Παρασκευή 22 Φεβρουάριος 2019, 18:48:53 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Αν είναι η πρώτη σας επίσκεψη στο Forum, ειναι σημαντικό να δείτε πρώτα  αυτό

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] 2 3 4 | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Εντυπώσεις από το 11ο Φωτογραφικό Ράλι  (Αναγνώστηκε 16508 φορές)
Παύλος
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 11:32:35 πμ »

Καλημέρα και καλό μήνα.

Για να αρχίσουν οι εντυπώσεις παρακαλώ, να ξέρουμε τι πήγε καλά και τι όχι. Grin

Για το Δασικό δε χρειάζεται να πείτε τα ξέρουμε ήδη. Smiley
Δε θα μας ξαναδούν και είναι κρίμα γιατί το μέρος είναι καταπληκτικό.
Καταγράφηκε

Παύλος Καρούμπης
Παύλος
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 11:47:10 πμ »

Να πω τα δικά μας:

Όπως το είχαμε πει από την αρχή και δε μας πίστευε κανείς, οι Μικροί Εξερευνητές δεν ήθελαν βάθρο φέτος και προσπάθησαν πολύ για να το καταφέρουν

Αράξαμε λοιπόν 4 ώρες περίπου στα Τριζόνια και κάναμε τις βουτιές μας στη θάλασσα αλλά και σε ωραίους ψαρομεζέδες Cool
Περάσαμε πολύ καλά, γελάσαμε πολύ και μακάρι να βρούμε τη "φόρμουλα" να περνάνε τόσο καλά όλες οι ομάδες, ακόμα κι αν κυνηγάνε το κύπελο.

Φωτογραφίες και βίντεα από τον Προ

Μέχρι να βγουν τα επίσημα αποτελέσματα, επιτρέψτε μου να αναφέρω ότι μια νέα μεγάλη ομάδα γεννήθηκε. Υποκλινόμαστε στους ΠΟΥΡ ΒΟΥΡ, οι οποίοι έχασαν την πρωτιά για μόλις 10 βαθμούς, από λάθη απειρίας.
Τρέμε Παλτάκη, τυχερός ήσουν φέτος και το πήρες. Άσε που αν ασχοληθούμε σοβαρά κι εμείς του χρόνου, δε σε βλέπω ούτε βάθρο να ανεβαίνεις

Καταγράφηκε

Παύλος Καρούμπης
γκ
Hailwood, Agostini, Roberts,
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο

« Απάντηση #2 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 11:56:33 πμ »

ΧΑΣΑΠΗ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!
Τί συμβαίνει κάθε χρονιά την περίοδο του ΦΡ και πέφτει ο σέρβερ;
Έτσι εμείς οι οπαδοί της Ανακόντα δεν μπορούμε να ενημερωθούμε και να καμαρώσουμε την ομαδάρα μας.
ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΧΑΣΑΠΗ!
Καταγράφηκε

Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!
Sotos
Global Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #3 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 12:01:41 μμ »

ποιος σερβερ επεσε?
Μια χαρα εμπαινα το ΣΚ...
Απλα κανεις δεν ενημερωνε με τιποτε κανεναν...
Ειχαν πεσει ολοι με τα μουτρα στην επίδοση μάλλον...
Καταγράφηκε

Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 63.144km
Padis
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #4 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 12:23:18 μμ »

Εντύπωση πρώτη : Μίκρυνε πολύ η μέρα ! Τόσο που δεν προλαβαίνεις κι ας θέλεις να προλάβεις....
Εντύπωση δεύτερη : Μου άρεσε πολύ που η ομάδα μου επέλεξε να κινηθεί και σε άσφαλτο και σε χώμα. Είναι κάτι που το προτείνω για επόμενο φουρου !
Εντύπωση τρίτη : Πεθάναμε στην στροφή ! Πιστεύω πως η μεγαλύτερη ευθεία που περπατήσαμε ήταν αυτή της Ναυπάκτου...
Εντύπωση τέταρτη : Τριζόνια ! ποτέ ένα τόσο όμορφο μέρος δεν πατήθηκε τόσο λίγο. Ένα tach and go πράγμα ας πούμε !
Εντύπωση πέμπτη : Ο rastabill την έχει μικρή (την μηχανή) 

Πραγματικά τώρα, έγινε ένας ωραίος αγώνας... Από την αρχή η ομάδα είχε αποφασίσει πως θα κυνηγήσουμε στόχους (αυτό το φανερώνουν και τα 550km του Σαββάτου) και επικουρικά θα βλέπαμε τις δοκιμασίες. Ξεκινήσαμε νωρίς και φτάσαμε τελευταίοι στο χωριό. Αλλά η θέληση και η αποφασιστικότητα φέρνουν την νίκη. Όσο και να λένε μερικοί πως ''φέτος δεν θέλαμε'' και πως ''πήγαμε χαλαρά'' πιστεύω πως κανείς δεν ξεκινάει κάτι για να χάσει...
Πολλά συγχαρητήρια και στις δύο νέες ομάδες που εμφανίστηκαν (ΠουρΒουρ και Άλμυμπόις) και εύχομαι να είναι μαζί μας κάθε χρόνο. Έτσι κι αλλιώς το ΦουΡου μία φορά το κάνεις, μετά απλά το θες  !

Ακόμη θα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια και στην οργάνωση για την υπομονή της και σε όλους μας που βρεθήκαμε έστω και λίγο μαζί ! Καλή αντάμωση στην επόμενη μάζωξη του συλλόγου !!!

Καταγράφηκε

«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»
Παύλος
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 13:15:43 μμ »

Όσο και να λένε μερικοί πως ''φέτος δεν θέλαμε'' και πως ''πήγαμε χαλαρά'' πιστεύω πως κανείς δεν ξεκινάει κάτι για να χάσει...

Καταλαβαίνω ότι η αξία του νικητή φαίνεται από τη δυναμική των άλλων ομάδων και σας πονάει που μας είδατε αραχτούς στα Τριζόνια με τα μαγιό μας. Πονάει τόσο πολύ που ακόμα να πιστέψετε ότι ΝΑΙ, ξεκινήσαμε για να χάσουμε.

Grin  Kiss
Καταγράφηκε

Παύλος Καρούμπης
παλτακης
η anaconda team..
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

anaconda team is back sssssssssssssss

« Απάντηση #6 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 14:04:50 μμ »

Λοιπον εδω ειναι οι εντυπωσεις και οχι οι κοκοραμαχιες φιλε Παυλο ..οποτε ξερουμε και οι δυο οτι απλα η anaconda team ειναι πλεον μια πολυ σοβαρη και δυνατη ομαδα ......

Εντυπωσεις ....
Μπραβο στο ΔΣ κατ'αρχας για ολα προετοιμασια Φωσηε στοχους καταλυμα .....   για τυχον αστοχιες δεν ειναι παντα υπευθυνο το ΔΣ ....μπραβο σας και ευχαριστουμε για ολα .

Φετος ειχε δυσκολα Φωσηε ευκολους στοχους καλη καινοτομια ..πιστευω οτι τα ελευθερα φωσηε αφηνουν τις ομαδες χαλαρες να παιξουν οπως θελουν .το 

Η anaconda team φετο ειχε ενα καλο ( σχημα ) που με αρκετη ( πιεση )  καταφερε το βαθρο ....αλλα εχασε στοχους εφικτους απο λαθη που του χρονου δεν θα ξαναγινουν...αλλοιως ειχε αλλους 150 ποντους στο τσεπακι χαλαρα .......

Το ειπα και εκει αλλα θα το πω και εδω υποκλίνομαι στους Που Βουρ του χρονου την κουπα την εχουν χαλαρα ( αν δεν ειναι η anaconda  Grin Grin Grin )  .

Nα πω περαστικα στο Βασιλη ( Vasko )  για το ατυχημα που ειχε ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρο ...αλλα αρκετο ομως να του χαλασει ολο το σκ .....περαστικα Βασιλη και ευχομαι του χρονου να πανε ολα καλα .

Λοιπον η τοποθεσια πανεμορφη με ωραιους στριφτερους δρομους ....ωραια τοπια καταπρασινα ..ειναι ομορφη η Ελλαδαρα μας .

Τελειωνοντας να κλεισω .....

Ξερεις απο Ορεινη Ναυπακτια .
Καταγράφηκε

Πότε ξανά μάνα μου  
nikos 238
G.M.T.A.. Riders
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #7 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 14:22:31 μμ »

Περί εκδρομής : 

* τοποθεσία πανέμορφη, αλλά ακριβά να φας και να πιεις.

* μικρό value for money, αν σκεφτείς ότι πας εκεί και δεν έχει να κάνεις τίποτε άλλο, αφού έχεις και το χωματόδρομο. Π.χ. σε ένα ξενοδοχείο στην Ναύπακτο έχεις να βγεις και έξω και να δεις κόσμο, να περπατήσεις το βράδυ κοκ.

Περί ΦΡ :

* Η Ομάδα μου ήρθε με αξιώσεις να τρέξει το ΦΡ σοβαρά, όλοι είμασταν έτοιμοι να πονέσουμε στη σέλα. Και το κάναμε και μας βγήκε και η κούραση και ο εκνευρισμός και όλα τα καλά και όλα τα άσχημα.

* η τρίτη θέση, είχε να κάνει με την έλλειψη κάποιων στόχων στα πέρατα της επικράτειας και με την τρομερή προσήλλωση οι dame it στόχοι να μετράνε πολύ περισσότερο από τα χλμ.

Θα ήθελα στο επόμενο ΦΡ :

(*) να έχουν οι πόντοι από ΦΩΣΗΕ την ίδια αναλογία με ΦΩΤΟ και ΒΙΝΤΕΟ μαζί. Π.χ. 200 πόντοι τα ΦΩΣΗΕ/ 200 πόντοι οι στόχοι. 

Εξυπακούεται ότι τα ελεύθερα ΦΩΣΗΕ είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά να μπορείς να επιλέξεις πως θα το κάνεις.

Πολλά χλμ να απολαύσεις οδήγηση - λίγοι στόχοι να προλάβεις και να μην πας "νευρικά" 

Πολλοί στόχοι για χαβαλέ - λιγότερα χλμ να μην ζορίσεις την ομάδα.

Είτε μια μέση οδό των ανωτέρω.

Ούτε internet, ούτε wifi - ότι έχει στο ψυγείο...

Highlights προσωπικά :

- Η Ομάδα που είμασταν και που άντεξε στη "ταλαιπωρία".
- Που δεν ήμουν ο 1ος που θα ερχόμουν σε ΦΡ - επειδή στο ΤΑ μάμησα το σπείρωμα της αντλίας νερού από το 2009/ αλλά βγήκε τώρα -  με BMW GS1150.
- Που ο Prime First Transmechanic αέριος έκανε σίγουρη δουλειά με τη φλάντζα κεφαλής και που η ρύθμιση του καρμπυρατέρ δίνει ηλεκτρικό ρελαντί από το 2013 (κάποιοι να τα βλέπουν ... Shocked
- Που βρήκαμε χελώνα επιτέλους....(δε σχολιάζω ομοιώματα και λοιπά κατεψυγμένα ελέω ποιητικής αδείας των στόχων)
- Που ο κυρ Βαγγέλης στη πιτσαρία ήθελε να βρει και αυτός ένα club να κάνει βόλτες με τη μηχανή, γιατί ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ! όπως ψυχομαιευτικά έλεγε.

Συγχαρητήρια στα παιδιά από το Βόλο και στους ΠΟΥΡ που ενίσχυσαν τον θεσμό του συλλόγου. 

Μπράβο στην Ομάδα του Παλτάκη (προσοχή : όχι στον Παλτάκη 

Και φυσικά, μπράβο στον Aerio και στον Trackler που με άντεξαν 

Φιλιά και υγεία σε όλους και στις οικογένειες σας. (αυτό περιλαμβάνει και τον Παλτάκη  Grin)

Εμπρός για το επόμενο ΦΡ  &  

Καταγράφηκε

ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)

trackler
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #8 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 15:49:46 μμ »

σχολιο 1
το ΦΡ ειναι μακραν η καλυτερη εκδηλωση του συλλογου.

σχολιο 2
η επιτροπη που βγαζει τους στοχους (βιντεο και φωτο) θα πρεπει απαραιτητως να βρισκεται στον χωρο διεξαγωγης του ΦΡ και να ειναι αυτη που θα κρινει την εγκυροτητα ή οχι καποιας φωτο/βιντεο.οι φωνες ειναι τοσες πολλες που χανεται η μπαλα.

σχολιο 3
σαν ομαδα ξεκινησαμε με καλες προοπτικες αλλα αν θες να παρεις κουπα πρεπει αυτος να ειναι ο πρωτος στοχος και ετοιμαζεσαι καταλληλως.
ενα ευχαριστω στον θαναση που εκανε την ετοιμασια,ουτε χαρτη δεν ειχα μαζι μου εγω. 
τον νικο δεν τον ευχαριστω γιατι σε μεγαλο κομματι της διαδρομης με αποδιοργανωνε μιλωντας μου συνεχεια και το μυαλο εχανε τον στοχο του.  Grin Grin Grin
μια μικρη αδιεθεσια του θαναση μας εκανε να χασουμε χρονο(μεχρι να συνελθει ο ανθρωπος) και να παρακαμψουμε καποια ΦΩΣΗΕ (ευτηχως παναγια μου,ακομα στα ξεροβουνια θα ειμασταν) και αν ειχαμε ξεκινησει και νωρις και οχι στις 9 σχεδον απο δικο μου φταιξιμο,θα ειμασταν πολυ κοντα στους 2 πρωτους και ισως να ηταν και διαφορετικη η καταταξη.
θεωρω επιτυχια την 3η θεση με βαση την εξελιξη της ημερας.η ομαδα μας παροτι ειχε τις στιγμες της,απεδειξε οτι και στα δυσκολα μπορει να βρει την απαραιτητη ηρεμια για να συνεχισει.αυατο ειναι πολυ σημαντικο για μια ομαδα.

σχολιο 4
περαστικα στον vasko για την ατυχια που ειχε αλλα ευτηχως χωρις πολλα ντραβαλα και κριμα για την ομαδα τους συνολικα που τελειωσαν το ΦΡ πριν καν αρχισουν.
συγχαρητηρια στα παλιοφιδα για την νικη τους.χειμωνας ερχεται,συρθειτε σε καμια τρυπα να ησυχασουμε απο σας.  Tongue
συγχαρητηρια στους πουρ βουρ που παρα την πολυπληθη ομαδα τους με οτι δυσκολια συνεπαγεται αυτο,καταφεραν και βρεθηκαν στν 2η θεση
οι βολιοτες πρεπει ολοι να εχουν υπηρετησει εκει στον βολο στην μοναδα πεζοναυτων.
ηρθαν,ειδαν,εφυγαν και με δυσκολια τους πηρες χαμπαρι.να μας ξαναρθετε να γνωριστουμε καλυτερα. 
οι εξερευνητες....με τετοιο αρχηγο τι αλλο θα μπορουσαν να εχουν καταφερει.απλα καθονται πανω στον μυθο της πολυ δυνατης ομαδας απο την εποχη που ηταν οντως "μικροι" εξερευνητες.τωρα μονο για ιαματικα λουτρα ειναι.

σχολιο 5
για τα διαδικαστικα του ΦΡ οταν θα ερθει η ωρα σε κατι λιγοτερο απο ενα χρονο.
αν τελικα δεν μπορω να συμμετεχω ως αγωνιζομενος,σιγουρα θα ειμαι στην επιτροπη αν ζητηθει,μην πω και με το ζορι για να εχω δικαιολογια να βρεθω μαζι σας.  Grin

Περί εκδρομής : 

* τοποθεσία πανέμορφη, αλλά ακριβά να φας και να πιεις.

* μικρό value for money, αν σκεφτείς ότι πας εκεί και δεν έχει να κάνεις τίποτε άλλο, αφού έχεις και το χωματόδρομο. Π.χ. σε ένα ξενοδοχείο στην Ναύπακτο έχεις να βγεις και έξω και να δεις κόσμο, να περπατήσεις το βράδυ κοκ.

για οσους μενουν επαρχια και το πρασινο ειναι στην καθημερινοτητα τους,δεν υπαρχει καν value for money στον καψιτσα.
με τον νικο και εναν φιλο του ειχαμε μεινει ναυπακτο σε 3κλινο με 45 ευρω,σε δωματιο κλασεις ανωτερο απο του δασικου και με πρωινο στην τιμη που ετρωγες κανονικα,οχι τα βουτυρακια και μαρμελαδες σε πλαστικα κουτακια.
+ οτι και την βολτα μας καναμε και το φαγητο μας το επιλεξαμε και ειχαμε και την δυνατοτητα να πιουμε και μια μπυρα καπου αν θελαμε.

2,5 ευρω η μπυρα η μικρη σε ταβερνα δεν υπαρχει πουθενα.ουτε 2 ευρω το κουτακι κοκα κολα.
αισχος.

Καταγράφηκε

γκ
Hailwood, Agostini, Roberts,
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο

« Απάντηση #9 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 16:03:55 μμ »

(*) να έχουν οι πόντοι από ΦΩΣΗΕ την ίδια αναλογία με ΦΩΤΟ και ΒΙΝΤΕΟ μαζί. Π.χ. 200 πόντοι τα ΦΩΣΗΕ/ 200 πόντοι οι στόχοι. 

Φοβερή ιδέα!!!!!
Με κάποιο περιθώριο συν πλην καλύτερα.
Καταγράφηκε

Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!
john lk
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #10 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 16:07:05 μμ »

Να πω και εγω με την σειρα μου....

1.  Απο πλευρας διοργανωσης συγχαρητηρια στην επιτροπη, μας αρεσε οτι ειχε πολλα ΦΩΣΗΕ και η καθε ομαδα οργανωνε την δικια της διαδρομη. Ολες οι πιθανες διαδρομες ηταν σε μαγευτικα τοπια. Οι στοχοι ηταν αρκετα βατοι και με λιγη φαντασια μπορουσαν σχετικα ευκολα να επιτευχθουν.
Το δασικο χωριο σε πολυ ωραια τοποθεσια αλλα το φαγητο του απαραδεκτα ακριβο (δεν φταιει η επιτροπη για αυτο), τα υπολοιπα του ηταν καλα / αποδεκτα.

2.  Συγχαρητηρια σε ολες τις ομαδες για την προσπαθεια τους και φυσικα ιδιαιτερα συγχαρητηρια στους Ανακοντα για την πρωτια τους

3.  Η ομαδα μας Πουρ Βουρ οφειλω να πω οτι ηταν η καλυτερη (ιδιαιτερα για τον αρχηγο της) γιατι
-  Ηταν ιδιαιτερα μαχητικη (συγχαρητηρια στην Χριστιανα, στην Κατερινα, στον Μιχαλη, στον αλλο Μιχαλη και στον Αλεξανδρο!!!!!)
-  Ειχε πολυ καλη φωτογραφο (ξανα συγχαρητηρια στην Χριστιανα!!!)
-  Ηταν χαλαρη στις κινησεις της παρ'ολη την μαχητικοτητα της (συγχαρητηρια στους πλεον πουρ της ομαδας!!!)
-  Ηταν ιδιαιτερα οργανωμενη στις κινησεις της (συγχαρητηρια στην Χριστιανα και στους Μιχαληδες!!!!)
-  Για τον αρχηγο της ηταν η καλυτερη δυνατη ομαδα........δεν τον αφησαν να κανει απολυτως τιποτα!!!!!!
-  Να' ναι καλα η γυναικα μου η Κατερινα που με ανεχθηκε τοοοοσες ωρες μαζι στην σελλα!!!! (τελικα της αρεσε πιστευω)

Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο να προσθεσω, να ειμαστε καλα ολοι και να ξαναβρεθουμε του χρονου!!!!
Καταγράφηκε
KKalantzis
HTC ΔΣ
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Where the streets have no name!

« Απάντηση #11 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 16:22:49 μμ »

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΦΡ 2016

1. Anaconda Team - 530 πόντοι
2. Πουρ Βουρ        - 520 πόντοι
3. Tedy Riders      - 380 πόντοι
4. Μικροί εξερευνητές - 330 πόντοι
5. Golfo's Raiders   - 290 πόντοι
6. Almyteam         - 80 Πόντοι

Πολλά συγχαρητήρια στους νικητές Anaconda για την επιτυχία τους στη φετινή διοργάνωση.
Ευχαριστούμε όλες τις ομάδες για τη συμμετοχή τους και τη συνεισφορά τους στην επιτυχία του ΦΡ.
Ευχαριστούμε πολύ και όλους όσους βρεθήκατε μαζί μας στο βουνό, για την παρέα και γιατί είναι πάντα ωραίο να βρισκόμαστε. Αυτός είναι ο σκοπός άλλωστε.
Βασίλη περαστικά σου γρήγορα, ήταν κρίμα γιατί δεν προλάβαμε να σε χαρούμε και είχες έρθει και τόσο δρόμο. Είμαι σίγουρος πως η ομάδα σου θα επανέρθει δριμύτερη του χρόνου.
Υ.Γ. Άντε ανεβάστε και τίποτα να δούμε!
Καταγράφηκε

Keep riding !!!
vasko
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ

« Απάντηση #12 στις: Δευτέρα 03 Οκτώβριος 2016, 17:16:56 μμ »

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας

Ευχομαι να περασατε ολοι πολυ καλα.Στεναχωρεθηκα για τον Γιωργο και τον Θανο που δεν ειχαν την ευκαρια να τρεξουν στο ΦΡ αλλα εμαθα οτι τελικα με καλη παρεα το διασκεδασαν.

Συγχαρητηρια σε οσους πηραν μερος και γενικα σε οσους βρεθηκαν εκει γιατι το ΦΡ ειναι απο τις εκδρομες που κρατα το Συλλογο ενεργο.

Παλτακη τρεμε του χρονου θα ειμαι πιο προσεκτικος!!!

Χαχαχαχα!!!
Καταγράφηκε

Ω ρε που πάμε ρε!!!
Aerios
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...

« Απάντηση #13 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 00:00:47 πμ »

Ας γράψω κι εγώ λίγα λόγια για το φετινό ΦΡ. Ξεκινώντας από το μέρος θα έλεγα ότι ήταν σε τέλεια τοποθεσία αλλά σε λάθος χώρα. Δεν είμαστε εμείς για τέτοια δυστυχώς. Πιστεύω ότι όλοι καταλάβαμε ότι το θέμα "ΔΑΣΙΚΑ ΧΩΡΙΑ" το έχουμε εξαντλήσει!. Δεν θα επεκταθώ άλλο στο θέμα.
Για το ΦΡ τώρα έχω να πω ότι δυστυχώς έπεσα στο τρυπάκι των ΦΩΣΗΕ για ακόμη μια φορά δίνοντας λιγότερη σημασία στους στόχους (mea culpa). Ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά ειδικά στη διαδρομή Κροκύλειο-Αρτοτίνα. Αυτό το τόστ και η πορτοκαλάδα στο κροκύλειο σε συνδυασμό με το στροφιλίκι κόντεψε να μου βγάλει τα μέσα έξω. Χάσαμε λοιπόν καμιά ώρα μέχρι να συνέλθω και να επανασχεδιάσουμε την διαδρομή μας. Βέβαια αυτό είχε και τα καλά του μια που πρώτον, πέσαμε πάνω στη χελώνα και δεύτερον αν ακολουθούσαμε την αρχική διαδρομή θα χάναμε του μισούς βαθμούς λόγω στόχων και χρόνου.
Σαν ομάδα τώρα θεωρώ ότι ταιριάξαμε καλά, έπεσαν και τα γαμοσταυρίδια κατα τις 5:30 το απόγευμα για να εκτονωθεί το στρες της κούρασης και να συνεχίσουμε δριμύτεροι.
Τέλος πάντων για να μη γίνομαι κουραστικός στα επόμενα ΦΡ που θα κάνω, να ήμαστε καλά πρώτα, θα ακολουθήσω, σαν μικρός που είμαι κι εγώ, την συνταγή των μικρών εξερευνητών Wink.
Για τους κανόνες του ΦΡ νομίζω ότι παλιότερα είχε ανοίξει ένα βήμα καλό θα είναι να επαναληφθεί κάποια στιγμή ώστε να πει ο καθένας αυτό που θέλει. Ο Νίκος για παράδειγμα είπε κάτι που έχει βάση και μπορεί να εφαρμοστεί.
Για τους συναγωνιζόμενους θέλω να εκφράσω τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια  στα φίδια για την πρώτη θέση και ένα μεγάλο μπράβο στους Πουρ Βουρ που έκαναν την έκπληξη. Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζουν στις κυρίες της ομάδας.
Μπράβο και στα παιδιά από τον Αλμυρό που κατάφεραν να έρθουν και να αγωνιστούν και εύχομαι να μας δοθεί  η ευκαιρία να βρεθούμε σε καμιά βόλτα. Για τους Golfo 's δεν έχω να πω κάτι παρά το ότι έχουν όλα τα προσόντα πλέον να μετονομαστούν σε pato 's
Ιδιαίτερη ανακούφιση αισθάνθηκα που η πτώση του Βασίλη (Vasko) είχε ευτυχώς ας το πούμε μικρές επιπτώσεις. Εύχομαι ταχεία ανάρρωση και ποτέ ξανά!
Και κλείνοντας θέλω να ευχηθώ καλή αντάμωση στην επόμενη εκδήλωση ή και σε καμια βόλτα αν προκύψει

Καταγράφηκε
Silversurfer
Μέλος HTC
οδηγός τρίκυκλου
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #14 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 02:09:55 πμ »

Πρώτη φορά σε ΦΡ φέτος, κάποιες εντυπώσεις και μερικές επισημάνσεις....

1. Ευχαριστώ όλη τους συνοδοιπόρους των ΠΟΥΡ ΒΟΥΡ, το Γιάννη, τους δύο Μιχάληδες και τις κυρίες της ομάδας την Κατερίνα και τη Χριστιάνα για τις πραγματικά όμορφες στιγμές που μοιραστήκαμε αυτές τις 2,5 ημέρες. Όταν καταφέρνεις να αγωνιστείς και ταυτόχρονα να περάσεις πολύ καλά...τότε νομίζω ότι έχεις πετύχει το στόχο σου, άσχετα με τη θέση που θα πάρεις. Το ότι η παρέα συνεχίστηκε μετά φαγοποτίου στο μαγαζί του Μιχάλη με την άφιξή μας στην Αθήνα, νομίζω τα λέει όλα.

2. Όπως πολλοί είπαν, το Δασικό χωριό πανέμορφο αλλά και ακριβό για αυτά που προσέφερε.

Η οργανωτική επιτροπή, κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να επανεξετάσει κάποια πράγματα όπως:

1. Είμαστε στο Transalp club, δεν είναι δυνατό να μην πριμοδοτούνται οι μηχανές αυτές, η ομάδα μας είχε 3/4 Transalp και η πριμοδότηση ήταν ποια;

2. Δε είναι λογικό να υπάρχει πριμοδότηση 5 βαθμών μόνο για το δικάβαλο. Σκεφτείτε όλα αυτά τα στροφιλίκια που περάσαμε και το χώμα....δικάβαλο, κάνοντας από 200 και βάλε χιλιόμετρα.

3. Η πριμοδότηση των γυναικών ίσως φέρει και άλλες γυναίκες στην παρέα μας την επόμενη φορά.

Κλείνοντας θέλω να πω πως ήταν ένα από τα καλύτερα διήμερα που έχω περάσει συνδυάζοντας καλή παρέα, ωραίες διαδρομές και απίστευτο γέλιο.

Για άλλη μια φορά....ευχαριστώ τους συμπαίκτες μου και ιδιαίτερα το Μιχάλη Ντομπίτσα που...άντεξε και το ροχαλητό μου.

Να είστε όλοι όρθιοι και υγιείς
Καταγράφηκε
Καψιώτης....
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 07:35:32 πμ »

Δεν μπόρεσα να είμαι για πολλούς και διάφορους λόγους.
Ζήλεψα και ζηλεύω...
Θέλω να ευχηθώ στον Βασίλη περαστικά και ποτέ ξανά.

Καταγράφηκε

Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....
nikos 238
G.M.T.A.. Riders
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #16 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 09:23:16 πμ »

@alkol

Αλέξανδρε, το ζήτημα πριμοδότησης των ΤΑ μπήκε κάποια στιγμή όταν διευρύνθηκαν τα μοντέλα του club και σε άλλες μηχανές (Vara, Triumph κλπ.) και έφυγε από το μενού λόγω του ότι πολλά μέλη και φίλοι έρχονταν να τρέξουν το ΦΡ χωρίς ΤΑ, οπότε δεν υπήρχε βάσιμος λόγος να υπάρχει ο διαχωρισμός, πλην της προϋπόθεσης - για ιστορικούς λόγους - να υπάρχει τουλάχιστον ένα ΤΑ στην Ομάδα.

Από την άλλη, δες και την οπτική ότι η συμμετοχή με ΤΑ σε μια μικτή διαδρομή ενός ΦΡ (που δεν έχει μόνο ασφάλτινα χλμ) μόνο πλεονεκτήματα προσφέρει με τον διττό, τίμιο και ήπιο χαρακτήρα του  Wink
Δεν νομίζω να έχει ξεπεραστεί ο Μ.Ο. του ΤΑ  (βάρος-κόστος χρήσης-σχεδίαση για όλα) από τα σύγχρονα μοντέλα.

Ίσως πλεονέκτημα είναι πλέον τα κιβώτια DCT της Honda για τις αλλεπάληλες αλλαγές ταχυτήτων, οπότε αν μετά από 15 χρόνια υπάρχουμε και γίνεται ΦΡ μας βλέπω με τέτοια (integra 20th anniversary μου είπε να πάρω ο γιατρός) και να παίρνουν όσοι έχουν αυτόματο κιβώτιο -10 βαθμούς ανά μηχανή ... 

Όσο για το δικάβαλλο, είναι επιλογή ανάλογα με το στρατηγικό υπόβαθρο του ΦΡ. 2 δικάβαλα, 10 πόντοι είναι ένα ΦΩΣΗΕ. Με δεδομένα τα ΦΩΣΗΕ, αν υπήρχαν ίσοι πόντοι ΦΩΣΗΕ - στόχων, θα είχε βασιμότερο λόγο να λάβει το δικάβαλο παραπάνω πόντους.

Με τέτοιους πόντους, όμως, υπερτερείς με τα δικάβαλα σου, έναντι μονών οδηγών, γιατί ο συνεπιβάτης παίζει καθοριστικό ρόλο να κατεβαίνει αυτός και να φωτογραφίζει μέχρι να δεις την μηχανή σου και να τσεκάρεις τη διαδρομή και να οδηγάς προσεκτικότερα έχοντας τον συνεπιβάτη να παρατηρεί τους ορίζοντες και τα πλαϊνά της διαδρομής.

Υγεία για το επόμενο !   
Καταγράφηκε

ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)

symofitis
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #17 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 11:46:45 πμ »

Να μοιραστώ και εγώ με τη σειρά μου τις εντυπώσεις μου ως μία εκ των δύο κυριών που συμμετείχαν φέτος στο ΦΡ!!  Smiley
1ο ΦΡ τόσο για μένα φέτος όσο και για τον Μιχάλη!!  Grin
Οι στόχοι ευφάνταστοι!!! Τα ΦΩΣΗΕ έδιναν πολλές διαφορετικές επιλογές ανάλογα με την δυναμική κάθε ομάδας και όλα σε υπέροχες τοποθεσίες!!! Για εμάς, ο προγραμματισμός που κάναμε από την αρχή πάνω στη διαδρομή με βάση τα "κυβικά" μας αποδείχθηκε τελικά σωστός.... όπως φαίνεται άλλωστε και από την κατάταξη!!!!  Grin  Grin  Grin
Έτσι με την ομάδα μας καταφέραμε και περάσαμε φανταστικά!!!!  Grin Grin
Όλη μέρα στους δρόμους δεν σταματήσαμε να γελάμε και ευτυχώς δεν υπήρξε ούτε στιγμή έντασης μεταξύ μας!!!!  Smiley  Smiley  Smiley
- Ένα σχόλιο για τα δικάβαλα. Αν τα δικάβαλα υπερτερούσαν σε τέτοιο βαθμό, λόγω στόχων, τότε ή έπρεπε να είμασταν πρώτοι και με διαφορά (και όχι σχεδόν 1οι  Tongue  Tongue) ή θα είχαν γεμίσει δικάβαλα όλες οι ομάδες τόσα χρόνια!! Ανεξαρτήτως λοιπόν πόντων ή στρατηγικών, εμείς είμαστε μια παρέα που όπου πάει έχει τουλάχιστον 2 δικάβαλα και έτσι ήρθαμε να παίξουμε και στο ΦΡ!!!! Και το ευχαριστηθήκαμε εξίσου όλοι!!!!  Grin
Τα συγχαρητήρια μου λοιπόν σε όλη την ομάδα των ΠΟΥΡ ΒΟΥΡ γιατί μας αξίζει!!!!!!  Grin Grin Grin
Συγχαρητήρια σε όσους κόπιασαν για να ετοιμάσουν το φετινό ΦΡ!!!   
Συγχαρητήρια στους Anaconda!!!!! (Παλτάκη το νου σου!! Λέμε να 'μαστε καλά να 'ρθούμε και του χρόνου!!! Wink Tongue Kiss Kiss)
Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες!!!!!!
Τέλος ευχαριστούμε όλους σας για τα φοβερά σχόλια που απολαμβάνει η ομάδα μας όλες αυτές τις μέρες!!!!!  Grin Grin Grin Grin
Ανυπομονούμε για το επόμενο!!!!!!!  Grin Grin Grin Grin
Καταγράφηκε
Παύλος
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #18 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 15:09:31 μμ »

Μια χαρά τα λέει η Χριστιάνα

Κι εγώ πιστεύω πως οι 5 βαθμοί για τα δικάβαλα είναι λίγοι, ειδικά όταν υπάρχουν δύσκολοι στόχοι, όπως αυτός του δέντρου, αλλά και αναγκαστικές χωμάτινες διαδρομές.
Επίσης η ιδέα του Νίκου πρέπει να μελετηθεί από την επιτροπή που θα ασχοληθεί με το επόμενο ΦΡ (ακούς Παναγιώτη;).

Η δική μου πρόταση είναι τα ΦΩΣΗΕ να μην μπορούν να δώσουν τη νίκη σε μια ομάδα. Δηλαδή αν κάποιος προτιμάει να κάνει μικρές διαδρομές και να διασκεδάσει μαζεύοντας στόχους, να μπορεί να είναι ανταγωνιστικός με τον "σιδερόκωλο" που θα τρέχει όλη μέρα να μαζεύει ΦΩΣΗΕ.
Άσε που είναι και πιο επικίνδυνο λόγω κούρασης να συμβεί κάποιο ατύχημα.

Ένας από τους σημαντικότερους λόγους της "γέννησης" του ΦΡ ήταν (και πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσει να είναι) η επαφή με τους κατοίκους των περιοχών που επισκεπτόμαστε. Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται χρόνος και οι μεγάλες διαδρομές μας τον στερούν. Πιο το νόημα να έχουμε έδρα τη Γκιώνα και να πηγαίνουμε στα Βαρδούσια και στην ορεινή Ναυπακτία; Ας πάμε εκεί στο επόμενο ΦΡ Wink
Καταγράφηκε

Παύλος Καρούμπης
ΑΝΔΡΕΑΣ Ι.
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #19 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 15:18:37 μμ »

θα βάλετε καμιά φώτο στο ΣΥΜΟΦΕ απόψε;;;;;;
Καταγράφηκε

Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ
Sotos
Global Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #20 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 15:32:42 μμ »

Μια χαρά τα λέει η Χριστιάνα

Κι εγώ πιστεύω πως οι 5 βαθμοί για τα δικάβαλα είναι λίγοι, ειδικά όταν υπάρχουν δύσκολοι στόχοι, όπως αυτός του δέντρου, αλλά και αναγκαστικές χωμάτινες διαδρομές.
Επίσης η ιδέα του Νίκου πρέπει να μελετηθεί από την επιτροπή που θα ασχοληθεί με το επόμενο ΦΡ (ακούς Παναγιώτη;).

Η δική μου πρόταση είναι τα ΦΩΣΗΕ να μην μπορούν να δώσουν τη νίκη σε μια ομάδα. Δηλαδή αν κάποιος προτιμάει να κάνει μικρές διαδρομές και να διασκεδάσει μαζεύοντας στόχους, να μπορεί να είναι ανταγωνιστικός με τον "σιδερόκωλο" που θα τρέχει όλη μέρα να μαζεύει ΦΩΣΗΕ.
Άσε που είναι και πιο επικίνδυνο λόγω κούρασης να συμβεί κάποιο ατύχημα.

Ένας από τους σημαντικότερους λόγους της "γέννησης" του ΦΡ ήταν (και πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσει να είναι) η επαφή με τους κατοίκους των περιοχών που επισκεπτόμαστε. Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται χρόνος και οι μεγάλες διαδρομές μας τον στερούν. Πιο το νόημα να έχουμε έδρα τη Γκιώνα και να πηγαίνουμε στα Βαρδούσια και στην ορεινή Ναυπακτία; Ας πάμε εκεί στο επόμενο ΦΡ Wink

Θα διαφωνήσω λίγο...
Ο βασικός στοχος ήταν να κάνουμε χιλιόμετρα! να επισκεφτουμε περιοχές! να πονεσει ο κώλος!
Οι φωτογραφικοί στόχοι ηταν γι ανα προσθεσουν αλατοπιπερο και χαμόγελα, και φυσικα την επαφή με τους ντόπιους!
Καταγράφηκε

Sotos
Global Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #21 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 15:33:17 μμ »

θα βάλετε καμιά φώτο στο ΣΥΜΟΦΕ απόψε;;;;;;

Εδω δεν βαζουν στο φορουμ που ειναι και ευκολο...
Στο συμοφε λες εσυ οτι θα φερουν?
Σιγά!
Καταγράφηκε

Παύλος
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #22 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 15:37:24 μμ »

Θα διαφωνήσω λίγο...
Ο βασικός στοχος ήταν να κάνουμε χιλιόμετρα! να επισκεφτουμε περιοχές! να πονεσει ο κώλος!
Οι φωτογραφικοί στόχοι ηταν γι ανα προσθεσουν αλατοπιπερο και χαμόγελα, και φυσικα την επαφή με τους ντόπιους!

Τα ίδια λέμε εκτός από αυτό:  να πονεσει ο κώλος! Δεν το θυμάμαι έτσι, ίσως να κάνω και λάθος.

Καταγράφηκε

Παύλος Καρούμπης
trackler
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #23 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 15:39:54 μμ »

λιγο προσοχη κυριοι,γινεστε προστυχοι!
 Tongue
Καταγράφηκε

fotisalp
HTC ΔΣ
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

To καλό με τα ταξίδια είναι οι νέες γνωριμίες :)

« Απάντηση #24 στις: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2016, 15:46:16 μμ »

Τα ίδια λέμε εκτός από αυτό:  να πονεσει ο κώλος! Δεν το θυμάμαι έτσι, ίσως να κάνω και λάθος.

Λάθος το θυμάσαι, καλά τα λέει ο Σώτος. Αλλά άμα γερνάει ο κώλος σου Παυλούκο γυρεύει μπανάκι στα Τριζόνια αντί για ορεινά στροφιλίκια  Grin
Καταγράφηκε

ΚΤΜ 950 Adv '05
Σελίδες: [1] 2 3 4 | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: