Hellas Transalp Forum

Απόσυρση αυτοκινήτων: πρεμιέρα στις 21 Φεβρουαρίου 2011

Γιάννης Σταυρουλάκης · 7619

Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
on: Παρασκευή 18 Φεβρουάριος 2011, 12:19:30 μμ


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #1 on: Παρασκευή 18 Φεβρουάριος 2011, 14:12:09 μμ
Τι του λείπει του Ψωριάρη φούντα με μαργαριτάρι.



Harry

  • Guest
"γ) Να έχουν καταβληθεί τα τέλη κυκλοφορίας του 2011 καθώς και τυχόν οφειλόμενα προηγουμένων ετών. Για τα αυτοκίνητα που βρίσκονται ήδη σε ακινησία δεν καταβάλλονται τέλη κυκλοφορίας."

     Εγω εχω παραδωσει πινακιδες το 2010, οποτε τελη 2010 και 2011 δεν ειναι πληρωμενα και το αυτοκινητο ειναι σε ακινησια σε γκαραζ. Οταν πηγα να παρω καποιες προσφορες απο fiat και mercedes μου ειπαν οι πωλητες οτι πρεπει να εχω πληρωσει τα προηγουμενα τελη . Δηλαδη εχουμε και λεμε , τελος 2010 890ε + τελος 2010 600ε = 1490ε . Ειναι τρελοι? Αν ειναι ετσι δινω 600ε περνω πισω τις πινακιδες και τα τελη για το 2011 και το κυκλοφορω καθως το αυτοκινητο αν και 21 ετων ειναι σε υπεραριστη κατασταση. Δεν βγαζω ακρη , τελικα τι ισχυει??



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
"γ) Να έχουν καταβληθεί τα τέλη κυκλοφορίας του 2011 καθώς και τυχόν οφειλόμενα προηγουμένων ετών. Για τα αυτοκίνητα που βρίσκονται ήδη σε ακινησία δεν καταβάλλονται τέλη κυκλοφορίας."

     Εγω εχω παραδωσει πινακιδες το 2010, οποτε τελη 2010 και 2011 δεν ειναι πληρωμενα και το αυτοκινητο ειναι σε ακινησια σε γκαραζ. Οταν πηγα να παρω καποιες προσφορες απο fiat και mercedes μου ειπαν οι πωλητες οτι πρεπει να εχω πληρωσει τα προηγουμενα τελη . Δηλαδη εχουμε και λεμε , τελος 2010 890ε + τελος 2010 600ε = 1490ε . Ειναι τρελοι? Αν ειναι ετσι δινω 600ε περνω πισω τις πινακιδες και τα τελη για το 2011 και το κυκλοφορω καθως το αυτοκινητο αν και 21 ετων ειναι σε υπεραριστη κατασταση. Δεν βγαζω ακρη , τελικα τι ισχυει??

Θέλω να πιστεύω ότι αφού το 2010 δεν είχες πινακίδες, δεν οφείλεις τα τέλη κυκλοφορίας, προσκομίζοντας σαν αποδεικτικό το χαρτί που τις κατέθεσες για να δουν τις ημερομηνίες. Τα οφειλόμενα είναι για όσους δεν είχαν πληρώσει αλλά κυκλοφορούσαν κανονικά. Μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στις εταιρίες που αναλαμβάνουν να παραλάβουν το όχημα και να δώσουν το χαρτί της απόσυρσης και να τους ρωτήσεις σχετικά (και να μας πεις και εμάς τι παίζει).

Λες και το υπουργείο με την εφορία δεν έχουν μηχανογράφηση και δεν μπορούν να ελέγξουν ποιο όχημα δεν πλήρωσε και ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του... λέω εγώ τώρα!


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
"γ) Να έχουν καταβληθεί τα τέλη κυκλοφορίας του 2011 καθώς και τυχόν οφειλόμενα προηγουμένων ετών. Για τα αυτοκίνητα που βρίσκονται ήδη σε ακινησία δεν καταβάλλονται τέλη κυκλοφορίας."

     Εγω εχω παραδωσει πινακιδες το 2010, οποτε τελη 2010 και 2011 δεν ειναι πληρωμενα και το αυτοκινητο ειναι σε ακινησια σε γκαραζ. Οταν πηγα να παρω καποιες προσφορες απο fiat και mercedes μου ειπαν οι πωλητες οτι πρεπει να εχω πληρωσει τα προηγουμενα τελη . Δηλαδη εχουμε και λεμε , τελος 2010 890ε + τελος 2010 600ε = 1490ε . Ειναι τρελοι? Αν ειναι ετσι δινω 600ε περνω πισω τις πινακιδες και τα τελη για το 2011 και το κυκλοφορω καθως το αυτοκινητο αν και 21 ετων ειναι σε υπεραριστη κατασταση. Δεν βγαζω ακρη , τελικα τι ισχυει??

Φίλε Xarry!!
Αν έχεις παραδώσει τις πινακίδες μέσα στο 2010 προφανώς θα είχες πληρώσει και τα τέλη για το 2010!!!!Γίνε ποιο συγκεκριμένος όταν γράφεις!! πότε ακριβώς τα πλήρωσες και για ποια χρονιά. δεν μπορει να παρέδωσες πινακίδες χωρίς να έχεις πληρωσει το τρεχον έτος!!
Λοιπόν για να καταλάβουμε. Για απόσυρση θα χρειαστεί βεβαίωση από την εφορεία ότι είναι πληρωμένα τα τέλη κυκλοφορίας όλων των προηγούμενων ετών. Αν το αυτοκίνητο παρέδωσε πινακίδες πέρυσι (2010) ή πριν 2 ή 3 χρόνια τότε δεν χρειάζετε να πληρώσει και τα φετεινά (2011)!!
Το μόνο που χρειάζετε είναι παλι μια βεβαίωση από την εφορεία ότι μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης των πινακίδων για ακινησία έχουν πληρωθεί τα τέλη και πως θα χρησιμοποιηθεί για απόσυρση!!!
Είμαι έτοιμος να σας απαντησω οποιαδήποτε άλλη απορία!!!


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
το κυκλοφορω καθως το αυτοκινητο αν και 21 ετων ειναι σε υπεραριστη κατασταση.
Τι ενοείς υπεράριστη;;; τι αμάξι είναι;



Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Harry

  • Guest
Τι ενοείς υπεράριστη;;; τι αμάξι είναι;



     Λοιπον το αυτοκινητο κυκλοφορουσε μεχρι και το τελος του 2009.Τον Δεκεμβρη του 2009 παρεδωσα πινακιδες γιατι μου ζητησαν 890ε τελη για το 2010 για 2.000 κυβικα που δεν πληρωσα. Αν ισχυουν αυτα που μου λες (που ειναι τα πλεον λογικα) γιατι οι μ@....ες στην Mercedes μου ειπαν πως πρεπει να πληρωσω και 2010 & 2011 ενω τους διευκρινησα πως δεν χρωστουσα χρηματα για σηματα ,ηταν ολα πληρωμενα κλπ κλπ ?
      Οσο για το υπεραστικη εννοω ,οτι ειναι υπερβολικα προσεγμενο,λειτουργουν τα παντα στο 100% δεν εχει κανενα ηλεκτρικο η μηχανικο προβλημα,καμπινα σε εκπλητικη,χρωμα εργοστασιακο αγρατζουνιστο με τα κερωματα και τα γυαλισματα του(δεν εχει αναγκει για βαψιμο ουτε για αστειο),σκουρια τι ειναι αυτο? και γενικοτερα δεν με ειχε ταλαιπωρησει ποτε παρα τα 564.000χλμ που εχει κανει .Το αυτοκινητο ειναι Alfa Romeo 164 .
« Last Edit: Σάββατο 26 Μάρτιος 2011, 20:34:39 μμ by Harry »



costas

  • Guest
     Λοιπον το αυτοκινητο κυκλοφορουσε μεχρι και το τελος του 2009.Τον Δεκεμβρη του 2009 παρεδωσα πινακιδες γιατι μου ζητησαν 890ε τελη για το 2010 για 2.000 κυβικα που δεν πληρωσα. Αν ισχυουν αυτα που μου λες (που ειναι τα πλεον λογικα) γιατι οι μ@....ες στην Mercedes μου ειπαν πως πρεπει να πληρωσω και 2010 & 2011 ενω τους διευκρινησα πως δεν χρωστουσα χρηματα για σηματα ,ηταν ολα πληρωμενα κλπ κλπ ?
      Οσο για το υπεραστικη εννοω ,οτι ειναι υπερβολικα προσεγμενο,λειτουργουν τα παντα στο 100% δεν εχει κανενα ηλεκτρικο η μηχανικο προβλημα,καμπινα σε εκπλητικη,χρωμα εργοστασιακο αγρατζουνιστο με τα κερωματα και τα γυαλισματα του(δεν εχει αναγκει για βαψιμο ουτε για αστειο),σκουρια τι ειναι αυτο? και γενικοτερα δεν με ειχε ταλαιπωρησει ποτε παρα τα 564.000χλμ που εχει κανει .Το αυτοκινητο ειναι Alfa Romeo 164 .

 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:    564.000 χιλιόμετρα;;;;;;;; σίγουρα πλάκα κάνεις για την κατάσταση του αυτοκινήτου!!!!!!! Αν είναι υπεράριστο απλά ..... κράτα το :2hysterical: :2hysterical:



Harry

  • Guest
Οχι δεν κανω καθολου πλακα .Αν θελεις μπορω να σου στειλω και φωτογραφιες να το δεις και μονος σου , απλα στειλε μου με Pm το Mail σου αν θες. Το αυτοκινητο οπως το εχεις ,ειναι !
« Last Edit: Κυριακή 27 Μάρτιος 2011, 22:41:03 μμ by Harry »



Offline old_transalp

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 85
Reply #9 on: Κυριακή 11 Δεκέμβριος 2011, 04:01:44 πμ
καταλαβα.....εχουν αν πεταχτουν αυτοκινητα που μεχρι περυσι τα πουλουσαν κ 3000 ευρω....κ φετος για ''πεταμα''!!!
κριμα παντως :( :( :( :(


οσο πιο παλια......τοσο πιο καλα!!!