Hellas Transalp Forum

Λϊμνη Μαραθώνα

Padis · 13692

Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
on: Δευτέρα 28 Οκτώβριος 2013, 19:44:07 μμ
Εθνική επέτειος σήμερα και μιας και ο υιούς μεγάλωσε και δεν κάνει παρέλαση είπα να κάνω μία μικρή βόλτα στην λίμνη και στα πέριξ...



Ξεκινάμε από τον Άγ. Στέφανο και κατευθυνόμαστε μέσο Σπατατζικίου στην Αγ. Παραασκευή.



Στενωσιά με πυκνή βλάστηση και ίσιο χώμα. Κατηφορίζοντας και περνώντας μέσα από περιβόλια με λαχανικά φτάνουμε στον παράπλευρο δρόμο της λίμνης. Ξέφραγο αμπέλι, το οποίο εκμεταλεύονται ανατολικοί μετανάστες που μπαίνουν με τα αυτοκίνητα τους και ψαρεύουν...



Ο ''περιφερειακός'' είναι στρωτός δρόμος που σε πάει στο μισό της λίμνης.





Τοπίο όχι άγριο, αλλά σου προκαλεί δέος. Τα νερά βαθιά από την άκρη άκρη και σκέφτεσαι τι θα γίνεται αν ανέβει η στάθμη 2-3 μέτρα (που είναι λίγο πριν την υπερχείλιση).



Δευτέρα στο κιβώτιο και χαλαρά περνάμε την φουρκέτα που στο τελείωμα έχει την λασπούλα της (σταθερό γκάζι και πάμε) και ξάφνου βρίσκομαι μπροστά σε μία λιμνούλα... Μα μία λιμνούλα......





Με αυτά και μ' αυτά πέρασε η ώρα και πρέπει να γυρίσουμε.... Ωραία. Να  γυρίσουμε από Αγία Τριάδα που είναι και κοντά...
Και πως θα βγούμε απο δω ρε Καραμήτρο? Που δεν έχεις ξανακάνει αναρρίχηση χωρίς εξοπλισμό ? (Γιατί το ανάχωμα μπροστά μου το βλέπω σαν τον Όλυμπο...)
Περπατάμε το σημείο, βλέπουμε την δυσκολία και αποφασίζουμε... Πάμε κι ότι βγεί !



Τελικά λίγα πράγματα θα μας φρενάρουν και δεν θα μας αφήσουν να πάμε μπροστά... Αλλά εμείς δεν μασάμε !



Ο τρανσαλπάκος μου κι εγώ σας ευχαριστούμε που ταξιδέψατε μαζί μας....
Στέλνουμε την αγάπη μας σε όλο τον κόσμο του htc


 


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #1 on: Δευτέρα 28 Οκτώβριος 2013, 19:54:06 μμ
Κράνος, μπότες, γάντια, μπουφάν με προστασίες, συνοδό να σε μαζέψει ή να φέρει βοήθεια αν αποδειχθεί ότι δεν είσαι τόσο χωματερός όσο νομίζεις την επόμενη φορά.


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #2 on: Δευτέρα 28 Οκτώβριος 2013, 22:10:57 μμ
Φοβερό και καλές φωτογραφίες. Δεν μπορεί να ήταν μόνος. Ποιός φωτογράφιζε;


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #3 on: Δευτέρα 28 Οκτώβριος 2013, 22:12:27 μμ
Πάντως εμένα κ΄έτσι μ΄αρέσεις,δεν είσαι κακός,
αλλά άκου και το δάσκαλο:
@airhead

Κράνος, μπότες, γάντια, μπουφάν με προστασίες, συνοδό να σε μαζέψει ή να φέρει βοήθεια αν αποδειχθεί ότι δεν είσαι τόσο χωματερός όσο νομίζεις την επόμενη φορά



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #4 on: Δευτέρα 28 Οκτώβριος 2013, 22:16:26 μμ
A και το παιδί κομπλέ,καλύτερα από τον δικό μας  εξοπλισμό,ναι; :)



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #5 on: Τρίτη 29 Οκτώβριος 2013, 10:01:01 πμ
Μεγάλο λάθος ΦΙΛΕ..........

Ωραίο το γυαλί, στρωμένο το μαλλί, καθαρό το πρόσωπο, αλλά το προτιμούσα να μην φαινεται πίσω από την ζελατίνα του ΚΡΑΝΟΥΣ όταν οδηγάς , παρά το βλέπω έτσι χύμα πάνω στην μηχανή, έχουμε δει/διαβάσει ΄τοσα πολλά, που έχουμε φρίξει...........τεσπα.........

Κατά τα άλλα πολύ όμορφη διαδρομή και ωραίες <<φωτό>>, μας ταξίδεψες αρκετή ωρα, περάσαμε όμορφα, και την επόμενη με καλό, αλλά.......
Κράνος, μπότες, γάντια, μπουφάν με προστασίες, συνοδό να σε μαζέψει ή να φέρει βοήθεια αν αποδειχθεί ότι δεν είσαι τόσο χωματερός όσο νομίζεις την επόμενη φορά.
Σωστά τα λένε ????



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #6 on: Τρίτη 29 Οκτώβριος 2013, 11:17:08 πμ
Τό'ξερα... τό'ξερα, τό'ξερα πως θα τις δείτε και θα μου την πείτε (με την καλή έννοια)  :D :D :D

Ναι... δεν πήρα κράνος μιας και οι ταχύτητες που κινήθηκα ήταν μέχρι 30 χλμ/ώρα και πουθενά δεν έβαλα 3η.
Η αρχική σκέψη ήταν να πάμε λίγο πιο κάτω απο το σπίτι για καμμιά φωτογραφία και δρόμο στον δρόμο βρεθήκαμε στην λίμνη.
Εξοπλισμό η αλήθεια είναι πως δεν έχω. Θα γίνει κι αυτό σιγά σιγά...

Αλλά μην βαράτε όλοι μαζί... ένας ένας για να αντέχω !  :eyrcrazzy:



«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #7 on: Τρίτη 29 Οκτώβριος 2013, 11:44:35 πμ
Για εξοπλισμό κοίτα και στα μεταχειρισμένα,
υπάρχουν πολλές ευκαιρίες,απ΄ότι έχω δει :)



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #8 on: Τρίτη 29 Οκτώβριος 2013, 12:17:31 μμ
Τό'ξερα... τό'ξερα, τό'ξερα πως θα τις δείτε και θα μου την πείτε (με την καλή έννοια)  :D :D :D

...
Εξοπλισμό η αλήθεια είναι πως δεν έχω. Θα γίνει κι αυτό σιγά σιγά...



Αυτό ειδικά να το επισπεύσεις! Να ξέρεις ότι τα περισσότερα στραβά συμβαίνουν σε μικρή ακτίνα απο το σπίτι μας! Είναι οι περιπτώσεις που έχει πλήρη ισχύ ο νόμος του Μέρφυ.



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #9 on: Τρίτη 29 Οκτώβριος 2013, 20:53:49 μμ
Ωραίος ο Μαραθώνας!!!

Η γκρίνια όμως ...δικαιολογημένη Παντέλο!!! 


Αν σου γύρναγε τιμόνι καμιά πέτρα με 10 χλμ ταχύτητα και έπεφτες, τι θα γινότανε βρε φίλε?

Σε ανηφόρα τσιμεντο-χωμάτινη με ...ίσα που τσούλαγε την πάτησα εγώ πέρσι και έχω τα ράμματα να μου θυμίζουν τα του παντελονιού που ήταν κοντό. Σε βόλτα στο 1 χλμ από το εξοχικό φίλε.


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #10 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 07:08:50 πμ
Ωραίος ο Μαραθώνας!!!

Η γκρίνια όμως ...δικαιολογημένη Παντέλο!!! 


Αν σου γύρναγε τιμόνι καμιά πέτρα με 10 χλμ ταχύτητα και έπεφτες, τι θα γινότανε βρε φίλε?
Σε ανηφόρα τσιμεντο-χωμάτινη με ...ίσα που τσούλαγε την πάτησα εγώ πέρσι και έχω τα ράμματα να μου θυμίζουν τα του παντελονιού που ήταν κοντό. Σε βόλτα στο 1 χλμ από το εξοχικό φίλε.
Ναι τετοια να γραφεις εσυ να μην δοκιμασει κανεις να βαλει το ΤΑ ουτε σε σκονισμενη ασφαλτο! :P
Ελα ρε δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα! Πως θα γυρισει το τιμονι? Δεν ειμαστε πανω στην μηχανη "οδηγω και σε σκεφτομαι"
Δεν ξερω βεβαια πως την επαθες εσυ



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #11 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 08:17:03 πμ
Κώστα,είναι από αυτές τις μ@κ@κιες,που ένα εκατομύριο να τις
κάνεις ,μια φορά θα συμβούν. :)



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #12 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 08:59:52 πμ
τον φαγατε τον ανθρωπο! ναι σαφως και δεν ειναι το ντυσιμο του οπως πρεπει να ειναι και καλο θα ειναι να το βελτιωσει οσο γινεται.

σιγα μην τον βαλουμε και τιμωρια επειδη πηγε μια βολτα στο περιπτερο χωρις εξοπλισμο.μεγαλο παιδι ειναι και μπορει να αποφασισει πως πρεπει να παει μια βολτα.

παντελο ωραια βολτα και ωραιες φωτο.

keep riding.




Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #13 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 09:31:35 πμ
Μωρε τιμωρια δεν θα τον βάλουμε εμεις... ποιοι ειμαστε εξ αλλου!
Για να μην μπει μονος του καμια τιμωρία τα λεμε τα παραπανω (ναι συμφωνω με τα παιδια. Κρανος, γαντια, μπουφαν, παντα!)
Ασε που ετσι δινεις και το καλο παραδειγμα σε αυτους που αγαπας (κάτι είπες για γιό) !

Απο φωτο παντως σκίζεις!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #14 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 09:53:25 πμ
τον φαγατε τον ανθρωπο! ναι σαφως και δεν ειναι το ντυσιμο του οπως πρεπει να ειναι και καλο θα ειναι να το βελτιωσει οσο γινεται.

σιγα μην τον βαλουμε και τιμωρια επειδη πηγε μια βολτα στο περιπτερο χωρις εξοπλισμο.μεγαλο παιδι ειναι και μπορει να αποφασισει πως πρεπει να παει μια βολτα.

παντελο ωραια βολτα και ωραιες φωτο.

keep riding.

Πρόσεχε τι γράφεις γιατί είσαι δημόσιο πρόσωπο! Άντε γιατί θα αρθεί η ασυλία σου ;D



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #15 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 11:37:32 πμ
Κώστα,είναι από αυτές τις μ@κ@κιες,που ένα εκατομύριο να τις
κάνεις ,μια φορά θα συμβούν. :)
Την μια φορα που θα συμβουν θα φταιει ο οδηγος και μονο αυτος! Δεν θα φταιει ο χωματοδρομος



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #16 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 11:44:43 πμ
Πρόσεχε τι γράφεις γιατί είσαι δημόσιο πρόσωπο! Άντε γιατί θα αρθεί η ασυλία σου ;D

ουδεις αναντικαταστατος!  ;)




Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #17 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 11:50:49 πμ
Την μια φορα που θα συμβουν θα φταιει ο οδηγος και μονο αυτος! Δεν θα φταιει ο χωματοδρομος
:thankyou: :thankyou: :thankyou: :thankyou:



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #18 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2013, 18:54:12 μμ
Απο φωτο παντως σκίζεις!

Ευχαριστώ... Τις Φωτογραφίες τις τράβαγε ο μικρός ο οποίος ερχόταν με τα πόδια κοντά μου... Στο μηχανάκι δεν τον αφήνω να ανέβει γιατί είναι μικρός...

Κι εγώ μην φαντάζεστε..... Στα χέρια την είχα την μηχανή. Μόνο για την φωτογραφία ανέβαινα...   8)

 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»