Hellas Transalp Forum

ΠΕΤΡΙΛΟ - ΦΥΛΑΧΤΗ

Aerios · 9733

Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
on: Δευτέρα 03 Αύγουστος 2015, 18:43:52 μμ
Μετά από συνοπτικές διαδικασίες  το ραντεβού δόθηκε για το πρωί της Κυριακής στο Μουζάκι Καρδίτσας. Συμμετέχοντες: Τράκλερ (ο εμπνευστής), Νίκος238 (ο superfood), κι εγώ (όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη).
Η διαδρομή από Μουζάκι μέχρι Πετρίλο ασφάλτινη με όμορφες εικόνες





Το καλό όμως ήταν μετά στη διαδρομή από Πετρίλο μέχρι Φυλαχτή. Καλό χώμα με φυτευτή, κατηφορικά με κορκάλα και λίγα μέτρα με πατημένο κοκκινόχωμα. Το βαραντέρο ε με δυσκόλεψε λίγο στα κατηφορικά όπου θα ήθελα να μην έχω το ABS αλλά δεν ένιωσα άβολα ούτε μια στιγμή.







Η βόλτα αυτή ήταν ο καλύτερος τρόπος να κλείσω την καλοκαιρινή μου άδεια των 2 εβδομάδων, συμπληρώνοντας 2000 απολαυστικά χιλιόμετρα από Κωνσταντινούπολη μέχρι την Λίμνη Πλαστήρα. Και στα επόμενα με υγεία!
« Last Edit: Δευτέρα 03 Αύγουστος 2015, 20:23:05 μμ by Aerios »



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #1 on: Τρίτη 04 Αύγουστος 2015, 10:26:32 πμ
η βολτα ηταν πολυ ωραια οντως. για μενα ειχε περισσοτερα χλμ και σε εθνικη οδο,περιελαμβανε τον δομοκο οπου μετα απο συμβουλες μερικων φιλων για την ρυθμιση της πισω αναρτησης πραγματικα ηταν η πρωτη φορα που απολαυσα το μηχανακι.

το κερασακι ηταν η χωματινη που περιγραφει ο θανασης η οποια με ταλαιπωρησε αρκετα.
την προηγουμενη μερα ειχα χαμηλωσει ελαχιστα το τιμονι(το εβαλα ξανα στην σωστη του θεση) και στο χωμα ειδα και επαθα.οσες φορες σηκωθηκα ορθιος αισθανομουν οτι θα πεσω μπροστα.αν δεν ξερεις αυτα παθαινεις.

παρακατω μερικες και απο τις δικες μου φωτο.


εδω τα αλογα ξεδιψανε



οπως λεει ο Χατζης σε ενα τραγουδι του "οταν κοιτας απο ψηλα μοιαζει η γη με ζωγραφια"



εδω κοντα στην κορυφη στο βουτσικακι στα 1700 μετρα.



ο nikos238 μου μαθαινει τεχνικες οδηγησης στο χωμα ( :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:)



εχωντας περασει στην αλλη πλευρα του βουνου οπου λιγο πιο πριν και πιο ψηλα ειδαμε την λιμνη πλαστηρα,αρα ειμαστε σε καλο δρομο.



στην κατηφορα ειναι πιο δυσκολα λενε,οποτε σταση για ανεφοδιασμο παλι.



βαρυ πραμα το βαραντερο,πρεπει να δυσκολευτηκε λιγακι ο θανασης.



ενω εμεις με τα ελαφρα χωματινα μηχανακια ειμαστε ανετοι.  :2hysterical:



ωραια πραματα


η λιμνη πλαστηρα απο το χωριο νεραιδα και συγκεκριμενα απο το σπιτι του πλαστηρα οπου τωρα λειτουργει ως ξενοδοχειο.





ΥΓ. ποτε θα ξαναπαμε?  ;D




Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #2 on: Τρίτη 04 Αύγουστος 2015, 12:54:17 μμ
Μπράβο παιδιά..... Πολύ όμορφη και χαλαρή διαδρομή με φοβερά τοπία......... :eusa_clap:

Θανάση ένα διακοπτάκι θέλεις και να κόβεις την παροχή του ABS, όπως το έχω κάνει και εγώ, κάθε φορά που θα μπαίνεις σε χωμάτινο terrain και είσαι οκ.... 5 λεπτά δουλειά με κόστος μόνο το διακοπτάκι 3,50€!!


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #3 on: Τρίτη 04 Αύγουστος 2015, 17:14:03 μμ
Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία μέρη! Και εις άλλα με υγεία!



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #4 on: Τρίτη 04 Αύγουστος 2015, 18:16:43 μμ
Μπραβο παιδες, ωραια και αγαπημενα μερη στα Αγραφα  :eusa_clap:

Και μου ανοιξατε την ορεξη μπαγασες, ειμαι Ελατη Τρικαλων απο χθες βραδυ και το Τρανσαλπακι ειναι με τα χωματινα  :goofy:


" the PouroDuro spirit "


Offline Makis villis

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 42
Reply #5 on: Δευτέρα 24 Αύγουστος 2015, 12:21:43 μμ
Πολύ ωραία παιδιά δεν είχα μπει όλες αυτές τις μέρες λόγο δουλειάς αφού φτάσατε εκεί πάνω έπρεπε να πάτε και μια βόλτα στην Παναγία την σπηλιωτισσα ωραία διαδρομή....



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #6 on: Δευτέρα 24 Αύγουστος 2015, 14:21:55 μμ
Πολύ ωραία παιδιά δεν είχα μπει όλες αυτές τις μέρες λόγο δουλειάς αφού φτάσατε εκεί πάνω έπρεπε να πάτε και μια βόλτα στην Παναγία την σπηλιωτισσα ωραία διαδρομή....


ολο το λεω να παω καθε φορα που παω στο χωριο αλλα ολο κατι συμβαινει.εχω καμια 20αρια χρονια να παω στην παναγια εκει.ελπιζω καποια στιγμη να παω.

μηπως ψηνεται κανεις για βολτα μεχρι εκει,οσο εχουμε μηχανη ακομα.




Offline Makis villis

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 42
Reply #7 on: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2015, 12:02:56 μμ
Καλησπέρα εγώ μάλλον θα ανέβω μία βόλτα αυτές τις μέρες αν θέλεται το κανονίζουμε



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #8 on: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2015, 12:31:25 μμ
Μάγκες, σας βγάζω το καπέλο!
Πολύ ωραία βόλτα, πάντα τέτοια!


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....