Hellas Transalp Forum

Αυτη η Κυριακή ήταν όντως off. (Μονοπάτια Πάρνηθας)

Gonzo · 8706

Offline Gonzo

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 194
  • Three and the Koukos Band
on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 01:43:49 πμ
μετά από Ανάβυσσο τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. μπήκαν λάστιχα ΜΤ21 και κανονίστηκε ραντεβού με τον μανο (manolo)  ο οποίος είχε κανονίσει με τον κώστα (konkost) και με τον Γιάννη (μου διαφεύγει το nickname). Το πλάνο ήταν απλό: πάμε στα μονοπάτια της Πάρνηθας.

Φτάσαμε Πάρνηθα φτιάξαμε πιέσεις χωμάτινες και φύγαμε, μετά από αρκετό ψάξιμο για ένα καλό μονοπάτι οι δρόμοι μας με τον Γιάννη χώρισαν και οι υπόλοιποι συνεχίσαμε για μια βρώμικη Κυριακή.
Θλιβερό αντίκρυσμα  η περιοχή με τα καμένα, και ειδικότερα ένα σπίτι στην μέση του παλιού δάσους.

Έπειτα μια πολύ ωραία και αρκετά σβέλτα διαδρομή


Άρχισαν τα ενδιαφέροντα



και μετά από αυτήν την τελευταία καθαρή φωτογραφία


έχουμε και λέμε







(Η μεσαία είναι άσπρη κανονικά)




πάνω στις δοκιμές κάποιος δεν άκουσε τον jedi Μάνο και ....



τέλος καταλήξαμε στα Σκούρτα σε μία πολύ καλή ταβερνούλα όπου και καθίσαμε στην εξορία γιατί στάζαμε λάσπες.


Ξανά αλλάξαμε πιέσεις και γυρίσαμε σπίτι χαρούμενοι και μερικά κιλά λάσπης βαρύτεροι. (τουλάχιστον εγώ που  για έναν περίεργο λόγω δεν είχα ούτε ένα εκατοστό καθαρό στην μηχανή μου)


και φυσικά έχουμε και βίντεο. (Το πρώτο μισό δεν είχε ήχο και έβαλα εγώ κάτι ταιριαστό)

http://www.youtube.com/v/jOamYUWnjbI&hl=en&fs=1&
Θέλω να ευχαριστήσω πολύ τα παιδιά που με πήραν μαζί τους και μου μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους. Από τις καλύτερες Κυριακές που έχω περάσει ποτέ!


Offline xamogelo

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2514
  • να ταξιδεύετε πάντα........
Reply #1 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 06:45:03 πμ
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


ΠΟΛΥ  :2bowing: :2bowing: :2bowing:


ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ..................................................  :thumbright:


...με τη μηχανή σας και τα μάτια της ψυχής σας!!!



Offline mist

  • aka Nrgman
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 479
Reply #2 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 07:29:06 πμ
ΛΑΣΠΗΗΗΗΗΗ

Το είχα δει στο βλέμμα του manolo τις προάλλες που περάσαμε μέσα απο Πάρνηθα στον γυρισμό απο την Μαλακάσα. Κοίταγε τα λασπόνερα όπως βλέπει ένα παιδάκι τα παιχνίδια μιάς βιτρίνας.

Μπράβο μάγκες .  :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Τα τακουνάτα λάστιχα πόσο πάνε ;


Δεν παίρνεις λογαριασμό ... δεν δίνεις λογαριασμό.


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #3 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 07:43:16 πμ
Τελικά το ΤΑ μπορείνα κάνει τα πάντα!!!
Απλά χρειάζετε ο κατάλληλος οδηγός και ένα ζευγάρι λάστιχα
Μπράβο παιδιά!!!!! :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline likos69

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 671
  • ούϊ μάναμ!
    • θα έβαζα αν είχα
Reply #4 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 08:03:47 πμ
..αυτό    :eusa_clap: είναι λίγο λασπαριό σπάει την μονοτονία !




Offline g0ng

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 308
Reply #5 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 09:14:52 πμ
Δυο ερωτήσεις:

1) Ζημιές στο μηχανάκι δεν προκαλούνται; Είτε απο τις μικρές ταχύτητες και την άυξηση της θερμοκρασίας στη μηχανή, είτε απο τις μικρο πτώσεις.

2) Τα λάστιχα τα φοράτε μόνο για τις βόλτες; και μετά αλλαγή με τα κανονικά για την πόλη;

Ρωτάω γιατί πολλές φορές ήθελα να πάω σε τέτοιες βόλτες... έχω πάει δηλαδή με φίλους αλλά πολύ χαλαρά. Καταρχήν έχω τα anakee που δεν κάνουν τόσο, αλλά επίσης φοβάμαι τι μπορεί να σημαίνει στην τσέπη μου μια πτώση...έχω φίλο με DT που πάει βόλτες, αλλά ο τύπος στους χωματόδρομους πάει με 70-80kmh που δεν μπορώ να τον φτάσω.



tzeronymo

  • Guest
Reply #6 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 09:27:42 πμ
ΔΕΝ ΤΑ ΛΥΠΗΘΗΚΑΤΕ    :2hysterical:



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #7 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 09:49:45 πμ
ωραία πράματα ! εμείς παίζαμε στην άλλη πλευρά της Πάρνηθας, αλλά χωρίς λάσπες.
Πολύ γουρουνιές πάντως !

My 2 cents: Σε λασπολακούβα με το ΤΑ (ή με οποιοδήποτε μεγάλο Onoff ) γνώμη μου είναι οτι πρέπει να περνάμε χαλαρά.
Χαλαρά γιατί το μπροστινό τελειώνει εύκολα και θα σε στείλει για βρούβες. Επειδή είναι και βαρύ μηχανάκι, οι συνέπειες μπορεί να είναι
καθοριστικές για τη συνέχεια του παιχνιδιού.
 
Αν δε κάνω λάθος οι πρώτες λασπουριές είναι στο Βούντημα, ή όχι ? Εκεί πρέπει να πας μετά απο χιόνια...


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #8 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 09:55:16 πμ
Δυο ερωτήσεις:

1) Ζημιές στο μηχανάκι δεν προκαλούνται; Είτε απο τις μικρές ταχύτητες και την άυξηση της θερμοκρασίας στη μηχανή, είτε απο τις μικρο πτώσεις.
Από θέμα αύξησης θερμοκρασίας στο ΤΑ δεν υπάρχει πρόβλημα σε συνθήκες ακόμα και δύσκολων χωματόδρομων. Ούτε πρόκειται να το βάλεις σε κάποια παρατεταμένη μονοπατάδα για να "βράσει"-μην ξεχνάς και το βεντιλατέρ.
Ζημιές στα πλαστικά βεβαίως και μπορούν να προκληθούν, όσοι όμως τη βρίσκουν με το χώμα θεωρούν ότι το κέρδος είναι μεγαλύτερο από τυχόν γρατσουνιές και σπασμένα φλασάκια. Που και που βέβαια γίνονται και μεγαλύτερες ζημιές αλλά αυτό μπορεί να γίνει και στην άσφαλτο.

Quote
2) Τα λάστιχα τα φοράτε μόνο για τις βόλτες; και μετά αλλαγή με τα κανονικά για την πόλη;
Εγώ στο ΤΑ είχα μόνιμα τα Pirelli MT 21. Απλά στο βρεγμένο πήγαινα πολύ προσεκτικά. Στο στεγνό είναι μια χαρά αν εξαιρέσεις τον παραπάνω θόρυβο κύλισης.Μπορείς βέβαια να φορέσεις και πιο ήπιου χαρακτήρα λάστιχα με αξιοπρεπείς όμως χωμάτινες (όχι όμως για πολλή λάσπη) δυνατότητες, πχ Sahara.

Quote
Ρωτάω γιατί πολλές φορές ήθελα να πάω σε τέτοιες βόλτες... έχω πάει δηλαδή με φίλους αλλά πολύ χαλαρά. Καταρχήν έχω τα anakee που δεν κάνουν τόσο, αλλά επίσης φοβάμαι τι μπορεί να σημαίνει στην τσέπη μου μια πτώση...έχω φίλο με DT που πάει βόλτες, αλλά ο τύπος στους χωματόδρομους πάει με 70-80kmh που δεν μπορώ να τον φτάσω.
Τα anakee είναι ακατάλληλα για παιχνίδια στο χώμα. Αν σε ενδιαφέρει το σπορ χρειάζεσαι σαφώς πιο τακουνάτα, τουλάχιστον σε στυλ Sahara. Και βέβαια θα πρέπει να μη σε ενοχλούν μικροζημιές στη μηχανή σου, ούτε και να τρέχεις να αντικαθιστάς κάθε τι που γρατσουνιέται. Τα 70-80 σε χωματόδρομο με τόσο βαρύ μηχανάκι είναι πολλά, μην τα αποπειραθείς, αν χρειαστεί να φρενάρεις απότομα ή να στρίψεις δεν το μαζεύεις με τίποτα και η πτώση με τόσα πολλά στο χώμα είναι πολύ επικίνδυνη για τη σωματική σου ακεραιότητα.


Άντε παιδιά, καλή σεζόν.

ΥΓ: το ψηλόφτερο ΤΑ είναι μούρλια.



Offline AGGELOS pireas

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 654
  • ΘΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ
Reply #9 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 10:07:41 πμ
Ωραια τα vindeo αλλα ρε παιδια ελεος και δικομου που δεν ηταν τα ΤΑ σπαραξε η καρδια μου που τα εβλεπα εχω την εντυπωση (χωρις να επιμενω γιατι δεν ειμαι και ο πλεον ο ειδικος) οτι το ΤΑ δεν κανει για τετοια ουρτιματα 1 λογο του βαρους του 2 λογω αξιας ζημιων απο πτωσεις



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #10 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 10:29:03 πμ
Οτι σε ευχαριστεί το κάνεις... τα έδωσες να το πάρεις για να το ευχαριστηθείς όπως εσύ κρίνεις .
Άλλοι τα δίνουν στις λουλουδούδες ...

Και σε τελική δε παθαίνει τίποτα.


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #11 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 10:33:16 πμ
Μπράβο Παιδιά….

Πολύ όμορφο το Σαββατοκύριακο σας Πράγματι……

Άντε και σε ανώτερα  …

Σας Ζήλεψα πραγματικά………


 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline jsiout

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
  • Three and the Koukos Band
    • Hosting Services
Reply #12 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 11:01:20 πμ
Η μέρα μου δεν ξεκίνησε καλά (βάρβαρο ξύπνημα, ζαλάδα και χάλια διάθεση). Ανέβηκα στο βουνό με τα παιδιά αλλά το μυαλό μου ταξίδευε αλλού.
Έτσι αναγκάστηκα να εγκαταλείψω την παρέα νωρίς.  :(
Έμαθα ότι πέρασαν, το υπόλοιπο της μέρας, αρκετά καλά αφού φρόντισε να έρθει ο Μάνος να μου δείξει τι έχασα !!!
Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαι καλύτερα για να το χαρώ μέχρι τέλους.

Κώστα χάρηκα που αντιμετώπισες την πτώση σου με γέλια  :eusa_clap: γιατί έτσι πρέπει. Το βουνό θέλει παιχνίδι !!!

Μάνο αν ξανάρθεις έτσι στο μαγαζί, θα σου κάνω μήνυση... Ακόμα σφουγγαρίζω...  :goofy:
« Last Edit: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 11:03:52 πμ by jsiout »


Γιάννης Σιούτης

Transalp XL 650V '04


Offline Gonzo

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 194
  • Three and the Koukos Band
Reply #13 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 12:59:38 μμ


Κώστα χάρηκα που αντιμετώπισες την πτώση σου με γέλια  :eusa_clap: γιατί έτσι πρέπει. Το βουνό θέλει παιχνίδι !!!


Δεν ήταν πτώση...ήταν ελεγχόμενη δοκιμή μεθόδων περάσματος λασπόλακων. Κάναμε πολλές δοκιμές, αλλα αυτή ήταν η αποτυχημένη. ε και με την ευκαιρία έκανα και ένα λασπόλουτρο για να χαλαρώσω!!! κρίμα που δεν ήσουν εκεί να παρακολουθήσεις το σεμινάριο του Μάνου (πως γελάνε όταν ο άλλος πέφτει στο βούρκο).


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #14 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 13:16:45 μμ
Τα τακουνάτα λάστιχα πόσο πάνε ;
ΦΤΗΝΑ!!!!!!!
ΦΤΗΝΑ!!!!!!
Αντε να πληθαινουμε!



Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #15 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 13:28:51 μμ
ΦΤΗΝΑ!!!!!!!
ΦΤΗΝΑ!!!!!!
Αντε να πληθαινουμε!


Πολύ καλή η βόλτα σας παιδιά μπράβο :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:




Κώστα όσες σε βλέπω στο ΣΥ.ΜΟ.Φ.Ε. θέλω να κουβεντιάσουμε αλλά με έχει φάει το πατάρι...  :-\ :-\ :-\

Που θα πάει όμως...


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline jsiout

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
  • Three and the Koukos Band
    • Hosting Services
Reply #16 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 15:18:07 μμ
κρίμα που δεν ήσουν εκεί να παρακολουθήσεις το σεμινάριο του Μάνου (πως γελάνε όταν ο άλλος πέφτει στο βούρκο).

Ποιος σου είπε ότι δεν έχω περάσει το συγκεκριμένο σεμινάριο από τον Μάνο  :eusa_naughty:


Γιάννης Σιούτης

Transalp XL 650V '04


Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Reply #17 on: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 21:57:29 μμ
Μόλις γύρισα από το πλύσιμο της μηχανής. Πολύ χώμα ρε παιδάκι μου. Για να πω την αλήθεια ο κήπος μου χρειαζόταν όμως μια ανανέωση στο χώμα :goofy:
Λοιπόν έχουμε και λέμε: Η διαδρομή  ήταν μια απλή με μετρημένα στο χέρι δύσκολα κομμάτια, αρκετή πέτρα και ξερό χώμα παρόλο τις βροχές (η ανομβρία του καλοκαιρού είχει σαν αποτέλεσμα να ξεράνει όλο το έδαφος). Οι λάσπες είναι σε συγκεκριμένα μέρη και κοντά στη Σκούρτα.Το τοπίο είχε πολλές διαφορές στη θέα του (Τα καμένα μας στεναχόρησαν πάρα πολύ). Η παρέα αποτελούνταν από τους τέσσερις καβαλάρηδες  της ..... γουρουνοπαρέας. Ο Γιαννάκης δεν μας έκανε τη τιμή να συνεχίσει μαζί μας με αποτέλεσμα να χάσει τη γλυκειά κούραση που δημιουργέιται από το καθαρισμό όλων των λερωμένων πραγμάτων ;D (ας όψεται ο γιος του με τις αυπνίες του). Οι υπόλοιποι τρεις όμως είπαμε να του δώσουμε για να καταλάβει (καλώς όρισες φθινόπωρο!!!!). Εγώ έδινα τις κατευθύνσεις ,ο Κonkost  πρώτος και καλύτερος δεν υπολόγιζε τίποτα και ο νέος,  Gonzo, ακολουθούσε χωρίς να φοβάται καθόλου, όλοι μας με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και ίσως ο Gonzo  μιας και ήταν η πρώτη του φορά, πιο πάνω από τα αυτιά. Ακόμα και στην πτώση του τον άκουγες να γελάει μέσα από το κράνος του. Πάντα τέτοια και καλώς ήρθες στο κόσμο του χώματος!
Όπου λάσπη και χαρά η Βασίλω πρώτη, ε ο Konkost ήθελα να πω και παρόλο την κούραση του (παλιόγρια με βάσανα) δεν σταμάταγε ποτέ (με μερικές στάσεις βεβαίως, όλες πάντα με τη δικαιολογία να κάνει και κανά τσιγάρο).
Όπως καταλαβαίνετε περάσαμε χάρμα, με τις κραυγές μας από χαρά να αντηχούν ακόμα στα αυτιά μας με αποτέλεσμα να δοκιμάσουμε να ξαναπάμε σε κανα δυο Κυριακές  ;D
Μερικές απαντήσεις στπυς φίλους που ρωτήσανε. Το ΤΑ δεν έχει κανένα προβλημα με τη ζέστη στον κινητήρα (δεν ξέρω τι κάνει σε ένα δύσβατο κομμάτι, αλλά αν πάρω σαν παράδειγμα τη πηγμένη Αθήνα και με καύσωνα, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα). Όσο για  τα λάστιχα προσπάθώ μα μη τα αλλάζω συνέχεια  (έχω κανονίσει από πριν για κάποιο χρονικό διάστημα να μη κάνω μεγάλη ασφάλτινη βόλτα και να κάνω μόνο κοντινές και  με χαμηλή ταχύτητα (τα τακούνια τρώγονται πολύ εύκολα). Επίσης όταν βρέχει πηγαίνω ακόμα πιο αργά γιατί είναι σαν βάρκα μέσα στο γιαλό. Ναι όταν πέφτεις σίγουρα θα υπάρχει και μια μικρή ζημιά. Εδώ όμως υπάρχει μια διαφορά στη φιλοσοφία μας ( τη μηχανή την παίρνω για να περάσω καλά είτε είναι στην άσφαλτο είτε στο χώμαμε αποτέλεσμα να μη με απασχολούν τα διάφορα γδαρσίματα (όσο για μεγάλη πτώση, άσε το ίδιο είναι για όλους). Το βάρος όντως είναι απτρεπικός παράγοντας, αλλά μη ξεχνάτε ότι δεν παιρνουμε μέρος σε αγώνες απλώς περνάμε κάποια δύσκολα κομμάτια,  γιατί μόνο αυτή τη μηχανή έχουμε (επαναλαμβάνω τη πλάκα μας κάνουμε).
Όσο για τις λάσπες  έιναι μεγάλο μάθημα .Πρώτα εξαρτάται τι είδους λάσπη θα περάσεις και πόσο βαθιά είναι . Οι γουρουνοχαρές  που κάναμε απιτούσαν αργό και σταθερό γκάζι με τα πόδια κάτω γιατί υπήρχαν λούκια από ροδιές αυτοκινήτων , μεγάλο βάθος στη μια περίπτωση και λάσπη που βούλιαζε το πόδι για πλάκα. Το καλύτερο θα ήταν να μην έχουμε το μπροστινο φτερό μιας και ο  Gonzo μάλλον έπεσε γιατί στόμωσε μπροστά. Την επομένη με ψηλό ή καθόλου, ανάλογα.
Ένα ευχαριστώ για τη παρέα και σίγουρα θα ξαναπάμε!!!!!!

ΥΓ. Gonzo είσαι ωραίος με τα γκάτζετ σου αλλά από τεχνολογία άστα να πάνε. Ο φακός είχε δακτυλιές, τον ήχο στον έβαλα εγώ και όσο για τη πλοήγηση άστα να πάνε. Την επομένη θα μα βγάλεις στη Θήβα!!!Α να μη ξεχάσω ,τι πετρώματα έχει η Πάρνηθα; ;D
« Last Edit: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 22:32:06 μμ by manolo »


Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....


Offline Gonzo

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 194
  • Three and the Koukos Band
Reply #18 on: Τρίτη 29 Σεπτέμβριος 2009, 02:37:33 πμ
ΥΓ. Gonzo είσαι ωραίος με τα γκάτζετ σου αλλά από τεχνολογία άστα να πάνε. Ο φακός είχε δακτυλιές, τον ήχο στον έβαλα εγώ και όσο για τη πλοήγηση άστα να πάνε. Την επομένη θα μα βγάλεις στη Θήβα!!!Α να μη ξεχάσω ,τι πετρώματα έχει η Πάρνηθα; ;D

Η δαχτυλιά στο φακό ήταν καλλιτεχνική παρέμβαση (artistic blur) Ο ήχος ήταν περιττός. Η πλοήγηση σε μια χαρά ταβέρνα μας έβγαλε.

Όσο για τα πετρώματα

" Η μορφονεοτεκτονική μελέτη της Πάρνηθας δίνεται από τις επιφάνειες επιπέδωσης των ανθρακικών της ανωκρητιδικής επίκλυσης, και των νεογενών λιμναίων ιζημάτων, οι οποίες παρουσιάζουν τα μεγαλύτερα απόλυτα υψόμετρα στη κεντροδυτική περιοχή του όρους, όπου και ο επιφανειακός υδροκρίτης Βοιωτικού Ασωπού και Γιαννούλα – Σαρανταπόταμου, με σταδιακή μείωση βόρεια προς τα ΒΒΔ και νότια προς νότο. Στη πρώτη εντύπωση μιας μεγαλο-αντικλινικής δομής ήρθε να προστεθεί αρχικά ο τεκτονικός ιστός των πλαστικών δομών των ιζημάτων της επίκλυσης, με τις ισοκλινείς και κλειστές πτυχές με διεύθυνση αξόνων Β-Ν έως ΒΑ-ΝΔ να βυθίζονται βόρεια της κεντρικής περιοχής (Σταυρός – Βουνό Φυλής) προς βορρά και νότια προς νότο, επηρεασμένες από μια νεότερη φάση με ανοιχτές πτυχές ΔΒΔ-ΑΝΑ. Η κατασκευή στην συνέχεια του υπεδαφικού χάρτη της Άνω Κρητιδικής επίκλυσης (ασυμφωνίας που λειτουργεί ως κατεξοχήν επιφάνεια τεκτονικής αποκόλλησης), τεκμηρίωσε την παρουσία της μεταλπικής μεγαλο-αντικλινικής δομής διεύθυνσης ΔΒΔ-ΑΝΑ, η οποία σε συνδυασμό με τις επιμέρους περιστρέψεις των μικροτεμαχών γύρω από οριζόντιο άξονα παράλληλης διεύθυνσης, πιστοποιεί τη σύνθετη ενεργή νεοτεκτονική δομή της Πάρνηθας."

με λίγα λόγια ασβεστολίθους.....
Μην σε πιάσω αδιάβαστο την άλλη φορα