Hellas Transalp Forum

Παιδικό καθισμα αυτοκινήτου (ερευνα)

Sotos · 24033

Offline Sotos

• Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 08:59:35 πμ
Μιας και η μικρη ετοιμάζεται να ξεπερασει σε μεγεθος τις προδιαγραφές απο το καρεκλακι που εχουμε αυτή την στιγμή  (κατι που θα επρεπε να συμβει αρκετους  μηνες αργότερα), είμαστε σε ψαξιμο για καινούριο.

Μετα απο διαβασμα αρθρων και ερευνων στο Ιντερνετ, εχουμε αποφασίσει να την αφησουμε να κάθεται κοιτώντας προς τα πίσω μεχρι 4 χρονών, αν τα καταφερουμε,  οπότε ψάχνουμε για τέτοιου είδους καθισματακι (με την δυνατοτητα βεβαια να μπορει να γυρίσει μπροστα κάποτε)   

Εχετε καμία πρόταση συγκεκριμενη, κατι δοκιμασμενο που σας καλυψε ?
Εχει κανεις το πιτσιρικι του να κάθεται ανάποδα στο αμάξι ?

Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km

Offline thleon

• Rossi και πάνω !
  • Transalp GS Forum
Reply #1 on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 09:18:13 πμ
Ξέρω ότι ο λόγος που γυρίζουν προς την κανονική φορά είναι το ζήτημα της ναυτίας που μπορεί να εμφανίζουν από κάποια ηλικία και μετά.

Επίσης, το να κάθεται ανάποδα έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερο σε περίπτωση που υπάρξει τρακάρισμα που σημαίνει απότομη επιβράδυνση, υπάρχει όμως και η ανάποδη περίπτωση. Τέλος τα καθίσματα από μια ηλικία και μετά είναι για χρήση με τη φορά του αυτοκινήτου και όχι για ανάποδη.

Από τη δική μου εμπειρία, το καλύτερο κάθισμα είναι αυτό που ταιριάζει καλύτερα στο κάθισμα του αυτοκινήτου και όχι κατ ανάγκη το ακριβότερο. Φυσικά, πάντα μιλάμε για καθίσματα επώνυμα και εγκεκριμένου τύπου. Με το ταιριάζει εννοώ τις ιδιαιτερότητες που έχουν πια πολλά σύγχρονα αυτοκίνητα όπως πχ πλευρικούς αερόσακους οι οποίοι πρέπει να έχουν ελεύθερο χώρο να ανοίξουν, καθίσματα τύπου μπακετ πίσω κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα

Offline transalp98

• Rossi και πάνω !
    • MyPhotos
Reply #2 on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 09:21:55 πμ
Εμας απο μολύ μικρά θέλανε να γυρίσουνε εμπρος να βλέπουνε, γουσταρουνε πολυ την αμαξάδα αμα βλέπουνε καλα απέξω
Μου φαίνεται δύσκολο οχι να φτάσει στα 4, αλλα να περάσει τα 2 και να κοιτάει προς τα πίσω....

Ηλίας

-Transalp 600cc 98 (R.I.P.)
+SYM HD200i EVO
- VFR 800 V-tec
http://www.flickr.com/photos/kilomeater/

Offline Yianni

• Moderator
  • Rossi και πάνω !
Reply #3 on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 09:30:53 πμ
Τον Χαράλαμπο δεν τον βάλαμε ποτέ να κάτσει ανάποδα. Από ότι θυμάμαι τα καθίσματα αυτού του τύπου δεν μπορούν να τοποθετηθούν και στις δύο κατευθύνσεις. Αυτό σημαίνει αγορά νέου καθίσματος μετά από λίγο καιρό. (αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...)

Εμείς είχαμε ένα καθισματάκι αυτού του τύπου http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=10402&colID=1188&itmid=1164920# το οποίο μας είχε βολέψει μιά χαρά μέχρι τα 4 περίπου χρόνια. Ειδικά τα 2 πρώτα χρόνια η Λένα καθόταν μόνο πίσω μαζί με τον μικρό... Το δε κάθισμα ηταν δεμένο πάντα στο κέντρο πίσω.
Μετά τα 3,5 προχωρήσαμε σε αγορά αυτού του τύπου http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=10402&itmid=3378546 μεχρι τα 6 περίπου.

Offline Sotos

• Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
Reply #4 on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 09:35:46 πμ
Για αυτό λέω αν τα καταφερουμε να την κρατησουμε να κοιταει προς τα πισω...  γιατι δεν θα ειναι ευκολο...

παντως μονο απο τα 4 και μετα ο αυχενας μπορει να κρατησει το βαρος του κεφαλιου σε περίπτωση μετωπικής...

στην Γερμανια τα γυρνανε να κοιτανε μπροστα τα παιδια μετα το πρωτο ετος συνηθως, ενω στην σουηδια οχι.
Στην γερμανια οι τραυματισμοι απο ατυχηματα σε παιδια ηλικιας απο 1 εως  2 ετων, ειναι τετραπλάσιοι απο οτι στην Σουηδία... 

Offline KostasC

• Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #5 on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 09:49:10 πμ
και ήθελα και εγώ να ανοίξω τέτοιο νήμα.
Σώτο αν θες κάτι κορυφαίο που να γυρίζει εμπρός μετά, δες τη Be Safe (Norway) και συγκεκριμένα το
iZi Combi Isofix X3 . Επίσης παίζει και το Britax Evolva για να το κρατήσεις περισσότερο καιρό.
Επειδή το δικό σας μωρό... δε παίζει με την ηλικία αλλά με το βάρος κάνε ανάλογους υπολογισμούς.

Και εμείς για κάθισμα να κοιτάζει προς τα πίσω, κοιτάζαμε-ουμε, αλλά αν κρίνω απο το κάθισμα 0-18 που έχουμε τώρα
αν το γυρίσω ανάποδα, δεν έχει καθόλου χώρο για τα πόδια (ή ελάχιστο) και αναρωτιέμαι μη το φάμε στη μάπα.
Γι αυτό είδαμε το BE Safe γιατί αν δεν σου κάτσει.. το γυρνάς και κανονικά. Αλλά έχει τιμή άντε γειά.

Απο θέμα ασφάλειας συμφωνώ 500% οτι είναι πιο ασφαλές να κοιτάζει προς τα πίσω. Εφόσον όμως, αφήνει τον
οδηγό να συγκεντρωθεί στην οδήγηση. Αν έχεις γκρίνια και τσατίλα μέχρι να μπει μέσα... είναι -500%

Η εμπειρία μας με την σχετικά ήσυχη Χρυσάνθη είναι οτι ...δύσκολα την παλεύεις.
Όταν η δικιά σου θα είναι 3 ετών και 18κιλά... θα τρως και ξύλο.

Btw. ψάχνουμε καθισματάκι bebe απο 0-9 για μεταφορά του νέου (εντός των ημερών) βρέφους. Αν κάποιος έχει κάτι σε καλή κατάσταση που δεν το χρειάζεται για ένα χρόνο ή το πουλάει ... του κάνω τη χάρη να του αδειάσω το χώρο.
« Last Edit: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 09:51:14 πμ by KostasC »

Offline panisk

• Rossi και πάνω !
Reply #6 on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 10:28:59 πμ
Όταν είχε φτάσει ο καιρός για το μεγαλύτερο κάθισμα αυτοκινήτου, έτυχε να δημοσιεύσουν οι 4Τροχοί ένα άρθρο σχετικά με την ασφάλεια σε crash test. Συγκεκριμένα, αγόρασαν καθισματάκια από την ελληνική αγορά σε διάφορα μεγέθη και σε όλο το εύρος τιμών και τα έστειλαν στην DEKRA στην Γερμανία (www.dekra.com) για το crash test. Είναι βέβαια αρκετά παλιό αλλά εγώ τότε με τον Δημήτρη μου στα 2 του χρόνια ήταν στην ...κατάλληλη εποχή.

Το άρθρο είναι εδώ:

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=320&article=8933

Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live

Offline labrosg

• Απλός οδηγός
    • http://users.hol.gr/~kleolab
Reply #7 on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 16:34:59 μμ
Η επιλογή του να κοιτάζει το κάθισμα εμπρός ή πίσω είναι κάτι υποκειμενικό, θα συμφωνήσω κι εγώ όμως ότι είναι αδύνατο να βάλεις ένα παιδί λίγο μεγαλύτερο του έτους να κοιτάζει πίσω χωρίς διαμαρτυρίες. Αν τώρα τα καταφέρετε, πάσο.

Το κάθισμα που είχαμε καταλήξει είναι ένα της RECARO, αρκετά πιό ασφαλές όπως έδειχνε σε σχέση με ότι είχα δει, με τιμή όμως 300+. Έχει και το επιπλέον πλεονέκτημα ότι αφαιρείται υλικό με την πάροδο του χρόνου και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Λάμπρος
XLV650 - Red Transalp '00
Honda CR-V Freedom BLACK '06

"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο, έχω κάποιες αμφιβολίες." Albert Einstein

Offline Αιγαιοπλόος

• Οδηγάρα
Reply #8 on: Τετάρτη 13 Ιούλιος 2011, 17:22:30 μμ
Αρχικά είχα το παιδικό κάθισμα της Bebe Confort (μοντέλο Isseos TT), πάνω στο οποίο έκατσε ο μεγάλος μου γιος μέχρι περίπου 4,5 ετών. Πολύ καλό κάθισμα, δεν ίδρωνε το παιδί, ακόμη και σε μεγάλα ταξίδια.
Μιλάω για αυτό το κάθισμα:

Μετέπειτα, το κάθισμα Isseos πέρασε στο δεύτερο παιδί και στον μεγάλο αγόρασα το Rodi XR της Maxi Cosi, επειδή ήταν το μόνο κάθισμα αυτής της ηλικίας που μπορούσε να ξαπλώνει ελαφρώς για να κοιμάται το παιδί σε μεγάλα ταξίδια με ασφάλεια.

Δες και εδώ: http://maxi-cosi.com/products/car-seats/child/rodi-xp.aspx

Μια αστραπή είν' η ζωή και στ' άναμμα που κάνει, ό,τι προλάβει ο άνθρωπος, τα υπόλοιπα τα χάνει.

Offline trackler

• Rossi και πάνω !
Reply #9 on: Σάββατο 16 Ιούλιος 2011, 10:08:23 πμ
για την κορη μου ειχα παρει αυτο
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=10402&colID=617&itmid=711519
καθως οσο ηταν μικρη δεν ταξιδεψαμε και μπηκε κατευθειαν σε αυτο που ειναι για πιο μεγαλα παιδια.η μιχαελα μου ειναι πλεον 4 χρονων και στο καθισμα αυτο μπαινει μονο οταν βρισκεται στο αυτοκινητο και ο μικρος.
για τον γιο μου που ειναι 1 χρονων και κατι εχουμε παρει αυτο στο οποιο μπηκε για την πρωτη βολτα απο το μαιευτηριο στο σπιτι.
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=10402&colID=1056&itmid=1064220
μαζι με την βαση αυτη
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1040202&itmid=1277666
που κανει για ολα τα αυτοκινητα που εχουν το συστημα isofix,νομιζω ολα τα συγχρονα αυτοκινητα.
να σημειωσω οτι η βαση κανει για ολα τα καθισματα της recaro και δεν ξερω αν κανει και για αλλες μαρκες,φανταζομαι πως ναι.
προτιμησα την εταιρεια αυτη καθως ειναι χρονια στην αγορα και το ονομα και μονο συμαινει εγγυηση,καθως και απο τα χαρακτηριστικα του.
τα χρωματα ταιριαζαν και με το εσωτερικο του αυτοκινητου μου οποτε κουμπωσαν μια χαρα.
το μικρο καθισμα μπαινει αναποδα (κοιταει πισω δλδ) και δεν ξερω αν μπαινει και αλλιως.μεχρι τωρα ο μικρος δεν ειχε γκρινιαξει ποτε επειδη ηταν αναποδα,αν και τωρα τελευταια τον βαζουμε στο μεγαλυτερο της κορης γιατι δεν χωραει στο μικρο και γκρινιαζει για αυτο τον λογο και μονο.
βεβαια δεν εχουμε κανει τα τρελα ταξιδια και το μικρο καθισμα το χρησιμοποιουσε η γυναικα μου οταν πηγαινε τον μικρο στον παιδιατρο και εχουμε κανει και μερικες βολτες μεχρι την αθηνα,οποτε σε πολυωρα ταξιδια δεν ξερω τι θα γινοταν.

ΥΓ. καπου ειδα οτι καποιος ψαχνει καθισμα οποτε να πω οτι το δευτερο (το μικρο δλδ) καθισμα ειναι προς πωληση μαζι με την βαση του ή και χωριστα.
μηπως να το βαλω και αγγελια τωρα που το θυμηθηκα?

Offline trackler

• Rossi και πάνω !
Reply #10 on: Σάββατο 16 Ιούλιος 2011, 10:19:50 πμ
κατι αλλο που θυμηθηκα

πιστευω πως οταν το παιδι πλησιαζει τα κιλα που ειναι κοντα στο ανω οριο για το καθε καθισμα,απλα δεν χωραει πλεον μεσα.
ο γιος μου που ειναι στα 9 κιλα τωρα και ενω το μικρο καθισμα λεει οτι ειναι για μεχρι 13,για να μπορεσει να κουμπωσει η ζωνη στο πιο χαλαρο της σημειο,το παιδι πιεζεται τοσο πολυ που νομιζω οτι διπλωνει η σπονδυλικη του στηλη.

Offline παλτακης

• η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #11 on: Σάββατο 16 Ιούλιος 2011, 10:20:32 πμ

ΥΓ. καπου ειδα οτι καποιος ψαχνει καθισμα οποτε να πω οτι το δευτερο (το μικρο δλδ) καθισμα ειναι προς πωληση μαζι με την βαση του ή και χωριστα.
μηπως να το βαλω και αγγελια τωρα που το θυμηθηκα?
Μηπως  ;D....

..ακομα  ;)

Offline Sotos

• Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
Reply #12 on: Τρίτη 19 Ιούλιος 2011, 12:54:50 μμ
Ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας στο παραπανω θεμα...

ναι, θα παλεψουμε την rear facing λυση, για οσο πιο πολύ μπορέσουμε. Για τους παρακάτω λόγους :

http://www.youtube.com/watch?v=G8mFsXNXOLw&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=sssIsceKd6U&NR=1

την ιστορια του Joel φανταζομαι την ξερετε πολλοί...

http://www.youtube.com/watch?v=Q8gU9zzCGA8&NR=1

Επισης ο χωρος για τα ποδια, στην περιπτωση RF, ειναι αρκετος αναλογως πως θα το τοποθετησεις το καθισματακι, και ποσο χωρο εχει το αμαξι γενικότερα. Αρα δεν τιθεται θεμα.

Ειμαι κοντα στο Britax two-way plus η το Britax multi tech τα οποια μπαινουν και forward και rear facing  - οποτε τα λεφτα δεν θα πανε χαμενα αν το RF δεν παιξει τελικά.

Σε σουηδικό σαιτ, η τιμη του δεν ειναι απαγορευτικη και θελει 30 ευρω να ερθει Ελλαδα. Οποτε είμαστε στην τελική ευθεια μάλλον...

Αν εχει δοκιμασει κανεις καποιο απο αυτα, ας γραψει!
« Last Edit: Τρίτη 19 Ιούλιος 2011, 12:57:21 μμ by Sotos »

Offline transalp98

• Rossi και πάνω !
    • MyPhotos
Reply #13 on: Τρίτη 19 Ιούλιος 2011, 13:21:55 μμ
Φυσικά και δεν υπάρχει όριο στο πόσο προσεκτικός μπορεί να είναι κανείς, ειδικα σε τέτοια ευαίσθητα θέματα.
Προσωπικά νομίζω οτι απο ενα σημείο και μετά αυτά αρχίζουν να γίνονται λεπτομέρειες, και κάπου πρέπει να το αποδεχθείς και απλα να συνεχίσεις.

Υπάρχουνε τοσες πολλές παράμετροι που δεν μπορεις να ελέγξεις... και τι θα γίνει αν υπάρξει σύγκρουση απο το πλάι; και τι αν γίνει σύγκρουση απο πίσω (σημείωση, οσα τρακαρίοσματα εχει φάει το αυτοκίνητο τα εχει φάει απο πίσω, ακομα και πληρώνοντας σε διόδια στην εθνική!)
Υπάρχει ενα ελάχιστο που πρέπει οπωσήποτε να κρατηθεί: σωστό καθισματάκι για την ηλικία/σωματότυπο και συνεπής σωστή τοποθέτηση.
Ειδικά το τελευταίο, ακούγεται δεδομένο αλλά τελικά εκει αποδεικνύεται η συνέπεια του γονιού περισσότερο απο την αγορά του πιο ακριβού καθίσματος... και υπάρχουν πολλές, μα πάρα πολλές καταστάσεις που σε βάζουνε σε πειρασμό να πεις "ελα μωρε, ας μην τον/την δέσω τωρα για λιγα μέτρα, γιατι κλαιει, γιατι κοιμαται, γιατι το ενα, γιατι το αλλο..."

Αν δεις οτι την παλεύει ανάποδα, why not, οσο παει...
Η δική μου εμπειριά εδειξε οτι θέλουν να βλέπουν εμπρός, να συμμετέχουν με τους υπόλοιπους ωστε να περνάμε καλα - ολοι. 
Ετσιταξιδεύουν για ωρες χωρίς γκρίνια και προβλήματα, και τελικά νομίζω βοηθάνε στο να πορευτούμε με περισσότερη ασφάλεια.

Ηλίας

-Transalp 600cc 98 (R.I.P.)
+SYM HD200i EVO
- VFR 800 V-tec
http://www.flickr.com/photos/kilomeater/

Offline Sotos

• Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
Reply #14 on: Τρίτη 19 Ιούλιος 2011, 13:44:58 μμ
καλα ναι...

Ολα ειναι θεμα στατιστικών... 
Απλα το παλευεις οσο πιο πολυ μπορεις και μειωνεις πιθανότητες...

Εδω ακομα βλεπεις μωρακια σε μπροστινα καθισματα η στην αγκαλια της μαμας τους...

Offline KostasC

• Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #15 on: Τρίτη 19 Ιούλιος 2011, 15:51:01 μμ
Επίσης θεωρώ τουλάχιστον... κοροϊδία να μιλάμε για καθισματάκια RF,FF κλπ κλπ να παίρνουμε την καλύτερη μάρκα καρεκλάκι και η οδήγηση μας να παραμένει όπως τότε... μόνοι ή με ζευγάρι και με μυαλό πως θα γίνει να μη πέσει η βελόνα κάτω απο τα 180.
Δε λέω οτι η ταχύτητα σκοτώνει . Η βλακεία σκοτώνει...  και η οδήγηση με 180 και την οικογένεια μέσα είναι τουλάχιστον βλακεία.

Offline Sotos

• Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
Reply #16 on: Τρίτη 19 Ιούλιος 2011, 17:14:16 μμ
Επίσης θεωρώ τουλάχιστον... κοροϊδία να μιλάμε για καθισματάκια RF,FF κλπ κλπ να παίρνουμε την καλύτερη μάρκα καρεκλάκι και η οδήγηση μας να παραμένει όπως τότε... μόνοι ή με ζευγάρι και με μυαλό πως θα γίνει να μη πέσει η βελόνα κάτω απο τα 180.
Δε λέω οτι η ταχύτητα σκοτώνει . Η βλακεία σκοτώνει...  και η οδήγηση με 180 και την οικογένεια μέσα είναι τουλάχιστον βλακεία.

πλακα κανεις... με 1,75 το λιτρο ποιος παει με 180+  ?

Offline Kat

• Οδηγός αγώνων με καροτσάκια λαϊκής
  • Οδηγάρα
  • Νιάου
Reply #17 on: Τετάρτη 20 Ιούλιος 2011, 00:06:48 πμ

Η δική μου εμπειριά εδειξε οτι θέλουν να βλέπουν εμπρός, να συμμετέχουν με τους υπόλοιπους ωστε να περνάμε καλα - ολοι. 
Ετσιταξιδεύουν για ωρες χωρίς γκρίνια και προβλήματα, και τελικά νομίζω βοηθάνε στο να πορευτούμε με περισσότερη ασφάλεια.

Αυτό προς το παρόν παλεύεται με τον καθρέφτη που έχουμε τοποθετήσει για να βλεπόμαστε με τη μικρή και για να ξανακερδίσω εγώ τη θέση του συνοδηγού.

Νομίζω και ελπίζω πώς η μικρή μας θα έχει ως δεδομένο ότι θα κάθεται ανάποδα χωρίς περιθώριο για διαπραγμάτευση.

Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα
Αρκάς

Offline KostasC

• Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #18 on: Τετάρτη 20 Ιούλιος 2011, 08:15:16 πμ
Αυτό προς το παρόν παλεύεται με τον καθρέφτη που έχουμε τοποθετήσει για να βλεπόμαστε με τη μικρή και για να ξανακερδίσω εγώ τη θέση του συνοδηγού.

Νομίζω και ελπίζω πώς η μικρή μας θα έχει ως δεδομένο ότι θα κάθεται ανάποδα χωρίς περιθώριο για διαπραγμάτευση.

αρκεί να μη κάνει παρέα με άλλα παιδάκια που το καρεκλάκι τους κοιτάει μπροστά...
εμάς έμαθε οτι η αδελφούλα της θα κοιτάει πίσω... και άρχισε να το ζητάει και αυτή. (προσωρινά βέβαια...ξέρετε πως είναι αυτά)

Offline vasko

• Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ
Reply #19 on: Τετάρτη 20 Ιούλιος 2011, 20:53:05 μμ
λέτε γνώμες να μαθαίνουμε και οι μελλοντικοί γονείς.

θα τα χρειαστούμε σύντομα!

Ω ρε που πάμε ρε!!!

Offline omega

• Σιγα μην ειμαι
  • Rossi και πάνω !
Reply #20 on: Κυριακή 02 Οκτώβριος 2011, 22:11:12 μμ
Χρήσιμο το θέμα.
Στα 4πορτα/5πορτα οχήματα εφικτό το "κοιτάνε πίσω".
Στους έχοντες 3πορτο όμως?Εντάξει άμα έχεις ένα. Απ ενεργοποιείς τον αερόσακο και το βάζεις μπροστά.
Αν έχεις 2?

Ο Θεός να φυλάει κι εμείς να προσέχουμε..

Πέτα... ψηλά... μακριά... κι... ελεύθερα...

Offline Sotos

• Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
Reply #21 on: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2011, 11:57:04 πμ
Χρωσταγα ενα update στο θεμα... και μου το θυμησε ο Δημητρης παραπανω.

το καρεκλακι το πηραμε απο αρχες Αυγουστου απο σουηδικό ηλεκτρονικό κατάστημα (οπως ελεγα και παραπανω στην Σουηδία χρησιμοποιουν σχεδον μονο rear facing καρεκλακια) .  Μπαινει και αναποδα και κανονικα, μεχρι το μωρακι να φτασει τα 25 κιλά.

Το χρησιμοποιουμε ακόμα για τον σκοπο που το πηραμε, δηλαδη η μικρη καθεται αναποδα χωρις παραπονα και γκρινιες, και πολυ το χαιρόμαστε!
Μακαρι να κρατησει και άλλο (που γιατι να μην κρατησει?) !

Σχετικα με την δυσκολία προσβασης  σε τριθυρο οχημα, ναι σιγουρα θα ναι πιο δυσκολο στην αρχη που το μικρο δεν μπορει να μπει μονο του. Θα πρεπει να το εχεις αγκαλια, να μπαινεις να καθεσαι και εσυ πισω, να το δενεις και μετα να βγαινεις να καθεσαι μπροστα. Οταν μεγαλωσει λιγο, θα μπαινει μονο του, και ισως να χρειαζεται μονο να του κουμπωνεις την ζωνη εσυ.

Offline KostasC

• Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #22 on: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2011, 13:32:57 μμ
θα μπαινει μονο του, και ισως να χρειαζεται μονο να του κουμπωνεις την ζωνη εσυ.

Υπάρχουν και φάσεις που και να χρησιμοποιήσεις ιμάντες με καστάνια... το μικρό δε θέλει να κάτσει με τίποτα.
Ειδικά όταν βιάζεσαι.. όταν έχει κίνηση με ανοιχτές τις πόρτες...οταν βρέχει ...όταν ο Ερμής κοίταξε λοξά τον Πλούτωνα κλπ αφορμές.

BTW... το έχεις δοκιμάσει σε άλλο αυτοκίνητο ? ή το έχεις δοκιμάσει πίσω απο εσένα ή το κάθισμα του συνοδηγού ? πόσο άνετο είναι τότε ?
η κλήση παραμένει ίδια ?

Offline Sotos

• Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
Reply #23 on: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2011, 13:46:58 μμ
για να μενει η κλιση οπως την βλεπεις στην φωτο, και να μην πεφτει το κεφαλακι της μπροστα οταν κοιμαται, πρεπει να μπροστινα καθισματα να πανε πιο μπροστα.
ετσι οπως το εχω βαλει τωρα, ειναι στην μεση. Δηλαδη ακουμπαει και στους δυο μπροστινους.

Offline παλτακης

• η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #24 on: Τρίτη 04 Οκτώβριος 2011, 13:50:19 μμ
Sωτο αν το εβαζες πισω απο σενα τοτε η Κατερινα θα ειχε την ευχερεια αν για καποιο λογο χρειαστη να εχει οπτικη επαφη ή προσβαση προς το παιδι .