Hellas Transalp Forum

Honda civic ima hybrid

georig25 · 10641

Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
on: Παρασκευή 01 Μάρτιος 2013, 19:55:42 μμ
Υβριδικο, αυτοματο, 1300cc
Το γλυκοκοιταζω.
Το γνωριζει κανεις;
Το βρηκα τεσσαρων χρονων κατι αναμεσα 10000-12000€
Αξιζει;


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #1 on: Παρασκευή 01 Μάρτιος 2013, 20:27:05 μμ
Για "Αθηνα" σε κινηση σταματα-ξεκινα, φαναρια, 1η 2α 1η 2α .... αξιζει.... μονο το ρελαντι που δεν καιει ειναι κατι....

Για επαρχια νομιζω υπερβολικο...




Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #2 on: Παρασκευή 01 Μάρτιος 2013, 20:57:52 μμ
γιωργη,τιποτα δεν συγκρινεται με το diesel.
απο την στιγμη που δεν εισαι μονιμα η τουλαχιστον 80% μεσα στην πολη,δεν αξιζει.
πετρελαιο και παλι πετρελαιο.




Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
Reply #3 on: Κυριακή 03 Μάρτιος 2013, 15:41:26 μμ
 ???     ???      ???


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #4 on: Κυριακή 03 Μάρτιος 2013, 15:52:46 μμ
Αντε ρέ, τι το σκέφτεσαι? Για την βενζίνη και για οικονομία? Οικονομία στην βενζίνη κάνει όποιος δεν εχει αυτ/το.
Αμα σ' αρέσει πάρτο, να ησυχάσουμε και εμείς.

Οσο για το ντήζελ  απλά θα ξενερώσεις  αν δεν πάρεις μεγαλο η  τουρμπατο.



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #5 on: Κυριακή 03 Μάρτιος 2013, 16:15:32 μμ
Για ρίξε ένα βλέφαρο κατά εδώ --> http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3378183/

Δε σπάει, δε χαλάει, δεν καίει...


Να ζούσες σε μεγάλη πόλη θα έλεγα να πάρεις το υβριδικό. Αλλά, από τη στιγμή που είσαι επαρχία και γυρνάς όλο το νησί, προτίμησε το diesel. Έχει σημαντικά μικρότερη κατανάλωση από τη βενζίνη και η τιμή του λίτρου είναι πολύ φθηνή. Διπλό κέρδος, χωρίς να λέω για τη ροπή στις χαμηλές στροφές  ;)


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #6 on: Κυριακή 03 Μάρτιος 2013, 19:40:06 μμ
λιγο πριν τα χριστουγεννα σκεφτομασταν με την γυναικα μου αν θα μπορουσαμε να αλλαξουμε αυτοκινητο,παροτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το mazda 6 μου.ειναι 1800 κυβικα οποτε εχει μια σχετικη καταναλωση και επειδη με το αλλο diesel στην οικογενεια εχω καλομαθει,μου κακοφαινεται η βενζινη,τελος παντων,ειμασταν ενα βημα πριν αποκτησουμε αυτο
https://www.chevrolet.gr/models/aveo-4d/
1300 κυβικα τουρμποντιζελ
ροπακλα,6αρι σαζμαν και οικονομια τρελη.σε συγκριτικα τεστ(που τα πανε απο οικονομικα μεχρι τερμα γκαζια για πολυ) δεν περασε η ΜΙΚΤΗ καταναλωση τα 6 λιτρα ανα 100 χλμ.
12500 ευρω καινουριο με τις ζελατινες και με 42 ατοκες δοσεις το 50%.αν και θα περναμε το πιο ακριβο καθως μονο 10 ευρω διαφορα στην δοση εβγαινε.
κοιτα το!!!
500 λιτρα πορτ μπαγκαζ σε αυτη την κατηγορια δεν τα βρισκεις ευκολα!




Offline Goikoetxea

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1759
Reply #7 on: Κυριακή 03 Μάρτιος 2013, 21:33:09 μμ
Την Transalp θα βάλεις μέσα; ;D




Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #8 on: Κυριακή 03 Μάρτιος 2013, 23:03:40 μμ
υπαρχουν φορες(λιγες φυσικα) που και τα 500 λιτρα δεν φτανουν οταν εχεις δυο παιδια και ισως να χρειαστεις και σχαρα οροφης μετα και εξτρα χωρο.πραγμα που δεν ειναι και οτι καλυτερο.απο θεμα ασφαλειας,κουρασης ταξιδιου και οικονομιας καυσιμου,οποτε γιατι να μην εχεις ενα ικανοποιητικοτατο πορτ μπαγκαζ?




Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #9 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 11:59:22 πμ
υπαρχουν φορες(λιγες φυσικα) που και τα 500 λιτρα δεν φτανουν οταν εχεις δυο παιδια και ισως να χρειαστεις και σχαρα οροφης μετα και εξτρα χωρο.πραγμα που δεν ειναι και οτι καλυτερο.απο θεμα ασφαλειας,κουρασης ταξιδιου και οικονομιας καυσιμου,οποτε γιατι να μην εχεις ενα ικανοποιητικοτατο πορτ μπαγκαζ?


500 είναι αρκετά για οικογένεια με δυο παιδιά. Αν συνεχίζεις να έχεις θέμα με το χώρο πρέπει να αλλάξει κάποιος συνήθειες. Μη κουβαλάει όλο το σπίτι μαζί του.

Επίσης ένα 5θηρο έχει το πλεονέκτημα να πιταριστεί ΑΝ χρειαστεί. Δε το έχω κάνει ποτέ για λόγους ασφαλείας, αλλά έχεις την επιλογή.
(και βάζεις και κανα ψυγείο μέσα...)

Πάντως μια που ανέφερες τις δόσεις... γιατί να αλλάξεις κάτι αν δεν έχεις λεφτά να το πάρεις ? Βάζεις δόσεις όταν η κατάσταση είναι όπως είναι ? Σκέψου μόνο την αξία του Mazda Που θα χάσεις αν το πουλήσεις).

Btw George.... δε θα το έπαιρνα. Με αυτά τα λεφτά συν κάτι τις παίρνεις ένα C3 diesel με καλύτερη οικονομία καυσίμου, χωρίς τέλη ΚΑΙ χωρίς 4 χρόνια χρήσης μπαταριών με ότι συνεπάγεται αυτό.


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #10 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 15:32:56 μμ
500 είναι αρκετά για οικογένεια με δυο παιδιά. Αν συνεχίζεις να έχεις θέμα με το χώρο πρέπει να αλλάξει κάποιος συνήθειες. Μη κουβαλάει όλο το σπίτι μαζί του.  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: η αληθεια βεβαια ειναι οπως ειπα,οτι ειναι λιγες αυτες οι φορες και οταν τα παιδια ειναι σε μικρη ηλικια και με 2 παιδικα καθισματα πισω,μειωνεται ο εκμεταλευσιμος χωρος οποτε ολα στο πορτ μπαγκαζ,ενα καροτσι ενα παρκοκρεβατο συν ρουχα για 3 ατομα για μια εβδομαδα στην αθηνα,ισα ισα φτανουν τα 500 λιτρα.εκει ομως που απολαυσα το μεγαλο αυτοκινητο,ηταν οταν εκανα την μετακομιση της γυναικας μου απο την ηλεια για εδω,το τι ειχε χωρεσει το αμαξι δεν περιγραφεται,αυτο που το πισω καθισμα πεφτει και γινεται ενα επιπεδο με το πορτ μπαγκαζ ειναι πολυ βολικο.
Επίσης ένα 5θηρο έχει το πλεονέκτημα να πιταριστεί ΑΝ χρειαστεί.τι ειναι το πιταρισμα?

Πάντως μια που ανέφερες τις δόσεις... γιατί να αλλάξεις κάτι αν δεν έχεις λεφτά να το πάρεις ? Βάζεις δόσεις όταν η κατάσταση είναι όπως είναι ? Σκέψου μόνο την αξία του Mazda Που θα χάσεις αν το πουλήσεις). εννοειται οτι δεν εχεις αδικο για τις δοσεις,αλλα τα 174 το μηνα θα ζοριζομουν λιγο αλλα θα εβγαιναν,με αποτερο σκοπο,σε βαθος 5ετιας να εξοικονομησω γυρω στα 3500 ευρω απο εξοδα καταναλωσης,τελη κυκλοφοριας και ασφαλεια.η αξια του mazda εχει χαθει ηδη,οποτε αυτο δεν το μετραω,απο 23000 ζητημα αν θα πιασει 6000,πραγματικα κριμα για ενα αυτοκινητο που περα απο τα προγραμματισμενα δεν με εχει απασχολησει καθολου.




Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
Reply #11 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 15:34:00 μμ
Ευχαριστω παιδες! Με ψησατε!


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #12 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 20:51:30 μμ
Να το παρεις ή να μην το παρεις?




Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
Reply #13 on: Δευτέρα 04 Μάρτιος 2013, 21:23:01 μμ
Να το παρεις ή να μην το παρεις?
:2hysterical: :2hysterical:
να μην


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!