Hellas Transalp Forum

Σεμινάριο βελτίωσης control μοτοσυκλέτας στο χώμα, με τον Βασίλη Ορφανό.

African Boy · 19560

Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Τον Βασίλη Ορφανό όλοι τον έχουμε ακουστά! Θα ήταν επομένως και μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωριστούμε και απο κοντά σε ένα σχολείο - σεμινάριο με κύριο γνώμονα την βελτίωση της τεχνικής μας κατάρτισης πάνω στην δική μας μοτοσυκλέτα. Στην παρακάτω φόρμα συμμετοχής θα ήθελα να συμπληρώσουμε ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑΝ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΥΤΟ. Προφανώς, θα θέλαμε πρώτα να μάθουμε τον αριθμό των μελών, ώστε να είμαστε συνεπείς απέναντι στον Βασίλη και την πολύτιμη σε γνώση προσφορά του, ώστε να μην τον εκθέσουμε και να μην δεσμεύσουμε το συγκεκριμένο Σαββατοκύριακο του.

         

Το συγκεκριμένο σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί το Σαββατοκύριακο 24-25 / 09 / 2011, το οποίο αφορά ΟΛΟΥΣ τους τύπους "on-off" μοτοσυκλέτας μεγάλου ή μικρού κυβισμού, με προσανατολισμό βέβαια στο δικό μας  Transalp και παρακαλώ πριν την δήλωση της συμμετοχής σας να διαβάστε προσεχτικά τις παρακάτω οδηγίες και περιγραφές:


Περιγραφή:


•   Μαθαίνουμε την τέλεια εναρμόνιση σώματος και μηχανής πάνω σε χωμάτινο τερέν.
•   Αποκτούμε ένα στυλ οδήγησης απαλλαγμένο από λανθασμένες συνήθειες.
•   Μαθαίνουμε να εξασκούμαστε σε αργές ταχύτητες ώστε να αυξηθεί η φυσική μας ταχύτητα.

αν πραγματικά θέλουμε να γνωρίσουμε τα μυστικά της οδήγησης εκτός δρόμου ώστε να μπορούμε να κινούμαστε ολοένα και ασφαλέστερα, με μεγαλύτερη άνεση κα ταχύτητα.
Η μόνη απαίτηση, είναι να διαθέτουμε δίπλωμα οδήγησης (δεν απαιτείται προηγούμενη εμπειρία οδήγησης στο χώμα).

Οδηγίες:
•   Η ένδυση για το σεμινάριο προβλέπει ο συμμετέχων να φέρει κράνος, γυαλιά, θώρακα, μπότες, γάντια και παντελόνι. Σε περίπτωση που ο συμμετέχων δεν διαθέτει τον παραπάνω εξοπλισμό αυτός μπορεί να είναι διαθέσιμος από τον οργανωτή κατόπιν συνεννοήσεως.
•   Άφιξη στις πανέμορφες εγκαταστάσεις του Attart off-road park, στην Κερατέα.
•   Η διάρκεια του σεμιναρίου είναι 6 ώρες με ημίωρο μεσημβρινό διάλλειμα για φαγητό το οποίο αποτελεί μέρος του προσφερόμενου πακέτου.
•   Δεν απαιτείται γνώση αγωνιστικής οδήγησης για την συμμετοχή στο σεμινάριο.
Αρκεί να είστε κάτοχοι διπλώματος οδήγησης μοτοσυκλέτας
και να μην έχετε καταναλώσει αλκοόλ.

Agenda
•   Άφιξη στις εγκαταστάσεις του Attart off-road.
•   Καλωσόρισμα, περιήγηση στις εγκαταστάσεις, πίνοντας το αναψυκτικό ή τον καφέ σας
•   Θεωρητική διδασκαλία του control της μοτοσυκλέτας μέσω της επιλογής σωστής στάσης του σώματος.
•   Παρακολούθηση video και ανάλυση του τρόπου που οι κορυφαίοι αναβάτες αγώνων Dakar ελέγχουν την μοτοσυκλέτα τους υπό τις πιο ακραίες συνθήκες του πλανήτη.
•   Προετοιμασία μοτοσυκλέτας και αναβάτη, σωματική προθέρμανση.
•   Εξάωρο (6) σεμινάριο πρακτικής εξάσκησης σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.


Level 1
         


Θεωρία.
•   Απλές τεχνικές επιβίωσης.
•   Αποφυγή κακώσεων σε απλές συνθήκες.
•   Σωστός τρόπος ανύψωσης της μοτοσυκλέτας ανάλογα με το σημείο σε περίπτωση πτώσης.

Τεχνική
•   Ζέσταμα αναβάτη – Διατάσεις σώματος πριν την οδήγηση.
•   Σωστή θέση οδήγησης – καθιστή θέση – Όρθια θέση
•   Σλάλομ σε επίπεδο έδαφος
•   Θεωρία και πρακτική φρεναρίσματος σε ανώμαλο έδαφος
•   Θεωρία διατάσεων πάνω στην μηχανή.
•   Σλάλομ μετ’ εμποδίων (body English)
•   Διέλευση εμποδίων (προαιρετικό)

Η βάση του μαθήματος είναι η κατάκτηση της τέλειας θέσης οδήγησης κάτω από συνθήκες με εξαιρετικά αργή ταχύτητα-οδήγηση.

Μόνο όταν ο αναβάτης έχει κατακτήσει τις τέλειες θέσεις και κινήσεις, σε αργή οδήγηση, είναι ικανός να οδηγήσει με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια σε υψηλότερες ταχύτητες.


Μετά το Level 1, μπορούν να ακολουθήσουν τα Level 2 + Level 3 κατόπιν συνεννοήσεως και ενδιαφέροντος.

Η αρχική τιμή για το κόστος των μαθημάτων του πρώτου Level είναι της τάξης των 150€, η οποία έχει διαμορφωθεί για τα μέλη του Η.Τ.C. κάτω απ' τα 100€. Παρακαλώ να δηλώσουμε όσοι επιθυμούμε έγκαιρα την συμμετοχή μας μέχρι τέλος της 1η εβδομάδας του Σεπτεμβρίου, ώστε να μην φέρουμε σε δύσκολη θέση τον Βασίλη Ορφανό και το πρόγραμμα του.
Επίσης ο ελάχιστος αριθμός συμμετοχών για την διεξαγωγή των μαθημάτων είναι τα 10 άτομα


Φόρμα δήλωσης συμμετοχών






« Last Edit: Τρίτη 26 Ιούλιος 2011, 10:24:23 πμ by Leon »


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Μην ξεχάσετε να το αναφέρετε σε όποιο φίλο σας επιθυμείτε και γνωστό σας.....

Είναι μια καλή ευκαιρία για όλους μας να επενδύσουμε στην γνώση και την ασφάλεια μας με την δίτροχο σύντροφο μας..........


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
Πολύ καλό και χρήσιμο το βλέπω για μας που μας αρέσει το χώμα!!!!!
Σε 3ήμερο σεμινάριο αγωνιστικής οδήγησης που παρακολούθησα με τον Στεφανή πριν 3 χρόνια απλά νόμιζα ότι μέχρι τότε ήμουνα γρήγορος!!
Θα κανω τα πάντα για να με κει!!!!!!!!


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline mveliss

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 493
  • Carpe diem...
Ρε Λευτέρη, μία διευκρίνιση για αποφυγή παρεξηγήσεων.

Τα Level 2 και 3 δεν είναι μέσα στην τιμή των 150€, σωστά?
Κι αν κ εφόσον είναι έτσι, συνεπάγεται ότι κάθε επόμενο lvl μεταφράζεται σε 150€ επιπλέον? ...Δλδ αν κάποιος θέλει να παρακολουθήσει και τα τρία lvl θα πληρώσει: 3x150€ = 450€?


Spritmonitor.de" border="0 [/url]


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Μιχάλη μου, προς αποφυγή παρεξηγήσεων ΔΕΝ υπάρχει τιμή 150€....

Η τιμή του 1ου Level απο 150€ έχει διαμορφωθεί κάτω απο 100€ για τα μέλη του H.T.C.

Επομένως μιλάμε για κάποιον που θέλει να παρακολουθήσει και τα 3 Level, συνολικό κόστος κάτω από 300€....



 
« Last Edit: Τετάρτη 27 Ιούλιος 2011, 21:05:23 μμ by Leon »


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Επισης τα 3 μαθηματα δεν θα γινουν απανωτα θα υπαρχη και καποιο διαστημα μεταξυ τους οποτε το να κανεις καποιο μαθημα με κοστος περιπου 100ε οπου θα βελτιωσει την οδηγικη σου συμπεριφορα στο δρομο ειναι πολυτιμοτερο απο μια εκδρομη για καφε και χαβαλε οπου το κοστος θα ειναι ιδιο .




Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Δε το συζητάμε. Αυτά τα ούτε 100 θα τα αποσβέσεις στην πρώτη χωμάτινη.
Αυτό που σου μαθαίνει δεν είναι να πας γρήγορα. Θα σου μάθει σωστή θέση οδήγησης και χειρισμού που στο χώμα αυτό
μεταφράζεται σε ασφάλεια,άνεση,ευχαρίστηση. Η ταχύτητα μετά θα είναι σχετική με την εμπειρία σου, γιατί γρήγορα μπορούν να πάνε όλοι,
το θέμα είναι "να το βλέπεις" πριν να έρθει.


Offline MAKIS ABOROS

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 231
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
Μπράβο παιδιά πολύ καλή κίνηση  αυτή
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:



Offline ΓIANNHΣ

  • Γιάννης Αποστόλου
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3763
Καλό θα ήταν να υπάρχει μια αναφορά για το τι περιλαμβάνουν τα level 2 και 3


Ποτέ μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο.
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Level 2

Θεωρία

    Τεχνική διέλευσης εμποδίων

Τεχνική

    Σωστή θέση οδήγησης – καθιστή θέση – Όρθια θέση
    Σλάλομ καθιστό – όρθιο.
    Βουναλάκια όρθια.
    Θεωρία και πρακτική φρεναρίσματος σε ανώμαλο έδαφος
    Σλάλομ μετ’ εμποδίων (body English)

Διέλευση εμποδίων

    Νεροφάγωμα
    Σκαλιά
    Κορμός – κωνικός
    Βουναλάκια (ανηφόρα- κατηφόρα)

Level 3

Θεωρία

    Σωστός τρόπος κίνησης με άλλους αναβάτες σε βόλτα στο βουνό.

Τεχνική

    Σωστή θέση οδήγησης
    Ομαδικό trail riding
    Επισήμανση ιδιαίτερων σημείων με σκοπό την βελτίωση της τεχνικής για κάθε αναβάτη ξεχωριστά



"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
ΌΛΑ καλά και μέσα αλλά με απαραίτητο εξοπλισμό που αναφέρεται τι γίνεται;
Μπότες off road, παντελόνια ειδικά κλπ δεν παίζουν. Θα έχει σίγουρα για όλους εκεί και σε τι νούμερα; 


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline mveliss

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 493
  • Carpe diem...
Μιχάλη μου, προς αποφυγή παρεξηγήσεων ΔΕΝ υπάρχει τιμή 150€....

Η τιμή του 1ου Level απο 150€ έχει διαμορφωθεί κάτω απο 100€ για τα μέλη του H.T.C.

Επομένως μιλάμε για κάποιον που θέλει να παρακολουθήσει και τα 3 Level, συνολικό κόστος κάτω από 300€....

Απλά ανέφερα τα 150€ γιατί αυτή είναι η αρχική!

Επισης τα 3 μαθηματα δεν θα γινουν απανωτα θα υπαρχη και καποιο διαστημα μεταξυ τους οποτε το να κανεις καποιο μαθημα με κοστος περιπου 100ε οπου θα βελτιωσει την οδηγικη σου συμπεριφορα στο δρομο ειναι πολυτιμοτερο απο μια εκδρομη για καφε και χαβαλε οπου το κοστος θα ειναι ιδιο .

Αυτό με καλύπτει πλήρως! Άλλωστε είχα ρωτήσει κ στον παρελθόν αν μπορεί να διοργανωθεί από το club κάποιο session σχετικά με τη βελτίωση των οδηγικών ικανοτήτων...


Spritmonitor.de" border="0 [/url]


Offline MAKIS ABOROS

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 231
Και με λάστιχα παιδιά τι λέτε;; να βάλουμε για cross ;; ή εντουράδικα; ρωτάω γιατί δεν ξανα έχω πάει σε τέτοια σεμινάρια άλλη φορά....:discussion: :discussion:



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
ΌΛΑ καλά και μέσα αλλά με απαραίτητο εξοπλισμό που αναφέρεται τι γίνεται;
Μπότες off road, παντελόνια ειδικά κλπ δεν παίζουν. Θα έχει σίγουρα για όλους εκεί και σε τι νούμερα; 

Είμαι σε επικοινωνία με τον Ορφανό για την παραχώρηση του εξοπλισμού του και θα σας ενημερώσω....


Και με λάστιχα παιδιά τι λέτε;; να βάλουμε για cross ;; ή εντουράδικα; ρωτάω γιατί δεν ξανα έχω πάει σε τέτοια σεμινάρια άλλη φορά....:discussion: :discussion:


Για το πρώτο μάθημα Level 1 ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά.....

Προαιρετικά μπορεί να βάλει όποιος θέλει, όπως για παράδειγμα εγώ.....


Αλλά αν αποφασίσεις να παρακολουθήσεις και τα επόμενα 2 Level το 2ο και το 3ο δηλαδή  ΝΑΙ είναι υποχρεωτικά.....


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline MAKIS ABOROS

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 231
Είμαι σε επικοινωνία με τον Ορφανό για την παραχώρηση του εξοπλισμού του και θα σας ενημερώσω....



Για το πρώτο μάθημα Level 1 ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά.....

Προαιρετικά μπορεί να βάλει όποιος θέλει, όπως για παράδειγμα εγώ.....


Αλλά αν αποφασίσεις να παρακολουθήσεις και τα επόμενα 2 Level το 2ο και το 3ο δηλαδή  ΝΑΙ είναι υποχρεωτικά.....

οκ ευχαριστώ μάλλον με βλέπω να βάζω απο το πρώτο..... :)



Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Καλησπέρα μας και καλή συνέχεια στις διακοπές σας.

1ον. Πολύ καλή αυτή η κίνηση παίδες.  :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: Θα είναι καλά τέτοια σεμινάρια να γίνονται σε ποιο τακτά διαστήματα...

2ον. Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε κάτι.
Το σεμινάριο εάν κατάλαβα καλά διαρκεί 6 ώρες.
Λέμε για το ΣΚ δηλαδή για δύο μέρες. Το ποιο πιθανό όμως είναι να χρειαστούμε μία μέρα. Γνωρίζουμε ποια μέρα θα είναι;



Θενκ γιου ε λοτ...


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Καλησπέρα μας και καλή συνέχεια στις διακοπές σας.

1ον. Πολύ καλή αυτή η κίνηση παίδες.  :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: Θα είναι καλά τέτοια σεμινάρια να γίνονται σε ποιο τακτά διαστήματα...

2ον. Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε κάτι.
Το σεμινάριο εάν κατάλαβα καλά διαρκεί 6 ώρες.
Λέμε για το ΣΚ δηλαδή για δύο μέρες. Το ποιο πιθανό όμως είναι να χρειαστούμε μία μέρα. Γνωρίζουμε ποια μέρα θα είναι;



Θενκ γιου ε λοτ...

Μemo μου θα το γνωρίζουμε αφού πρώτα δούμε τον αριθμό των συμμετοχών....

Αν δεν δημιουργηθούν 2 group το πιθανότερο είναι να γίνει την Κυριακή στις 25/09/2011 για το level 1 που θα εξυπηρετεί φαντάζομαι και τους περισσότερους....

Τα επόμενα level θα γίνουν κατόπιν συνεννοήσεως με τον Βασίλη και των μελών που θέλουν να συνεχίσουν....   


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Μemo μου θα το γνωρίζουμε αφού πρώτα δούμε τον αριθμό των συμμετοχών....

Αν δεν δημιουργηθούν 2 group το πιθανότερο είναι να γίνει την Κυριακή στις 25/09/2011 για το level 1 που θα εξυπηρετεί φαντάζομαι και τους περισσότερους....

Τα επόμενα level θα γίνουν κατόπιν συνεννοήσεως με τον Βασίλη και των μελών που θέλουν να συνεχίσουν....   


ΟΚ. Παλικάρι μου.  :-*
Εάν τελικά γίνει την Κυριακή, με βολεύει και εμένα γιατί εκείνες τις μέρες θα έρχομαι από τις ""καλοκαιρινές" διακοπές.


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Όποιος δεν έχει δει το θέμα παρακαλώ να συμπληρώσετε την συμμετοχή σας μέχρι την Δευτέρα 5 / 09 / 2011


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Το μάθημα για το 1ο Level θα γίνει την Κυριακή 25 / 09 / 2011




p.s.: Περισσότερες λεπτομέρειες για το πρόγραμμα της Κυριακής όταν με το καλό επιστρέψει ο Βασίλης απ την Γερμανία......


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Όσοι επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή μπορούν ακόμα να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους στην παρακάτω φόρμα συμμετοχής.....

Φόρμα δήλωσης συμμετοχών


Έχουμε συμπληρώσει των απαιτούμενο αριθμό συμμετοχών για την διεξαγωγή των μαθημάτων, επομένως ΑΝ επιθυμεί κάποιος μπορεί να ενσωματωθεί στο παραπάνω Group.....




"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Γιάννης Transalp

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 194
  • XL700VA
Leon, τώρα είδα το θέμα... Το θέλω πολύ αλλά το συγκεκριμένο ΣΚ είμαι απασχολημένος...
Μέσα σε κάποιο επόμενο ή εάν αλλάξει κάτι σε αυτό.




Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Παίδες, μάλλον θα είμαι και εγώ εκεί... Θα ξέρω την Παρασκευή στα σίγουρα. Ελπίζω να μην έχει "κλείσει" η λίστα μέχρι τότε...


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Παίδες, μάλλον θα είμαι και εγώ εκεί... Θα ξέρω την Παρασκευή στα σίγουρα. Ελπίζω να μην έχει "κλείσει" η λίστα μέχρι τότε...

Η Λίστα παιδιά ΔΕΝ έχει κλείσει.....

Μέχρι τις 5/9 έπρεπε να είχαμε κλείσει τα 10 άτομα....

Όσοι επιθυμούν και βέβαια μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στα Μαθήματα με τον Βασίλη Ορφανό.


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Ευτύχης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1053
Η πληροφορία για το κόστος είναι "κάτω από 100ευρώ"
Έχουμε τώρα κάτι πιο συγκεκριμένο;


Triumph Tiger 955i '05