Hellas Transalp Forum

Πρόβλημα θερμοκρασίας και εκκίνησης

Bacco · 868

Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
on: Δευτέρα 30 Αύγουστος 2021, 15:25:20 μμ
Καλησπέρα
Εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Η μηχανή σηκώνει θερμοκρασία και αν την σβήσω μετά δυσκολεύεται να πάρει μπρος ή  δεν παίρνει καθόλου μέχρι να κρυώσει.
Το ιστορικό:
Ξεκίνησα πριν από λίγο καιρό, να πάω στην βόρειο Εύβοια για να βοηθήσω την εκεί κατάσταση. Στον γυρισμό η μηχανή σήκωσε θερμοκρασία και έφτασε λίγο πριν το κόκκινο. Έκανα μια στάση λίγο μετά το Μαντούδι (λίγο πριν φτάσω την κορυφή του βουνού) και προς έκπληξή μου η μηχανή έτρεχε νερά από το σωληνάκι υπερχείλισης. Πολλά νέρα. Μου φάνηκε ότι είχε τρέξει και από την τρόμπα νερού αλλά δεν μπορώ να το πω με 100% βεβαιότητα.
Αφού κρύωσε κάπως, συνέχισα τον δρόμο μου και "πέφτοντας" από την άλλη πλευρά του βουνού στην κατηφόρα η μηχανή ήταν μια χαρά. Στα Ψαχνά ξανασήκωσε θερμοκρασία και σκέφτηκα ότι με το που βγω εθνική θα την χτυπήσει αέρας και θα καταφέρω να φτάσω Αθήνα.
Βγαίνοντας στον ανοιχτό δρόμο η μηχανή όντως έριξε θερμοκρασία, αλλά για πολύ λίγο. Ξανασήκωσε, και η βελόνα έφτασε λίγο πριν το ανώτερο επιτρεπτό( ; ) όριο. Έκανα άλλη μια στάση κάπου κοντά στο Καπανδρίτι νομίζω, και συνέχισα με την ίδια ένδειξη ως την Αθήνα.
Την επομένη όχι μόνο συμπλήρωσα παραφλού, αλλά το άλλαξα όλο.
Κατόπιν,  κινήθηκα εντός πόλης για να τσεκάρω την κατάσταση. Είχε βελτιωθεί σημαντικά, αλλά και πάλι δεν αισθανόμουν σίγουρος.
Ξεκίνησα να πάω στη Ζωφριά για μια δουλειά αφού προηγουμένως κυκλοφόρησα λίγο στο κέντρο. Έκανα μαι στάση στους Αγίους Αναργύρους με την βελόνα στα 3/4 της διαδρομής της. Όταν πήγα να ξαναξεκινήσω (εντός διλέπτου) το μηχανάκι δεν έπαιρνε μπρος. Ήταν σαν να είχε ξελιγωθεί η μπαταρία. Ρωτάω για συνεργείο εκεί κοντά, παίρνω τηλ κι έναν φίλο και στο 5λεπτο κάνω άλλη μια δοκιμή. Πήρε μια χαρά.
Έφτασα Ζωφριά, μέτρησα την μπαταρία και μου έβγαλε μια ένδειξη γύρω στα 12,5 volt.
Διάβασα αρκετά νήματα του φόρουμ για την τρόμπα νερού και την θερμοκρασία και αποφάσισα να πάω και σε συνεργείο να ρίξει μια ματιά στην τρόμπα.
Σκέφτηκα να κάνω άλλη μια βόλτα λίγο πιο μεγάλη κι έτσι πήγα μέχρι το Δασκαλείο (πιο πέρα από την Κερατέα). Η θερμοκρασία, μετά τα μισά της διαδρομής έφτασε πάλι τα 3/4+. Σε μια μικρή στάση που έκανα , η μηχανή πάλι δυσκολεύτηκε να πάρει. Γύρισα αργά το βράδυ με δροσιά και η θερμοκρασία ήταν λίγο καλλίτερα. Έφτασα σπίτι έσβησα τη μηχανή. Δοκίμασα να την ξαναβάλω και τίποτα. Ήταν σαν να μην είχε μπαταρία. Την άλλη μέρα το πρωί δοκίμασα και πήρε κανονικά (με μια πολύ μικρή δυσκολία ίσως).
Αυτό με την θερμοκρασία και την δυσκολία εκκίνησης μου θύμισε ηλεκτρονική, με την διαφορά ότι δεν μου έχει κόψει το ρεύμα εν κινήσει μέχρι στιγμής.
Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και πως συνδέεται η θερμοκρασία με την δυσκολία εκκίνησης;
Έχω ραντεβού με τον μηχανικό αύριο, αλλά με έχει φάει η περιέργεια. Συν ότι πρώτη φορά θα πάω στον συγκεκριμένο και θα ήθελα να έχω μια ιδέα προηγουμένως.

ΥΓ1. Η τάπα του ψυγείου μου φάνηκε αρκετά φθαρμένη.
ΥΓ2. Το βεντιλατέρ δουλεύει και εν κινήσει (δεν ξέρω αν θα έπρεπε).
ΥΓ3. Έχω την αμυδρά εντύπωση ότι όταν αφήνω γκάζι, κάποιες φορές ακούγεται ένας θόρυβος σαν τρίξιμο από την αντλία (με τη μηχανή σταματημένη και το αυτί δίπλα στην αντλία).
« Last Edit: Δευτέρα 30 Αύγουστος 2021, 16:44:50 μμ by Bacco »



Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #1 on: Τρίτη 31 Αύγουστος 2021, 14:20:03 μμ
Θερμοστάτη κοίταξες ?


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Bacco

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #2 on: Τρίτη 31 Αύγουστος 2021, 20:39:12 μμ
Όχι. Σήμερα τελικά αποφάσισα να κοιτάξω την μπαταρία. Ήταν άδεια. Ξελιγωμένη. Την φόρτισα κι όλα καλά. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο τα φτυσε και αν αυτό συνδέεται κάπως με την άνοδο θερμοκρασίας.
Θα κοιτάξω τον θερμοστάτη μέσα στον Σεπτέμβριο και θα ενημερώσω.
Το μάνιουαλ λέει όταν ξαναβάλω τον θερμοστάτη να βάλω και "sealant". Τι είδους σφραγιστικό βάζουμε;