Hellas Transalp Forum

Σχάρα on the Top.

maintenance · 6989

Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 08:40:10 πμ
Νομίζω ότι χρειαζεται όσο αφορά ελαφριά, πλην όμως ογκώδη αντικείμενα παντός είδους. Π.Χ Πας super market και πρέπει να πάρεις χαρτί υγείας  :goofy:
 Τσάαααααπ, να η λύση. Πας για ψαρεμα και δεν εχεις που να βάλεις το σκαμνάκι. Και άλλα πολλά τετοια σενάρια!

Κοστος κατω των 5 € αν υπολογισω ότι είχα 3 ηλεκτρόδια να χαλάσω, ειχα primer, ειχα σπρευ να βαψω, είχα τροχουδάκι να δουλέψω, αλλα δεν ειχα τα σίδερα. Οποτε, σιδερα, και ότι χάλασα, βαλε και 2,5 ωρες χαλαρα με μουσική και τον χώρο μου, και τα 5 που ειπα ειναι πολλά.

Ετσι Ήταν.



Και η συνέχεια....













 ;D



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #1 on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 08:48:02 πμ
Και να σκεφτείς ότι έξω το πουλάνε κάνα 50άρι. Ωραίος!



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #2 on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 09:28:35 πμ
Ωραιο!
Μονο αδυναμο σημειο η τρυπες στην βαλίτσα και η πιθανοτητα να μην στεγανοποιουν σωστα μετα από λιγο καιρο.
Κατα τα αλλα μια χαρα!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
Reply #3 on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 09:40:50 πμ
Ωραιο!
Μονο αδυναμο σημειο η τρυπες στην βαλίτσα και η πιθανοτητα να μην στεγανοποιουν σωστα μετα από λιγο καιρο.
Κατα τα αλλα μια χαρα!

σωστη παρατήρηση.

Θεωρώ όμως ότι, υπο κλιση η μοτό (δεν μενουν - λιμνιαζουν νερα) βάλε το ότι εχω βαλει μεταξυ ποδιων σχαρας και βαλίτσας περμανιτη, και στις τρυπες πάκτωσα κόλλα στεγανωσης, τυπου σιλικόνης.

Τωρα αν παρόλα αυτα, βαλει νερό, τότε θα πεσει άλλη λύση. Μεχρι και μουράβια θα βάλω. :)



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #4 on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 09:43:52 πμ
Ωραίο  :eusa_clap:
Υπολόγισε όμως οτι δεν είναι μόνο το βάρος των αντικειμένων που επιβαρύνουν τη βάση της βαλίτσας, αλλά ο όγκος τους προβάλει αντίσταση
στον αέρα και το βάρος θα δεκαπλασιαστεί. Αυτό βέβαια αν ταξιδεύεις σε μικρές αποστάσεις και μικρές ταχύτητες δε νομίζω οτι δημιουργεί
πρόβλημα.



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #5 on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 14:14:00 μμ
Καλήηη!   :eusa_clap:
Επειδή όπως είπες εκεί τοποθετούμε ελαφρά αντικείμενα,την ίδια περίπου δουλειά κάνουν και 4 γάτζοι για να πιάνουν τα χταπόδια.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
Reply #6 on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 14:24:07 μμ
Καλήηη!   :eusa_clap:
Επειδή όπως είπες εκεί τοποθετούμε ελαφρά αντικείμενα,την ίδια περίπου δουλειά κάνουν και 4 γάτζοι για να πιάνουν τα χταπόδια.

αν εννοεις, χταπόδια και δεσιμο πανω στο βαλιτσακι, δυστυχως για εμενα ότι και να εβαζα εκει πανω γλυστραγανε με κινδυνο να φυγουν.



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 21:12:09 μμ
Ωραίος, μπράβο , απο τις φωτό δείχνει όμορφο. :thumbright:

Είχε κ η δικιά μου μπαγκαζιέρα ενα σαν αυτό , το έβγαλα κα στις τρύπες εβαλα τάπες ταπετσαρίας



Οταν χρειάζομαι την σχάρα βγαζω τάπες κ βάζω σχάρα, οσο για τα νερά χρησιμοποιώ λαστιχένιες ροδέλες κ δεν έχω θέμα.

Στις δύο εμπρός τρύπες μπορείς να κρεμάσεις κ ενα μαξιλαράκι συνεπιβάτη , υπάρχουν κάποια που είναι για να στηρίζουν το κεφάλι σε ξαπλώστρες 


απλά αλλάζεις θέση στους ιμάντες .
« Last Edit: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 21:21:46 μμ by Stoneman »



Offline ThemistocleS

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 144
  • Honda Transalp XL600V '99
Reply #8 on: Δευτέρα 27 Ιούνιος 2016, 11:58:14 πμ
Πρακτικη κατασκευη και φθηνη. Φανταζομαι ακομα και για ογκωδη πραγματα που δεν χωρανε στη μπαγκαζιερα για μεσα στην πολη μια χαρα ειναι.



Offline Dimitri

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 357
  • I'm normal. It's everyone else that's weird.
    • Dimitri
Reply #9 on: Δευτέρα 27 Ιούνιος 2016, 18:34:25 μμ
Πολύ καλή δουλειά και στιβαρή κατασκευή.  :eusa_clap:

(Για το φόρτωμα, δεν ξέρω βρε παιδιά. Εγώ στην μαμίσια σχαρα της Καππα, φόρτωνα σακίδιο με ρούχα, δυο καρέκλες παραλίας, δύο ψάθες και κάτι ψιλοπράγματα, που έφτανε σχεδός στο ύψος του κεφαλιού του συνεπιβάτη και φυσικά η βαλίτσα φουλαρισμένη. Σε βάρος θα έλεγα ήταν πάνω από 20 -25 κιλά.  Μαζί με τα υπόλοιπα -σαμάρια κλπ ήταν σαν να πηγαινα τρικάβαλο.
Ταξιδάκια μέχρι Σκιάθο και Μονεμβάσια)


Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...