Hellas Transalp Forum

Διακοπτης ιμομπιλαιζερ σε Transalp

foivous · 17526

Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #25 on: Σάββατο 04 Αύγουστος 2018, 19:43:51 μμ
Λογικά να πάς κ να του το πείς .

Δεν πιστεύω το Hiss να έχει προτιμήσεις σε ένα  κλειδί, κάτι συμβαίνει.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #26 on: Σάββατο 04 Αύγουστος 2018, 21:51:15 μμ
Παρόμοιο θέμα στο αυτοκίνητο πριν αλλάξω τα δύο κλειδιά με γνήσια.

Όταν ήρθε στα χέρια μου το δεύτερο κλειδί προγραμματίστηκε αντιγράφοντας τα στοιχεία από το γνήσιο αρχικό μου, δηλαδή δεν μου έφεραν ένα νέο κλειδί το οποίο "γράφτηκε" στο αμάξι, αλλά μου αντέγραψαν το ήδη προβληματικό πρώτο κλειδί στο νέο. Έτσι κατέληξα με δύο κλειδιά προβληματικά τα οποία είχαν την ίδια ακριβώς συμπεριφορά: Σε συγκεκριμένες συνθήκες δεν τα διάβαζε το αυτοκίνητο με ότι αυτό συνεπάγεται. Η διαδικασία προγραμματισμού για το αυτοκίνητο έλεγε ότι έπρεπε το νέο κλειδί να έρθει με κωδικό ήδη γραμμένο μέσα του και κατόπιν να προγραμματιστεί αυτό στη μονάδα του αυτοκινήτου, εμένα όμως μου ζήτησαν μόνο το μοναδικό κλειδί που μου είχε απομείνει και όχι το αυτοκίνητο άρα δεν έγινε ποτέ ο προγραμματισμός σύμφωνα με τις οδηγίες. Τη δεύτερη φορά όμως ακολουθήθηκαν τα προβλεπόμενα, με δύο νέα κλειδιά και το πρόβλημά μου λύθηκε οριστικά.

Αν θυμάμαι καλά και η διαδικασία που περιγράφεται στο manual της χόντα, αναφέρει ακριβώς το ίδιο, δηλαδή ότι το νέο κλειδί θα πρέπει να προγραμματιστεί στην ECU με "ειδικό εξοπλισμό". Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι δυνατόν να συμβεί το ανάποδο, δηλαδή το υπάρχων ένα κλειδί να γίνει κόπια, μία ή δύο ή τρεις φορές, παρακάμπτωντας την παραπάνω διαδικασία και την χρήση του εξοπλισμού αυτού (που δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα καλώδιο με κάποιες αντιστάσεις. μέσα του).


Αν έχεις θέμα με το κλειδί που σου έφτιαξαν εννοείται ότι πας πίσω και ζητάς να το κοιτάξουν. Είναι πάρα πολύ πιθανό να μην έγινε η διαδικασία σωστά όπως και σε εμένα την πρώτη φορά.