Hellas Transalp Forum

Τσιμούχες λαιμού ΤΑ600

Bacco · 3708

Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
on: Τετάρτη 19 Μάιος 2021, 21:10:10 μμ
Καλησπέρα, θέλω να αλλάξω ρουλεμάν στο τιμόνι και ψάχνω να βρω διαστάσεις για τις τσιμούχες πριν ξεκινήσω να λύνω. Διάβασα τα σχετικά νήματα και το μόνο ακριβές που βρήκα ήταν να μπουν οι αυθεντικές της Honda. Οπότε οι ερωτήσεις γίνονται 2!
1ον Ποιες είναι οι διαστάσεις των τσιμουχών ώστε να τις πάρω από τσιμουχάδικο;
2ον Αν πρέπει να πάρω οπωσδήποτε τις αυθεντικές, για ποιους λόγους πρέπει να το κάνω;



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #1 on: Πέμπτη 20 Μάιος 2021, 15:43:45 μμ
Συνήθως είτε γνήσιες είτε αφτερμάρκετ πάνε πακέτο με τα ρουλεμάν
Τα γνήσια ρουλεμάν είναι με μπίλιες. Προτιμούνται τα κωνικά.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #2 on: Πέμπτη 20 Μάιος 2021, 18:15:38 μμ
Ευχαριστώ για την απάντηση. Για κωνικά πάω... Μου  πρότειναν και μια μάρκα, ως ισάξια της skf και της koyo. Λέγεται FAG και μάλλον θα την δοκιμάσω. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο προς στιγμήν, είναι να βρω και τις τσιμούχες ξεχωριστά. Αν δεν τα καταφέρω θα πάρω το πακέτο.

Επίσης το manual για μοντέλα απο 89'-01' δείχνει κωνικά στην φωτογραφία. Ενώ, ο,τι διάβασα εδώ, επιβεβαιώνει ότι είναι σφαιρικά. Τι φάση;

Εγώ πάντως προετοιμάζομαι ψυχολογικά να βγάλω έδρανα από σφαιρικά, που φαίνεται ότι είναι μπελαλίδικα ;D



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #3 on: Παρασκευή 21 Μάιος 2021, 05:59:36 πμ

53214MM9003 ο κωδικός της τσιμούχας που ζητάς,,,, Γνήσιο από 5 μέχρι 7 €...

Συμπάθαμε αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θέλεις χωριστά τις τσιμούχες και όχι σετ με ρουλεμάν...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #4 on: Παρασκευή 21 Μάιος 2021, 11:43:46 πμ
Οταν ρουλεμαν στο δικο μου, πηρα ΝΤΝ κωνικα εμποριου στις σωστες διαστασεις και τσιμουχες μαμα καθως η τιμη τους ειναι σχετικα χαμηλη, οπως ειπε κι'ο φιλτατος Παδής.

Πληροφοριακα, βρηκα οτι η πανω τσιμουχα ητανε μια χαρα και θα μπορουσα να μην την ειχα παρει, η κατω τσιμουχα ομως θελει οπωσδηποτε αλλαγη.


" the PouroDuro spirit "


Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #5 on: Παρασκευή 21 Μάιος 2021, 14:53:47 μμ
53214MM9003 ο κωδικός της τσιμούχας που ζητάς,,,, Γνήσιο από 5 μέχρι 7 €...

Ευχαριστώ για την απόκριση!

Συμπάθαμε αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θέλεις χωριστά τις τσιμούχες και όχι σετ με ρουλεμάν...


Δυο είναι οι λόγοι.
 
1ον Ο οικονομικός. Το σετ της ΝΤΝ, είναι γύρω στα 30-35 ευρώ (το οποίο είναι ομολογουμένως πολύ καλή τιμή). Έχω βρει όμως κάτι ρουλεμάν της FAG με 8 ευρώ το ένα. Οπότε μου λείπουν οι τσιμούχες... Αν βρω και τσιμούχες από τσιμουχάδικο το συνολικό κόστος θα πάει 20αρικο. Θα μου πεις τι είναι ένα 10αρι 15αρι λιγότερα... Αλλά επειδή το μηχανάκι θέλει πολλά κι εγώ είμαι πολύ στενά αυτήν την περίοδο, προσπαθώ να κόψω απ' όπου μπορώ, έτσι ώστε στο τέλος να έχω γλιτώσει κάνα 50αρι-100αρι.

2ον Διαβάζοντας σε άλλο νήμα εδώ, είδα ότι η ερώτηση έχει ξανατεθεί και δεν απαντήθηκε  ικανοποιητικά, παρότι συνήθως οι συζητήσεις είναι ενδελεχείς και καλύπτουν κάθε πτυχή των ζητημάτων και κάθε απορία των συμμετεχόντων. Ίσως λοιπόν φανεί χρήσιμο και σε κάποιον άλλο. Συν ότι  έχω μια πετριά να ξέρω τι επιλογές έχω...

ΥΓ. Σε συμπαθάω ;D



Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #6 on: Παρασκευή 21 Μάιος 2021, 15:05:12 μμ
Οταν ρουλεμαν στο δικο μου, πηρα ΝΤΝ κωνικα εμποριου στις σωστες διαστασεις και τσιμουχες μαμα καθως η τιμη τους ειναι σχετικα χαμηλη, οπως ειπε κι'ο φιλτατος Παδής.

Πληροφοριακα, βρηκα οτι η πανω τσιμουχα ητανε μια χαρα και θα μπορουσα να μην την ειχα παρει, η κατω τσιμουχα ομως θελει οπωσδηποτε αλλαγη.


Αν τελικά πάρω πακέτο, τα ΝΤΝ θα πάρω κι εγώ (γράφω και πιο πάνω).
Αυτό για την πάνω τσιμούχα το ξαναδιάβασα κάπου εδωμέσα... Οπότε θα πάρω μόνο την κάτω. Το πολύ πολύ να κάνω άλλη μια βόλτα  για να πάρω και την δεύτερη... :-\



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #7 on: Παρασκευή 28 Μάιος 2021, 22:39:59 μμ


Aυτη ειναι η κατω τσιμουχα Οπως βλεπεις αποτελειται απο δυο υλικα Μεταλο και λαστιχο Δεν νομιζω να βρεις ευκολα ιδια aftermarketκαι αν ακομα βρεις νομιζω οτι μερους του μικρου ποσου που κοστιζει η γνησια θα το φας σε βενζινες (και χρονο) ψαχνοντας

Η πανω παντως το πιθανοτερο ειναι να μην θελει αντικατασταση

Επισης γνωμη μου ειναι να παρεις παρεις ενα καλο αδιαβροχο γρασσο και να μην το τσιγκουνευτεις κατα την τοποθετηση Για τα FAG που αναφερεις δεν εχω αποψη και μπορει να ειναι εφαμιλα των παρα πολυ καλων ΝΤΝ οποτε δεν θα σου πω να παρεις πιο ακριβα ρουλεμαν Εγω παντως σε μια τετοια εργασια που απαιτει αρκετο χρονο και κοπο μαλλον θα προτιμουσα την σιγουρια του αποδεδειγμενα ποιοτικου ρουλεμαν της ΝΤΝ ή της KOYO
« Last Edit: Παρασκευή 28 Μάιος 2021, 22:49:05 μμ by konkost »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #8 on: Σάββατο 29 Μάιος 2021, 15:44:27 μμ
Επισης γνωμη μου ειναι να παρεις παρεις ενα καλο αδιαβροχο γρασσο και να μην το τσιγκουνευτεις κατα την τοποθετηση ....

Δε με λές ορέ Κωκνκωστή , εγώ δλδ που κατά την τοποθέτηση γιόμισα όλο το σωλήνα περιμετρικά του άξονα του τιμονιού με γρασο ισα με επάνω έκανα καλά ετσι?
σύμφωνα με τα όσα λές δεν το τσιγκουνεύτηκα . :goofy: ;D



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #9 on: Κυριακή 30 Μάιος 2021, 07:51:45 πμ
Φίλος...... Το γράσο είναι για τα ρουλεμάν. Στον λαιμό τι να το κάνει το γράσο? Δεν έκανες λάθος, αλλά (ΚΤΜέ) είναι υπερβολή.


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #10 on: Κυριακή 30 Μάιος 2021, 20:25:28 μμ
Εγω το γιόμισα , κ στις λακκουβες προχωρα πρός τα κάτ' . Και λιπαίνει σαν το Scottoiler , ενα κάτι σαν Scottgreaser  :2hysterical:άμα

Οταν βρω ευκαιρία λέω να καρφώσω κ κάνα δυο γρασσαδόρους κ να του ρίχνω μεσα πράμα .

Δεν εβαλα γρασσο στο σωλήνα της τιμονοπλακας ετσι? εξωτερικά απο αυτόν έβαλα , η μάλλον όταν άλλαξα λάδια κ τα σχετικά στα πηρουνια βάζοντας την κάτω τιμονόπλακα που εχει κ τον αξονα κ το κατω ρουλεμαν , πριν την βάλω επάνω γιόμισα ολο το σωλήνα με γρασσο, δεν πηρε και πολύ , οταν μπήκε η τιμονόπλακα εβαλα και τα υπόλοιπα κ απλά καθαρισα τα περισέματα .

Τι λές χαζομαρα να εποίησα?  :goofy:



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #11 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2021, 05:32:30 πμ
Εννοείς κάτι τέτοιο φαντάζομαι...



Δεν ξέρω.... το λες υπερβολή ? ? ?


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Online stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #12 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2021, 08:21:19 πμ
Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει γράσο εκέι ώστε τυχόν υγρασία που φυλακίζεται εκέι να μην διαβρώσει το λαιμό. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει (κατ' εμε).



Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #13 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2021, 12:56:40 μμ
Και άμα πέσουν τιποτις μυρμήγκια , να δεις τι θα πάθουν . ::)


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #14 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2021, 15:49:05 μμ
Εννοείς κάτι τέτοιο φαντάζομαι...
Δεν ξέρω.... το λες υπερβολή ? ? ?

Δεν ξερω Παντελή, εβαλα και στο σωληνα εξωτερικά όπως στην φωτό , και στον σωλήνα του σκελετού , μετα περασα το σωλήνα της κατω τιμονόπλακας , οτι ξερασε το πίεσα με το γρασαδόρο να γεμίσει κ μετα κολύμπησα και το πάνω ρουλεμαν .
Εχουν περάσει τρία χρόνια και απο κάτω είναι συνεχως σα λαδωμένο.

Γρασο εβαλα τον κόκκινο αδιάβροχο της Denicol  που δεν βγαινει αν βραχεί και δεν επηρεάζεται τόσο απο θερμοκρασία ούτε απλώνει να λερώσει .

http://www.speedyshop.gr/index.php?id_product=4584&controller=product&id_lang=2



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #15 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2021, 15:57:28 μμ
Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει γράσο εκέι ώστε τυχόν υγρασία που φυλακίζεται εκέι να μην διαβρώσει το λαιμό. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει (κατ' εμε).

Αυτό πιστευω και εγω Στέφανε , απλά εγω δεν είχα κατά νού την υγρασία όταν το έκανα, απλά την συνεχή λίπανση ειδικά του κάτω ρουλεμάν.

Οταν έβγαλα τις τιμονόπλακες βρήκα και τα δυο ρουλεμάν στεγνά κυριολεκτικά , και ενα υλικό που παλιά θα ηταν γράσο , και είχε γινει ενα κατι σαν σκληρό χαραγμένο σαπούνι που δεν έιχε ιχνος λίπους επάνω κ δεν είχε καμμία επαφή με τα ρουλεμάν, μην πώ για ποσότητα , ούτε μια δαχτυλιά πράμα δεν είχε σε κάθε ρουλεμαν .

Τα καθαρισα με βενζίνη , τα στέγνωσα με αέρα , και εκανα το ...... κόλπο  :2hysterical:

ΥΓ: το ίδιο κοκκαλωμένο γράσο βρήκα και στον αριστερό διακόπτη των φλάς οταν τον άνοιξα , είχε γινει σκληρό κ εμπόδιζε την λειτουργία επαναφοράς του διακόπτη.



Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #16 on: Παρασκευή 04 Ιούνιος 2021, 16:54:33 μμ
Λοιπόν, πήγα για τα ρουλεμάν. Ο κωδικός αυτών των διαστάσεων είναι 32005. Ανακάλυψα (ευτυχώς) τελευταία στιγμή, ότι με αυτόν τον κωδικό υπάρχουν δύο είδη που διαφέρουν στην εσωτερική μόνο διάμετρο. 47x15x26 και 47x15x25. Η FAG (και απ ο,τι κατάλαβα και κάποιες άλλες) τα έχει μόνο με 25mm εσωτερική. Οπότε άκυρο. Θα πάω να πάρω τα ΝΤΝ διότι από 'δω και μπρος, το κόστος είναι ψυχικό. :2hysterical:  Όμορφα και νοικοκυρεμένα, με τις τσιμουχίτσες τους παρέα. :2hysterical:

Για γράσσο τώρα... Τέτοιο δεν εννοούμε http://www.zorzosae.gr/index.php?target=products&product_id=30127 ;

Λέω να καλύψω ελαφρά τον λαιμό (εσωτερικά) και τον άξονα.

Εγω το γιόμισα , κ στις λακκουβες προχωρα πρός τα κάτ' . Και λιπαίνει σαν το Scottoiler , ενα κάτι σαν Scottgreaser  :2hysterical:άμα

Εμένα μου φαίνεται απίθανο να κατεβαίνει τόσο γράσσο όσο χρειάζεται. Πιο πιθανό μου φαίνεται ή να κατέβει γρηγορότερα απ' ότι χρειάζεται ή να "παγώσει" πάνω στον άξονα πριν κατέβει στο ρουλεμάν.


Επισης γνωμη μου ειναι να παρεις παρεις ενα καλο αδιαβροχο γρασσο και να μην το τσιγκουνευτεις κατα την τοποθετηση

Να τα παστώσω εννοείς;
« Last Edit: Παρασκευή 04 Ιούνιος 2021, 16:56:45 μμ by Bacco »



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #17 on: Σάββατο 05 Ιούνιος 2021, 05:37:07 πμ
Να τα παστώσω εννοείς;

Να τους βάλεις σωστά το γράσο... Μετά το 06:00 δείχνει πως βάζουμε το γράσο για να πάει παντού στο ρουλεμάν....

https://youtu.be/_Ozfh93CvBs?t=371


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #18 on: Σάββατο 05 Ιούνιος 2021, 17:02:42 μμ
Bacco, δεν κατεχω κ πολλά , αλλά βάζουν λιθίου σε ρουλεμαν?

Αν θυμάμαι καλά ο λιθίου είναι κατάλληλος για πλαστικά .



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #19 on: Σάββατο 05 Ιούνιος 2021, 17:08:04 μμ
Να τους βάλεις σωστά το γράσο... Μετά το 06:00 δείχνει πως βάζουμε το γράσο για να πάει παντού στο ρουλεμάν....

Ωχ, εγω πιάνω το ρουλεμαν με το χέρι , βαζω ρουλεμάν κ τα δάχτυλα  μέσα στο δοχείο κ το στρέφω κάνα πεντάλεπτο .
Πάντως σημαντικό είναι να μπεί γράσο στην χαραμάδα απο κατω κ πάνω , και να στρέψουν οι βελόνες να παρουν γράσο περιμετρικά αλλά κ μέσα ,
γενικά το πνίγεις . :2hysterical:
 
Ξέρω τι θα πείτε , πάντα υπερβολικός . :goofy: :goofy:
Αλλά αν το έχεις πάρει απο φόβο, φυσάς κ το γιαούρτι.
« Last Edit: Σάββατο 05 Ιούνιος 2021, 17:09:54 μμ by Stoneman »



Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #20 on: Πέμπτη 26 Αύγουστος 2021, 04:22:36 πμ
53214MM9003 ο κωδικός της τσιμούχας που ζητάς,,,, Γνήσιο από 5 μέχρι 7 €...

Υπάρχει περίπτωση ο κωδικός αυτός να αντιστοιχεί στην επάνω τσιμούχα και ο κωδικός της κάτω να είναι 53214-KA4-701;

Bacco, δεν κατεχω κ πολλά , αλλά βάζουν λιθίου σε ρουλεμαν?

Αν θυμάμαι καλά ο λιθίου είναι κατάλληλος για πλαστικά .


Αυτό που έχω καταλάβει για τα γράσσα, είναι ότι όλα έχουν βάση το λίθιο και από 'κει και πέρα τα ονομάζουμε με τα πρόσθετα που έχουν. Το μολυβδενίου π.χ. είναι γράσσο με βάση το λίθιο και του έχουν προσθέσει μολυβδένιο. Οπότε λιθίου, συμπεραίνω ότι λέμε το πιο απλό απ' όλα, αυτό που δεν έχει πρόσθετα. Αυτό που πόσταρα πιο πάνω είναι αδιάβροχο μπλέ, με βάση το λίθιο. Κολλάει στο σκεπτικό.
Το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω πάντως.

Εδώ ένας οδηγός για γράσσα. Ο γράφων ισχυρίζεται ότι το λιθίου (το απλό) κάνει για σχεδόν όλα, εκτός από ειδικές περιπτώσεις.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137285
« Last Edit: Πέμπτη 26 Αύγουστος 2021, 04:31:41 πμ by Bacco »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #21 on: Πέμπτη 26 Αύγουστος 2021, 08:37:37 πμ
Αν έχεις το γνήσιο Βιβλίο της Χοντα σε κάθε σημείο που χρειάζεται λίπανση έχει ενα σχεδιάκι, αυτό το σχεδιάκι κάτω απο το σχέδιο εξηγει τι ακριβώς
υλικό απαιτείται για το συγκεκριμένο σημείο.
Πχ στην 650 στις τιμονοπλακες γραφει , η μάλλον δείχνει :



Ενώ στο σημειο που εξηγει το συγκεκριμένο εικονίδιο με το μικρό γρασσαδόρο γράφει:

Use multi-purpose grease (Lithium based multi-purpose grease NLGI#2 or equivalent)

Τωρα αυτό το  NLGI#2  παίζει να είναι οι προδιαγραφές .



Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #22 on: Πέμπτη 26 Αύγουστος 2021, 12:44:34 μμ
"Αν έχεις το γνήσιο Βιβλίο της Χοντα"

Έχω το δικό της και συμπληρωματικά έχω το haynes που περιλαμβάνει ΤΑ600/650 και Africa.

Use multi-purpose grease (Lithium based multi-purpose grease NLGI#2 or equivalent)

Τωρα αυτό το  NLGI#2  παίζει να είναι οι προδιαγραφές .

To NLGI περιγράφει την ρευστότητα του γράσου

https://en.wikipedia.org/wiki/NLGI_consistency_number



Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #23 on: Πέμπτη 26 Αύγουστος 2021, 12:48:40 μμ
Για την ποσότητα του γράσου, βρήκα αυτό:

"Ποσότητα γράσου

Η ποσότητα γράσου που χρησιμοποιείται που εισάγουμε στο ρουλεμάν, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως:
(α) ο τύπος του γράσου
(β) η ταχύτητα περιστροφής του εδράνου
(γ) το μέγεθος και το σχήμα του κελύφους.
Δεν επιτρέπεται να γεμίσει το ρουλεμάν με γράσο, γιατί τότε θα έχουμε ολίσθηση των σφαιρών στους αύλακες και υπερθέρμανση. Η υπερθέρμανση με την σειρά της, μειώνει το ιξώδες του γράσου και είναι πλέον πιθανόν να υπάρξουν διαρροές. Από την άλλη μεριά, μικρότερη ποσότητα γράσου από την απαιτούμενη, δεν θα σχηματίσει το απαραίτητο πάχος λιπαντικού στρώματος, με  αποτέλεσμα τον υψηλότερο συντελεστή τριβής και την θέρμανση και φθορά του στοιχείων του εδράνου. Ο πρακτικός κανόνας υποδεικνύει την πλήρωση του ρουλεμάν μέχρι και το 75% της χωρητικότητας του όταν πρόκειται για αλλαγή ενώ όταν πρόκειται για αναλίπανση πρέπει να προστίθεται ποσότητα  G=0,005*D*B σε γραμμάρια ή σε cm3."

Δεν βοηθά πολύ για την επαναλίπανση, αλλά μου φαίνεται βοηθητικό για το πρώτο γρασάρισμα.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #24 on: Δευτέρα 30 Αύγουστος 2021, 15:34:33 μμ
Για ένα να είσαι σίγουρος πάντως, οτι στα ανα την χώρα συνεργεία της καταστροφής ,
εφαρμόζονται κατά γράμμα όσα λέμε κ γράφουμε εδώ μέσα.

 :2hysterical::2hysterical: