Hellas Transalp Forum

Βόλτα στα 4 βουνά (ΙΙ)

tzarot · 32058

Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
on: Πέμπτη 27 Μάιος 2010, 15:01:04 μμ
Ξανά μανά...

Η βόλτα θα επαναληφθεί στις 12 ή 13 Ιούνη, Περισσότερα θα ποστάρω την Κυριακή 30/5/2010

Επιγραμματικά όπως και πριν...
...σκοπός μου, να περιηγηθώ στα 4 βουνά: Οίτη, Βαρδούσια, Γκιώνα (εδώ θα πάμε στα 1800m), και Παρνασσό σε μια ημέρα. Χιλιόμετρα καμια 750αριά...

Όποιος προετοιμασμένος θέλει ακολουθεί...



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #1 on: Παρασκευή 28 Μάιος 2010, 09:14:57 πμ
Ψηνομαι!
Δωσε λεπτομερειες και τα λεμε......



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #2 on: Παρασκευή 28 Μάιος 2010, 09:39:32 πμ
Κατακαίγομαι!!! Αφού η διαδρομή βγαίνει από strom και ΤΑ 700, θα βγαίνει και από Battlewing.
« Last Edit: Παρασκευή 28 Μάιος 2010, 10:04:50 πμ by γκ »


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #3 on: Παρασκευή 28 Μάιος 2010, 10:37:29 πμ
Κατακαίγομαι!!! Αφού η διαδρομή βγαίνει από strom και ΤΑ 700, θα βγαίνει και από Battlewing.
Sorry αλλά δεν θα το συνιστούσα...

1ον γιατί αυτή την φορά θα πάμε σφιχτά και γρήγορα
2ον θα φοράμε πιο χωμάτινα λάστιχα
3ον Θα είμαι με το Tenere.

Aν μπορέσεις βάλε πιο χωμάτινα λάστιχα



Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #4 on: Κυριακή 30 Μάιος 2010, 11:37:29 πμ
Τελικά 13 Ιούνη. Ξεκινάω 07:00 ακριβώς από Goodys Αγίου Στεφάνου.  τηλ για συνενοήσεις 6977492295.

Υποχρεωτικά για όσους ακολουθήσουν.
1. Χάρτης ή GPS.
2. Επιμονή + Πάρα πολύ προσοχή,
3. Καλή κατάσταση μοτοσυκλέτας και ιδιαίτερα των ελαστικών,
4. Εργαλεία + 1,2 Fast.
5. Νερό.

Η διαδρομή μέχρι την Δαμάστα θα γίνει με 100-120km/h λόγω χωμάτινων ελαστικών. (Και γενικά κάθε διαδρομή εθνικής). Η χωμάτινη δεν είναι σε καμία περίπτωση ακραία, έχοντας λίγα δύσκολα σημεία, (π.χ κατάβαση Άμφισσας) απλά για να βγεί σε μία μέρα θα είναι σφιχτή σε χρόνους.

Απο κει και πέρα δημοσιεύω τον χάρτη της κύριας διαδρομής (Ουσιαστικά απο Αράχωβα και μετά φεύγουμε Λιβαδειά - > Εθνική και πίσω)


Καλύπτουμε Οίτη, Βαρδούσια, Γκιώνα και Παρνασό. Στο Λιδορίκι στάση για φαγητό...

Παρατήρηση: Προτείνω έντονα να φορεθούν χωμάτινα ελαστικά. Η διαδρομή γίνεται απείρως πιο απολαυστική με αυτά. Προσωπικά χρησιμοποιώ Pirelli MT21 που με 130E το ζευγάρι δεν είναι και κάτι το αδύνατο. Πάω στον λαστιχά μου 2 μέρες πριν, τα φοράω και όταν γυρίσω ξαναβάζω τα πόλης. Λίγο ακριβότερο βέβαια, αλλά ασφαλέστερο, διασκεδαστικότερο και έχει και καλύτερη φωτογένεια...



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #5 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2010, 18:56:00 μμ
Εχεις συνολικα ποσα ασφαλτο και ποσα χωμα ειναι τα χιλιομετρα? Για να ξερω δηλαδη αν θα πεταξω το πισω να βαλω καινουριο

Ελπιζω να εχεις υποψην σου οτι αν εχει βρεξει εστω και λιγο -τουλαχιστον σε Οιτη και Βαρδουσια που ξερω- τοτε δεν πατιουνται οι διαδρομες Το χωμα εκει ειναι αργυλωδες



Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #6 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2010, 20:21:26 μμ
Εχεις συνολικα ποσα ασφαλτο και ποσα χωμα ειναι τα χιλιομετρα? Για να ξερω δηλαδη αν θα πεταξω το πισω να βαλω καινουριο

Ελπιζω να εχεις υποψην σου οτι αν εχει βρεξει εστω και λιγο -τουλαχιστον σε Οιτη και Βαρδουσια που ξερω- τοτε δεν πατιουνται οι διαδρομες Το χωμα εκει ειναι αργυλωδες
περίπου 750 όλα 200 χώμα που θέλει λάστιχο. Όσον αφορά το θέμα βροχής ένα είναι το κόλπο: Air Father and dont worry about it :)



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #7 on: Τρίτη 01 Ιούνιος 2010, 09:39:30 πμ
Πολύ ωραία.
Για φαγητό αν δεν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο στο Λιδορίκι, σου προτείνω ανεπιφύλακτα την ταβέρνα στην πλατεία της
Μουσουνίτσας (δοκιμασμένη πρόσφατα)  ή ,αν και θα έχει κόσμο, τον Ραβάνη στον Αθανάσιο Διάκο (δοκιμασμένη απο φίλο).

Το κομμάτι κοντά στην Άμφισσα, αν είναι απο Κουρούτες, είναι φλατ και με σκύρα, δε πιάνει λάσπη. Πολύ όμορφο
και σε βγάζει λίγο πριν το Δασικό χωριό της Καψίτσας.
Επειδή δεν έχει λεπτομέρεια ο χάρτης, μετά το Λιδορίκι αν ανέβεις ΝΔ της Γκιώνας προς κορυφή Πυργάκια , έχει μερικά
απίστευτα λιβάδια . Ο δρόμος σε ξαναβγάζει προς Αμφισσα.


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #8 on: Τρίτη 01 Ιούνιος 2010, 13:28:22 μμ
περίπου 750 όλα 200 χώμα που θέλει λάστιχο. Όσον αφορά το θέμα βροχής ένα είναι το κόλπο: Air Father and dont worry about it :)
Τα 500 ασφαλτο ειναι παλλα για το πισω μου λαστιχο Ειναι πολλα και για τα γουστα μου για μια μερα
Οποτε
1. σιγουρα βαζω πισω λαστιχο
2. Εγω ισως να κοιμηθω το Σαββατο στο βουνο και να συναντηθουμε σε καποιο σημειο της διαδρομης Οπως και να 'ναι θα μιλησουμε!



Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #9 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 15:30:16 μμ
Λοιπόν???



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #10 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 19:14:32 μμ
Λοιπον, θα ειμαι παλι Αθηνα το επομενο σ/κ, ερχομαι Τεταρτη αργα το βραδυ για δουλεια Πεμπτη και Παρασκευη και φευγω Κυριακη βραδυ με την πτηση των 7μμ. Μιλησα και με τον Κωστα την περασμενη Τριτη στο ΣΥΜΟΦΕ και τα χιλιομετρα ειναι πολλα για μια μερα. Θα ηθελα πολυ ναρθω και το μηχανακι μου εχει Conti TKC-80 σε αρκετα καλη κατασταση,  οποτε βλεπω δυο λυσεις:

1. Το κανουμε μονοημερο το Σαββατο στις 12 Ιουνη, οποτε εχουμε την Κυριακη να ξεπιαστουμε (με κανενα μπανιο σε καμια παραλια  :goofy:)

2. Το κανουμε διημερο πιο χαλαρα, με διανυκτερευση Σαββατο βραδυ με σκηνες και sleeping bag, και εχω να κανω κατι τετοιο σε βουνο πολλαααα χρονια. Σ'αυτη την περιπτωση εγω θα πρεπει να φυγω αργα το πρωι της Κυριακης ωστε να ειμαι Αθηνα 3μμ το αργοτερο.

Στη δευτερη περιπτωση θα γινει και μοτο-κουβεντουλα το Σαββατο βραδυ ή και κουβεντουλα επι παντος επιστητου. Αν δεν γουσταρετε σκηνη, θα μπορουσαμε να κοιμηθουμε και σε κανενα πανδοχειο (π.χ. Ραβανη, το εχω ξανακανει και εχω τεσταρει και το φαγητο του  ;) ;D)
« Last Edit: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 19:28:41 μμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #11 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 22:24:21 μμ
Πιστεύω και εγώ ότι καλύτερα θα έβγαινε σε διήμερο με διανυκτέρευση στο βουνό.



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #12 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 22:26:30 μμ
Πιστεύω και εγώ ότι καλύτερα θα έβγαινε σε διήμερο με διανυκτέρευση στο βουνό.

Σωστά, σκοπός δεν είναι να τα περάσεις όλα σε χρόνο dt…
Η ομορφιές θέλουν τον χρόνο τους!



Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #13 on: Δευτέρα 07 Ιούνιος 2010, 22:58:25 μμ
Παίδες δυστυχώς η ημερομηνία και το πρόγραμμα, δεν μπορούν να αλλάξουν. Δυστυχώς όταν είσαι μπαμπάς η μέρες δεν μπορούν να γίνουν δύο και έχεις μόνο την μέρα που συμφώνησες με το ταίρι σου 2-3 βδομάδες πρίν. Έτσι δυστυχώς, αν και θα το ήθελα πάρα πολύ, δεν μπορώ να αλλάξω κάτι.

Τώρα αν με κάπιοι πάνε από Σάββατο, ρίξτε ένα pm τα τηλέφωνά σας και θα κανονίσω να βρεθούμε την Κυριακή στο βουνό κατευθείαν κάπου ενδιάμεσα αν βολέψει.

Πάντως δεν νομίζω ότι τα χιλιόμετρα είναι πολλά με την ένοια ότι δεν θα τα χαρούμε. Έχω πόλλές φορες κάνει ανάλογα χιλιόμετρα και νομίζω ότι είναι just right για να πεις ότι έκανες adventuριά!!!

Οπότε όπως είπα Κυριακή 07:00 Goodys Αγ.Στέφανος



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #14 on: Τρίτη 08 Ιούνιος 2010, 10:53:17 πμ
Αφου ειναι ετσι παιδες εγω δεν μπορω να ερθω την Κυριακη. Αλλα αν ο Κωστας και ισως ο "μικρος" θελουν να φυγουν απο Σαββατο (οχι πολυ) πρωι, θα μπορουσαμε να κανουμε ενα μερος της διαδρομης αναποδα μπαινοντας απο Αραχωβα, εξερευνωντας Παρνασσο, Βαρδουσια και Οιτη και περνωντας το βραδυ καπου κοντα στην αρχη της Κυριακατικης διαδρομης. Εγω ισως φυγω αργα το Σαββατο απο (Τυμφρηστο) Αγιο Γεωργιο, Ρεντινα, Λουτρα Σμοκοβου να περασω το βραδυ Τρικαλα και να επιστρεψω πισω Κυριακη με μπανακι Ασπρονερι κλπ. Θα επικοινωνησω με πμ με τον Κωστα και βλεπουμε.


" the PouroDuro spirit "


Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #15 on: Τρίτη 08 Ιούνιος 2010, 22:29:06 μμ
Πολύ καλά. Το τηλέφωνό μου το έχω δημοσιεύσει. Ρίχνετε ένα call και εφόσον είναι εφιτκό βρισκόμαστε επάνω,,,



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #16 on: Τρίτη 08 Ιούνιος 2010, 22:59:58 μμ
την κυριακη προγραμματιζω την πρωτη μου βολτα με την μηχανη,παρεα με ενα φιλο με ενα ducati hypermoterd(θα παω να του ριξω στα αυτια  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:) στις περιοχες που λετε.κατι μου ελεγε για αμφικλεια,γραβια και να γυρισουμε απο αραχωβα πισω.
αν δειτε πουθενα ενα ασημι ΤΑ και ενα κοκκινο ducati καταιδρωμενο απο πισω του :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:  ριχτε φωτα.




Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #17 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 06:15:58 πμ
Τελικα για μας (konkost & gonzo) η βολτα θα ειναι στα 6 βουνα!!
Μαζι μας και ο xlgeorge αλλα μονο για το Σαββατο Γι αυτον δυο βουνα "μονο" ;D
Θα ξεκινησουμε απο Καστρο Βοιωτιας και θα παρουμε γευση απο Χλωμο ορος και κατοπιν απο Καλιδρομο Διανυκτερευση στο Καλιδρομο με σκηνη και συναντηση την Κυριακη με τον Θεμη (tzarot) για τα υπολοιπα 4 βουνα



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #18 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 12:48:50 μμ
Στο Καλλίδρομο υπάρχει καταπληκτικό μέρος για κατασκήνωση (στη λίμνη). Δείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ
http://www.transalp.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=202&Itemid=31



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #19 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 12:52:56 μμ
Στο Καλλίδρομο υπάρχει καταπληκτικό μέρος για κατασκήνωση (στη λίμνη). Δείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ
http://www.transalp.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=202&Itemid=31


To ξερω το μερος Κωστα Αλλα υπαρχει τουλαχιστον αλλο ενα με θεα τον Μαλιακο σε πιο ησυχο σημειο και με πηγη και για εκει σκεφτομουν
Thanks παντως!!



Offline Gonzo

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 194
  • Three and the Koukos Band
Reply #20 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 15:48:03 μμ
Ωχ και θέα ε?  Με καλομαθαίνεις.....


Offline tzarot

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #21 on: Πέμπτη 10 Ιούνιος 2010, 16:50:58 μμ
Ωχ και θέα ε?  Με καλομαθαίνεις.....

Ξεκουραστείτε το Σάββατο γιατί την Κυριακή θα λιώσετε  ;D



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #22 on: Παρασκευή 11 Ιούνιος 2010, 08:09:18 πμ
Ξεκουραστείτε το Σάββατο γιατί την Κυριακή θα λιώσετε  ;D

Not much chance for that, το λιωσιμο αρχισει απο Σαββατο και οχι σε φλαταδουρες οπως την Κυριακη  ;) ;D


" the PouroDuro spirit "


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #23 on: Παρασκευή 11 Ιούνιος 2010, 08:43:22 πμ
Quote
Ξεκουραστείτε το Σάββατο γιατί την Κυριακή θα λιώσετε 
Quote
Not much chance for that, το λιωσιμο αρχισει απο Σαββατο και οχι σε φλαταδουρες οπως την Κυριακη   
Σιγα!... Τα καλσον σας!!!!



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #24 on: Παρασκευή 11 Ιούνιος 2010, 08:47:53 πμ
Ωχ και θέα ε?  Με καλομαθαίνεις.....
Και θα μου ζητας κι αλλα?.......
Ελπιζω μονο να μην  :badair: μεσα στη σκηνη!