Hellas Transalp Forum

καλημέρα κι από εμένα, XL700V abs 2009

TheoOO7 · 6872

Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 07:28:53 πμ
Καλως σας βρήκα,

Εψαχνα για ένα καλό intro μόλις έλαβα την έγγριση για την εγγραφή στο forum, και δεν άργησε να μου έρθει η ιδέα. Χθες το βράδυ -όπως και τις περισσότερες ημέρες στην εβδομάδα- περί τις 4-5 φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας μας ξύπναγαν τα σκυλιά των γειτόνων. Έτσι και σήμερα το πρωί από τις 7 παρά τα ίδια. Είμαι καινούργιος στη γειτονιά, παρ' όλα αυτά έχω ήδη μιλήσει σε κάποιους να τα μαζεύουν τα βράδια και το πρωί να τα βγάζουν έξω λίγο ποιο αργά (από τις 7πμ!) έτσι ώστε να ηρεμεί και λίγο η γειτονιά. Φυσικά για να γίνει αυτό με τον ποιο ευγενικό τρόπο, έπρενε να εξηγίσω πως είμαι κι εγώ ζωόφιλος, πως έχω κι εγώ σκύλο (pitbull'άκος) αλλά δεν τον πείρα μαζί μου στο διαμέρισμα και τον άφησα σε φιλικό σπίτι στην εξοχή κλπ κλπ.

Το μύνημα καλωσορίσματος λοιπόν από εμένα είναι το παρακάτω δίλλειμα: με δεδομένο το γεγονός πως είμαι κι εγώ ζωόφιλος, αγαπάω και μου αρέσουν τα σκυλιά, και το πως τα σκυλιά δε φταίνε αν με το παραμικρό γαυγίζουν και αναστατώνουν όλο τον κόσμο, αλλά τους λείπει η κατάλληλη εκπαίδευση από τα ανεύθυνα αφεντικά τους, τι θα έπρεπε να κάνει κάποιος απεγνωσμένος σε μία τέτοια κατάσταση;

α) ευγενική πρσσέγγιση στους ιδιοκτήτες και επεξήγηση πως αν το σκυλί έχει γίνει αντιδραστικό σε όλα τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος είναι εξαιτίας τους που δε τα εκπαιδεύουν ή μαλώνουν ή πως πρέπει και οι ίδιοι να ξανακοιτάξουν την κοινωνική τους ευαισθησία κλπ κλπ; Να μη ξεχνάμε βεβαια πως μερικοί άνθρωποι δε ζουν αν δε τους κάνουν παρατηρήσεις, οπότε περιμένουν αυτή την προσέγγιση ποιο απεγνωσμένα από εμένα που απλά ψάχνω την ησυχία μου. Στην ευγενική προσέγγιση επίσης δε πρέπει να ξεχνάμε πως θα ακούσεις και κάθε είδους βαρετό επιχείρημα από της κάθε καρυδιάς καρύδι, που νομίζει πως ο σκύλος είναι συναγερμός, και άλλα τέτοια φεδρά που ειλικρινά βαριέσαι να συζητήσεις με τον κάθε ηλίθιο (ευγενικά).

β) Επιθετική προσσέγγιση, επίπληξη και αντίποινα, βλέπε το παίζεις εσύ ο κακός στη γειτονιά, κάνοντας παρατηρήσεις και αντίποινα όπως βάζεις δυνατά την μουσική, μαρσάρεις τη μηχανή μπροστά από την πόρτα τους, βάζεις ήχους από γαυγίσματα και νιαουρίσματα να παίζουν δυνατά όλο το βράδυ και νωρίς το πρωί αλλά και ξημερώματα Σαββατοκύριακου και άλλα τέτοια.

γ) Βάζεις οτοασπίδες μειώνοντας τη ποιότητα της ζωής σου, κλείνεις παράθυρα στο κατακαλόκαιρο και αφήνες τη γειτονιά να εξεληχθεί σε χανίο, όπου ο κάθε ακοινόνητος ιδιοκτήτης κατοικίδιου, μπορεί να αφήνει ελεύθερο το ζωντανό του στα μπαλκόνια και τις αυλές χωρίς να ενδιαφέρεται για τον περίγυρο;

δ) Αλλάζεις γειτονιά;

χμμμ, νομίζω αρκετά για εισαγωγικό σημείωμα, θα ήθελα να ακούσω κάποια διαφορετική άποψη, πρόταση, λύση. Ααα ναι, έχω ένα transalp XL700V ABS του '09, είμαι ευχαριστημένος για την πόλη αλλά δυσαρεστημένος στο ταξίδι. Νομίζω όμως πως αυτά θα τα εξετάσω από παλαιότερα θέματα αρχικά στο forum και κατόπιν θα υποβάλλω με τη σειρά μου τα όποια θέματα προς συζήτηση.

Με δίκυκλους χαιρετισμούς,
Theo.



Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #1 on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 08:19:47 πμ
Καλώς ήρθες φίλε! Το ίδιο πρόβλημα έχει φίλος και θα σου πρότεινα το :

ε) μαζί με άλλους γείτονες καλείτε την αστυνομία όταν γαυγίζουν εντός ωρών κοινής ησυχίας. Καλείτε την αστυνομία και την επόμενη φορά που θα γαυγίζουν (γιατί δεν θα συμμορφωθούν). Μετά άσε τους ιδιοκτήτες να τρέχουν.



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #2 on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 08:26:28 πμ
Καλωσήρθες Τεό...

Να σου απαντήσω (όσο μπορώ) στον προβληματισμό σου. Ως κάτοχος κι εγώ pitbullίτσας θα πρέπει να σε ενημερώσω πως είναι από τα σκυλιά που δεν γαβγίζουν χωρίς λόγο και υπακούν την εντολή πιο εύκολα από τα σκυλιά ''του καναπέ''. Μένει μέσα στο σπίτι (αν και μονοκατοικία) και όταν βγαίνει έξω, θα γαβγίσει μόνο εκεί που θα ''αντιληφθεί'' κίνδυνο ή θα θελήσει να μου ''πεί'' κάτι. Οπότε κατά την γνώμη μου, κακώς τον άφησες στους φίλους στην εξοχή...

Με τους γείτονες τώρα, τα πράγματα είναι περίπλοκα. Επειδή δεν πρόκειται ποτέ να βάλεις μυαλό σε κάποιον που δεν θέλει, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ''αρνηθείς'' να ακούς τους θορύβους. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις, αλλά αν ρωτήσεις κάποιους που μένουν κοντά σε γραμμές τραίνου ή σε αεροδρόμιο θα δεις τι θα σου απαντήσουν. Υπάρχει μεν ο θόρυβος (φυσικό είναι) αλλά έμαθαν να μην τον ακούνε! Και δυστυχώς επειδή τα σκυλιά που είναι συντροφιάς και ενδείκνυνται για σπίτι είναι συνήθως ράτσες μικρόσωμες, είναι αυτά που κάνουν και την μεγαλύτερη φασαρία.

Οπότε, μάθε να μην ακούς ή άκου επιλεκτικά.




«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #3 on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 10:12:12 πμ
Καλώς  ήλθες στην παρέα. Απ' το ΤΑ μην περιμένεις επιδόσεις. Είναι μια μηχανή που θα σε πάει παντού, χωρίς να σου ζητήσει πολλά.
Για τους "γείτονες". Εχω ένα σλόγκαν και χρησιμοποιώ. Άκρη με "φιλόζωους" (σε εισαγωγικά γιατί αυτή η κατηγορία είναι αρρωστημένα μυαλά) δεν θα βγάλεις.
Αλλά είναι και δύσκολο να συνηθιστεί και ο ήχος γιατί δεν έχει σταθερή συχνότητα. Καλό κουράγιο. Εμένα μου έχουν καταχ.... το πεζοδρόμιο. Απλά, ρίχνω νερό.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #4 on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 10:22:41 πμ
Εμένα μου έχουν καταχ.... το πεζοδρόμιο. Απλά, ρίχνω νερό.

Αυτό είναι θέμα παιδείας... Ο γύφτος, γύφτος θα μείνει και σε παλάτι....


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #5 on: Κυριακή 04 Αύγουστος 2013, 11:09:38 πμ
Καλώς ήρθες φίλε! Το ίδιο πρόβλημα έχει φίλος και θα σου πρότεινα το :

ε) μαζί με άλλους γείτονες καλείτε την αστυνομία όταν γαυγίζουν εντός ωρών κοινής ησυχίας. Καλείτε την αστυνομία και την επόμενη φορά που θα γαυγίζουν (γιατί δεν θα συμμορφωθούν). Μετά άσε τους ιδιοκτήτες να τρέχουν.

καλή ιδέα, έλα μου όμως που είμαι νέος στη γειτονιά και άντε να προσεγγίσεις τους άλλους γειτόνους οι οποίοι ...εχουν κι αυτοί σκυλιά! Πάντως θα το δω, δε το σκέφτηκα γιατί είμαι κι εγώ φιλόζωος και σκέφτηκα πως η αστυνομία δε θα είχε καμία ευθύνη στο θέμα. Εσύ όμως μιλάς για ώρες κοινής ησυχίας, οπότε το κοιτάω.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, καλώς σας βρήκα!



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #6 on: Κυριακή 04 Αύγουστος 2013, 12:15:29 μμ
Καλωσήρθες Τεό...

Να σου απαντήσω (όσο μπορώ) στον προβληματισμό σου. Ως κάτοχος κι εγώ pitbullίτσας θα πρέπει να σε ενημερώσω πως είναι από τα σκυλιά που δεν γαβγίζουν χωρίς λόγο και υπακούν την εντολή πιο εύκολα από τα σκυλιά ''του καναπέ''. Μένει μέσα στο σπίτι (αν και μονοκατοικία) και όταν βγαίνει έξω, θα γαβγίσει μόνο εκεί που θα ''αντιληφθεί'' κίνδυνο ή θα θελήσει να μου ''πεί'' κάτι. Οπότε κατά την γνώμη μου, κακώς τον άφησες στους φίλους στην εξοχή...

Με τους γείτονες τώρα, τα πράγματα είναι περίπλοκα. Επειδή δεν πρόκειται ποτέ να βάλεις μυαλό σε κάποιον που δεν θέλει, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ''αρνηθείς'' να ακούς τους θορύβους. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις, αλλά αν ρωτήσεις κάποιους που μένουν κοντά σε γραμμές τραίνου ή σε αεροδρόμιο θα δεις τι θα σου απαντήσουν. Υπάρχει μεν ο θόρυβος (φυσικό είναι) αλλά έμαθαν να μην τον ακούνε! Και δυστυχώς επειδή τα σκυλιά που είναι συντροφιάς και ενδείκνυνται για σπίτι είναι συνήθως ράτσες μικρόσωμες, είναι αυτά που κάνουν και την μεγαλύτερη φασαρία.

Οπότε, μάθε να μην ακούς ή άκου επιλεκτικά.




Συμφωνώ απόλυτα για τα pitbull, είναι ακριβώς όπως το είπες, εμένα είναι ο δεύτερος που έχω και τα λατρεύω! Για τους γείτονες, πάλι έπεσες 100% μέσα, όπως είπες πρόκειται για τέτοιο μικρόσωμης ράτσας, και κυριολεκτικά χαλάει τον κόσμο. Δύσκολη η επιλεκτική ακοή, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που κοιμόμαστε και με ανοιχτά παράθυρα είναι όμως μία σοφή πρόταση εφόσον τη λύση της οτωασπίδας δε τη συζητάω καν.



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #7 on: Κυριακή 04 Αύγουστος 2013, 12:21:26 μμ
Καλώς  ήλθες στην παρέα. Απ' το ΤΑ μην περιμένεις επιδόσεις. Είναι μια μηχανή που θα σε πάει παντού, χωρίς να σου ζητήσει πολλά.
Για τους "γείτονες". Εχω ένα σλόγκαν και χρησιμοποιώ. Άκρη με "φιλόζωους" (σε εισαγωγικά γιατί αυτή η κατηγορία είναι αρρωστημένα μυαλά) δεν θα βγάλεις.
Αλλά είναι και δύσκολο να συνηθιστεί και ο ήχος γιατί δεν έχει σταθερή συχνότητα. Καλό κουράγιο. Εμένα μου έχουν καταχ.... το πεζοδρόμιο. Απλά, ρίχνω νερό.

Ευχαριστώ, ναι χρειάζεται υπομονή για να βρεθεί μία μέση οδός και να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι -μαζί με τα σκυλιά που δε φταίνε και σε τίποτα αν τα αφεντικά τους είναι αυτοί οι "δήθεν" φιλόζωοι παύλα ανεγκέφαλοι.