Hellas Transalp Forum

Περίεργο τρέμουλο

sot econ · 1271

Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
on: Τετάρτη 02 Νοέμβριος 2022, 16:28:40 μμ
Εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει ένα έντονο τρέμουλο στην μηχανή σε ταχύτητες των 2-5 χλμ.
Επειδή πάντα σε αυτές τις ταχύτητες κάποιος είναι στα φρένα το είχα αποδώσει σε πιθανό πρόβλημα των μπροστινών φρένων.
Αυτή ήταν και η άποψη του Brakeshop όταν πήγα να πάρω νέα τακάκια. "έχεις στραβές δισκόπλακες"

Κάτι όμως δεν μου κάθονταν καλά.
Δεν έχω κάποιο παίξιμο στην μανέτα ή διακοπτόμενο φρενάρισμα. Άλλωστε αν ήταν στραβή δισκόπλακα θα το αισθανόμουν και πιθανόν εντονότερο και στα φρένα απο υψηλές ταχύτητες.

Δοκίμασα λοιπόν και με μόνο πίσω φρένο και τσουπ, οι κραδασμοί εκεί. Ακόμα και χωρίς καθόλου φρένα λίγο πριν σταματήσει εντελώς τρέμει ολόκληρη.
Και το τρέμουλο συνεχίζεται όσο η ταχύτητα παραμένει στα 3-5 χλμ. άσχετα εάν έχει σχέση στο κιβώτιο ή είναι με νεκρά.

Δεν έχω κάποιο θόρυβο απο αλυσίδα και σε έλεγχό της δεν είναι ούτε υπερβολικά  τεντωμένη ούτε έχει φαγωθεί παράταιρα.

Το μυαλό μου πάει σε ρουλεμάν τροχών αλλά δεν δείχνουν κάτι (σε έλεγχο τροχών πάνω στην μηχανή) ούτε σφυρίζουν.

Το περίεργο είναι οτι δεν το καταλαβαίνω μόλις ανέβει λίγο παραπάνω η ταχύτητα (6-7 χλμ).
Οι ταχύτητες που γράφω είναι στο περίπου, γιατί βέβαια το κοντέρ δεν γράφει τίποτε.

καμμιά γνώμη;



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #1 on: Τετάρτη 02 Νοέμβριος 2022, 19:05:51 μμ
Σωτήρη καλησπέρα και εγώ θα έλεγα ρουλεμάν τροχών. Για να είσαι σίγουρος βγάλε τροχό και γυραντα με το δάκτυλο, μπορεί να είναι στην αρχή και να μην είναι έντονο ή να είναι της γραναζιερας. Επίσης εγώ θα έκανα και μια δοκιμή με τις πιέσεις στα λάστιχα. Δηλαδή θα τη χαμηλωνα αρκετά να δω να το νιώθω και θα την έβαζα παραπάνω, μήπως και είναι τα τακούνια από το λάστιχο.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #2 on: Πέμπτη 03 Νοέμβριος 2022, 15:41:02 μμ
3-5 χλμ σημαίνει πολύ μικρή περιστροφή των τροχών .

Αφου δεν έχει σχέση με ταχύτητα στο κιβώτιο η οχι , φυσικά αφήνουμε απ έξω κ τον κινητήρα .

Αρα πάμε σε τροχούς, αλυσίδα , αντε κ τιμόνι?

Αν οι τροχοί δεν παίζουν οταν πιέζεις το στεφάνι δεξιά - αριστερά τότε δεν είναι ρουλεμάν . Απο λάστιχα πώς είσαι? Είναι σωστά τοποθετημένα στο στεφάνι?
Το τιμόνι ? το 'έλεγξες?



Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #3 on: Πέμπτη 03 Νοέμβριος 2022, 22:10:21 μμ
Τον κινητήρα τον αποκλείουμε γιατί το κάνει και σβηστό

Για το τιμόνι δεν νομίζω να είναι.
Αν ήταν τόσο χάλια τα ρουλεμάν του τιμονιού σε φρενάρισμα ή σε κάποια λακούβα θα χτύπαγε και θα το καταλάβαινα.
Αν και μπορεί να μην το έχω παρατηρήσει.

Μόλις βρω χρόνο θα βγάλω τροχούς να δω μήπως παίζει κάτι με τα ρουλεμάν τροχού αλλά και γραναζιέρας όπως είπε ο Στέφανος.
Κατα δεύτερον το μυαλό μου πάει σε αλυσίδα και γρανάζια  - άξονα και μετά σε λάστιχα.

Αν δεν δείξουν κάτι αυτά, σκέφτομαι μήπως κάτι συντονίζει.
Κάγκελά...;

Γενικώς μπλέξαμε.
Και το κακό είναι ότι δεν έχω εμπιστοσύνη να την κυκλοφορήσω κανονικά, αν και τόσο καιρό δεν δείχνει κάτι ανησυχητικό σε κανονική ταχύτητα ακόμα και σε ταξίδι.
« Last Edit: Πέμπτη 03 Νοέμβριος 2022, 22:12:19 μμ by sot econ »



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #4 on: Πέμπτη 03 Νοέμβριος 2022, 23:48:23 μμ
Σωτήρη τα ρουλεμάν του τιμονιού μπορεί να έχουν χαλάσει χωρίς να κάνουν κάποιο μαγκωμα ή θόρυβο.

Αν έχεις διπλό σταντ βαλτη να στηρίζεται στον πίσω τροχό, πιάσε με το χέρι σου τον μπροστινό και κούνα τον μπρος πίσω. Αν νιώσεις κίνηση (μποσικα) τότε είναι τα ρουλεμάν του τιμονιού


Παύλος Καρούμπης


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5 on: Παρασκευή 04 Νοέμβριος 2022, 16:30:36 μμ
Πριν μαζέψω χρήμα να σπρώξω για λάστιχα αναγκάστηκα για δύο μήνες να την κυκλοφορώ με χαμηλή πίεση επειδή είχαν τετραγωνίσει τόσο πολύ ειδικά το πίσω ,
που στην κανονική πίεση το μηχανάκι έκανε εσάκια  :2hysterical:



Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #6 on: Τρίτη 25 Απρίλιος 2023, 22:28:16 μμ
Λόγω έλειψης χρόνου άργησα να το ψάξω.
Στο μεταξύ το πρόβλημα το καταλαβαίνεις ακόμα και όταν σπρώχνεις την μηχανλη με τα χέρια. Είναι σαν να πατάει πάνω σε χαλίκια και ταλαντώνεται ολόκληρη.
Ρουλεμάν τροχών και αλυσίδα εντάξει, το ίδιο και οι ακτίνες που θα μπορούσαν να ευθύνονται (λασκαρισμένες).
Τα ρουλεμάν τιμονιού δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση αλλά δεν δείχνει να προέρχεται απο εκεί.

Όλες οι ενδείξεις δείχνουν τα λάστιχα που λόγω  τακουνιών και  ανισόμετρης φθοράς πρέπει να προκαλούν την ταλάντωση.

Μετά την αλλαγή τους θα επανέλθω.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Τετάρτη 26 Απρίλιος 2023, 20:52:23 μμ
Οκ



Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #8 on: Τετάρτη 30 Αύγουστος 2023, 22:52:39 μμ
Άργησα να αλλάξω λάστιχα, για αυτό δεν είχα απαντήσει τόσο καιρό.

Μετά λοιπόν την χθεσινή αλλαγή εξαφανίστηκε και το τρέμουλο.
Απο ότι μου είπε και ο λαστιχάς όταν τα τακουνάτα κάνουν "δόντι" - ¨σκαλοπάτι" παρουσιάζουν παρόμοιο τρέμουλο.

Να δούμε πως θα βγουν τα trailmax.
Για αρχή μου φαίνονται πιο σκληρά απο τo tkc.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #9 on: Πέμπτη 31 Αύγουστος 2023, 19:23:16 μμ
Απίστευτο τέτοιο πρόβλημα και αιτία ένα λάστιχο , να σε κάνει να ψάχνεις να βρείς την αιτία
κ να τρελαίνεσαι ???