Hellas Transalp Forum

Βλάβη αισθητήρα θέσης στροφάλου σε ΤΑ700 ABS

Nuc · 70649

Offline Nuc

  • Απλώς ένας...
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
Reply #100 on: Τετάρτη 04 Ιούλιος 2012, 10:55:11 πμ
Τελικώς λύνεται το πρόβλημα με αντικατάσταση του αισθητήρα στροφάλου;

Όχι. Σ' εμένα δε λύθηκε και δε σκοπεύω να πληρώνω και να παραγγέλνω ανταλλακτικό, να περιμένω, ν' αφήνω τη μηχανή στο συνεργείο για να εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα σ' ένα χρόνο. Ένα χρόνο έκανε να μου εμφανιστεί και χωρίς ν' αλλάξω τον αισθητήρα  ;D



Offline Nuc

  • Απλώς ένας...
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
Reply #101 on: Τετάρτη 04 Ιούλιος 2012, 11:00:43 πμ
Θα μπορέσω το αλλάξω μόνος μου σε συνεργείο φίλου;

Δεν ξέρω τί εργαλεία και τί μηχανολογικές ικανότητες έχετε, αλλά γνώριζε ότι πρέπει να γίνει reset και στον εγκέφαλο της μηχανής με σύνδεση ειδικού διαγνωστικού μηχανήματος. Επίσης πρέπει να φύγουν πολλά πλαστικά από το εμπρός μέρος της μηχανής (βλ. ποδιά, κτλ.)



McGyver

  • Guest
Reply #102 on: Τετάρτη 04 Ιούλιος 2012, 13:25:04 μμ
Δεν ξέρω τί εργαλεία και τί μηχανολογικές ικανότητες έχετε, αλλά γνώριζε ότι πρέπει να γίνει reset και στον εγκέφαλο της μηχανής με σύνδεση ειδικού διαγνωστικού μηχανήματος.

Δεν είναι απαραίτητο το διαγνωστικό για να γίνει reset η μνήμη βλαβών του εγκεφάλου (service manual, σελ. 5-15).



Offline makis206

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 33
  • Transalp 700
Reply #103 on: Τετάρτη 03 Ιούνιος 2015, 09:11:42 πμ
Το ίδιο πρόβλημα και σε μένα λοιπόν, δεν είναι φρέσκο μη νομίζετε, από τα 30000χλμ ξεκίνησε και μου έχει αλλάξει τα φώτα μέχρι σήμερα που πατήσαμε τα 40000.. τι δεν άλλαξα, μπουζί, τις πίπες τους αργότερα όταν ανακάλυψα την τεχνική οδηγία που θα έπρεπε να είχε κάνει σωστά ο ακατανόμαστος κι αφορούσε τις προβληματικές πίπες των πρώτων μοντέλων.. ας είναι καλά ο Πίσσαρης για τον καιρό που βρισκόμουν Αθήνα (αν θυμάσαι από πέρυσι Χρηστάρα ;)), μέχρι και στο φίλτρο αέρα έφτασα πρόσφατα βγάζοντας το DNA που μας συντρόφευε από τα 15000 για επιστροφή σε εργοστασιακό. Το πρόβλημα με το να μην παίρνει σωστά όταν ο κινητήρας είναι ζεστός και βρίσκεται σε φάση κρυώματος παραμένει. Αν και σπάνιο να εμφανιστεί δηλαδή, είναι πάντα εκεί..
Θα πάω για αλλαγή αισθητήρα στροφάλου λοιπόν, αν και φλερτάρω πολύ στην ιδέα να την αντικαταστήσω.. καμία άλλη δεν με ταλαιπώρησε τόσο. Αξιοπιστία Honda, παλιά..
Anyway μιας και πιάσαμε 2015 έχουμε κανένα update σε τιμή και διαθεσιμότητα ανταλλακτικού; Άλλη μια 150άρα -το λιγότερο- πεταμένη γμτ..



Offline makis206

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 33
  • Transalp 700
Reply #104 on: Τετάρτη 01 Ιούλιος 2015, 10:15:11 πμ
Για την ιστορία, άλλαξα κι εγώ τον αισθητήρα στροφάλου και μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα. Μόλις δυο μέρες την έχω βγάλει απ'το σέρβις δηλαδή αλλά έγιναν αρκετές δοκιμές που υπό τις προηγούμενες συνθήκες μάλλον θα είχε εμφανιστεί, τέλος πάντων θα δείξει. Στα 120 ευρώ τον πλήρωσα χωρίς να μπορώ να υπολογίσω τα εργατικά του αφού έκανα κι ένα μικρό σέρβις συντήρησής της μαζί. :)



Offline polbosn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #105 on: Τετάρτη 01 Ιούλιος 2015, 15:26:06 μμ
Εγω τον αλλαξα περσι και απο τοτε ουδεν προβλημα. Μην χανεις τσαμπα χρονο με άλλα 'γιατροσοφια'.



Offline makis206

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 33
  • Transalp 700
Reply #106 on: Πέμπτη 02 Ιούλιος 2015, 08:01:38 πμ
Μακάρι να μην χρειαστεί να ασχοληθώ ξανά με το θέμα φίλε μου, η αλήθεια είναι ότι την γουστάρω την ρημάδα μου αλλά τα τελευταία 2 χρόνια από τα 5 που την έχω συνολικά μου έχει αλλάξει την πίστη με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Έγινε λόγος να τη σιχαθώ πολλές φορές ενώ παράλληλα δεν ήθελα να τη δώσω σ'άλλα χέρια, ελπίζω τώρα να μη με βάλει ξανά στη διαδικασία σκέψεων που ομολογώ ότι αυτή τη φορά δεν θα διαρκέσουν και πολύ. Δεν θα έπρεπε να τα πληρώνουμε αυτά τα "σφάλματα" μιας τέτοιας εταιρίας κατ'εμέ αλλά αφού έκατσαν και μάλιστα σε τέτοια δύσκολη εποχή, ας μας αποζημιώσουν τουλάχιστον με το παραπάνω μελλοντικά και χωρίς επαναφορές στα ίδια και τα ίδια..

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως, ήδη αισθάνομαι κάπως καλύτερα! :)



Offline polbosn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #107 on: Πέμπτη 02 Ιούλιος 2015, 10:48:27 πμ
Και 'γω τα ιδια πέρασα. Μετά την επισκευή όμως τα ξέχασα όλα. Άλλαξέ το και θα με θυμηθείς.



Offline makis206

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 33
  • Transalp 700
Reply #108 on: Παρασκευή 03 Ιούλιος 2015, 06:49:53 πμ
Σου διέφυγε ότι τον άλλαξα ήδη! ;)



Offline kakou

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #109 on: Παρασκευή 04 Μάρτιος 2016, 10:36:44 πμ
Τελικα το 700 ειναι σα τα μικρα παιδια...δε γινεται να μην περασουν ανεμοβλογια,μαγουλαδες κτλ...χθες που ηταν μια ηλιολουστη μερα πηρα το μηχανακι για μια βολτα σε μια εξαιρετικη διαδρομη (αν ποτε καποιος επισκεφθει τη βορεια ευβοια να κανει οπωσδηποτε τη διαδρομη Αγ Γεωργιο Ιστιαιας-ταξιαρχη-καστανιωτισσα εξαιρετικη φυση σε ενα τοπιο γεματο συκιες) καποια στιγμη λοιπον σταματησα σε ενα εκκλησακι ετσι να χαζεψω λιγο το μερος και ενα δεκαλεπτο μετα γυρναω διακοπτη ολα κανονικα παταω κουμπι,μιζαρει αλλα δεν παιρνει...χμμμ....το ξαναδοκιμαζω (εχοντας υποψιν ολα οσα εχουν γραφτει εδω μεσα) προσεχοντας το MIL και βλεπω οτι κανει ενα μεγαλο αναμμα και 9 μικρα=19 blinks=αισθητητας στροφαλου.....Περιμενω λιγο ξαναδοκιμαζω μετα απο 5 λεπτα τιποτα....περιμενω 3 λεπτα δοκιμαζω παιρνει με τη μια φευγω ολα καλα.Με το που φτανω σπιτι το σβηνω και δοκιμαζω να το βαλω παλι μπρος παιρνει με τη μια μια χαρα.Ξανα σβησιμο αναμμα παλι παιρνει...οποτε απο δω και περα παρακολουθηση.Απλα ο κωδικος που εχει προαναφερθει για το ανταλλακτικο 30300 MFF D01 δεν ισχυει,δεν μπορω να το βρω πουθενα,μηπως καποιος γνωριζει αν εχει αλλαξει ο κωδικος και γενικα καποια σχετικη πληροφορια?



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #110 on: Παρασκευή 04 Μάρτιος 2016, 17:54:24 μμ
Εχεις πμ.



Offline rockerman

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • rock is my life
    • sickyminds rock cafe bar
Reply #111 on: Πέμπτη 17 Νοέμβριος 2016, 15:17:17 μμ
γεια και χαρα

καθοτι υποψηφιος για αλλη μια φορα αλλαγης αισθητηρα θεσης στροφαλου,η πρωτη εγινε τπ 2011 και τα συμπτωματα ειναι τα ιδια με τοτε , τι θα λεγατε να μαζευαμε οσοι ειχουμε πεσει θυματα αυτου του προβληματος, υπογραφες για παραπονα στην εταιρια με καποιο επισημο τροπο ?? γιατι το χοντα αξιοπιστια στο συγκεκριμενο μοντελο εχει παει περιπατο !!


just keep on rockin and don't forget to boogie !

ετσι και αλλιως ολοι περαστικοι ειμαστε....


Offline kakou

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #112 on: Παρασκευή 25 Μάιος 2018, 10:13:37 πμ
Καλημερα σε ολους!

Παραθετω μια εμπειρια-παρατηρηση που ειχα στο 700 και ισως να αφορα το συγκεκριμενο thread και να μπορεσει να βοηθησει οσους εχουν το ιδιο προβλημα...
Το προβλημα με τον αισθητηρα στροφαλου στο μηχανακι μου το εκανε μονο μια φορα και μιας και ξερω να αναγνωριζω,συμφωνα με το FI,το προβλημα (19 blinks) κατεληξα οτι προκειται για αισθητηρα στροφαλου.Μετα απο καμια 500αρια  χιλιομετρα χρειαστηκε να αλλαξω τα δισκακια του συμπλεκτη οποτε οταν εβγαλα το καπακι του σαζμαν για να αλλαξω τα δισκακια επεσε το ματι μου πανω στον αισθητηρα στροφαλου οποτε ειπα να τον περιεργαστω λιγο.Αφου ξεβιδωσα λοιπον τις 2 βιδες που τον κρατανε στη θεση τους,τον πηρα στα χερια μου και παρατηρησα το εξης:Ο αισθητηρας στροφαλου ειναι ενα μικρο μαυρο κουτακι (σελιδα 10-12 στο manual η πρωτη φωτογραφια) το οποιο στη μερια που κοιταει προς το γραναζι του στροφαλου εχει ενα πολυ μικρο αλλα αρκετα δυνατο μαγνητακι το οποιο ηταν ευθυγραμμισμενο απολυτα με ενα απο τα δοντια του γραναζιου του στροφαλουΠαρατηρησα λοιπον οτι αυτο το μικροσκοπικο μαγνητακι σε μενα ειχε μαζεψει πανω μικρη ποσοτητα απο γρεζακια μαζι με λαδι...εννοειται ελαχιστη ποσοτητα αλλα ικανη να καλυψει το μαγνητακι.Επομενως εγω εβγαλα το εξης συμπερασμα:Εφοσον αυτο το μαγνητακι δε μπηκε εκει τυχαια και εφοσον λογω το οτι μεσα στο σαζμαν υπαρχουν λαδια και μοιραια,καποια γρεζακια...μηπως αυτα καμια φορα πεφτουν πανω και κολλανε στο ματι του στροφαλου οποτε και ο στροφαλος δε μπορει να λειτουργησει οπως πρεπει?

Φυσικα και καθαρισα τα γρεζακια,αλλα αν στο μελλον μου ξανακανει προβλημα στον αισθητηρα στροφαλου το πρωτο που θα κανω ειναι να ανοιξω το καπακι παλι και να δω αν εχει βρωμισει ο αισθητηρας.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #113 on: Παρασκευή 25 Μάιος 2018, 19:19:01 μμ
Σωστός πολύ καλό πόστ.  :goodpost:

Τωρα λειτουργεί σωστα?



Offline kakou

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #114 on: Κυριακή 27 Μάιος 2018, 10:15:03 πμ
Η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο προβλημα σε μενα το ειχε κανει μονο μια φορα πριν καθαρισω τον αισθητηρα και απο τη στιγμη που το εκανε μεχρι να τον καθαρισω μεσολαβησαν καμια 500αρια χιλιομετρα που δεν το ξαναεκανε. Τωρα πλεον μετα το καθαρισμα λειτουργει κανονικα μεχρι στιγμης ομως σε περιπτωση που δημιουργηθει παλι προβλημα θα το αναφερω εδω.



Offline bspyrak

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
Reply #115 on: Τρίτη 17 Σεπτέμβριος 2019, 21:19:16 μμ
Εμένα σήμερα έφτασε στο σημείο να αδειάσει την μπαταρία,  παρατήρησα όμως ότι η ένδειξη θερμοκρασίας ήταν 77οC. Άλλη μία φορά που μου το έκανε πριν δύο μέρες νομίζω ότι ήταν πάλι στους 77οC. Κάποιος μου είχε πει ότι το παρουσιάζει στην συγκεκριμένη θερμοκρασία (όταν το σβήνεις και κρυώνει). Θα το παρακολουθήσω και θα δω. κόστος sensor 130€ εργασία δεν ξέρω. Έχει παρακολουθήσει κανείς άλλος την θερμοκρασία? το μηχανάκι έχει 41000κμ το εχω 20 μέρες και έχω κάνει 750κμ εντός Αθήνας.



Offline makis206

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 33
  • Transalp 700
Reply #116 on: Κυριακή 22 Σεπτέμβριος 2019, 20:13:31 μμ
Κάπου εκεί έπαιζε η θερμοκρασία όταν δεν έπαιρνε μπροστά και η δική μου. Πάνε χρόνια βέβαια και δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ακριβής -δεν παρατήρησα ποτέ τη θερμοκρασία αν το έκανε στο συγκεκριμένο σημείο βέβαια- αλλά όντως, σε φάση κρυώματος του μοτέρ βρισκόταν και ναι, ήταν εκεί στα 70κάτι.

Θα σου έλεγα να ετοιμάζεσαι για την αντικατάσταση του αισθητήρα αλλά δες και το παραπάνω ποστ -αυτό με τα γρέζια στον μαγνήτη του αισθητήρα- μήπως σε σώσει απ' το έξοδο των 130 ευρώ του καινούργιου έστω.  ;)



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #117 on: Τετάρτη 25 Σεπτέμβριος 2019, 20:37:22 μμ
https://en.wikipedia.org/wiki/Hall_effect_sensor

O αισθητηρας αυτος ειναι ενα απλο ηλεκτρονικο εξαρτημα που μπορει και να χαλασει, αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι σε βαθος χρονου θα αλλαξουν τα χαρακτηριστικα του, οποτε αλλαζει και η πληροφορια που δινει στην ECU.

To "ζουμι" ειναι στο κειμενο .... Disadvantages
Hall effect sensors provide much lower measuring accuracy than fluxgate magnetometers or magnetoresistance-based sensors. Moreover, Hall effect sensors drift significantly, requiring compensation.

Δεν ξερω για το ΤΑ, αλλα σε καποια μηχανακια δεν υπαρχει μονο ενας αισθητηρας για μια δουλεια αλλα 2-3 ή περισσοτεροι που λειτουργουν συγκριτικα ωστε να δωθει η σωστη τιμη και επισης να γραφτει στην ECU η τρεχουσα σωστη τιμη...
Γι αυτο μπορει να χρειαζεται απλα ενα reset/re-learn στην ECU.
Ή και οπως ειπωθηκε πιο πριν ενας καθαρισμος απο τα γρεζια που εχουν κολλησει στους μαγνητες, που αλλαζουν το μαγνητικο πεδιο.