Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 635661

Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #325 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 09:26:06 πμ

θελω να συμπληρωσω λιγα λαδια (γτ δεν εχει σταγονα αποτι ειδα εχ8ες)

Ποσο θα συμπληρωσεις αν δεν εχει σταγονα  ??? ???

αν ειναι για  καποια ml μπορεις να το κανεις και να τα συμπληρωσεις  αλλα αν ειναι για πανω απο κιλο ή καιει πολυ λαδι οποτε πρεπει να το κοιταξης (εκτος και αν το πλακωνης )  ή εχεις να αλλαξης λαδια απο τοτε που το πηρες  :D




Offline elvis presley

  • Πιστεύω στο απίστευτο που είναι η πιο αληθινή μας ιστορία. (Τ.Λ.)
  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #326 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 09:38:43 πμ
Ποσο θα συμπληρωσεις αν δεν εχει σταγονα  ??? ???

αν ειναι για  καποια ml μπορεις να το κανεις και να τα συμπληρωσεις  αλλα αν ειναι για πανω απο κιλο ή καιει πολυ λαδι οποτε πρεπει να το κοιταξης (εκτος και αν το πλακωνης )  ή εχεις να αλλαξης λαδια απο τοτε που το πηρες  :D
απο τοτε που τα εβαλα εκανα 4.700 χλμ, μου ειχανε πει να τα αλλα3ω στα 5-6.000 αλλα επειδη ειναι παλιο πρεπει να το τεσταρω κα8ε 2-3000χλμ.
δεν 3ερω ποσο ακριβως πρεπει - 8ελω να βαλω αλλα αναγκαστικα πρεπει να συμπληρωσω απλα για να με βγαλει μεχρι το σερβις που 8α γινει σε μια βδομαδα..  δεν 3ερω αν χρειαζετε κιλο η λιγοτερο ή περισσοτερο ???

η αλη8εια ειναι οτι το δουλευω σχετικα ψηλα!
« Last Edit: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 09:40:43 πμ by elvis prelsey »


Τί έχει σημασία για μένα; αναρωτιόμουν συχνά.
Δεν ήξερα.
Όμως ήξερα ότι απ'τη στιγμή που θα το μάθαινα, δε θα 'χε πια καμιά σημασία.
(Τα χειρόγραφα του φθινοπώρου - Τ.Λ.)


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #327 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 09:46:15 πμ
Αν γνωρίζεις τι λάδια έχει βάλε τα ίδια, αν όχι θα σου πρότεινα τα πιο οικονομικά, αφού θα τα αλλάξεις σύντομα.


Παύλος Καρούμπης


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #328 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 09:49:16 πμ
Αν ειναι για μια βδομαδα συμπληρωσε αλλα πρεπει να δεις (μαθεις ) ποσο εχει καψει και απο εκει θα καταλαβεις αν χρειαζετε να κανεις καποια επεμβαση στο μοτερ ή οχι .

Τι λαδια του βαζεις ?
Πριν συμπληρωσης κανε μια μικρη βολτα μετα στησε την μηχανη ισια και αστην 5 λεπτα να κατσουν τα λαδια μετα ξεβιδωσε τον μετρητη ταπα καθαρισε καλα και οπως ειναξεβιδωτος βαλτον  μεσα να τσεκαρης την σταθμη του λαδιου αν ειναι μεταξυ up- low μετα ριξε το συμπληρωμα σιγα σιγα μεχρι το up και δες απο το μπουκαλι του ενος λιτρου ποσο συμπληρωσες .Αφου τα κανεις αυτα πες μας και μετα θα σου πουμε τι γινετε .




Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #329 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 09:56:11 πμ
Το σέρβις λαδιού είναι το σημαντικότερο στην ζωή του κινητήρα.

Εγώ έχω επιλέξει τα 2 τελευταία χρόνια να τα αλλάζω μόνος και να τα παρακολουθώ πως συμπεριφέρονται.

Μετά την επιτυχή πορεία των valvoline duradlend τα οποία είχαν σχεδόν μηδενική κατανάλωση, πρόσφατα είδα φοβερή βελτίωση με τα Torco 10-40 σε σχέση με το κιβώτιο και την συμπεριφορά του κινητήρα. Μάλλον θα παραμείνω εδώ, εφόσον δω την συμπεριφορά τους στα επόμενα 3-4 χιλ. χλμ.


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline elvis presley

  • Πιστεύω στο απίστευτο που είναι η πιο αληθινή μας ιστορία. (Τ.Λ.)
  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #330 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 10:00:21 πμ
ωραια αυτο 8α κανω! πεταγωμαι να παρω τα 10-40 ,κ τα λεμε αργοτερα!
ευχαριστω για την βοη8εια κ το ενδιαφερον


Τί έχει σημασία για μένα; αναρωτιόμουν συχνά.
Δεν ήξερα.
Όμως ήξερα ότι απ'τη στιγμή που θα το μάθαινα, δε θα 'χε πια καμιά σημασία.
(Τα χειρόγραφα του φθινοπώρου - Τ.Λ.)


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #331 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 10:02:42 πμ
Το σέρβις λαδιού είναι το σημαντικότερο στην ζωή του κινητήρα.

Εγώ έχω επιλέξει τα 2 τελευταία χρόνια να τα αλλάζω μόνος και να τα παρακολουθώ πως συμπεριφέρονται.

Μετά την επιτυχή πορεία των valvoline duradlend τα οποία είχαν σχεδόν μηδενική κατανάλωση, πρόσφατα είδα φοβερή βελτίωση με τα Torco 10-40 σε σχέση με το κιβώτιο και την συμπεριφορά του κινητήρα. Μάλλον θα παραμείνω εδώ, εφόσον δω την συμπεριφορά τους στα επόμενα 3-4 χιλ. χλμ.
Ειναι οντως καλα αυτα Νικολα και 10-40 καθε ποτε η αλλαγη και μια τιμουλα λιτρου ?

Και γρηγορα ςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς :2hysterical:




Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #332 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 10:22:31 πμ
Torco ημί έβαζα και εγώ. Καλά λάδια με καλή τιμή λόγω λαδά (!).



Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #333 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 10:26:12 πμ
Ειναι οντως καλα αυτα Νικολα και 10-40 καθε ποτε η αλλαγη και μια τιμουλα λιτρου ?

Και γρηγορα ςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς :2hysterical:

Πήγε να απαντήσει ο Κώστας και δεν "πήρε" την αποστολή της απάντησης... ;D

Λοιπόν, κοίτα, εσύ που έχεις ΦΡ να κάνεις, θα ρίξεις λίγο baby oil στο κάρτερ, αφού έχεις πρόσφατες προμήθειες και 3 τζούρες από το σανιλάκ 1. Θα δεις μεγάλη διαφορά απάνω στην εξπρές σέρβις Ιστιαίας  :2hysterical: :2hysterical:


Άνευ πλάκας, στα 5 Κ αλλάζω...και φίλτρα μόνο χόντα...

Τιμές δες στον Λαμπρ/δη...



ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #334 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 10:33:24 πμ
Πήγε να απαντήσει ο Κώστας και δεν "πήρε" την αποστολή της απάντησης... ;D

Λοιπόν, κοίτα, εσύ που έχεις ΦΡ να κάνεις, θα ρίξεις λίγο baby oil στο κάρτερ, αφού έχεις πρόσφατες προμήθειες και 3 τζούρες από το σανιλάκ 1. Θα δεις μεγάλη διαφορά απάνω στην εξπρές σέρβις Ιστιαίας  :2hysterical: :2hysterical:


Άνευ πλάκας, στα 5 Κ αλλάζω...και φίλτρα μόνο χόντα...

Τιμές δες στον Λαμπρ/δη...


Ξερεις στο μαιευτηριο μας δωσανε μια καλη βαζελινη ......στο ΦΡ θα την εχω μαζι μου θα σου χρειαστη :2hysterical:

 :thumbright:




Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #335 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 10:42:32 πμ
Φτάνει το σπαμ παίδες


Παύλος Καρούμπης


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #336 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 11:49:34 πμ
Γενικα αν το λαδι δεν αγγιζει το δεικτη της ταπας λαδιου τοτε 1 λιτρο λαδι θα το παρει....

Το απλο ορυκτελαιο αναμυγνυεται με τα υπολοιπα (αν δεν ξερεις τι λαδι εχει ηδη μεσα) χωρις προβλημα, αρκει να ειναι ιδια SAE ή σχεδον ιδια...




Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #337 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 14:58:44 μμ
το καλυτερο που μπορει να κανει τωρα μεχρι την αλαγη να βαλει τα 20-50 της καστρολ ειναι νομιζω τα μονα λαδια που θα γλυκανουν τον κινητηρα ως την αλαγη τους και πανε με ολα τα λαδια



Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #338 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 15:10:48 μμ
Απλά το 20-50 νομίζω ότι είναι καλό για καλοκαίρι ή για κινητήρες με πολλά χλμ. (το 2ο το είχε συστήσει και ο Ντε Ζε).


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #339 on: Δευτέρα 27 Σεπτέμβριος 2010, 09:39:31 πμ
Εγώ πάλι νομίζω πως αν ο δείκτης είναι στεγνός και Αλτις να βάλει μέσα μια χαρά είναι.
Προφανώς το ιδανικό είναι να βάλει τα ίδια με αυτά που έχει μέσα. Αν όμως δεν γνωρίζει τι έχει μέσα, τότε το καλύτερο είναι να βάλει ότι μάρκα βρει, αλλά με παρόμοια χαρακτηριστικά. Πάντως όσο κάθετε και το σκέφτεται και το κουβεντιάζει, χωρίς να συμπληρώνει επειδή δεν έχει βρει το "κατάλληλο" δεν νομίζω πως είναι καλό.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline elvis presley

  • Πιστεύω στο απίστευτο που είναι η πιο αληθινή μας ιστορία. (Τ.Λ.)
  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #340 on: Δευτέρα 27 Σεπτέμβριος 2010, 13:27:53 μμ
Αν γνωρίζεις τι λάδια έχει βάλε τα ίδια, αν όχι θα σου πρότεινα τα πιο οικονομικά, αφού θα τα αλλάξεις σύντομα.
Αν ειναι για μια βδομαδα συμπληρωσε αλλα πρεπει να δεις (μαθεις ) ποσο εχει καψει και απο εκει θα καταλαβεις αν χρειαζετε να κανεις καποια επεμβαση στο μοτερ ή οχι .

Τι λαδια του βαζεις ?
Πριν συμπληρωσης κανε μια μικρη βολτα μετα στησε την μηχανη ισια και αστην 5 λεπτα να κατσουν τα λαδια μετα ξεβιδωσε τον μετρητη ταπα καθαρισε καλα και οπως ειναξεβιδωτος βαλτον  μεσα να τσεκαρης την σταθμη του λαδιου αν ειναι μεταξυ up- low μετα ριξε το συμπληρωμα σιγα σιγα μεχρι το up και δες απο το μπουκαλι του ενος λιτρου ποσο συμπληρωσες .Αφου τα κανεις αυτα πες μας και μετα θα σου πουμε τι γινετε .

παιδια τελικα εβαλα λαδακι ,τα πιο οικονομικα στην ιδια κατηγορια 10-40 ,απλα δεν η3ερα την μαρκα λαδια ειχα την προηγουμενη φορα.τελοσπαντων μετρησα πριν συμπληρωσω με 3εβιδωτη την ταπα κ δεν ειχε τπτ μεσα,ουτε σταγονα,δεν ακουμπουσε καν ο δεικτης. μετα με βιδωμενη ταπα και απλα ακουσε μονο η μυτη της.
ετσι συμπληρωσα 0.8 λιτρα κ 3αναμετρησα και η υστερα η ενδει3η ηταν ελαχιστα κατω απο το μαχ.!
εκανα γυρω στα 100χλμ απο τοτε και ευτυχως επανηλ8ε ο αρχικος ηχος του κινητηρα - σασμαν...!
το 3αναστεκαρα σημερα να δω αν εχει χασει κα8ολου κ ειναι ειναι πιστευω ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο κα8ως εκανα 300χλμ απο τοτε που προσ8εσα λαδι.αν και η ποδια κατω εχει στιγματα απο απωλεια λαδιου  :o
τωρα στο σερβις που 8α του κανω λεω να του βαλω 20-50 κα8ως εχω πολλα χλμ, που τα προτεινανε κ νικος238 παραπανω...





Τί έχει σημασία για μένα; αναρωτιόμουν συχνά.
Δεν ήξερα.
Όμως ήξερα ότι απ'τη στιγμή που θα το μάθαινα, δε θα 'χε πια καμιά σημασία.
(Τα χειρόγραφα του φθινοπώρου - Τ.Λ.)


Offline elvis presley

  • Πιστεύω στο απίστευτο που είναι η πιο αληθινή μας ιστορία. (Τ.Λ.)
  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #341 on: Δευτέρα 27 Σεπτέμβριος 2010, 13:31:34 μμ
Εγώ πάλι νομίζω πως αν ο δείκτης είναι στεγνός και Αλτις να βάλει μέσα μια χαρά είναι.
Προφανώς το ιδανικό είναι να βάλει τα ίδια με αυτά που έχει μέσα. Αν όμως δεν γνωρίζει τι έχει μέσα, τότε το καλύτερο είναι να βάλει ότι μάρκα βρει, αλλά με παρόμοια χαρακτηριστικά. Πάντως όσο κάθετε και το σκέφτεται και το κουβεντιάζει, χωρίς να συμπληρώνει επειδή δεν έχει βρει το "κατάλληλο" δεν νομίζω πως είναι καλό.
οχι μολις το παρατηρησα αμεσως συμπληρωσα,χωρις να το μετακινησω,μονο μια μικρη βολτα εκανα για να 3εστα8ουνε λιγο


Τί έχει σημασία για μένα; αναρωτιόμουν συχνά.
Δεν ήξερα.
Όμως ήξερα ότι απ'τη στιγμή που θα το μάθαινα, δε θα 'χε πια καμιά σημασία.
(Τα χειρόγραφα του φθινοπώρου - Τ.Λ.)


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #342 on: Δευτέρα 27 Σεπτέμβριος 2010, 13:35:28 μμ
παιδια τελικα εβαλα λαδακι ,τα πιο οικονομικα στην ιδια κατηγορια 10-40 ,απλα δεν η3ερα την μαρκα λαδια ειχα την προηγουμενη φορα.τελοσπαντων μετρησα πριν συμπληρωσω με 3εβιδωτη την ταπα κ δεν ειχε τπτ μεσα,ουτε σταγονα,δεν ακουμπουσε καν ο δεικτης. μετα με βιδωμενη ταπα και απλα ακουσε μονο η μυτη της.
ετσι συμπληρωσα 0.8 λιτρα κ 3αναμετρησα και η υστερα η ενδει3η ηταν ελαχιστα κατω απο το μαχ.!
εκανα γυρω στα 100χλμ απο τοτε και ευτυχως επανηλ8ε ο αρχικος ηχος του κινητηρα - σασμαν...!
το 3αναστεκαρα σημερα να δω αν εχει χασει κα8ολου κ ειναι ειναι πιστευω ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο κα8ως εκανα 300χλμ απο τοτε που προσ8εσα λαδι.αν και η ποδια κατω εχει στιγματα απο απωλεια λαδιου  :o
τωρα στο σερβις που 8α του κανω λεω να του βαλω 20-50 κα8ως εχω πολλα χλμ, που τα προτεινανε κ νικος238 παραπανω...




Λοιπον τα λαδακια ειναι αρκετα χαλαρωσε λιγο το τροπο οδηγησης δλδ μην το πιεζεις το μοτο ..και καλο θα ειναι καποια στιγμη αν μεινεις με αυτο μια σειρα ελλατηρια και ενα ρυθμισμα βαλβιδες για να μην καιει τοσο λαδι ..




Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #343 on: Τετάρτη 29 Σεπτέμβριος 2010, 10:17:23 πμ
Το ΤΑ μου θέλει συπλήρωμα λαδάκι!!!! Την τελευταία φορά που τα άλλαξα έβαλα Agip 15-50 αλλά τώρα δεν έχω για συμπλήρωμα!!!! Πειράζει να βάλω Castrol 15-50;;;;


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #344 on: Τετάρτη 29 Σεπτέμβριος 2010, 10:30:24 πμ
Το ΤΑ μου θέλει συπλήρωμα λαδάκι!!!! Την τελευταία φορά που τα άλλαξα έβαλα Agip 15-50 αλλά τώρα δεν έχω για συμπλήρωμα!!!! Πειράζει να βάλω Castrol 15-50;;;;

Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!!!!!!!! ???
Ενας - ένας μην στριμωχνεστε!!!!!!!!!!


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #345 on: Τετάρτη 29 Σεπτέμβριος 2010, 10:54:12 πμ
Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!!!!!!!! ???
Ενας - ένας μην στριμωχνεστε!!!!!!!!!!

ΑΠό σήμερα όλοι ψάχνουν τους στόχους του Φρ, μην τους απασχολείς με ερωτήσεις.

ΥΓ: Μια χαρά κάνει και το Castrol, λες να τα μπερδέψει και να μεθύσει;  :2hysterical: :2hysterical:


Παύλος Καρούμπης


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #346 on: Τετάρτη 29 Σεπτέμβριος 2010, 11:07:46 πμ
""Σου καιει λαδια"" ή απλα ηταν η ωρα του να εχει πεσει η σταθμη?

Ρωταω, μηπως χρειαζεται να παρεις και μαζι σου λαδι... (εκτος απο χελωνο-σεντονια)




Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #347 on: Τετάρτη 29 Σεπτέμβριος 2010, 11:14:16 πμ
""Σου καιει λαδια"" ή απλα ηταν η ωρα του να εχει πεσει η σταθμη?


Απλά τα άλλαξα πριν 5500 KM και έκανα και καμιά 7-8 μεγάλα ταξίδια "πλακωμένος" οπότε είναι φυσιολογικό να πέσει λίγο η στάθμη!!! :-*


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline nikosr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 810
Reply #348 on: Τετάρτη 29 Σεπτέμβριος 2010, 11:50:55 πμ
Γενικα αν το λαδι δεν αγγιζει το δεικτη της ταπας λαδιου τοτε 1 λιτρο λαδι θα το παρει....

Το απλο ορυκτελαιο αναμυγνυεται με τα υπολοιπα (αν δεν ξερεις τι λαδι εχει ηδη μεσα) χωρις προβλημα, αρκει να ειναι ιδια SAE ή σχεδον ιδια...

Σωστό και θα αποκτήσει το σύνολο τις ιδιότητες του λαδιού χαμηλότερης ποιότητας ...γι αυτό να συντομεύσετε την αλλαγή τους.

Και τα μετράμε αφού ζεστάνουμε το μοτερ για 5-10λεπτά αναλλόγως εποχής με την μηχανή όρθια (όχι στο πλαινό ποδαράκι) και τον δείκτη-τάπα ΞΕΒΙΔΩΤΟ (καλό είναι να το ματαξαναλέμε) ;)



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #349 on: Τετάρτη 29 Σεπτέμβριος 2010, 11:53:53 πμ
Απλά τα άλλαξα πριν 5500 KM και έκανα και καμιά 7-8 μεγάλα ταξίδια "πλακωμένος" οπότε είναι φυσιολογικό να πέσει λίγο η στάθμη!!! :-*

βαλε καστρολ 15-50 η 20-50 οτι λαδικαι αν ειχες θα κανει δουλεια μεχρι την επομενη αλαγη