Hellas Transalp Forum

Ζητείται Πιάνο

Yianni · 6259

Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
on: Τρίτη 22 Νοέμβριος 2011, 12:25:46 μμ
Αν κατέχει κανείς πιάνο (όχι ηλεκτρικό) που δεν του χρειάζεται πιά, είναι σε καλή κατάσταση και εντός Αθηνών, και η τιμή του δεν είναι υπερβολική (000,00  :goofy: ), ας στείλει ΠΜ.
Εχω βρει σε χαμηλές τιμές μεταχειρισμένα πιάνα, αλλά είναι αλλιώς αν ψωνίζεις από "γνωστό"  ;D



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #1 on: Τρίτη 22 Νοέμβριος 2011, 13:05:52 μμ
Αν κατέχει κανείς πιάνο (όχι ηλεκτρικό) που δεν του χρειάζεται πιά, είναι σε καλή κατάσταση και εντός Αθηνών, και η τιμή του δεν είναι υπερβολική (000,00  :goofy: ), ας στείλει ΠΜ.
Εχω βρει σε χαμηλές τιμές μεταχειρισμένα πιάνα, αλλά είναι αλλιώς αν ψωνίζεις από "γνωστό"  ;D


Έχεις πμ


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Reply #2 on: Τρίτη 22 Νοέμβριος 2011, 19:53:51 μμ
Θα σου πρότεινα να μην απορρίψεις την ιδέα του ψηφιακού πιάνου (clavinova κλπ). Δεν υστερεί σε τίποτα σε σχέση με ένα κλασικό πιάνο της τάξης των χρημάτων που διαθέτεις. Έχει κανονική αίσθηση πλήκτρων και πεντάλ και πιθανότατα και να υπερέχει σε ήχο. Δεν χρειάζεται χόρδισμα και το κυριότερο βάζεις ακουστικά η χαμηλώνεις την ένταση και παίζεις όποτε θές χωρίς να ξεσηκώνεις τον κόσμο.  Επιπλέον η μεταφορά του είναι παιχνίδι σε σχέση με ένα κλασικό πιάνο.

Ψάξτο λιγάκι!


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #3 on: Τετάρτη 23 Νοέμβριος 2011, 00:25:39 πμ
Θα σου πρότεινα να μην απορρίψεις την ιδέα του ψηφιακού πιάνου (clavinova κλπ). Δεν υστερεί σε τίποτα σε σχέση με ένα κλασικό πιάνο της τάξης των χρημάτων που διαθέτεις. Έχει κανονική αίσθηση πλήκτρων και πεντάλ και πιθανότατα και να υπερέχει σε ήχο. Δεν χρειάζεται χόρδισμα και το κυριότερο βάζεις ακουστικά η χαμηλώνεις την ένταση και παίζεις όποτε θές χωρίς να ξεσηκώνεις τον κόσμο.  Επιπλέον η μεταφορά του είναι παιχνίδι σε σχέση με ένα κλασικό πιάνο.

Το έχω σκεφτεί και αυτό Κώστα και έχεις δίκιο σε ότι λες...  Θα το παλέψω λιγάκι και αν δεν καταφέρω να βρώ κλασικό στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω, θα στραφώ σε ηλεκτρικό αναγκαστικά... Αν ο μικρός συνεχίσει και δεν τα παρατήσει, θα αναγκαστώ να αντικαταστήσω το ηλεκτρικό με κλασικό μετά από 2-3 χρόνια.

Στο ωδείο που τον πηγαίνω γιά μάθημα, υπάρχει και ηλεκτρικό και κλασικό πιάνο. Χωρίς να έχω γνώσεις στο θέμα νοιώθω ότι είναι η μέρα με την νύχτα.... Και στην αίσθηση και στα πλήκτρα και στο ήχο.

Αν κάποιος έχει γνώσεις στο θέμα ας πει περισσότερα....



Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Reply #4 on: Τετάρτη 23 Νοέμβριος 2011, 08:20:18 πμ
Το έχω σκεφτεί και αυτό Κώστα και έχεις δίκιο σε ότι λες...  Θα το παλέψω λιγάκι και αν δεν καταφέρω να βρώ κλασικό στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω, θα στραφώ σε ηλεκτρικό αναγκαστικά... Αν ο μικρός συνεχίσει και δεν τα παρατήσει, θα αναγκαστώ να αντικαταστήσω το ηλεκτρικό με κλασικό μετά από 2-3 χρόνια.

Στο ωδείο που τον πηγαίνω γιά μάθημα, υπάρχει και ηλεκτρικό και κλασικό πιάνο. Χωρίς να έχω γνώσεις στο θέμα νοιώθω ότι είναι η μέρα με την νύχτα.... Και στην αίσθηση και στα πλήκτρα και στο ήχο.

Αν κάποιος έχει γνώσεις στο θέμα ας πει περισσότερα....

Δεν ξέρω τι ηλεκτρικό πιάνο έχει το ωδείο. Τα παλιά με τα καινούργια είναι όντως η μερα με τη νύχτα. Πετάξου στο Νάκα στο κέντρο με τον πιτσιρικα και δοκιμάστε μια καλή clavinova. Η γυναίκα μου έχει πτυχίο πιάνου (είναι δασκάλα) και παίζει σε clavinova. Ελπίζω να βοήθησα!


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #5 on: Τρίτη 06 Δεκέμβριος 2011, 15:38:36 μμ
Μερικές φορές το φόρουμ λειτουργεί ιδανικά.... Κάποιος πουλάει.... κάποιος αγοράζει! Και άν βρεθεί η χρυσή τομή είναι όλα καλά!  ;) Ευχαριστώ τον φίλο panisk γιά την προσφορά. Ελπίζω καί ο μικρός μου, να την αξιολογήσει στο έπαρκο!



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #6 on: Τρίτη 06 Δεκέμβριος 2011, 15:42:05 μμ
Αν θες κανω μαθηματα Γαλλικων κατ'οικων  :goofy:

si vous voulez je fais des cours de français   ;D




Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #7 on: Τρίτη 06 Δεκέμβριος 2011, 15:46:51 μμ
Αν θες κανω μαθηματα Γαλλικων κατ'οικων  :goofy:

si vous voulez je fais des cours de français   ;D

Εσένα σε φοβάμαι.... Τις τελευταίες μέρες όλο και κάποιον προσπαθείς να ξεμοναχιάσεις...   ;D ;D ;D ;D

Ακου ιδιαίτερα....  :2hysterical:



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #8 on: Τρίτη 06 Δεκέμβριος 2011, 15:47:58 μμ
Εσένα σε φοβάμαι.... Τις τελευταίες μέρες όλο και κάποιον προσπαθείς να ξεμοναχιάσεις...   ;D ;D ;D ;D

Ακου ιδιαίτερα....  :2hysterical:
κατι ξερεις  :2hysterical: :2hysterical:




Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #9 on: Τρίτη 06 Δεκέμβριος 2011, 16:20:06 μμ
Μερικές φορές το φόρουμ λειτουργεί ιδανικά.... Κάποιος πουλάει.... κάποιος αγοράζει! Και άν βρεθεί η χρυσή τομή είναι όλα καλά!  ;) Ευχαριστώ τον φίλο panisk γιά την προσφορά. Ελπίζω καί ο μικρός μου, να την αξιολογήσει στο έπαρκο!

Και εγώ με τη σειρά μου να ευχηθώ καλή πρόοδο στον πιτσιρικά σου! Μακάρι να το χρησιμοποιεί και να το ευχαριστιέται!!! Που ξέρεις, σε λίγα χρόνια μπορεί να παίζουν ντούετο με την μικρή μου το "Vous les vous couche avec moi ce soir" που θα μας μάθει ο Παλτάκης  :goofy: :goofy: :goofy:


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #10 on: Τρίτη 06 Δεκέμβριος 2011, 16:21:42 μμ
Και εγώ με τη σειρά μου να ευχηθώ καλή πρόοδο στον πιτσιρικά σου! Μακάρι να το χρησιμοποιεί και να το ευχαριστιέται!!! Που ξέρεις, σε λίγα χρόνια μπορεί να παίζουν ντούετο με την μικρή μου το "Vous les vous couche avec moi ce soir" που θα μας μάθει ο Παλτάκης  :goofy: :goofy: :goofy:
Απο τωρα κανεις τα κονε στα παιδια ....honte à vous  :goofy:




Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #11 on: Τρίτη 06 Δεκέμβριος 2011, 16:23:19 μμ
Απο τωρα κανεις τα κονε στα παιδια ....honte à vous  :goofy:

 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #12 on: Τρίτη 06 Δεκέμβριος 2011, 19:02:13 μμ
"Vous les vous coucher avec moi ce soir" 

Αδιάβαστος. Την Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.  :smackbottom: :smackbottom: