Hellas Transalp Forum

Fazer 600 vs Cbf 600 !!!

Zan Klon · 8332

Offline Zan Klon

  • οδηγώντας στους ελληνικούς δρόμους έγινα...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2202
  • μοτοσυκλετιστής παντός καιρού και εδάφους !!!
on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 12:24:19 μμ
επειδη ενας ''φιλος'' μου ενδιαφερετε για μεταχειρισμενο street μηχανακι και ειναι μεταξυ του Fazer 600 (μοντ. 2005 και πανω,ψεκαστο) και του Cbf 600 (μοντ. 2005 και πανω ) μπορειτε να βοηθεισετε να πειτε τη γνωμη σας και τι εχετε ακουστα γι' αυτα τα μηχανακια?
(και για να μην ρωτατε...τον φιλο μου δεν τον ξερετε!  ;D) thank's!


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #1 on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 12:39:38 μμ
Επειδή τον φίλο σου τον ξέρω  :2hysterical: να τους πείς ότι άμα πάρει YamaΠΑ δεν θα του ξαναμιλήσω  :2hysterical:

Πολύ καλό μηχανάκι απροβλημάτιστο και δυνατό, η διαφορά του με τα υπόλοιπα είναι ότι αποδίδει ψηλά και όχι χαμηλά.Εχει φθηνό (σχετικά) και εύκολο σέρβις όπως και μεγάλα διαστήματα ανάμεσα σε αυτά.Είχε ένα θεματάκι με την ασφάλεια του εμπρός γραναζιού και λασκάριζε το παξιμάδι του αλλά στα πρώτα μοντέλα...

Αν δεν σε ικανοποιεί δοκίμασε κάτι από τα παρακάτω  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:




Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #2 on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 12:45:32 μμ
Ζαν Κλον μας κάνεις νερά :2hysterical: :2hysterical: Πρόδοσες το 400, τώρα έχομε διλλείματα Honda vs Yamaha, έστω μέσω φίλων τάχα μου τάχα μου; Χωρίς πλάκα στην κατηγορία street 600 δεν μπορώ να πάρω το μυαλό μου από το CBR 600F. Σε δική του κλάση, ιαπωνέζικο, από τα καλύτερα Honda. Aν το CBF που είναι φτηνότερη εκδοχή του CBR, έχει τόσους ευχαριστημένους ιδιοκτήτες, τι να περιμένεις από το CBR; Βέβαια πολύ δύσκολα βρίσκεται κάποιο σε καλή κατάσταση.
Μεταξύ των 2 μόνο το Fazer γνωρίζω. Βαριόμουν να αλλάζω συνέχεια ταχύτητες στην πόλη. Δεν δουλεύει κάτω από 2500 σαλ. Στρίβει με το βλέμα, αν και σταθερό στις ψηλές ταχύτητες.  


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline b-Angel

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 81
  • Και το τρικυκλο ωραιο ηταν!!
Reply #3 on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 13:09:57 μμ
fazer600 naked ΄05 ηταν το προηγουμενο μηχανακι μου,απο ανταλλακτικα φτηνα ακομα και μεταχειρισμενα να χρειαστεις εχει πολλα ενω για το cbf-σαρακακης δεν ξερω.σαν οδηγηση αριστο νομιζεις οτι καβαλας ποδηλατο συν οτι εχει  δυναμη παραπανω απο αλλα με πιο πολλα κυβικα(ταξιδι-ευκολα)στην πολη κανης οτι θες,σρτιβει το τιμονι αρκετα,καβαλας πεζοδρομια,δενεις με χταποδι πισω οτι θες χωρις να γρατσουνισεις πλαστικα.συν το πλαισιο συν τα φρενακια του που δεν ειπαν ποτε οχι.καλη τιμη και μεταπωληση.εγω το εδωσα για κατι πιο καινουργιο χρονολογικα αλλα το ψηλομετανιωσα.



Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Reply #4 on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 13:18:31 μμ
Τι καταναλώσεις παίζουν και για τα δυο;


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline mariost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 674
Reply #5 on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 14:50:20 μμ
Για το fazer 600 ,μιας και έχω κανει ταξιδακι με ενα μοντςλο του 2005,δεν καιει τιποτα σε νοραλ οδήγηση(120-140)


"Βάλαμε φωτιά στα φρένα
Και μας έμεινε το γκάζι...."


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Reply #6 on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 18:57:30 μμ
Για το fazer 600 ,μιας και έχω κανει ταξιδακι με ενα μοντςλο του 2005,δεν καιει τιποτα σε νοραλ οδήγηση(120-140)

Δηλαδή μου υπόσχεσαι πως αν το πάρω και πηγαίνω σταθερά 120-140 δεν θα ξαναπατήσω σε βενζινάδικο;;;;;;


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #7 on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 20:37:53 μμ
Δηλαδή μου υπόσχεσαι πως αν το πάρω και πηγαίνω σταθερά 120-140 δεν θα ξαναπατήσω σε βενζινάδικο;;;;;;

Μέχρι να πιάσει τα 120 είναι που ρουφάει σαν πούστης............  :P :P :P :P :P :P :P :P :P



Offline mariost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 674
Reply #8 on: Τετάρτη 30 Ιούνιος 2010, 20:54:05 μμ
Δηλαδή μου υπόσχεσαι πως αν το πάρω και πηγαίνω σταθερά 120-140 δεν θα ξαναπατήσω σε βενζινάδικο;;;;;;
μα τον άγιο στο υποσχομαι,αν λέω ψέματα να μην ξαναπαρει πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός!!

σοβαρα τωρα, με αυτλη τη ταχύτητα  έβγαλε πάνω απο 300 χλμ αυτονομία


"Βάλαμε φωτιά στα φρένα
Και μας έμεινε το γκάζι...."


andy

  • Guest
Reply #9 on: Πέμπτη 01 Ιούλιος 2010, 09:00:48 πμ
To FAZER με κλειστά μάτια.
Το ένα είναι μηχανή που ταξιδευει κάνεις, σπορ οδήγηση, κόντρες στα φανάρια, είναι καυλίτσα και έχει πολύ καλή μεταπώληση.
Το cbf είναι για κλωτσές. Το πιο αργό στην κατήγορία και έχει τεχνολογία ατμού,όργανα από το Τ/Α,κινητήρας με χειροκίνητο τσοκ μέχρι του 06,δεν στροίβει,δεν είναι όμορφο και όταν έρθει η ώρα της μεταπώλησης το γυολίζεις με βαζελίνη και το βάζεις στον κώλο σου :2hysterical:
Στο μονο που είναι καλύτερο το cbf είναι η θέση του συνοδηγού.



Offline xamogelo

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2514
  • να ταξιδεύετε πάντα........
Reply #10 on: Πέμπτη 01 Ιούλιος 2010, 09:05:11 πμ

Στο μονο που είναι καλύτερο το cbf είναι η θέση του συνοδηγού.

Ε, τότε αυτό να πάρεις.....  :angel:


...με τη μηχανή σας και τα μάτια της ψυχής σας!!!



Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #11 on: Πέμπτη 01 Ιούλιος 2010, 09:19:26 πμ
To FAZER με κλειστά μάτια.
Το ένα είναι μηχανή που ταξιδευει κάνεις, σπορ οδήγηση, κόντρες στα φανάρια, είναι καυλίτσα και έχει πολύ καλή μεταπώληση.
Το cbf είναι για κλωτσές. Το πιο αργό στην κατήγορία και έχει τεχνολογία ατμού,όργανα από το Τ/Α,κινητήρας με χειροκίνητο τσοκ μέχρι του 06,δεν στροίβει,δεν είναι όμορφο και όταν έρθει η ώρα της μεταπώλησης το γυολίζεις με βαζελίνη και το βάζεις στον κώλο σου :2hysterical:
Στο μονο που είναι καλύτερο το cbf είναι η θέση του συνοδηγού.

To είχες ποτέ ; Ο,τι να 'ναι ...


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Zan Klon

  • οδηγώντας στους ελληνικούς δρόμους έγινα...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2202
  • μοτοσυκλετιστής παντός καιρού και εδάφους !!!
Reply #12 on: Πέμπτη 01 Ιούλιος 2010, 09:52:13 πμ


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #13 on: Πέμπτη 01 Ιούλιος 2010, 10:30:42 πμ
Γιάννη, που το βρήκες βρε το ...ποτάμι?


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline b-Angel

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 81
  • Και το τρικυκλο ωραιο ηταν!!
Reply #14 on: Παρασκευή 02 Ιούλιος 2010, 18:52:51 μμ
Πηρε χτες το ανηψακι μου,απο εκει που εψαχνε για χτχ του εκατσε ενα fazer full fairing με wp μπρος-πισω,tank cover+bag,μανηταρια,2η ζελατινα,μπαγκαζιερα,ξενον,συναγερμο και απο σερβις και ολα αυτα στην καταπληκτικη τιμη των 4000ευρω μετα απο παζαρι-κλαμα.το μηχανακι ειναι σουπερ και δεν εχει πεσει ουτε απτο σταντ.το πηρα βολτα και θημυθηκα το δικο μου :'(. τα κανει ολα και συμφερει .+-



Offline fparis

  • Anaconda Team Member
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1007
Reply #15 on: Παρασκευή 02 Ιούλιος 2010, 19:47:20 μμ
Φίλος έχει το Fazer και πάμε μαζί πολλές βόλτες. Είναι πολύ ικανοποιημένος.

Το μόνο πρόβλημα που του βρήσκω εγώ είναι ότι δεν έχει μεγάλο ντεπόζιτο και χρειάζεται πιο πολλές στάσεις για ανεφοδιασμό. Νομίζω ~15 λίτρα έναντι του CBF που είναι ~20 λίτρα.

Α, και κάτι άλλο, δεν νομίζω ότι θα πάρει το Fazer ο φίλος σου για να πηγένει μόνο με 120-140 χλμ!!!!
Πάντως είναι ένα μηχανάκι που θα σε πάει ταξιδάκι, θα σε πάει και στην πόλη, αλλά θα σε πάει και σε πίστα, αν γουστάρεις.

Το CBF είναι HONDA, άρα αξιόπιστο, αλλά νομίζω πολύ μέτριο για την κατηγορία αυτή, αλλά το θεωρώ λίγo μπροστά στο FAZER.
Προσωπικά θα κοιτούσα το VFR800 αντί του CBF. Ίσως λίγο πιό ακριβό αλλά δεν συγκρίνεται και είναι και HONDA.

Το θέμα είναι ότι τα γούστα του καθενώς είναι μοναδικά και ίσως οι προτάσεις φίλων να μπερδέψουν τον υποψήφιο αγοραστή.
Καλή και ασφαλή οδήγηση σε ότι και αν επιλέξει, ο φίλος σου, εύχομαι. ;)


Να είσαι Έλληνας είναι περηφάνεια.
Να είσαι Μακεδόνας είναι τίτλος

…τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ' ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον…


Offline omega

  • Σιγα μην ειμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1024
Reply #16 on: Παρασκευή 02 Ιούλιος 2010, 20:49:25 μμ
Να πω κι εγω λιγα πραγματακια.
CBF 600:Τιμιο,αξιοπιστο,πολυ καλο ταξιδι και βολτα εντος.Καλη και ρυθμιζομενη θεση οδηγησης,πολυ καλη θεση συνεπιβατη.Ομαλη ροπη απο χαμηλα σε ολο το φασμα των στροφων.

FAZER 600:Τεχνολογικα πιο μπροστα απο το παραπανω(πλαισιο,μοτερ,φρενα).Κατω απο τις 5500-6000 στροφες σαν παπακι μεσα στην πολη μετα...αρχιζει το παρτι.Καλη θεση οδηγησης,οχι τοσο για τον συνεπιβατη που σε μεγαλο ταξιδι θα εχει και ενα θεματακι με την ζεστη στον ποπο απο τις εξατμισεις. Τα πρωτα ηταν με 98 hp τα τωρινα με 70+(κατι στο γκαζι εκαναν νομιζω,διωρθωνεται στη Yamaha).Κοντερισια 248+χλμ(τα ειδα με φιλο,αλλοι λενε και παραπανω).



Αν καποιος δεν εχει κολημα με ποιο συγχρονες κατασκευες το CBF ειναι μια χαρα μηχανακι.

Αν οχι και υπαρχει και θεμα εμφανισης τοτε το Fazer ειναι η επιλογη.Στα ιδια λεφτα θα επερνα το 2ο(και +500 να'ταν).Ειδικα το γυμνο ειναι υπεροχο.


Αν επισης δεν καιγεται για fairing(πολλα ταξιδια) και ειναι της πολης και της κλειστης στροφουλας τοτε ας βαλει διπλα στο γυμνο Fazer το Hornet 600 04 η 05(up side down).Γνωμη μου παντα..

Γιαννη ησουν συγκεκριμενος στην ερωτηση ελπιζω να βοηθεισαμε ολοι..


Πέτα... ψηλά... μακριά... κι... ελεύθερα...


andy

  • Guest
Reply #17 on: Σάββατο 03 Ιούλιος 2010, 15:28:26 μμ
To είχες ποτέ ; Ο,τι να 'ναι ...
Τα έχουν συναδελοι μου 3-4 χρόνια και τα ξέρω καλά.
Όταν λέω την γνώμη μου είναι παντα από προσωπική μου εμπειρία και όχι κάτι που διαβασα κάπου ή αερολογίες.
Γι αυτό δεν υπάρχει είναι ή δεν ειναι καλό. Αλλά μου αρεσει ή δεν.
Τα συγκεκριμένα μοντέλα είναι απροβληματιστα και "παίζουν από 3500-5000e ανάλογως την χρονολογία, τα χιλιομετρα και τα αξεσουαρ.




Offline mariost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 674
Reply #18 on: Σάββατο 03 Ιούλιος 2010, 16:39:18 μμ
Φίλος έχει το Fazer και πάμε μαζί πολλές βόλτες. Είναι πολύ ικανοποιημένος.

Το μόνο πρόβλημα που του βρήσκω εγώ είναι ότι δεν έχει μεγάλο ντεπόζιτο και χρειάζεται πιο πολλές στάσεις για ανεφοδιασμό. Νομίζω ~15 λίτρα έναντι του CBF που είναι ~20 λίτρα.

Α, και κάτι άλλο, δεν νομίζω ότι θα πάρει το Fazer ο φίλος σου για να πηγένει μόνο με 120-140 χλμ!!!!

300 χλμ αυτονομια δεν νομίζω οτι ειναι λιγα...
δεν καταλαβαινω,επειδη καποιοσ εχει μια μηχανη που παει 240+ ,ειναι λαθος ή κακο να πηαγινει με 140?θα χαλασει η μηχανη?ή ειναι οι ελληνικοί δρόμοι για να διακοσαριζεις?


"Βάλαμε φωτιά στα φρένα
Και μας έμεινε το γκάζι...."


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #19 on: Σάββατο 03 Ιούλιος 2010, 22:34:45 μμ
Τα έχουν συναδελοι μου 3-4 χρόνια και τα ξέρω καλά.
Όταν λέω την γνώμη μου είναι παντα από προσωπική μου εμπειρία και όχι κάτι που διαβασα κάπου ή αερολογίες.
Γι αυτό δεν υπάρχει είναι ή δεν ειναι καλό. Αλλά μου αρεσει ή δεν.
Τα συγκεκριμένα μοντέλα είναι απροβληματιστα και "παίζουν από 3500-5000e ανάλογως την χρονολογία, τα χιλιομετρα και τα αξεσουαρ.

Εμένα πάντως τη γνώμη για τα Βαρκαντέρο δεν πρόκειται να την διαβάσεις ποτέ...ούτε βέβαια και θα προσβάλλω ποτέ κάποιον για την επιλογή του λέγοντας "το γυαλίζεις και το βάζεις στον κώλο σου" ... όταν έγραψες για το σκούτερ που πήρες σου είπα ότι έκανες άριστη επιλογή και ευχήθηκα, όπως και προσφέρθηκα αν χρειαστείς τίποτα λόγω της συγγένειάς μου με τον τοπικό αντιπρόσωπο να βοηθήσω...θεώρησέ το λοιπόν άκυρο.

Μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς  ;) και τέλος από εμένα...
« Last Edit: Σάββατο 03 Ιούλιος 2010, 22:38:23 μμ by Nikos Paxinos »


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...