοπλακών που μου είχαν πρόσφατα βάλει ήταν άθλια, είχαν στραβώσει κι αυτές..
Αποτέλεσμα :
Καινούργιες (ξανά) δισκόπλακες (Bull αυτή τη φορά και σωστά τοποθετημένες)
αλλαγή ξανά τακάκια
και επιτέλους: φρένο και βελούδινο γονάτισμα ΧΩΡΙΣ ΤΡΕΜΟΥΛΟ!

Polzach για έλεγξε να δεις μήπως οι δισκόπλακές σου δεν είναι τοποθετημένες σωστά!


Η κόμπρα είναι τελείως ακίνδυνη για τους Έλληνες. Πέρυσι χάσαμε χιλιάδες σε τροχαία δυστυχήματα. Ούτε ένας θάνατος από κόμπρα!


Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #26 on: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 09:16:19 πμ
Μη θέλοντας να ανοίξω καινούργιο θέμα, επαναφέρω το συγκεκριμένο, δεδομένου το πρόβλημα που περιγράφεται κατά το φρενάρισμα είνάι ίδιο. Μετά την αλλαγή της πίσω δισκόπλακας (και τακάκια), με σταθερή πίεση στο ποδόφρενο νιώθω να πιάνει -αφήνει το φρένο. Είνια λιγότερο έντονο σε μεγάλες ταχύτητες και πολύ έντονο σε μικρές. Πίστευα ότι δεν έχουν πατήσει τα τακάκια, αλλά παραμένει το πρόβλημα. Την δισκόπλακα την τοποθέτησα εγώ (όπως και τα τακάκια) και φρόντισα να καθαρίσω καλά την επιφάνεια που πατάει η δισκόπλακα. Ήταν σωστά μέσα στους αποστάτες και σφίχτηκαν όλα στις ροπές που πρέπει. Δεν την έχω χτυπήσει πουθενά τη δισκόπλακα. ΝΑ της δώσω λίγο χρόνο ακόμα ή να πάω στο μαγαζί που αγόρασα τα ανταλλακτικά να δει αν έχω κάνει εγώ λάθος ή είναι στραβή από κούνια η δισκόπλακα;



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #27 on: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 09:31:59 πμ
Στέφανε έτσι όπως το περιγράφεις "δείχνει" στραβωμένη δισκόπλακα ή λάθος τοποθέτηση


Παύλος Καρούμπης


Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #28 on: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 09:40:41 πμ
Ηλπιζα να μην είναι... δεν μπορώ να καταλάβω τι έχω κάνει λάθος. Όλα τα βήματα τα έκανα σύμφωνα με τη βίβλο.



Offline linuxfighter

  • The Technician
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 497
  • Ζήτα το και θα σου δωθεί!!!
Reply #29 on: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 09:53:43 πμ
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά μπροστά (στην 600αρα). Στραβωμένος δίσκος ήταν τελικά



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #30 on: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 12:13:13 μμ
Προς ενημέρωση και για να είναι πλήρες το θέμα, πήγα στο κατάστημα που αγόρασα τα ανταλλακτικά και τους είπα για το πρόβλημα. Το πήγε βόλτα ο μηχανικός και πιστoποίησε και αυτός ότι μάλλον είναι στραβιά η δισκόπλακα. Τον παρακάλεσα να το βάλει επιτόπου να την αλλάξει και άν έχω κάνει λάθος εγώ στην τοποθέτηση να την πληρώσω την καινούργια, αν όχι να την αντικαταστήσουν. Πράγματι τα έλυσε, τα κοίταξε όλα, δεν έιχα κάνει κάπου λάθος και ήταν όλα σωστά (γλύστρες, πείροι, βίδες κλπ.). Αντικατέστησαν τη δισκόπλακα, την πήγε βόλτα και δεν δείχνει να παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα. Βέβαια είναι αρκετά νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα, θα την στρώσω και θα ενημερώσω εκ νέου. Οι άνθρωποι με ενημέρωσαν ότι η συγκεκριμένη δισκόπλακα δεν έχει τύχει ξανά να τους επιστρέψει στραβωμένη (JT Braking) και χρησιμοποιείται και σε άλλες μηχανές εκτός από TA (είναι ίδια η εμπρός του SH). Είμαι γκαντεμόσαυρος δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.... 


Y.Γ. 1: το βάλε βγάλε πήγε ένα 20άρικο
Υ.Γ. 2: με εξυπηρέτησαν άμεσα (ενώ είχαν άλλες μηχανές μέσα) και χωρίς γκρίνια, που δεν το περιμενα για να είμαι ειλικρινής. Αν και αγοράζω έτσι και αλλίως από εκεί τα ανταλλακτικά μου, για εμένα πήραν ένα ακόμα πόντο με την όλη στάση τους.
« Last Edit: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 13:22:47 μμ by stefosg »



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #31 on: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 12:49:20 μμ
 :eusa_clap: :eusa_clap:


Παύλος Καρούμπης


Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #32 on: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 13:47:13 μμ
Μπράβο,μπράβο στο κατάστημα. Έτσι πρέπει να αντιμετωπίζουν όλοι τον πελάτη και όχι να το θεωρούν αβαρία. Και σου εμπνέει έτσι εμπιστοσύνη και θα έχεις να πεις τα καλύτερα γι αυτούς,όπως τώρα και θα τους συστήσεις σε κάποιον φίλο σου. Αν ήταν όλοι τοσο εξυπηρετικοί, θα βγαίναν όλοι κερδισμένοι και προπάντων οι ίδιοι.


Diamonds are forever


Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #33 on: Τρίτη 19 Ιούνιος 2018, 14:04:53 μμ
Συμφωνώ απολύτως!