Hellas Transalp Forum

Σχεδιαστικό πρόγραμμα

Yianni · 2991

Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
on: Τετάρτη 06 Ιούνιος 2007, 11:40:45 πμ
Δεν ήξερα που αλλού να το ποστάρω...

Θέλω να κάνω κάποια στιγμή ανακαίνιση στο πατρικό μου και ψάχνω να βρω ένα πρόγραμμα γιά να σχεδιάσω την κάτοψη του σπιτιού με τις αλλαγές, προσθήκες κλπ, που θέλω να κάνω. Γνωρίζω κάποια βασικά σχεδίου κατόψεων, αλλά το Autocad μου έρχεται πολύ βαρύ, μήπως υπάρχει κανένα πιό εύκολο (στην εκμάθηση) προγραμματάκι, γιά να χρησιμοποιήσω?
Αν μάλιστα υπάρχει η δυνατότητα και δανεισμού (αντιγραφής  ;D) θα βοηθούσατε πολύ!

(Θέλω να αποφύγω όσο γίνεται την αγορά ενός προγράμματος που θα χρησιμοποιήσω μία μόνο φορά και γιά μη επαγγελματικούς λόγους).



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #1 on: Τετάρτη 06 Ιούνιος 2007, 12:43:48 μμ
Γιάννη, αν θυμάμαι καλά, σε ένα από τα τελευταία τεύχη του περιοδικού Computer για Όλους (ή σε κάποιο παρόμοιο) είχε ένα τέτοιο πακέτο για home use, με καλές κριτικές. Και κάνει όλα αυτά που θέλεις. Θα κοιτάξω στο σπίτι από τα DVDs των περιοδικών.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Τάκης

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 341
Reply #2 on: Τετάρτη 06 Ιούνιος 2007, 12:52:01 μμ
Υπάρχει ένα πολύ καλό προγραμματάκι που κάνει παππάδες και ταυτόχρονα είναι και πολύ απλό στην χρήση.  Λέγεται 3D Home Architect.  Το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ για να σχεδιάσω τις κατόψεις του δικού μου σπιτιού.  Δεν νομίζω να βρείς κάτι πιο πλήρες και απλό ταυτόχρονα. Αν είσαι κάπου κοντά στο κέντρο πάρε τηλ. στο 6972894963 για να βρεθούμε όποια ώρα μπορείς ανάμεσα σε 9:00 και 17:00 να σου το δώσω σε ένα CDακι και να το δεις.


Ταρρός Ιγνάτιος, Πετρούπολη, Αθήνα
XLV 650, 08/2005 Μαύρο


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #3 on: Τετάρτη 06 Ιούνιος 2007, 13:12:09 μμ
Παιδιά σας ευχαριστώ γιά την άμεση ανταπόκριση. Εχω ήδη καλυφθεί και κλειδώνω το ποστ.