Hellas Transalp Forum

Ανέβασμα Φωτογραφιών με Dropbox

Johnny_Nik · 6342

Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
on: Δευτέρα 17 Ιούλιος 2017, 17:22:17 μμ
ή αλλιώς Photobucket, φάε τη σκόνη μας. Πλήρης οδηγός, επιβίωσης για την μετά Photobucket εποχή.

Τώρα που το Photobucket μας την... φόρεσε, έπρεπε βρούμε νέους τρόπους να κάνουμε "hosting" των φωτογραφιών μας μέσω άλλων υπηρεσιών.

Είχα πρόσφατα συζητήσει το θέμα με μέλη από άλλο φόρουμ, μου πρότειναν κάποιες λύσεις, αλλά ψάχνοντας είδα ότι δεν με βόλευαν όπως το Photobucket, ήταν αρκετά πιο "χύμα" σαν υπηρεσίες, αλλά ταυτόχρονα δεν ξέρει κανείς πότε μπορεί να μας το "γυρίσουν" και αυτά και να ζητάνε χρήματα.

Επέλεξα λοιπόν την λύση μέσω Dropbox, η οποία ίσως φανεί λίγο περίεργη στην υλοποίηση της, ή χρονοβόρα, όμως επιτρέπει την οργάνωση του υλικού, όπως ακριβώς επιθυμεί ο χρήστης, οι εικόνες βρίσκονται σε προσωπικό λογαριασμό όπως συνέβαινε με το photobucket και μέσω των υπηρεσιών Cloud, αν ποτέ αποφασίσει το dropbox να μας μπλοκάρει, τότε απλά αντιγράφουμε το άλμπουμ ως έχει στον σκληρό μας δίσκο και συνεχίζουμε. Προσωπικά είχα τρομερό πρόβλημα με το Photobucket, καθώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να μαζέψω το υλικό μου για να το επαναφέρω στα ποστ.

Η διαδικασία μέσω Dropbox έχει ως εξής:

1. Οργανώνουμε τις εικόνες σε φακέλους ή όπως αλλιώς θέλουμε μέσα στο Dropbox. Εγώ χρησιμοποίησα την υπηρεσία μέσω browser, γιατί βολέυει και στα υπόλοιπα βήματα. Το "γέμισμα" του dropbox όμως μπορεί να γίνει πιο εύκολα μέσω της εφαρμογής από τον υπολογιστή μας.



2. Βρίσκουμε την εικόνα που μας ενδιαφέρει, και επιλέγουμε το πλήκτρο Share που εμφανίζεται δίπλα της, είτε στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης, εάν την έχουμε ανοίξει.








3. Στο αναδυόμενο παράθυρο που εμφανίζεται πατάμε το Create Link, για να δημιουργηθεί σύνδεσμος κοινής χρήσης και κατόπιν το Copy Link για να τον αντιγράψουμε






4. Επιστρέφουμε στο forum και επικολλούμε to link που πήραμε από το προηγούμενο βήμα το οποίο θα έχει την μορφή

https://www.dropbox.com/s/36nr38heqwyv1kg/Screenshot%202017-07-14%2008.59.57.png?dl=0


Πηγαίνουμε και αντικαθιστούμε το dl=0 με raw=1, αυτό ενεργοποιεί στην ουσία την "προεπισκόπηση" της εικόνας, δηλαδή μας επιτρέπει να την εμφανίζουμε σε ποστς σε φόρουμ ή σε blog.

5. Επιλέγουμε όλο το λινκ για τελευταία φορά και πατάμε το πλήκτρο με την εικόνα κάτω από το Italic (εκείνο που κάνει τα γράμματα λοξά τελοσπάντων), αυτό θα "δείξει" στο φόρουμ ότι το λινκ οδηγεί σε εικόνα και θα εμφανίζεται όπως κάναμε και με το PB κάποτε.

Αν η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί σωστά θα δούμε την εικόνα πατώντας Προεπισκόπηση, μετά μπορούμε να προχωρήσουμε κανονικά σε αποστολή του ποστ μας.

Kαλά ανεβάσματα!

Μέχρι να...   :eusa_whistle: και το Dropbox δηλαδή.

« Last Edit: Δευτέρα 17 Ιούλιος 2017, 17:26:42 μμ by Johnny_Nik »



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Δευτέρα 17 Ιούλιος 2017, 19:00:24 μμ

3. Στο αναδυόμενο παράθυρο που εμφανίζεται πατάμε το Create Link, για να δημιουργηθεί σύνδεσμος κοινής χρήσης και κατόπιν το Copy Link για να τον αντιγράψουμε



Οταν βγαζει αυτό το παράθυρο εμφανίζει κ ενα μικρότερο που γραφει : link copied to clipboard, τι εννοεί ? 

 
αλλά ταυτόχρονα δεν ξέρει κανείς πότε μπορεί να μας το "γυρίσουν" και αυτά και να ζητάνε χρήματα.

δεν λεει, να κανεις τόση δουλειά κ στο ξαφνικά να θέλει πέταμα ... η να προπαθείς να αντικαταστήσεις τα λινκ με άλλα , κ να μαντευεις ποια φωτό είχες βάλει.

Ευτυχως που όσα θεματα εχω ανοιξει τα εχω συμμαζεμένα σε φακέλους με την ίδια ονομασία , αρα αν επιτραπεί απο την ηγεσία να τροποποιηθούν τα παλια , ξεκινάω δουλεια .


 

Μέχρι να...   :eusa_whistle: και το Dropbox δηλαδη


Νο, νό, δεν ... ξανά μανά αν δεν βρεθεί οριστική λύση .


Τα λέμε



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #2 on: Δευτέρα 17 Ιούλιος 2017, 19:11:55 μμ
Λοιπόν , εκανα copy ενα λινκ τυχαίο απο μια φωτό δική μου, το αναρτησα στο χωρο δοκιμών κ εμφανιζεται κανονικά , αυτό γιατι γινεται?

Θα το ''τσιμπήσουν'' λες αργότερα ε?



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #3 on: Δευτέρα 17 Ιούλιος 2017, 19:59:21 μμ
Εγώ δεν την βλέπω πάντως...  :2hysterical:



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #4 on: Τετάρτη 19 Ιούλιος 2017, 19:23:20 μμ
Το τσιμπήσανε οι άτιμοι . Οταν την ανεβασα φαινόταν κανονικά πάντως .



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #5 on: Πέμπτη 20 Ιούλιος 2017, 09:01:32 πμ
Καλή σκέψη Γιάννη.
Νίκο, είδα μία στο Test από σένα.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #6 on: Πέμπτη 20 Ιούλιος 2017, 20:20:05 μμ

Νίκο, είδα μία στο Test από σένα.

και εγω την είδα Ιωάννη , αλλά οχι για πολύ