Hellas Transalp Forum

Footrestkit

junior CAESAR · 46636

Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #25 on: Τρίτη 09 Οκτώβριος 2012, 23:32:27 μμ
Ανακινω το θεμα καθως βαρεθηκα να ψαχνω/περιμενω τη Μοτοροδα (αντιπροσωπευει την SW-Motech στην Ελλαδα και ειναι μαλλον ..δυσθωρητη απο τοτε που εκλεισε το μαγαζι ελαστικων στο οποιο τουλαχιστον μπορουσες να μιλησεις μαζι τους) και τα παραγγειλα απο τον Αγγλο αντιπροσωπο Motohaus. Τα πληρωσα 110 GBP συνολικα με τα μεταφορικα (μετα απο παζαρι στο τηλεφωνο, η κανονικη τιμη ειναι 120 GBP με μεταφορικα), δηλ σχεδον 140 ευρα. Ητανε καποτε αρκετα φτηνοτερα (~100 ευρα) και η Μοτοροδα εκανε και εκπτωση 10% στα μελη του club, καποιοι προλαβανε και πηρανε ετσι. Η τωρινη τιμη Γερμανιας ειναι 130 ευρω (χωρις μεταφορικα) ενω η Μοτοροδα εχει ..ξεχαστει στα 114 ευρα αλλα ουτε που απανταει  :-X

Επανερχομαι στο θεμα καθως τελικα βρηκα ακρη με τη Μοτοροδα και παραγγειλα τους μαρσπιεδες της Motech για το Transalp μου στην τιμη των 114 ευρω που ειναι αρκετα φτηνοτερη απο την τιμη βορειας Ευρωπης που ειναι 130 ευρω. Η αποστολη κοστιζει 5 ευρω επιπλεον αλλα μπορει να την αποφυγει κανεις αν τα παραλαβει απ'ευθειας (οδος Παπαρηγοπουλου 12, 11473 Αθηνα).


" the PouroDuro spirit "


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #26 on: Τετάρτη 10 Οκτώβριος 2012, 19:08:35 μμ
Πολλά μου φαίνονται ρε παιδιά 100+€ !!!
Σίδερα είναι.
Ή θα πάρω από το Χόνγκ Κονγκ με 10$ + τα μεταφορικά, 15€ με τα μεταφορικά.
http://www.d2moto.com/p-30867-honda-cr-80-xr-250-350-400-600-650-foot-pegs.aspx


Είναι προκλητικά πάμφθηνα. :goofy: Λέω να το τσιμπήσω το τυράκι. :)
Έχει αγοράσει κανείς από αυτούς?
Δεν είδα καθόλου ratings.



Offline Achilleas.(Lordva)

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 161
  • Gazofonious Epikindinous
Reply #27 on: Παρασκευή 02 Νοέμβριος 2012, 22:10:21 μμ
Επανερχομαι στο θεμα καθως τελικα βρηκα ακρη με τη Μοτοροδα και παραγγειλα τους μαρσπιεδες της Motech για το Transalp μου στην τιμη των 114 ευρω που ειναι αρκετα φτηνοτερη απο την τιμη βορειας Ευρωπης που ειναι 130 ευρω. Η αποστολη κοστιζει 5 ευρω επιπλεον αλλα μπορει να την αποφυγει κανεις αν τα παραλαβει απ'ευθειας (οδος Παπαρηγοπουλου 12, 11473 Αθηνα).

Τα παρέλαβα σήμερα  κόστος 119   ευρώ . μπορώ να πω είναι λίγο τεράστια σε σύγκριση με τα μαμά   . Θα τα φορέσω την Κυριακή  εντυπώσεις από Δευτέρα 


Born to be  Dad :D
Live to ride   Ride to live


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #28 on: Τρίτη 08 Ιανουάριος 2013, 11:15:43 πμ
Επανερχομαι στο θεμα καθως τελικα βρηκα ακρη με τη Μοτοροδα και παραγγειλα τους μαρσπιεδες της Motech για το Transalp μου στην τιμη των 114 ευρω που ειναι αρκετα φτηνοτερη απο την τιμη βορειας Ευρωπης που ειναι 130 ευρω. Η αποστολη κοστιζει 5 ευρω επιπλεον αλλα μπορει να την αποφυγει κανεις αν τα παραλαβει απ'ευθειας (οδος Παπαρηγοπουλου 12, 11473 Αθηνα).

Παρελαβα και γω τα δικα μου καπου τον Νοεμβρη αλλα τα φορεσα τα μολις τα Χριστουγεννα και οι εντυπωσεις ειναι θετικοτατες  8) Πατημα αρχοντικο, πολυ καλο γραπωμα στο χωμα/λασπες χωρις τα λαστιχακια τα οποια βγαινουν και μπαινουν πανευκολα και επισης πιο ξεκουραστη θεση ποδιων αν τοποθετηθουν στη θεση 1.5 εκ χαμηλοτερα (επιβαλεται κατα τη γνωμη μου, ιδιως καθως δεν χρειαζεται χαμηλωμα ο λεβιες του πισω φρενου - η διαφορα ειναι πολυ μικρη). Και φυσικα βοηθανε στο πιο ευκολο σηκωμα και φερνουν τα χερια πιο κοντα στο τιμονι σε ορθια θεση οδηγησης. Ειναι μεν ακριβα πλεον στα 115 ευρω αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζουν τα λεφτα τους, ιδιως για οσους πανε σοβαρο χωμα με το μηχανακι.


" the PouroDuro spirit "


Offline junior CAESAR

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1309
  • ...¨Οποιος έχει μυαλό το προστατεύει!!
Reply #29 on: Παρασκευή 08 Φεβρουάριος 2013, 19:19:38 μμ
Παρελαβα και γω τα δικα μου καπου τον Νοεμβρη αλλα τα φορεσα τα μολις τα Χριστουγεννα και οι εντυπωσεις ειναι θετικοτατες  8) Πατημα αρχοντικο, πολυ καλο γραπωμα στο χωμα/λασπες χωρις τα λαστιχακια τα οποια βγαινουν και μπαινουν πανευκολα και επισης πιο ξεκουραστη θεση ποδιων αν τοποθετηθουν στη θεση 1.5 εκ χαμηλοτερα (επιβαλεται κατα τη γνωμη μου, ιδιως καθως δεν χρειαζεται χαμηλωμα ο λεβιες του πισω φρενου - η διαφορα ειναι πολυ μικρη). Και φυσικα βοηθανε στο πιο ευκολο σηκωμα και φερνουν τα χερια πιο κοντα στο τιμονι σε ορθια θεση οδηγησης. Ειναι μεν ακριβα πλεον στα 115 ευρω αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζουν τα λεφτα τους, ιδιως για οσους πανε σοβαρο χωμα με το μηχανακι.

Φιλε  XLGeorge οποτε μπορεσεις βαλε φωτο. να τα δουμε πως ειναι πανω στο Transalp.
thanks.


Salonica Iron Club

ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙ
Η ΑΣΚΟΠΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ
ΠΡΟΣΟΧΗ!
ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΟΒΑΡΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ


Offline Achilleas.(Lordva)

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 161
  • Gazofonious Epikindinous
Reply #30 on: Σάββατο 09 Φεβρουάριος 2013, 17:46:25 μμ
Αυριο θα τα βγαλω μια και θα γραψω και μερικα καλα λογακια.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Born to be  Dad :D
Live to ride   Ride to live


Offline junior CAESAR

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1309
  • ...¨Οποιος έχει μυαλό το προστατεύει!!
Reply #31 on: Σάββατο 09 Φεβρουάριος 2013, 22:49:00 μμ
Αυριο θα τα βγαλω μια και θα γραψω και μερικα καλα λογακια.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αντε να τα δουμε και εμεις πως ειναι πανω στην μηχανη. :magnify:
Τωρα πως θα τα αγορασουμε ειναι αλλο καπελο.......


Salonica Iron Club

ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙ
Η ΑΣΚΟΠΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ
ΠΡΟΣΟΧΗ!
ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΟΒΑΡΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ


Offline Achilleas.(Lordva)

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 161
  • Gazofonious Epikindinous
Reply #32 on: Δευτέρα 11 Φεβρουάριος 2013, 10:23:59 πμ

Μετά από 3 μήνες συμβίωσης με τα νέα πατάκια πλέον είμαι σίγουρος  ότι δεν τα αλλάζω με τίποτα. Μπορεί  χώμα να μην έχω πάει ακόμα αλλά δεν γλιστρουν καθόλου , δοκιμασμένα στην βουλιαγμένης μια πάρα πολύ βροχερή ημέρα που αντί για δρόμο έβλεπες ένα τεράστιο ποτάμι 50 εκατοστών βάθους. Μια χαρά οδήγησα όρθιος για περίπου 5 χιλιόμετρα χωρίς το παραμικρό γλίστρημα. Το μόνο αρνητικό θα μπορούσα να πω είναι το μέγεθος το οποίο στην αρχή σε ξενίζει λίγο αλλά μετά από μερικά χιλιόμετρα οδήγησης συνηθίζονται.
Η βίδα που φαίνετε κάτω από το πατάκι είναι για να κρατά το λαστιχένιο κομμάτι σταθερό.
να αναφέρω ότι η τοποθέτηση ήταν απλά εύκολη


για φωτο καντε κλικ στο link.


https://plus.google.com/116774961282673239576/posts



Born to be  Dad :D
Live to ride   Ride to live


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #33 on: Δευτέρα 11 Φεβρουάριος 2013, 11:41:35 πμ
Μετά από 3 μήνες συμβίωσης με τα νέα πατάκια πλέον είμαι σίγουρος  ότι δεν τα αλλάζω με τίποτα. Μπορεί  χώμα να μην έχω πάει ακόμα αλλά δεν γλιστρουν καθόλου , δοκιμασμένα στην βουλιαγμένης μια πάρα πολύ βροχερή ημέρα που αντί για δρόμο έβλεπες ένα τεράστιο ποτάμι 50 εκατοστών βάθους. Μια χαρά οδήγησα όρθιος για περίπου 5 χιλιόμετρα χωρίς το παραμικρό γλίστρημα. Το μόνο αρνητικό θα μπορούσα να πω είναι το μέγεθος το οποίο στην αρχή σε ξενίζει λίγο αλλά μετά από μερικά χιλιόμετρα οδήγησης συνηθίζονται.
Η βίδα που φαίνετε κάτω από το πατάκι είναι για να κρατά το λαστιχένιο κομμάτι σταθερό.
να αναφέρω ότι η τοποθέτηση ήταν απλά εύκολη


για φωτο καντε κλικ στο link.


https://plus.google.com/116774961282673239576/posts




Εξαιρετική αγορά.

Τα έχω στο dero μου σχεδόν 1.5 χρόνο και πραγματικά σου αλλάζει όλη την συμπεριφορά στο πόδι σου.

Τόσο σε ταξίδι όσο και σε enduro αξίζουν τα λεφτά τους τα μάλα....


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #34 on: Δευτέρα 13 Μάιος 2013, 07:29:10 πμ
Είναι προκλητικά πάμφθηνα. :goofy: Λέω να το τσιμπήσω το τυράκι. :)
Έχει αγοράσει κανείς από αυτούς?
Δεν είδα καθόλου ratings.


Τις πήρα τις κινεζιές Διαμαντή...
Αφού δεν στρώνομαι να φτιάξω, όπως ο Lanos ....
Και αφού ήθελα να κάνω ένα δωράκι στο απολωλό ΤΑ όταν επέστρεφε στα πάτρια εδάφη...
Από την Κίνα με αγάπη λοιπόν.

Στον κατάλογό τους δεν έχουν για ΤΑ 600 και έστειλα μέηλ. Μου απάντησαν ότι δεν είναι σίγουροι, επειδή όμως έχω διασταυρώσει ότι κάνουν στο ΤΑ 600 αυτοί που δίνουν για το XR 250 κλπ. τους παρήγγειλα.
Το ισχυρό μας νόμισμα έχει διολησθείσει λίγο και η τιμή τους είναι 17€ με τα μεταφορικά. Από 15 που ήταν, το Χονγκ Κονγκ βλέπετε μιλάει με Λίρες αγγλίας.



Ενημέρωση για την πορεία του δέματος μετά την παραγγελία, καλή συσκευασία και φτηνά μεταφορικά, αφού το σύνολο είναι 17€. Άντε μέχρι 20, όχι και 100+ για ένα κομμάτι σίδερο. Είχε κάποια ξεφλουδίσματα η μπογιά, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει, αφού θα αποκτήσει περισσότερα... ;D
Στο 600 μπαίνουν κάπως σφικτά, αλλά όχι ότι χρειάζεται λιμάρισμα. Το ελατήριο τους επαναφέρει αν τους σηκώσεις. Κάποιος ψείρας, ή κούκος, ίσως παρατηρήσει ότι έχουν πολύ σίδερο στη βάση. Όντως θα συμφωνήσω, αλλά αυτό (το πολύ βάρος δηλαδή ) διορθώνεται με 2 τρύπες.



Ιδού και πάνω στο 600.
Το ΤΑ πήρε το δώρο του και έφυγε πάλι :'(



Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #35 on: Δευτέρα 13 Μάιος 2013, 09:18:23 πμ
Καλοπατητα και καλογρατζουνιστα Γιαννη!

Σουπερ η τιμη του κινεζου!
Κανε ομως κατι να ερθουν στην ευθεια γιατι μου φαινεται οτι δεν ειναι επιπεδα πανω στο ΤΑ Κοιτανε λιγο προς τα πανω Μπορει ομως και να με ξεγελα η φωτο



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #36 on: Δευτέρα 13 Μάιος 2013, 11:20:42 πμ
Καλοπατητα και καλογρατζουνιστα Γιαννη!

Σουπερ η τιμη του κινεζου!
Κανε ομως κατι να ερθουν στην ευθεια γιατι μου φαινεται οτι δεν ειναι επιπεδα πανω στο ΤΑ Κοιτανε λιγο προς τα πανω Μπορει ομως και να με ξεγελα η φωτο

Ξεγελά η φωτογραφία. Οι γωνία  και το προφίλ που σταματά το μαρσπιέ είναι φαίνεται πανομοιότυπα  με του XR.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #38 on: Παρασκευή 08 Νοέμβριος 2013, 14:57:52 μμ
Είμαι πολύ ευχαριστημένος.. Παρέλαβα τα μετασκευασμένα μασπιέ μου τα οποία βάφτηκαν και περιμένουν την στιγμή που θα τοποθετηθούν πάνω στο ΤΑ...



Θερμές ευχαριστίες στον Κώστα (lanos) που αφιλοκερδώς μου τα έφτιαξε.
Φίλε Κώστα, αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά, αισθάνομαι πολύ υποχρεωμένος απέναντι σου. Τέτοιες ανιδιοτελείς κινήσεις είναι που δένουν γνωριμίες και ίσως φιλίες.


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #39 on: Παρασκευή 08 Νοέμβριος 2013, 15:02:51 μμ
Μπραβο Κωστα για την κινηση!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #40 on: Παρασκευή 08 Νοέμβριος 2013, 15:03:40 μμ
Είμαι πολύ ευχαριστημένος.. Παρέλαβα τα μετασκευασμένα μασπιέ μου τα οποία βάφτηκαν και περιμένουν την στιγμή που θα τοποθετηθούν πάνω στο ΤΑ...



Θερμές ευχαριστίες στον Κώστα (lanos) που αφιλοκερδώς μου τα έφτιαξε.
Φίλε Κώστα, αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά, αισθάνομαι πολύ υποχρεωμένος απέναντι σου. Τέτοιες ανιδιοτελείς κινήσεις είναι που δένουν γνωριμίες και ίσως φιλίες.

Ειναι ενα απο τα πολλα προτερηματα που εχει αυτος ο συλλογος ...και δυστυχως καποιοι δεν εννοουν να το καταλαβουν ....

και να καταλαβουν οτι αυτος ο συλλογος πρεπει να εχει στηριξη απο καθε πλευρα για να αντεξει και να σφραγισει φιλιες .

Να κανω και την προπαγανδα μου  ;D ;D


Καλοφορετα φιλε και μονο οταν τα δοκιμασεις θα καταλαβεις τι σου εφτιαξε ο Κωστας  ;) ;) ;D




Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #41 on: Παρασκευή 08 Νοέμβριος 2013, 15:32:44 μμ
Ειναι ενα απο τα πολλα προτερηματα που εχει αυτος ο συλλογος ...και δυστυχως καποιοι δεν εννοουν να το καταλαβουν ....

και να καταλαβουν οτι αυτος ο συλλογος πρεπει να εχει στηριξη απο καθε πλευρα για να αντεξει και να σφραγισει φιλιες .
;D


Παλτακ....

οσοι πρεπει να το καταλαβουν... το καταλαβαινουν... μη σε νοιαζει...
το εχουμε ξαναδει το εργο πριν 4-5 χρόνια...
ευτυχως εχει καλο ανοσοποιητικό ο σύλλογος.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline lanos

  • May the Force be with you..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 919
  • May the Force be with you..
Reply #42 on: Παρασκευή 08 Νοέμβριος 2013, 19:25:50 μμ
θα το ξαναπώ ότι για εμενα δεν είναι κόπος γιατί να μην βοηθήσω κάποιον να τα απόκτηση με λίγα έξοδα                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      οποιος θέλει βγάζει τα δικά του μου τα στέλνει του τα κάνω και τα στέλνω πίσω,εννοείτε σε τέτοιους καιρούς μεταξιμας δεν μιλάμε για χρήματα(μονο τα μεταφορικά)                       


Παντελή πολύ ωραία μέγεια σου ;) :eusa_clap:
« Last Edit: Παρασκευή 08 Νοέμβριος 2013, 22:11:04 μμ by lanos »




Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #43 on: Παρασκευή 08 Νοέμβριος 2013, 20:28:26 μμ
ΜΠΡΑΒΟ lane μου,είσαι παλίκαρος :-*
@padis
Παντελή μεγειά.