Hellas Transalp Forum

δικάβαλοι δυο φορές στην κεντρική Πίνδο / περιοχή Ασπροποτάμου

XLGeorge · 72684

Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Παιδες ευχαριστω.

@γκ: Γιαννη, κανουμε αλλες θυσιες για να μπορουμε να βρουμε καιρο να κανουμε αυτες τις διαδρομες και πραγματικα αξιζει τον κοπο!

@Καψιωτης: Γιαννη ευχαριστω, χρωσταω στον εαυτο μου μια ψηφιακη SLR, απο τοτε που εγκατελειψα την αναλογικη FM2 με τους διαφορους φακους τη βγαζω με compact digital και τους σχετικους περιορισμους βεβαια.

@aerios και @KostasC: μετα απο τοσα χρονια που εχω αυτο το μηχανακι και αυτα που εχω κανει μαζι του off road, νομιζω οτι δεν εχει ευκολα αντιπαλο για δικαβαλη εξερευνηση σε ψιλοδυσκολα μερη. Η ανεση του, το λογικο υψος σελας και βαρος, το δουλεμα του V2 και η ευκολια με την οποια περνα ακομα και απο τα πιο δυσκολα σημεια το κανουν πραγματικα μοναδικο.

« Last Edit: Τρίτη 07 Ιούνιος 2016, 10:37:55 πμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
.


" the PouroDuro spirit "


Offline est

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Τι όμορφες εικόνες ήταν αυτές;!
Κάθε φορά που μας δείχνεις τα μέρη σου είναι μαγεία!
Μπράβο ρε Γιώργο για την εξόρμηση, μπράβο και στο έτερον ολόκληρον που ακολουθεί την τρέλα σου!!
 :goodpost:



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Μερικες προσφατες φωτο απο την - ανεπιτυχη - χωματοβολτα της περασμενης πρωτομαγιας καθως ειχε ακομη πολλα χιονια σε ολα τα ψηλα περασματα.

Πρωτη σταση στην Καστανια Ασπροποταμου στην πολυ ωραια πετρινη βρυση στην κορυφη του χωριου.







 Αμεσως μετα καφεδακι στην πανω πλατεια που ητανε γεματη κοσμο καθως μολις ειχε τελειωσει η εκκλησια.




Μετα ομως αρχισανε τα δυσκολα, οπου πηγαμε να περασουμε (Δοκιμι, Τριγγια) ειχε χιονια και αναγκαστηκαμε να γυρισουμε πισω.










 Οποτε πηγαμε απο ασφαλτο προς Κρανια Ασπροποταμου και το Μοναστηρι του Τιμιου Σταυρου με τους 13 τρουλους.







 Εδω ο Κρανιωτης παραποταμος του Ασπροποταμου που χωριζει στα δυο το χωριο και οπως ολα τα ποταμια εκει πανω ειναι βιοτοπος πεστροφας.




 Απο κει πηγαμε Νεραϊδοχωρι και μετα στη θεση Κορπο απο τον γνωστο βατο χωματοδρομο, εδω η κορυφη Λουπατα (2066μ) απεναντι.




Τελικα, κατεβαινοντας προς Τρικαλα ειδαμε αυτο τον οργασμο παπαρουνας με τον Κοζιακα απεναντι να στεκει, οπως παντα, σαν τοιχος πανω στον καμπο. Η χωματοβολτα στα ψηλα περασματα μπορει να απετυχε αλλα μαγιατικο στεφανι φτιαξαμε  :thumbup:



" the PouroDuro spirit "


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Θα σκάσωμε απο τη ζήλεια!!!
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Απο τη χωματο-βολτα της περασμενης Κυριακης, το πρωι στο Δοκιμι (στα υψιπεδα αναμεσα σε Ανθουσα, Χαλικι και Ανηλιο)..




























 ..και το απογευμα για κερασακι αναβαση μεχρι τη Βερλιγκα πανω απο το Χαλικι.



















Και κατα την επιστροφη προς Ελατη, διπλα στον Ασπροποταμο.






" the PouroDuro spirit "


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Μπράβο Γιώργο, μύρισε φθινόπωρο όλο το φορουμ  :eusa_clap: :eusa_clap:


Παύλος Καρούμπης


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
τι φανταστικές φωτογραφίες  ρε Γιώργο!
Μπράβο!
ΚΑι εγω αυτο το Σαββατο εχω ενα ταξιδάκι βόρεια Ευβοια, και πεταω την σκούφια μου να δω κιτρινισμένη φθινοπωρινή φύση !


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Ειναι η ωραιοτερη εποχη παιδια για χρωματα στα βουνα, παρτε τα μηχανακια/αυτοκινητα και βγειτε μια βολτα το σ/κ. Σωτο, θα ευχαριστηθεις φυση στη βορεια Ευβοια!  8)

ΥΓ Για τους Θεσσαλους, η διαδρομη στο νομο Τρικαλων Περτουλι-Χαλικι ειναι εκπληκτικη αυτη την εποχη, ειδικα μετα τη Δεση καθως το βουνο ειναι ολο κιτρινο-πρασινο στο φαραγγι του Αχελωου και το θεαμα εκπληκτικο.


" the PouroDuro spirit "


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Ειπες μηχανάκια/αυτοκίνητα αλλα δεν είπες ποδήλατο Γιώργο...
Με αυτό να δεις τι όμορφα που 'ναι, να ακους μονο την ανασα σου και τους ήχους της φύσης...
 
Εγω με ποδήλατο θα 'μαι. Απο Χαλκίδα, γύρo Βόρειας Εύβοιας  και επιστροφή  πάλι χαλκίδα.
« Last Edit: Πέμπτη 09 Νοέμβριος 2017, 13:59:55 μμ by Sotos »


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Μπράβο Γιώργαρε εξαιρετικές φωτό....

Το ζηλέψαμε, είναι λίγο....... :eusa_clap: :eusa_clap:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Ειπες μηχανάκια/αυτοκίνητα αλλα δεν είπες ποδήλατο Γιώργο...
Με αυτό να δεις τι όμορφα που 'ναι, να ακους μονο την ανασα σου και τους ήχους της φύσης...
 
Εγω με ποδήλατο θα 'μαι. Απο Χαλκίδα, γύρo Βόρειας Εύβοιας  και επιστροφή  πάλι χαλκίδα.

Ωπα, συγνωμη για την παραλειψη, ειμαι ποδηλατης αλλα οχι μακρινος και γι'αυτο δεν τοχω στο μυαλο μου. Σιγουρα με ποδηλατο ειναι καλυτερα απο μηχανη που ειναι καλυτερα απο αυτοκινητο. Μπραβο Σωτο! Και αφηνουμε το οποιοδηποτε οχημα και περπαταμε κιολας για να δουμε διαφορα σημεια καλυτερα.


" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Σωτο, βγαλε και το Adve καμια βολτα να δει κι'αυτο φθινοπωρο, τα μηχανακια θελουν χιλιομετρα ;)


" the PouroDuro spirit "


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Το βγαλα βρε!
το πηγα για σερβις!!! χε χε χε

Τωρα στον Παρνωνα περιμένω να κάτσει συναστρία και να το πάω βόλτα!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Γιώργο, πρώτος...
Δεν υπάρχουν λόγια να περιγραφεί η φύση αυτή την εποχή !!!
Απ' ότι είδα, το περπάτησες με το "νέο".
Το "νέο" σε σχέση με το "παλιό" πως περπατάει;


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Γιώργο, πρώτος...
Δεν υπάρχουν λόγια να περιγραφεί η φύση αυτή την εποχή !!!
Απ' ότι είδα, το περπάτησες με το "νέο".
Το "νέο" σε σχέση με το "παλιό" πως περπατάει;
Σωστός ο Γιαννης,έχω κι εγώ μια απορία.
Επίσης για το λάστιχα κι που φοράς ,θα ήθελα κάποιο σχόλιο,για το χώμα ,αλλά και την ασφαλτο



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Το μηχανακι στο χωμα ειναι καταπληκτικο, ενα "πολιτισμενο" 990. Η διαφορα με το Τρανσαλπ με Ohlins που εχω εγω φαινεται οταν το κυνηγαει κανεις σε εντουραδικο στυλ οπου τα ορια του ειναι πολυ πιο μεγαλα απο το Τρανσαλπ λογω πολυ ακαπμπτου σκελετου, φοβερου μπροστινου και αποστασης απο το εδαφος. Απο την αλλη, παρα το οτι ειναι φοβερα ζυγισμενο δεν παυει να ειναι 25 κιλα βαρυτερο απο το ΤΑ με ολα αυτα τα απαραιτητα που εχω βαλει πανω, ψηλοτερο και σαφως πιο ογκωδες. Αυτο το κανει πιο δυσκολο για τον δικο μου σωματοτυπο (1.80μ) σε πολυ δυσκολα κομματια οπου κανεις θα χρειαστει να βαλει ποδια κατω. Μιλωντας γενικοτερα, το ΤΑακι ειναι πιο ευκολο μηχανακι στο χωμα για οδηγους μικρης/μεσης εμπειριας, οι πιο προχωρημενοι θα δουνε τη διαφορα οταν πανε το CRF με "ανοιχτο γκαζι" παντου. Η διαφορα του με τα ΚΤΜ ειναι οτι δεν ειναι δυστροπο οπως αυτα οταν το παει κανεις σχετικα σιγα αλλα ειναι πιο "δυσκολο" απο το ΤΑ σε δυσκολα κομματια.

Για τα λαστιχα θα γραψω αλλου.


" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Τετοια εποχη καθε χρονο βγαινουμε βολτα στα βουνα του νομου Τρικαλων να χαρουμε τη φθινοπωρινη φυση, φετος πηγαμε με το φιλο Θενο απο την Ελατη στον Μπαρο και γυρισαμε απο Πυρρα στο Βροντερο απο χωμα.



















Και μια bonus photo, αργα το απογευμα στην κοιλαδα του Περτουλιου με ψοφοκρυο.




" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Και μερικες φθινοπωρινες απο το περασμενο σ/κ στον Παρνωνα, αυτη τη φορα με το ΤΑακι.




Εδω στην πολυ ομορφη Καστάνιτσα.







Και χωματινο περασμα απο το καταφυγιο Παρνωνα και καταβαση απο Πλατανακι και Παλαιοχωρι στο Λεωνιδιο.






" the PouroDuro spirit "


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Μπράβο Γιώργο , μπράβο, μόνο αυτό έχω να πώ.



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Τα καλύτερα μηχανάκια, στα καταλληλότερα βουνά, με τον χιλιομετροφάγο του φόρουμ!
Κριστίν δεν βλέπω, απεργεί;  ;D
Χαϊντενάου φοράει η Άφρικα, δεν τα έχει δοκιμάσει κανείς εδώ.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
TKC 70 είναι Γιάννη, τα έχω και εγώ στο 700.
Καλά ο Γιώργος έχει φυσική απέχθεια προς τους κάθε λογής και πάσης φύσεως καναπέδες ;D
Τα λιώνει τα μοτόρια :)


Keep riding !!!


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Μπράβο Γιώργο , μπράβο, μόνο αυτό έχω να πώ.

Νικόλα tnx, τα βαζω εδω να μυρισει λιγο φθινοπωρο και ισως να δωσω εναυσμα για καμια βολτα, τωρα ειναι η καλυτερη εποχη στα βουνα!


Τα καλύτερα μηχανάκια, στα καταλληλότερα βουνά, με τον χιλιομετροφάγο του φόρουμ!
Κριστίν δεν βλέπω, απεργεί;  ;D

Οχι Γιαννη, μαζι μου την ειχα στον Παρνωνα, ειναι η καλυτερη συνοδοιπορος!  :thumbup:


TKC 70 είναι Γιάννη, τα έχω και εγώ στο 700.

Ετσι! Ειναι εξαιρετικα λαστιχα στην ασφαλτο (σε προκαλουν να ξυσεις αυτια), πολυ καλα στο βρεγμενο και αναπαντεχα καλα στο χωμα παρα τη συνεχη κεντρικη λωριδα που εχουν. "Κυνηγηθηκαμε" στα χωματα στο πολυ σβελτο με το Θενο με το 950 με Mitas E10 (τακουνατα) και κουφαθηκε κι'αυτος που δεν μου μουρωσε/εδιωξε πουθενα με τα TKC70. Βεβαια σε γλιστερα κομματια και λασπες θελει σιγα και με τα ποδια κατω, λογικο..


" the PouroDuro spirit "


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
δεν εχει και like τρο παλιοφόρουμ!
Μπραβο ρε Γιώργη... μας θυμίζεις τα παλιά χρόνια που κάναμε και εμείς κανενα τέτοιο....
Αντε ρε Φώτη!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Γιώργο, ότι κια λεχθεί ή γραφτεί είναι λίγο...
Απλά, θα πώ ένα μπράβο, περισσότερο που προσπαθείς να μας "ξυπνήσεις"


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....