Hellas Transalp Forum

Γυναίκα οδηγός....

Yianni · 6316

Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 18:42:20 μμ
Σήμερα το μεσημέρι κινούμενος στον δρόμο γιά το σπίτι.....

Μπροστά μου αυτοκίνητο με το εμπρός δεξιά λάστιχο σχεδόν πίττα κινείται με ταχύτητα που δεν δικαιολογεί την κατάσταση. Λέω δεν μπορεί... το ξέρει!

Ο δρόμος στενός δεν μου επιτρέπει να προσπεράσω. Πλησιάζω από πίσω και κορνάρω κάνοντας νοήματα με το χέρι. Η οδηγός με βλέπει από τον καθρέπτη και νομίζοντας ότι θέλω να προσπεράσω .... πατάει γκάζι!!!

Βλέπω το αυτοκίνητο να διπλώνει στις στροφές στα στενά της Καισαριανής. Νέο κορνάρισμα δικό μου.... περισσότερο γκάζι η "κυρία". Το αυτοκίνητο το βλέπεις ξεκάθαρα ότι κινείται με προοπτική να ξεφύγει από τον δρόμο. Το λάστιχο πλάκα, κάνει ανατριχιαστικό θόρυβο στις στροφές.

Κάποια στιγμή σταματάει σε διαστυρωση. Πάω δίπλα της και της λέω... "Εχετε καταλάβει ότι σας έχει πιάσει λάστιχο?"

Η κυρία έκπληκτη.... Λάστιχο? Ποιό λάστιχο? Της λέω... "το εμπρός δεξιά" Οχι μου κάνει... δεν το κατάλαβα....χιλια ευχαριστώ!!!

Εφυγα μπροστά... Μερικά τετράγωνα ποιό κάτω σταματάω γιά ψώνια. Η "κυρία" περνάει σε λίγο με την ίδια ταχυτητα και το λάστιχο να είναι έτοιμο να πεταχτεί από την ζάντα....
-------------------------------------------------------
Σκεφτείτε πόσοι τέτοιοι οδηγοί κυκλοφορούν αναμεσά μας. Τα μάτια σας 14 εκεί έξω!



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #1 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 19:11:40 μμ
Eχτές το απόγευμα γυρνάω που λες από δουλειά μες την καλή χαρά γιατί έχω καιρό να φύγω στην ώρα μου. Κηφισίας πηγμένη, πάω στο λούκι των αυτοκινήτων που έχουν αρχίσει να λαλάνε από το πήξιμο και κάνουνε διάφορα κουλά οπότε κόβω. Σκάει πίσω μου ΤΑ, λύσσα, γκάζια και να θέλει να με προσπεράσει μέσα στο λούκι. Βρίσκει ένα κενό και χώνεται μπροστά και φεύγει σφαίρα. Ένα φανάρι μετά στο ύψος της πάνω εισόδου του Ψυχικού, ο τύπος εκεί που φτάνει στο φανάρι πιάνει πράσινο, το πλακώνει, κοκκαλώνει ένα σκούτερ μπροστά, φρενάρει ο τύπος χάνει το μπροστινό και σκάει με το ΤΑ κάτω, απλωμένος τραχανάς στη μέση της διάβασης!

Βάζω αλάρμ με έναν άλλο τον μαζεύουμε στην άκρη, σηκώνουμε τη μηχανή, του φέρνουνε πάγο από ένα μαγαζί για το πόδι, αυτός είναι ενοείται ξεκράνωτος, χωρίς μπουφάν γάντια και με μποτάκια πάνινα all the way. Κοιτάω τη μηχανή του, τα λάστιχα ητανε κάποτε  Anakee αλλά τώρα είναι slick και τετράγωνα. Και ακούω το κλασσικό, "άσε τη μηχανή τι έπαθε, ένα κερί να πάς να ανάψεις που γλίτωσες" βλέπω και τους σταυρούς  και τα κομποσκίνια στο τιμόνι και του λέω : "δεν αφήνεις τα κεριά να πας να βάλεις λάστιχα και κάνα κράνος;".

Τέλος πάντων ο φίλος μας καβάλησε παρά τις συμβουλές όλων να το αφήσει και να πάει σπίτι με ταξί, καβάλησε και συνέχισε με μια μηχανή που δεν ήταν για δρόμο και ένα πόδι που δεν πατιότανε


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1368
  • Μαργαρίτες μη μαδάς
Reply #2 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 19:59:42 μμ
Ανεγκεφαλοι οδηγοι υπάρχουν παντού και τα έχουμε ξαναπει παρα πολλές φορές αυτα.

Τα χειρότερα γίνονται τις πρωινές ώρες που βιάζονται να πάνε στις δουλειές τους και τα απογεύματα οπου γυρνόντας απο αυτές έχουν να αντιμετωπίσουν ΚΑΙ το μποτιλιάρισμα.
Τα νεύρα τσαντάλια, οι γκαβομάρες η μιά μετά την άλλη και κατεπανάληψη και φυσικά ποιος την πληρώνει.
Αυτός που είναι ο πιο αδύναμος - ο πιο εκτεθυμένος.

Καθημέρινά όταν καβαλάω για να πάω στην/στις δουλειά/ες μου πάντα κάνω τον σταυρό μου γιατι το τι ......κια θα μου τυχη ή θα δω.

Γι'αυτο παιδιά τα μάτια μας 1004 (τα 14 δεν φτάνουν).
Γιατί δεν είναι μόνο οι οδηγοί των αυτοκινήτουν που ........ μες στα αυτοκίνητά τους ειναι και αρκετοι δικυκλιστές που το παίζουν κάγκουρες



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #3 on: Παρασκευή 24 Σεπτέμβριος 2010, 21:12:19 μμ
Γυναίκα στο τιμόνι ο χάρος σε ζυγώνει….

Αυτός που το είπε κάτι ήξερε !  ;)



Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #4 on: Σάββατο 25 Σεπτέμβριος 2010, 23:44:06 μμ
Γυναίκα στο τιμόνι ο χάρος σε ζυγώνει….
Αυτός που το είπε κάτι ήξερε !  ;)
ακριβως ετσι φιλε μου!!! οπως ειπε και ενας συγχρονος σοφός, οι ανδρες εχουν την χειρότερη εντύπωση για τις γυναίκες οδηγούς αλλα αυτες δεν κανουν απολυτως τιποτα για να την αλλάξουν  ;)
Ετσι και προχθες που λετε ημουν με το ΤΑ μου στην αγ.δημητριου,θεσ/νικη, κινουμαι στην αριστερη λωρίδα (ως γνησιος leftlane  ;) ) και πηγαιναμε ολοι λάου-λάου. Eγω ειχα προθεση να στρίψω δεξιά σε 50 μετρα περιπου και βγαζω νωρις φλας για να μπω στην δεξια λωριδα. Του κάκου όμως η γυναικα οδηγος δεν μ'αφηνε με τιποτα και κολλούσε στον μπροστινό της μαρσάροντας σε καθε ξεκίνημα!!! Ωσπου φτανοντας στην στροφή μου εκανα ελαφρως προς τα δεξια θέλοντας να την "κοψω" ή επιτελους να καταλαβει οτι θελω να στριψω γαμ@$&@τω !!! Η τυπισα φρεναρε τελευταια στιγμη και δεν με χτυπησε ευτυχως λογω της μικρης ταχυτητα που ειχαμε. Τελικως εφαγε μια μουτζα στην μάπα της και ενα "ήπιο" μπινελίκι του τύπου : "Με τις μαλ...κίες που κάνετε θελετε μετα να μην σας βρίζουν!!!"  >:( >:(
« Last Edit: Σάββατο 25 Σεπτέμβριος 2010, 23:47:12 μμ by leftlane »



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #5 on: Κυριακή 26 Σεπτέμβριος 2010, 05:14:05 πμ
θυμαμαι οταν πρωτοβγηκαν οι γυναικες και οδηγουσαν ηταν προσεκτικες  και ομως απο τοτε τις φωναζαν και τις εβριζαν μετα και περνοντας τα χρονια εγιναν αυτο που ειναι σημερα δεν τολμας να της μιλησεις  και σε βριζουν χειροτερα και απο ....να μη πω .και αυτο δεν φιαχνετε πια χειροτερες θα γινουν ,καλυτερες ποτε.



Offline Giorgio

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 475
  • Oδηγός? Δεν ξέρω απο δαύτα. Τσαγάκια κερνάω!
Reply #6 on: Κυριακή 26 Σεπτέμβριος 2010, 08:45:06 πμ
Παιδιά ο λόγος που έγραψε παραπάνω ο Γιάννης  για το συμβάν που έτυχε
στο δρόμο του δεν πιστεύω οτι ήθελε σώνει &  καλά να τονίσει το γεγονός
οτι στο τιμόνι ήταν γυναίκα. Αλίμονο αν νομίσουμε οτι οι χειρότεροι οδηγοί
στην Ελλάδα είναι οι γυναίκες. Απλώς όπως γράψατε & οι υπόλοιποι
οι δρόμοι μας θέλουν προσοχή απο πολλούς ανεύθυνους οδηγούς
που κυκλοφορούν είτε είναι ΑΝΔΡΕΣ είτε είναι ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Ολοι
πιστεύω οτι αν κάτσουμε να γράψουμε για τα στραβά & οδηγικά
συμβάντα που μας έχουν τύχει στον καθένα, θα ξεπεράσουμε
τα θέματα απο το κουβαδονήμα. Δυστηχώς πιστεύω οτι δεν
υπάρχει κάποιος απο το forum που να μην του έχει το παραμικρό
 στους δρόμους. Είναι φύση αδύνατον (ξαναγράφω) δυστηχώς
 να μην έχει μια τέτοια εμπειρία απο οδηγική συμπεριφορά
κάποιου ή κάποιας οδηγού. Και τελειώνοντας το μόνο που 

μας έχει μείνει σαν λύση καβαλόντας τις μηχανές μας ή τα
αυτοκίνητα μας είναι να προσέχουμε οσο μπορούμε περισσότερο & να κάνουμε το σταυρό μας.
Έτσι όπως μας έμαθαν να οδηγούμε πιο εύκολο είνσι να πιάσουμε το Τζοκερ απο οτι να φτάσουμε σώοι στον προορισμό μας
Και πάλι δυστηχώς  να αναφέρω πως όταν στα περισσότερα Κράτη του κόσμου
το μάθημα της οδήγησης είναι ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΟ εδω & πάρα πολλά χρόνια,
στην Ελλάδα εν ετη 2010 ακόμα δεν έχει βρεθεί κάποιος υπεύθυνος
να το επιβάλλει στα σχολεία μας μήπως & υπάρξει κάποια ελπίδα στο μέλλον να μάθουν να οδηγούν σωστά τα παιδιά μας τουλάχιστον!

Φιλικά.  ;)


Εύκολα βλέπουμε τα σφάλματα των άλλων. Τα δικά μας δύσκολα!


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #7 on: Κυριακή 26 Σεπτέμβριος 2010, 14:28:21 μμ
Μία από τις ομάδες οδηγών που από την φύση τους έχουν "περίεργη" οδηγική συμπεριφορά είναι οι γυναίκες.

Ενώ στον δρόμο είναι απειρως προσεκτικές λειτουργούν περισσότερο με το "εγώ" και όχι με το "εμείς". Τι θέλω να πώ?

Δεν προσέχουν τους καθρέπτες τους και δεν παραχωρούν προτεραιότητα σε όποιον θελήσει να μπει μπροστά τους. Αν επιχειρήσεις προσπέραση θα πατήσουν γκάζι γιά να μην τα καταφέρεις. Σταματημένες σε φανάρι, δεν παρακολουθουν τους πλαϊνούς καθρέπτες αν επιχειρήσεις να χωθείς στο πλάι γιά να περάσεις. Συνήθως είναι απασχολημένες να κοιτάζονται στον κεντρικό καθρέπτη αδιαφορόντας για το τι γίνεται γύρω τους.

Αλλό περιστάτικό που μου συνέβει πριν λίγες μέρες.... Γυναίκα τρέχει στην μεσαία λωρίδα, εγώ στην αριστερή δική μου προσπερνάω. Την ώρα της προσπέρασης φευγει από την λωρίδα της και κατευθύνεται επάνω μου. Διαπιστώνω ότι μιλάει στο κινητό. Την αρχίζω στα μπινελίκια και από τα νοήματα της καταλαβαίνω ότι ζητάει συγνώμη...ενώ αφήνει το κινητό!
Αν έπεφτε πάνω μου τι να την έκανα την συγνώμη της?

Γιά να είμαστε σωστοί ομως το θέμα του κινητού αφορά όλους και όχι μόνο τις γυναίκες...

Υπάρχουν και γυναίκες που το οδήγημα τους θα το ζηλευαν οι περισσότεροι άντρες, αλλά αυτές αποτελούν εξαίρεση. Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί τους. Απλώς όταν τις έχω γύρω μου είμαι διπλά και τριπλά προσεκτικός....
« Last Edit: Κυριακή 26 Σεπτέμβριος 2010, 14:31:17 μμ by Yianni »



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #8 on: Παρασκευή 01 Οκτώβριος 2010, 23:27:59 μμ
Υπάρχουν και γυναίκες που το οδήγημα τους θα το ζηλευαν οι περισσότεροι άντρες, αλλά αυτές αποτελούν εξαίρεση. Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί τους. Απλώς όταν τις έχω γύρω μου είμαι διπλά και τριπλά προσεκτικός....
Συμφωνω απολυτα με το παραπανω φιλε Γιαννη οπως και με τον  Giorgio  :eusa_clap: