Hellas Transalp Forum

Χωμάτινη διαδρομή στον Πάρνωνα

Kostas P · 6994

Offline Kostas P

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 367
on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 22:15:02 μμ
Εύκολη διαδρομή(73km) εκτός από κανα δυο σημεία με ανηφορικό σπαστήρι μετά τη Σίταινα, υπάρχει και πιο εύκολη πρόσβαση όμως.
Εναλλαγές τοπίου, με έλατα, ποταμάκια, πλατάνια, απίστευτη θέα και το βασικό ...... δεν συναντάς κανένα! Εσύ, η φύση και πηγές να ξεδιψάσεις!

http://picasaweb.google.gr/113452841339540836768/uarrpF#



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #1 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 22:21:47 μμ
Φοβερες εικονες....




Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #2 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 06:55:18 πμ
 :eusa_clap: :eusa_clap:
Πραγματι ομορφη διαδρομη Το δασος της Σιταινας ειναι πανεμορφο αλλα ολα τα λεφτα ειναι το οροπεδιο στις φωτο Να κυλιεσαι κατω με τις ωρες!!
Τα κανα δυο σημεια που αναφερεις ειναι πραγματι λιγο ζορικα αφου μιλαμε για κλειστες-στενες στροφες με κυλιομενη πετρα αν θυμαμαι καλα Ειδικα αν το κανει καποιος αναποδα (κατηφορα) οπως το εκανα καποτε εγω Παντως περνανε "ανετα" και μεγαλα ον οφ
Μονος πηγες?



Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Reply #3 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 07:53:34 πμ
Πω πω, το οροπέδιο όλα τα λεφτά!!! Αλλά και το μέρος για κατασκήνωση...... Πότε είπες ότι φεύγουμε;;;;;;; ;D


Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #4 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 08:11:12 πμ
Πω πω, το οροπέδιο όλα τα λεφτά!!! Αλλά και το μέρος για κατασκήνωση...... Πότε είπες ότι φεύγουμε;;;;;;; ;D
Καλημερα!!!
Ψηθηκες??



Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Reply #5 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 19:22:19 μμ
Εσύ τι λες;;;;;;; ;D


Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....


Offline Kostas P

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 367
Reply #6 on: Τετάρτη 14 Απρίλιος 2010, 09:36:46 πμ
Ψηθείτε και θα ψήσουμε! Σύντομα και Παρνασσός με καμπινγκ μέσα στα έλατα και πηγή!
KonKost, ναι μόνος την έκανα τη διαδρομή αφετηρία-επιστροφή από Αστρος.



Offline Dimitris TA600

  • Μου αρέσει που είμαι...
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 338
  • δεν με χωραει ο τοπος...
Reply #7 on: Τετάρτη 14 Απρίλιος 2010, 10:18:05 πμ
Αν κανονιστει διαδρομη προς Παρνωνα,ειμαι κι εγω μεσα(εργασιας επιτρεποντως...).Ειμαι σχετικα κοντα αλλωστε...


Όποιος φοβάται,πέφτει και κοιμάται.Οι υπόλοιποι καίμε λάστιχα.
Μερικοι φορανε ενα ειδικο κρανος, και νομιζουν οτι κανουν εντουρο, ενω δεν κανουν. Και αυτο ειναι αδικο. Γιαυτο αλλωστε λεγεται και εντουρ - αδικο!

Τυχαιο;Δεν νομιζω!!


Offline xamogelo

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2514
  • να ταξιδεύετε πάντα........
Reply #8 on: Τετάρτη 14 Απρίλιος 2010, 10:26:28 πμ
Είμαι κι εγώ μέσα και γιαυτό....
Παρνασσός με καμπινγκ μέσα στα έλατα και πηγή!


Και γιαυτό....
προς Παρνωνα,ειμαι κι εγω μεσα
επίσης κάνοντας καμπινγκ μέσα στο βουνό!



Ελπίζω,

να μην γίνουν υπόγειες  ;D κινησούλες και να υπάρξει καμιά ανακοινωσούλα ή κανά ειδοποιητικό τηλεφωνάκι....

Άντε, τα καλά είναι για να τα μοιραζόμαστε....




...με τη μηχανή σας και τα μάτια της ψυχής σας!!!



tzeronymo

  • Guest
Reply #9 on: Τετάρτη 14 Απρίλιος 2010, 13:55:46 μμ
Παιδια  τωρα το Πασχα ημουν ΛΕΩΝΙΔΙΟ  γνωρισα λοιπον τον φυλακα του καταφυγιου και την Μοτοπαρεα εκει http://motoleonidio.forumup.gr/  και επειδη εχουν εξερευνησει ολα εκει  τα μερη  σας το παραθετω μηπως και σας χρειαστει



Offline xamogelo

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2514
  • να ταξιδεύετε πάντα........
Reply #10 on: Τετάρτη 14 Απρίλιος 2010, 14:03:55 μμ
Παιδια  τωρα το Πασχα ημουν ΛΕΩΝΙΔΙΟ  γνωρισα λοιπον τον φυλακα του καταφυγιου και την Μοτοπαρεα εκει http://motoleonidio.forumup.gr/  και επειδη εχουν εξερευνησει ολα εκει  τα μερη  σας το παραθετω μηπως και σας χρειαστει


Γιατί Τζερόνιμε, εσύ στην ηλικία σου δεν είσαι για καμπινγκ στο βουνό...?  :2tongue:


 :badair: :badair: :badair:


...με τη μηχανή σας και τα μάτια της ψυχής σας!!!



tzeronymo

  • Guest
Reply #11 on: Τετάρτη 14 Απρίλιος 2010, 14:16:42 μμ
Φυσικα , ουτε λογος ομως δεν μπορω να αποκλισω και αλλες δραστηριοτητες  οπως αυτο που εμαθα στα Ζαγορια και το οποιο  θα ξανακανω με την πρωτη ευκαιρια  ¨**Ημερομηνία: 1 – 2 Μάϊος 2010
Διάρκεια: Διήμερη
Τοποθεσία: Δάφνη Καλαβρύτων – Λάδωνας ποταμός
Περιγραφή εγκαταστάσεων Λάδωνα
Στις όχθες του ποταμού Λάδωνα στο χωριό Δάφνη Καλαβρύτων, 2 ½ ώρες από την Αθήνα , σε γραφικές ξύλινες εγκαταστάσεις λειτουργεί η βάση της eco action.
Τόπος που σε προδιαθέτει να ανακαλύψεις την ήρεμη και μαγευτική ομορφιά του τοπίου, μέσα από ποτάμια ταξίδια, πεζοπορία, ορεινή και πεδινή ποδηλασία, off road 4X4, τοξοβολία, διασχίσεις φαραγγιών , paintball, canoe-kayak στην λίμνη, προσανατολισμό στο βουνό κ.α. δραστηριότητες.
Οι εγκαταστάσεις παρέχουν στον επισκέπτη εστιατόριο, κυλικείο, wc, αποδυτήρια αντρών – γυναικών, ντους ( με ζεστό νερό ), ερμάρια, χώρο παραλαβής εξοπλισμού ειδικά διαμορφωμένο χώρο για κατασκηνωτικά προγράμματα, στίβο τοξοβολίας και πίστα καγιάκ σλάλομ.
Ξενώνας


Στον λόφο του Αγίου Νικολάου στην Δάφνη, μέσα σε ένα κυπαρισώνα, υπάρχει ο ξύλινος δασικού τύπου ξενώνας που αποτελείται από 5 τετράκλινα και 1 τρίκλινο δωμάτια ( με κουκέτες ) με μπάνιο και τουαλέτα, κεντρική θέρμανση και καθιστικό με τζάκι.

Κόστος κατ΄άτομο για διήμερη εκδρομή:
2 Διανυκτερεύσεις
135  στο Ξενοδοχείο Δήμητρα στη Δάφνη σε δίκλινα δωμάτια
120  στο Δασικό Ξενώνα
85  σε σκηνές

Περιλαμβάνει: 2 πλήρη γεύματα μενού
Διατροφή: Στις παραποτάμιες εγκαταστάσεις μας και στο γραφικό εστιατόριο μας μετά τις δραστηριότητες σας προσφέρουμε πλήρες BBQ μενού που περιλαμβάνει: λουκάνικο, ψητά λαχανικά, φέτα ψητή, γιαουρτλού, σαλάτα και μπριζόλα χοιρινή ( δεν περιλαμβάνει ποτά, αναψυκτικά, μπύρες και κρασί ).
Rafting με πλήρη εξοπλισμό σε άριστη κατάσταση για την δραστηριότητα, έμπειρους διπλωματούχους εκπαιδευτές, εκπαίδευση και ασφάλιση.

*



Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Reply #12 on: Τετάρτη 14 Απρίλιος 2010, 20:22:40 μμ
Γεια σου ρε Σπύρο rafter!!!!!! Μέμο μάλλον δημιούργησες ένα νέο τέρας!!!!!!


Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....