Hellas Transalp Forum

8ο Φωτογραφικό Ράλλυ HTC 4-6/10/2013

trackler · 61734

Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #50 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 13:32:54 μμ
Όσο οι φωτοραλίστες συνεχίζουν το "χτένισμα" της διαδρομής, προκύπτουν επισημάνσεις.

Νέα επισήμανση λοιπόν, χάρις στο Leon:
Στο σημείο που γράφω ότι 600μ μετά το Λουτρό στρίβουμε δεξιά για Ξηρολίβαδο, Πτελέα, Σταθά σημειώστε ότι στο Google Earth το Λουτρό που εννοώ είναι αυτό πάνω στην εθνική οδό Αμφιλοχίας-Άρτας, και που στο Google Earth αναγράφεται ως Κρίκελλος.

Τα ΦΩΣΗΕ ανακοινώνονται όπου νά' ναι!



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #51 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 14:35:00 μμ
ΦΩΣΗΕ:
1.Σαρδίνια
2.Σταθάς
3.Γιαννιώτι
4.Γέφυρα Αυλακίου
5.Ραπτόπουλο
6.Βαλαώρα
7.Χαλκιόπουλο

Όποια ομάδα δεν έχει τα ΦΩΣΗΕ ως γνωστόν ακυρώνεται.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ταμπέλα στην είσοδο του χωριού τότε είτε βρίσκετε ταμπέλα γραφείου κοινότητος/σχολείου κλπ ή την εκκλησία του χωριού.

Για να μην απορήσουν μερικοί θερμόαιμοι, όπως είδατε ΦΩΣΗΕ στα χωμάτινα κομμάτια δεν υπάρχουν. Που σημαίνει όποια ομάδα δεν θέλει χώμα μπορεί να το αποφύγει. Δεν θα ακυρωθεί. Με κόστος βέβαια βαθμών, καθώς κάποιοι φωτογραφικοί στόχοι θα είναι εφικτοί μόνο στα χωμάτινα κομμάτια  ;)



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #52 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 14:43:51 μμ
Για να μην απορήσουν μερικοί θερμόαιμοι, όπως είδατε ΦΩΣΗΕ στα χωμάτινα κομμάτια δεν υπάρχουν. Που σημαίνει όποια ομάδα δεν θέλει χώμα μπορεί να το αποφύγει. Δεν θα ακυρωθεί. Με κόστος βέβαια βαθμών, καθώς κάποιοι φωτογραφικοί στόχοι θα είναι εφικτοί μόνο στα χωμάτινα κομμάτια  ;)


Μάλιστα, αλλαγές τελευταία στιγμή ε; Άλλα λέμε και άλλα κάνουμε; Κρίμα (και δεν κάνω πλάκα)

Ελπίζω αυτοί οι στόχοι να υπάρχουν πράγματι (και να έχουν αρκετούς βαθμούς), αλλιώς σιγά μη χάσουμε 3-4 παραπάνω ώρες για να μπούμε στο χώμα


Παύλος Καρούμπης


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #53 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 14:49:23 μμ
Μα τι γκρινιάρης που είσαι ρε μελαχροινέ; Τόσα χρόνια δεν έχω κερδίσει την εμπιστοσύνη σου; Πω πω πω  :o
Περίμενε να δεις και τους στόχους!



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #54 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:00:58 μμ
αλλιώς σιγά μη χάσουμε 3-4 παραπάνω ώρες για να μπούμε στο χώμα

Τσ τσ τσ, αυτό δεν περίμενα ΠΟΤΕ να το ακούσω από αναβάτη KTM Adventure. Ντροπή! Θα σου βάλω πορτοκαλί πιπέρι στο στόμα  ;D



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #55 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:02:44 μμ
Μα τι γκρινιάρης που είσαι ρε μελαχροινέ; Τόσα χρόνια δεν έχω κερδίσει την εμπιστοσύνη σου; Πω πω πω  :o
Περίμενε να δεις και τους στόχους!

Το ξέρεις ότι σε εμπιστεύομαι, αλλά δε ξέρω αν σε αφήνει το ΔΣ να κάνεις αυτό που θες ;D

Εξάλλου αν δεν γκρινιάξω τώρα, πότε να το κάνω, αφού βγουν οι στόχοι; Αφού κάτι άκουσα ότι θα τους μάθουμε στο ξενοδοχείο :discussion:


Παύλος Καρούμπης


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #56 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:03:30 μμ
Τσ τσ τσ, αυτό δεν περίμενα ΠΟΤΕ να το ακούσω από αναβάτη KTM Adventure. Ντροπή! Θα σου βάλω πορτοκαλί πιπέρι στο στόμα  ;D

Δεν είμαι μόνος μου ρε κάθαρμα και ούτε πάμε για αγώνες. Άσε που μάλλον θα είμαι και δικάβαλος


Παύλος Καρούμπης


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #57 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:05:03 μμ
Άσε που μάλλον θα είμαι και δικάβαλος
Οι αλλοι το ξερουν  :2hysterical:




Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #58 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:19:19 μμ
Το λοιπόν, εδώ είναι και οι φωτογραφικοί στόχοι του ΦΡ 2013, by KostaC/Fotisalp:

Ας αρχίσουμε με τους απλούς φωτογραφικούς στόχους:

- Η ομάδα να κρέμεται στον αέρα, κρατώντας το ίδιο κλαδί δέντρου, με φόντο λίμνη ή ποταμό     50
- Η ομάδα με ένα ζωντανό γουρούνι αγκαλιά                                                                           50
- Η ομάδα δίπλα σε παραδοσιακό καζάνι απόσταξης τσίπουρου                                                   30 , αν λειτουργεί +20
- Η ομάδα με φόντο ουράνιο τόξο                                                                                           40
- Η ομάδα κάτω από πέτρινο γεφύρι με ένα ΤΑ πάνω στο γεφύρι                                               40
- Η ομάδα με φόντο νερόμυλο                                                                                                 30
- Η ομάδα με 3 ή περισσότερους  ποδηλάτες με ποδηλατικό κράνος                                             30
- Η ομάδα με τον αρχηγό καβάλα σε άλογο και ύφος Βελουχιώτη (ή Ζέρβα, ό,τι προτιμάτε)       30
- Η ομάδα με μέλος που κρατάει ζωντανό κουνέλι                                                                      20
- Η ομάδα μέσα σε αγρό με καπνά ΚΑΙ τον καπνοπαραγωγό                                                        20
(αν τα καπνά είναι αυτά τα «ινδικά» προσέξτε μη σας πυροβολήσουνε :o)

Όπου γράφει ομάδα εννοεί πλην φωτογράφου.

VIDEO-Στόχοι:
-Οι άντρες μέλη της ομάδας μέσα σε λίμνη, ποτάμι, φυσική στέρνα μέχρι το λαιμό    50
-Video με εντυπώσεις από τα μέλη της ομάδας                                                       50
-Video με κλαριτζή να παίζει                                                                                40
-Video με κρεοπώλη που περιγράφει πως σφάζει και τεμαχίζει το ζωντανό              30
-Video με τσομπάνη που περιγράφει πως αρμέγει                    30

Και τώρα πάμε στους χωμάτινους φωτογραφικούς στόχους:

Α. Η ομάδα μπροστά στην εκκλησία του Αγ. Νικόλαου στη Δρομίστα (http://www.panoramio.com/photo/40166540)       80

Β.Η ομάδα μπροστά στο καταφύγιο του Γαυρόγου                                                                              80
Θα το βρείτε στη δεύτερη χωμάτινη διαδρομή. Γράφω στο ποστ της διαδρομής: "...Μένουμε στον κεντρικό χωματόδρομο και στα 8-8,5χλμ, από την άσφαλτο που μηδενίσαμε, συναντάμε δεξιά καμπύλη στροφή του δρόμου με αριστερή διασταύρωση. Εκεί κάνουμε αριστερά,....". Για να βρείτε αυτό το φωτογραφικό στόχο δε θα κάνετε αριστερά αλλά θα συνεχίσετε δεξιά για 700-800 μέτρα, θα βρείτε το καταφύγιο (φαίνεται πολύ εύκολα στο Google Earth) και μετά ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΠΙΣΩ για να συνεχίσετε τη διαδρομή όπως την έχω πει.

Αν κάποιος δεν μπορεί να εντοπίσει στο Google maps τα παραπάνω να μου το πει.


Τέλος, ο φωτογραφικός στόχος που θα σας κάνει να φύγετε νύχτα, που θα στήσει αλπικά παρατηρητήρια, που θα σας λερώσει τις κορντούρες από το κατάχαμο καρτέρι, που θα  σας κάνει κομμάντα και αντάρτες πάνω στα βουνά, που θα κρίνει ίσως και το νικητή:

Γ.Βιντεοσκοπείστε ΟΛΗ την αντίπαλη ομάδα την ώρα που διέρχεται ένα από τα 3 ΧΩΜΑΤΙΝΑ κομμάτια  της διαδρομής.    100 βαθμοί για ΚΑΘΕ ομάδα που θα πιάσετε στο φακό σας (δηλαδή στα πράσα).

Επεξήγηση: Η ομάδα που θα ωφεληθεί περισσότερο από αυτό το στόχο θα είναι αυτή που θα βιντεοσκοπήσει  τις άλλες ομάδες χωρίς  η ίδια να βιντεοσκοπηθεί από τους αντιπάλους της. Καλό ε; Αν όλοι τσακώσουν όλους, το πλεονέκτημα εξαφανίζεται.



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #59 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:20:48 μμ
αλλά δε ξέρω αν σε αφήνει το ΔΣ να κάνεις αυτό που θες ;D

Το ΔΣ πέραν της απόφασης για μία , μικτή διαδρομή, δεν έχει ανακατευτεί καθόλου σε ΦΩΣΗΕ, στόχους κλπ.



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #60 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:23:38 μμ
Επειδή και το μυαλό το δικό μου και του ΚostasC έχουν γίνει κουρκούτι με όλα αυτά, άμα έχουμε κάνει καμιά χοντρή μαμακία να μας το πείτε, μη διστάσετε (σιγα να μην... ;D). Παύλο ακούς; Γκρίνιαξε ελεύθερα, το ξέρω ότι δεν το κάνεις για σένα αλλά για την ομάδα, ρε γαμώτο!

Μας αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθωνόμαστε  ;)

Καλή επιτυχία σε όλους!

Επίσημος αγωνοδίκης: KostasC  :eusa_clap:



Offline Ευτύχης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1053
Reply #61 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:29:03 μμ
Το μυαλό σας ήταν κουρκούτι από πριν, και πολύ διεστραμμένο μάλιστα.


Triumph Tiger 955i '05


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #62 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 15:30:33 μμ
Πρόεδρε τι εννοείς, δε σε καταλαβαίνω... ;D



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #63 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:13:04 μμ
Οτι δεν το παθατε τωρα...
το χατε το κουσουρι!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #64 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:27:15 μμ
Απο μικροι στην μαρμιτα που λεμε  ;) ;)




Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #65 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:31:21 μμ
Άσε που μάλλον θα είμαι και δικάβαλος

Α, πες μου έτσι, γι' αυτό έχεις ζοχαδιαστεί; θες να σου γράψω ένα χαρτί να σε βγάλω ελεύθερο συζύγου ;  :dancing:



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #66 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:34:16 μμ
Οτι δεν το παθατε τωρα...
το χατε το κουσουρι!

Ψηλέ, κατά πως το βλέπω η ομάδα σου σε έχει χάντικαπ: Να δω που θα σε κρύψει για να στήσει το καρτέρι στους άλλους. Εσύ δε κρύβεσαι με τίποτα!



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #67 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:36:13 μμ
Οι δικάβαλοι πόσους βαθμούς παίρνουν; Τουλάχιστον 10 φαντάζομαι έτσι; Αν δει κανείς τους στόχους καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι να επιτευχθούν με πολλά άτομα.

Επίσης, θέλω να παρακαλέσω αυτό:
- Η ομάδα να κρέμεται στον αέρα, κρατώντας το ίδιο κλαδί δέντρου, με φόντο λίμνη ή ποταμό     50

να γίνει:
Quote
- Η ομάδα να κρέμεται στον αέρα, κρατώντας τα κλαδιά ενός δέντρου, με φόντο λίμνη ή ποταμό     50
για να μην έχουμε κανένα ατυχημα (και γιατί είναι άδικο να ψάχνουμε κλαδί για 6 άτομα, ενώ άλλοι θα ψάχνουν για 3)

Αυτό:
Quote
-Οι άντρες μέλη της ομάδας μέσα σε λίμνη, ποτάμι, φυσική στέρνα μέχρι το λαιμό    50
απαγορεύει τεχνητές δεξαμενές και τεχνητούς αγωγούς, έτσι;


Παύλος Καρούμπης


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #68 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:38:09 μμ
Οι δικάβαλοι πόσους βαθμούς παίρνουν; Τουλάχιστον 10 φαντάζομαι έτσι; Αν δει κανείς τους στόχους καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι να επιτευχθούν με πολλά άτομα.

Επίσης, θέλω να παρακαλέσω αυτό:
να γίνει: για να μην έχουμε κανένα ατυχημα (και γιατί είναι άδικο να ψάχνουμε κλαδί για 6 άτομα, ενώ άλλοι θα ψάχνουν για 3)
Nαι και απο την αλλη ζητας εξτρα 10 ποντους για τα δικαβαλα ..που δεν θα εχουν οι αλλες ομαδες ...τα σας μας και μας μας  :2hysterical:




Offline Ευτύχης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1053
Reply #69 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:47:31 μμ
Ψηλέ, κατά πως το βλέπω η ομάδα σου σε έχει χάντικαπ: Να δω που θα σε κρύψει για να στήσει το καρτέρι στους άλλους. Εσύ δε κρύβεσαι με τίποτα!

Η μηχανή του όμως κρύβεται εύκολα.


Triumph Tiger 955i '05


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #70 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:48:02 μμ
Η μηχανή του όμως κρύβεται εύκολα.
:2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:




Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #71 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 16:54:42 μμ
Ψηλέ, κατά πως το βλέπω η ομάδα σου σε έχει χάντικαπ: Να δω που θα σε κρύψει για να στήσει το καρτέρι στους άλλους. Εσύ δε κρύβεσαι με τίποτα!


θα ρθω με το ποδηλατο ρε, που ναι στελθ και κρυβεται παντου !

ασε που θα ψαχνουμε μετα μονο 2 ποδηλατες με κρανος!



Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #72 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 17:07:47 μμ
Ωραία μαζί μας θα έχουμε κράνη ποδηλάτου, μαγιό, κλαρίνο...... :2hysterical: :2hysterical:



"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #73 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 17:26:59 μμ
Α, και επειδή ξέρω τι φουτάνες είστε όλοι σας, αλλά η μεγαλύτερη είμαι εγώ, έχω να κάνω και την εξής διευκρίνηση:

Η ομάδα που θα προσκομίσει video με αντίπαλη ομάδα διερχόμενη από χωμάτινο κομμάτι, για να είναι έγκυρο το video , θα πρέπει η βιντεοσκοπημένη  ομάδα να "γράψει" τουλάχιστον έναν από τους δύο χωμάτινους στόχους-ΦΩΣΗΕ. Το λέω γιατί έβαλα με το νου μου ότι θα μπορούσε κάποια "ασφάλτινη" ομάδα να ποζάρει (με το αζημίωτο ;D) στην αρχή κανενός χωματόδρομου  ;D



Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #74 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 17:29:31 μμ
Πριμοδότηση για τραυματίες-μπανταρισμένους συμμετέχοντες δε βλέπω  ???
Τζάμπα τα φοράμε τα τσιρότα;


Keep riding !!!