Hellas Transalp Forum

Επιστροφη στη Νιαλα

konkost · 13348

Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
on: Κυριακή 29 Αύγουστος 2010, 08:16:34 πμ


1996 Διασχιζω μονος μου με ενα ΧΤ την ορεινη Ελλαδα σχεδον κατα μηκος  της Πινδου Οσο μπορω απο χωμα Στα Αγραφα αντικριζω με δεος τις κορυφες στο δρομο για λιμνη Πλαστηρα  Εκει τοτε ακολουθησα την «ευκολη» διαδρομη Την μοναδικη χωματινη που εδειχνε στο περιπου ο της πλακας χαρτης που ειχα τοτε Η αλλη η «αεροπορικη» που κινειται στην κορυφογραμη περνωντας απο την Νιαλα  ηταν το απωθημενο μου απο τοτε Δεκατεσσερα χρονια τωρα δεν ειχα καταφερει να παω Ελειπε η αφορμη εκτος των αλλων!
Η αφορμη βρεθηκε και ηταν η συναντηση στη λιμνη καποιων (μερικων γνωστων εδω μεσα) απο αλλο forum Το ΣΚ ηταν ελευθερο οποτε...
Ανοιξα και παλι εκεινον τον παλιο κουρελιασμενο χαρτη,και αφου ταξιδεψα νοερα το αποφασισα Η Νιαλα με περιμενε! Σχεδιασα στο περιπου την διαδρομη που θα ακολουθουσα και επελεξα -οσο μπορουσα- χωματινες διαδρομες που θα με εβγαζαν μεσω Οιτης και Βαρδουσιων κοντα στη σηραγγα του Τυμφρηστου Απο κει ασφαλτινα μεχρι Κρεντη Και μετα τα Αγραφα και η Νιαλα ειναι διπλα! Επεσαν μερικα τηλεφωνα της τελευταιας στιγμης σε φιλους και γνωστους αλλα δυστιχως κανενας δεν μπορουσε να ακολουθησει Δεν πειραζει παιδια! Μπορω και μονος μου! Ενιοτε μ’αρεσει κιολας!
Σαββατο στις τεσσερις το πρωι ειμαι ορθιος Καφε, ντυνομαι, νιβομαι, φορτωνω την μηχανη και στις πεντεμιση ειμαι ηδη στο δρομο Το ξημερωμα με βρισκει κοντα στον Ορχομενο Υπολογιζα οτι αν δεν χαθω καπου –πραγμα πολύ πιθανο για μενα- κατα τις τεσσερις θα βρισκομουν στην λιμνη
Το πρωτο χασιμο χρονου γινεται οταν αναγκαζομαι να παω στην Παυλιανη για βενζινη βγαινοντας ετσι απο την πορεια μου Να το πρωτο χαμενο μισαωρακι! Στην συνεχεια ακολουθησαν κι αλλα τετοια «χαμενα» μισαωρα Ειτε γιατι εχασα καποιες διασταυρωσεις ειτε γιατι εχω την (καλη) συνηθεια να πιανω κουβεντα σχεδον με οποιον συναντω στο δρομο μου
Κατα τις οκτωμιση επιτελους παταω χωμα εξω απο την Καλοσκοπη Χαλαρα στην αρχη καθως ειμαι μονος μου αλλα και για να βρω τον ρυθμο μου σιγα σιγα  Αυτο στα πρωτα χλμ μεχρι που ο φυλακας του κοπαδιου –που δεν φαινοταν- αποφασισε να διασκεδασει την ανια του κυνηγωντας με! Μετα το πρωτο ξαφνιασμα απο τα ξαφνικα γαυγισματα πισω απο το ποδι μου ανοιξα το γκαζι και ...Του εμεινε η χαρα! Γλυκαθηκα ομως και αρχισα τα παιχνιδακια ωσπου ενα γλυστριμα και των δυο τροχων σε μια στροφη ηρθε να μου θυμισει οτι ειμαι μονος μου εκει πανω και να με επαναφερει στην ταξη! Χαλαρα λοιπον ξανα απο δω και περα και απολαμβανω τις πρωινες μυρωδιες του δασους και την συνεφια που με κραταει δροσερο Καποια υποψια μυρωδιας της επερχομενης βροχης δεν μ’ανησηχει Ετσι κι αλιως ειμαι στη νιρβανα μου!
Η διαδρομη ακολουθηθηκε οπως την ειχα σχεδιασει  χανοντας μονο μια δυο φορες το δρομο (αν και στο χαρτη φανταζε αδυνατον κατι τετοιο αλλα τα καταφερα!) μεχρι το χωριο Περιβολι  Ο χρονος ομως που χρειαστηκε για να φτασω εκει δεν ειχε καμια σχεση μ’αυτο που ειχα στο μυαλο μου Κατι οι στασεις για φωτο και τσιγαρο Κατι οι κουβεντες στα χωρια που περασα με ‘βγαλαν εκτος χρονικων οριων Χανω και μια διασταυρωση στο Περιβολι που θα με εβγαζε στο Νικολιτσι και βρισκομαι κατά λαθος κατα τις δυομισι να κατηφοριζω ασφαλτινα προς Σπερχειαδα Κατοπιν σκεψης και υπολογισμων διαρκειας λιγοτερο απο τρεις τζουρες απο το τσιγαρο που αναψα αποφασιζω οτι δεν ειναι συνετο να γυρισω πισω στο Περιβολι ...Αν θελω να βρισκομαι στην Νιαλα πριν την δυση! Εχω αρχισει και πειναω αλλα τα τυροπιτακια στην τσαντα μου πρεπει να περιμενουν!
Βουρ λοιπον ασφαλτινα πλεον για Σπερχειαδα-Καρπενησι-Κρεντη οπου και το βενζιναδικο για ανεφοδιασμο πριν την ανοδο για Αγραφα  Βενζινη για το ΤΑ, μια λεμοναδα στα ορθια για μενα, λιγη κουβεντουλα με την κυρια στο βενζιναδικο και στο δρομο παλι!
Ενα πολυ μικρο μερος του δρομου για το χωριο Αγραφα  ειναι πλεον ασφαλτος Το μεγαλυτερο μερος ομως παραμενει χωμα σε μια μαγευτικη διαδρομη διπλα ή κοντα στον Αγραφιωτη και μεσα απο χαραδρες!
Σταση λιγο εξω απο το χωριο για ενα τσιπουρακι στον ομορφα διαμορφομενο χωρο διπλα στο ποταμι Ετσι για να κοπει ο ιδρωτας! Λιγες κουβεντες με τον πιτσιρικα που με σερβιρε, μια ματια στο χαρτη της αναβασης που μου προσφερε ενας πεζοπορος... και αντε γεια..Η Νιαλα περιμενει!
Το ανεβασμα μετα το χωριο ειναι γρηγορο, ο χωματοδρομος αρκετα καλος και η θεα των βουνων υπερπαραγωγη! Πριν τα Καμαρια στριβω αριστερα και κερδιζω συνεχεια υψος  πηγαινοντας προς την κορυφογραμη Ο χωματοδρομος πολυ πιο στενος πια ζοριζει σε ορισμενα σημεια με λουκια και πετρες αλλα σε γενικες γραμμες ειναι ενταξει Το τοπιο εκει πανω γυμνο με μονη βλαστηση το χορταρι που εχει αρχισει ηδη να ξεραινεται
Φτανω στην κορυφογραμη Αριστερα και δεξια μου μια θαλασσα απο κορυφες που λουζονται απο το φως του ηλιου που αρχιζει να κιτρινιζει πια Σβηνω την μηχανη και το μονο που ακουγεται ειναι ο αερας που φυσα συνεχως και δερνει τις κορυφες Το ολο σκηνικο ειναι σχεδον αποκοσμο!
Εμεινα για λιγο εκει πανω αφουγκραζομενος τα βουνα και προσπαθωντας να ικανοποιησω τις αχορταγες αισθησεις μου και ξεκινησα ξανα Πισω απο καθε στροφη μια μαγικη εικονα! Μια απεριγραπτη ομορφια!
Στο τελος για πολλοστη φορα το διλημα: Αριστερα στη διασταυρωση ή δεξια? Γαμωτ..γαμωτ..περναει και η ωρα! Στον αριστερο χωματοδρομο καααατω χαμηλα φαινεται μια στανη Ναι αλλα ο δεξια φαινεται πιο πατημενος Δοκιμαζω την τυχη μου στον δεξια οπου παω και παω ωσπου..Γκλουπ ενα terios αραγμενο στο πουθενα! Ψυχη ομως και πουθενα! Αποφασιζω να γυρισω πισω και να κατηφορισω προς την στανη Αν υπαρχει καποιος θα ρωτησω Αν οχι θα συνεχισω κι οπου βγει Το πολυ πολυ να μην παω στη λιμνη Το πολυ πολυ να κοιμηθω στο βουνο Χαλαρωνω και απολαμβανω και παλι!
Φτανοντας στη στανη με υποδεχτηκε το τσοπανοσκυλο Αυτο μας ελειπε σκεφτομαι! Τελικα ο σκυλος αποδειχτηκε προβατο! Η ευγενικη γυναικα στη στανη τον ξαποστειλε και με βεβαιωσε οτι ειχα παρει τελικα τον σωστο δρομο Ο αλλος δεξια καποια στιγμη απλα σταματουσε οπως μου ειπε Τωρα πια ειχα να διεκπεραιωσω  το τελευταιο κομματι μεχρι την λιμνη οπου θα συναντουσα  τα υπολοιπα παιδια
Η λιμνη ετσι κι αλιως ειναι ομορφη Πολυ δε περισσοτερο οταν την αντικρυζεις απο ψηλα την ωρα που πεφτει ο ηλιος κουρασμενος και πεινασμενος  Καταφερα να βρω την παρεα με την βοηθεια του Μανου (manolo)  Ειχε αλλαξει ο τοπος συναντησης και εγω δεν ειχα τηλεφωνο κανενος απο αυτους Οσο περιμενα να επικοινωνησουν μαζι μου απολαυσα την παρεα δυο ντοπιων που ψαρευαν  Και επιτελους τα τυροπιτακια μου για τα οποια αφου χορτασα αποφανθηκα οτι ηταν μαπα! Εστησα την σκηνη μου σχεδον βραδυ και απολαυσα μια ζουμερη μπριζολα και την παρεα μεχρι αργα
Η επιστροφη εγινε κλασικα ασφαλτινα και με παρεα πια αφου ομως πρωτα σταματησε το πρωινο ψιλοβροχο Η προκα που μαζεψα εξω από την Καρδιτσα δεν καταφερε να με χαλασει Δεν θα μπορουσε αλωστε με τοσες εικονες γεματος και με καλη παρεα!

Μια εικονα χιλιες λεξεις

Ουτε 10 δεν είναι αυτές που τραβηξα!
Δεν πειραζει όμως Βρισκονται ολες στο μυαλο και την ψυχη! Απολαυστε την αποτυχια!
(Οι καλα εστιασμενες φωτογραφιες είναι από το net Δειχνουν περιπου όμως ότι ειδα κι εγω)













































Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2750
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #1 on: Κυριακή 29 Αύγουστος 2010, 08:39:21 πμ
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
Επίτηδες θόλωσες τις φωτογραφίες αθεόφοβε, για να μας μπριζώσεις.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Reply #2 on: Κυριακή 29 Αύγουστος 2010, 08:50:13 πμ
Μπράβο για το ταξίδι αλλά και μπράβο για τη διήγηση. Πότε φεύγουμε;;;;;;;; ;D ;D ;D


Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....


tranten

  • Guest
Reply #3 on: Κυριακή 29 Αύγουστος 2010, 08:50:13 πμ
μαλλον η καλυτερη φωτο που εχω δει μεχρι στιγμης απο την Ελλαδα..


για τις υπολοιπες ''θολες'' εσυ κρινεις οτι ετσι πρεπει να ειναι...
παντα να κανεις τις επιθυμιες σου βολτες  :eusa_clap:
« Last Edit: Κυριακή 29 Αύγουστος 2010, 08:56:33 πμ by 3-21 »



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #4 on: Κυριακή 29 Αύγουστος 2010, 09:30:43 πμ
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Όλα τα λεφτά!!! Αν και τα λέγαμε στη λίμνη, δεν είχα καταλάβει από που ήρθες μέχρι που διάβασα την περιγραφή σου! Μπράβο Κώστα!!!


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #5 on: Κυριακή 29 Αύγουστος 2010, 12:07:29 μμ
Μπράβο για το ταξίδι αλλά και μπράβο για τη διήγηση. Πότε φεύγουμε;;;;;;;; ;D ;D ;D
Οταν ξεκουλαθεις!



Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #6 on: Δευτέρα 30 Αύγουστος 2010, 09:35:12 πμ
Αυτά είναι...

όμως δεν κάθομαι ετοιμάζω :)



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #7 on: Δευτέρα 30 Αύγουστος 2010, 09:41:02 πμ
αυτο το αεροπλανακι... αχτι μου χει γινει...

Μπραβο Κωστα.
Παντα τετοια!



Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #8 on: Κυριακή 05 Σεπτέμβριος 2010, 23:14:09 μμ
αυτο το αεροπλανακι... αχτι μου χει γινει...

Και μενα αχτι μουχε γινει, πηγα περσι να το περασω απο Καρπενησι δικαβαλος χωρις χαρτη αλλα χαθηκα και βγηκα τελικα Καρδιτσα απο Φουρνα, αλλη ωραια διαδρομη αυτη με αρκετο χωμα και καποια ωραια χωρια (Δομιανοι κλπ). Φετος ομως την περασα δικαβαλος, φορτωμενος, ενα μεγαλο μερος ΜΑΥΡΗ ΝΥΧΤΑ και με σχετικα στρηταδικα λαστιχα (Dunlop Roadmax) που εβαλα για να παρω τη μηχανη στο Λονδινο. Ειχα βεβαια ενα "θεματακι" καθως επεσα σε γκρεμι λογω βαθειων παράλληλων ροδιων απο ξεραμενη λασπη-πηλο. Η διηγηση για την περιπετεια, το πως εβγαλα το μηχανακι μονος μου (για να ειμαι ακριβης μονο με τη βοηθεια του ετερου ολοκληρου) , τις μηδαμινες ζημιες (αν ειχα boxer μπορει και να ειχα αφησει τον αριστερο κυλινδρο εκει ;D) στο ταξιδιωτικο των διακοπων που γραφω σιγα-σιγα http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,14712.0.html  Το περασμα εγινε το σουρουπο-βραδυ της 14ης Αυγουστου, ξαναπηγα το απογευμα του Σαββατου της 28ης Αυγουστου, κανοντας τη διαδρομη αναποδα απο τη λιμνη μεχρι τα Καμαρια και πισω, δικαβαλος αλλα χωρις φορτιο, για να δω με απλετο φως που και πως επεσα. Konkost, θα ειχε πλακα να σε πετυχαινα εκαι πανω κατα τυχη!  8)

Stay tuned  ;)
« Last Edit: Κυριακή 05 Σεπτέμβριος 2010, 23:17:34 μμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #9 on: Δευτέρα 06 Σεπτέμβριος 2010, 10:27:23 πμ
Εμεινα για λιγο εκει πανω αφουγκραζομενος τα βουνα και προσπαθωντας να ικανοποιησω τις αχορταγες αισθησεις μου και ξεκινησα ξανα Πισω απο καθε στροφη μια μαγικη εικονα! Μια απεριγραπτη ομορφια!
Στο τελος για πολλοστη φορα το διλημα: Αριστερα στη διασταυρωση ή δεξια? Γαμωτ..γαμωτ..περναει και η ωρα! Στον αριστερο χωματοδρομο καααατω χαμηλα φαινεται μια στανη Ναι αλλα ο δεξια φαινεται πιο πατημενος Δοκιμαζω την τυχη μου στον δεξια οπου παω και παω ωσπου..Γκλουπ ενα terios αραγμενο στο πουθενα! Ψυχη ομως και πουθενα! Αποφασιζω να γυρισω πισω και να κατηφορισω προς την στανη Αν υπαρχει καποιος θα ρωτησω Αν οχι θα συνεχισω κι οπου βγει Το πολυ πολυ να μην παω στη λιμνη Το πολυ πολυ να κοιμηθω στο βουνο Χαλαρωνω και απολαμβανω και παλι!
Φτανοντας στη στανη με υποδεχτηκε το τσοπανοσκυλο Αυτο μας ελειπε σκεφτομαι! Τελικα ο σκυλος αποδειχτηκε προβατο! Η ευγενικη γυναικα στη στανη τον ξαποστειλε και με βεβαιωσε οτι ειχα παρει τελικα τον σωστο δρομο Ο αλλος δεξια καποια στιγμη απλα σταματουσε οπως μου ειπε Τωρα πια ειχα να διεκπεραιωσω  το τελευταιο κομματι μεχρι την λιμνη οπου θα συναντουσα  τα υπολοιπα παιδια
Η λιμνη ετσι κι αλιως ειναι ομορφη Πολυ δε περισσοτερο οταν την αντικρυζεις απο ψηλα την ωρα που πεφτει ο ηλιος κουρασμενος και πεινασμενος

Μπραβο ρε Κωστη, τωρα διαβασα την περιγραφη και βλεποντας τις φωτογραφιες ενοιωσα σαν να ξαναειμουνα εκει. Η διαδρομη ειναι πραγματικα απιστευτη και σε πολλα σημεια πρεπει να παρει κανεις αποφασεις σχετικα με το ποιον χωματοδρομο να παρει. Και η διαδρομη πρεπει να γινει οσο υπαρχει αρκετο φως και χωρις βιασυνη, αυτη ητανε και η αιτια που επεσα καθως μπηκα σε βαθειες ροδιες φορτωμενος και δικαβαλος βγαινοντας απο στροφη τις οποιες θα ειχα δει απο πιο μακρια αν ειχε περισοτερο φως και αν πηγαινα πιο σιγα :-[  Αλλα ξεκινησαμε αργα απο Δαφνη (7:15μμ) και ειδαμε τη δυση του ηλιου απο ψηλα λιγο πριν τη διασταυρωση για τα Καμαρια. Μεχρι να βγαλω τη μηχανη απο το γκρεμι μετα το πεσιμο ητανε μαυρη νυχτα (το αριστερο μου χερι ποναει ακομα απο την υπερπροσπαθεια 3 βδομαδες μετα, μαλλον τραυματισα καποιους τενοντες).

Διαβαζοντας αυτα που εγραψες παραπανω, εχω την αισθηση deja vu καθως συνεβησαν και σε μενα. Ενας βοσκος που συναντησα πριν τα Καμαρια μου ειπε οτι θα βρω μια αλλη στανη οπου πρεπει να κανω δεξια. Αλλα για κακη μου τυχη, ακριβως πριν τη στροφη που πηγες και συ δεξια και ειδες το παρατημενο Terios (ανηκει σε ενα βοσκο ο οποιος εχει το κοπαδι κατω απο το δρομο, τον συναντησα οταν ξαναεκανα τη διαδρομη), υπηρχε ενα αλλο κοπαδι με σκυλια και καθως δεν μπορουσα να δω στο σκοταδι νομισα οτι αυτη ητανε η στανη και εστριψα δεξια. Μετα απο λιγο φανηκε και η λιμνη με τα φωτισμενα χωρια και ο καμπος της Θεσσαλιας μακρυτερα (απιστευτα φαντασμαγορικο θεαμα τη νυχτα, ενα πανοραμα που παρομοιο δεν ειχα ποτε δει) και ειμουνα σιγουρος οτι πηγαινω σωστα απο πλευρας προσανατολισμου. Αλλα εσυ μαλλον δεν πηγες αρκετα παρακατω, ο δρομος παιρνει κλιση τουλαχιστο 20%, εχει κοτρωνια μεγεθους κρανους για τα οποια χρειαζονται τραϊαλιστικες ικανοτητες και την ημερα μπορει να δει κανεις οτι δεν βγαζει πουθενα (οπως και ειδα οταν ξαναπηγα δυο βδομαδες αργοτερα). Αλλα τη νυχτα δεν μπορει να δει κανεις τι παιζει και οταν το καταλαβα ειχα ηδη κατεβει αρκετα (ειχα βεβαια κατεβασει την Christine). Για να γυρισω το μηχανακι και να το ξανανεβασω μου βγηκε κυριολεκτικα η πιστη καθως ειμουνα ηδη ξεθεωμενος απο την υπερπροσπαθεια που ειχα κανει να βγαλω το μηχανακι απο το γκρεμι. Ητανε απο τα δυσκολοτερα κομματια που εχω περασει στο χωμα δεδομενης της νυχτας και της κουρασης.

Γυρνωντας πισω και παιρνοντας το δρομο αριστερα στη διασταυρωση ειδα ενα παρατημενο παπι πιο κατω που ανηκει στο παιδι της στανης του οποιου την μητερα συναντησες. Αυτο μου εδωσε ελπιδες και κατεβαινοντας πιο κατω ειδα τη στανη. Το υπεροχο ασπρο τσοπανοσκυλο ηρθε και με γαυγισε καθως φωναζα δυνατα "ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ?" και μετα απο κανενα πενταλεπτο βγηκε ο βοσκος ο οποιος κοιμοτανε (στις 10:45 παρακαλω) και μου εδωσε κατευθυνσεις να στριψω δεξια και οχι αριστερα προς Βραγγιανα. Μιση ωρα μετα βρεθηκα στο Νεοχωρι στο οποιο γινοτανε πανικος καθως ητανε παραμονη δεκαπενταυγουστου και μετα απο μια 15αλεπτη σταση και ενα παγωτο και μια λεμοναδα (παντα Κλιαφα) για τις απαραιτητες θερμιδες, εφτασα στην Ελατη Τρικαλων οπου μας περιμενανε για δειπνο στις 12:30 τη νυχτα - οι αλλοι ειχανε φαει καθως ειχα τηλεφωνησει οτι "εχουμε χαθει στα βουνα και θα αργησουμε"  ;) ;D  Το δειπνο για μας εγινε 1-2 το πρωι στη βεραντα με τη φοβερη θεα των φωτισμενων χωριων απεναντι οπου ειπωθηκαν οι ιστοριες μειον το πεσιμο στο γκρεμι  ;)

Περισοτερες λεπτομεριες και φωτογραφιες στο ταξιδιωτικο των διακοπων...


" the PouroDuro spirit "


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #10 on: Τετάρτη 08 Σεπτέμβριος 2010, 16:40:43 μμ
Quote
... η αιτια που επεσα καθως μπηκα σε βαθειες ροδιες φορτωμενος και δικαβαλος βγαινοντας απο στροφη τις οποιες ...
Μαλλον εδω πρεπει να ξαπλωθηκες:




Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #11 on: Τετάρτη 08 Σεπτέμβριος 2010, 16:45:34 μμ
Μαλλον εδω πρεπει να ξαπλωθηκες:



ξερω πολλους που ξαπλωθηκαν εκει!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #12 on: Τετάρτη 08 Σεπτέμβριος 2010, 17:31:04 μμ
Μαλλον εδω πρεπει να ξαπλωθηκες:


Ωχ, ο εφιαλτης παλι μπροστα μου :o :o  Ξαπλωθηκα ακριβως στην αρχη αυτων των ροδιων: μπηκα στη δεξια ροδια οπως βγηκα απο ανοιχτη στροφη σε εκεινο το σημειο που αρχιζανε και οπου και η μεσαια ητανε αρκετα βαθια. Αν πηγαινα σιγοτερα / ειχε περισοτερο φως και τις ειχα δει απο πιο μακρια, θα ειχα παρει το σχετικα επιπεδο κομματι διπλα στο γκρεμι (το οποιο προσπαθησα εις ματην...) Αντι να αφησω το μηχανακι να πεσει στην ευθεια οπως τραμπαλιζομουνα, προσπαθησα να το βγαλω προς τα δεξια στο επιπεδο κομματι και φυσικα το εχασα. Συρθηκα για ενα διαστημα πανω στις ροδιες, πραγμα το οποιο ευτυχως εκοψε την ταχυτητα μου, και βουτηξα στο γκρεμι. Αν και δεν φαινεται στη φωτογραφια, το γκρεμι ειναι γεματο κοτρωνια αλλα ευτυχως στο σημειο που επεσα δεν εχει μεγαλη κλιση, οπως πχ στο σημειο που φαινεται στη στροφη της φωτογραφιας, αλλιως δεν υπηρχε περιπτωσε να βγαλω το μηχανακι μονος μου.

Η πλακα ειναι οτι ειχα διαβασει για την περιπετεια που ειχαν τα παιδια στη λασπη και γυρισανε πισω και σκεφτομουνα οπως ανεβαινα "πως και δεν εχει ροδιες αν εχει τοση λασπη οταν βρεχει..." Ε λοιπον, σε ολα αυτα τα χιλιομετρα ειχε ροδιες μονο σ'αυτο το σημειο  >:(


" the PouroDuro spirit "


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #13 on: Τετάρτη 08 Σεπτέμβριος 2010, 17:50:30 μμ
Η πλακα ειναι οτι ειχα διαβασει για την περιπετεια που ειχαν τα παιδια στη λασπη και γυρισανε πισω και σκεφτομουνα οπως ανεβαινα "πως και δεν εχει ροδιες αν εχει τοση λασπη οταν βρεχει..." Ε λοιπον, σε ολα αυτα τα χιλιομετρα ειχε ροδιες μονο σ'αυτο το σημειο  >:(

Τελικά είτε λασπωμένο είτε στεγνό το ίδιο επικίνδυνο είναι αυτό το κομμάτι... Φώτηηηηηη πες αλεύρι  ;D


Παύλος Καρούμπης


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #14 on: Τετάρτη 08 Σεπτέμβριος 2010, 23:59:54 μμ
Ερώτηση γαι όσους τη πάθανε σε αυτές τις στροφές : με πόσα πηγαίνατε πάνω στις αυλακώσεις?



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #15 on: Πέμπτη 09 Σεπτέμβριος 2010, 06:44:36 πμ
Ερώτηση γαι όσους τη πάθανε σε αυτές τις στροφές : με πόσα πηγαίνατε πάνω στις αυλακώσεις?

εμεις με περιπου .5 χλμ την ωρα (για 2 χλμ καναμε 4 ωρες!)


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #16 on: Πέμπτη 09 Σεπτέμβριος 2010, 08:02:23 πμ
Βεε Γιώργο... ευθεία κάτω έβγαζε ο δρόμος... αφου κατέβηκες το χαντάκι... δώστου για παρακάτω να γλυτώσεις και καμιά φουρκέτα.


Μνημείο για τους νεκρούς της τραγικότερης στιγμής του Εμφυλίου, όπως πολλοί το γράφουν, όπου η φύση, και τα άγρια στοιχειά της, ένωσε προσωρινά τα αντιμαχόμενα μέρη, όπου οπλίτες και άμαχοι του Δημοκρατικού Στρατού, όσοι γλίτωσαν από την παγωνιά και το κρύο, κοιμήθηκαν και ζεστάθηκαν στις σκηνές των οπλιτών του τακτικού στρατού, που ήταν στρατοπεδευμένοι κοντά στην κορυφογραμμή, χωρίς να τους πειράξει κανείς, Μάιος του 1948. Την άλλη μέρα όμως, όταν μαζί με τα καθάρισμα του καιρού «καθάρισε» και το μυαλό κάποιων, συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν στη Λαμία κάπου δέκα, μεταξύ αυτών και η δασκάλα, η Βαγγελιώ Κουσάντζα από την Καρδίτσα, τουφεκίστηκαν στην Ξηριώτισσα. Με απόφαση του Κινίνου, ποιος άλλος..

ΕΜΦΥΛΙΟΣ Με ποιον να πας, όπως μας έλεγε ο κυρ καφετζής το πρωί της Κυριακής, με τους αντάρτες ή με το στρατό; Με όποιον κι αν πήγαινες, το μπελά σου εύρισκες. Εμφύλιος, η πιο τραγική στιγμή και για τα Αγραφα, η Νιάλα, η χιονοθύελλα, η δασκάλα και τόσοι άλλοι, κλαμένοι και άκλαυτοι. Πήγαν από το χωριό την άλλη μέρα και τους βοήθησαν, τους κατέβασαν στα Αγραφα, τους ζέσταναν, τους τάισαν τραχανά ζεστό. Αλλά...αυτή είναι η μοίρα της Ελλάδας, να «ξεφορτώνεται» κάθε φορά τα καλύτερά της παλικάρια. Έτσι, απλά
« Last Edit: Πέμπτη 09 Σεπτέμβριος 2010, 08:06:22 πμ by KostasC »




Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #17 on: Πέμπτη 23 Σεπτέμβριος 2010, 20:55:59 μμ
Το χρονικο της Νιαλας στον εμφυλιο - Απριλης 1947:

http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=3638716


" the PouroDuro spirit "