Hellas Transalp Forum

Καλησπέρα...

Thanosf · 14850

Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
on: Παρασκευή 11 Απρίλιος 2008, 23:32:52 μμ
Σας χαιρετώ όλους....
Ονομάζομαι Θανασης, 29 χρονών...Απο Ηράκλειο Κρήτης...
Τον τελευταιο χρόνο -δεν ξέρω για ποιόν λόγο, αλλά αυτό ίσως είναι κάτι που δέν το μαθαίνει ποτέ κανεις- μου έχει καλλιεργηθεί η όρεξη να αγοράσω μια μηχανή....Εώς τώρα η εμπειρία μου στα δικυκλα είναι πολύ μικρή (μία παλιά βέσπα)....
Το καλοκαίρι έβγαλα και το άπειρο δίπλωμα και εδώ και δύο εβδομάδες ξεκίνησα το ψάξιμο απο αγγελίες και εμπόρους...
Με δεδομένο το γεγονός ότι είμαι 1,97 και 95 κιλά αποφάσισα  να ψάξω κατι σχετικά μεγάλο και επιρεασμένος από έναν φίλο μου που έχει Transalp κινούμε προς την ίδια κατεύθυνση παρότι και σ'αυτό δεν είμαι και πολύ άνετος καθώς τα πόδια μου είναι λίγο στριμογμένα (μήπως κάποια άλλη π.χ. V - STROM είναι πιό άνετη)?Για τους λόγους αυτούς επιτρέψετε μου να ζητήσω την βοήθεια και τις συμβουλές σας καθώς ειναι εμφανές πως η εμπειρία σας μπορεί να με καθοδηγήσει.
Έως σήμερα έχω δεί αρκετές μεταχειρισμένες αλλά 2 είναι αυτές που ήταν κάπως πιο προσεγμένες:
α) Transalp 650 8ος 2006 μαύρη, με 5000 χλμ, bagster, βαλίτσα και ζελατίνα , 6100 Ευρώ (θεωρώ οτί ζητάει πολλά ο τύπος).
β) Transalp 650 2002 μαύρη, 43000 χλμ, bagster, ολόσωμη εξάτμιση ARROW (έχει βγάλει την παλιά και τον καταλύτη αλλά θα τα δώσει και αυτά μαζί), ζελατίνα - κάγκελα - βαλίτσα GIVI, λευκά φλάς, καινουργια λάστιχα και αλυσιδογράναζα, συναγερμός SPYBALL, 4500 Ευρώ (ή 4300 Ευρώ χωρίς την ARROW). Το μόνο που της λείπει είναι οι καθρέπτες (έχει σπάσει τον ένα και τους έβγαλε). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η μηχανή έχει αλλάξει ήδη τρία χέρια και το γεγονός ότι ο τωρινός ιδιωκτήτης της -που έτρεχε παλαιότερα σε αγώνες- την έχει μόνο 8 - 9 μηνες και είναι αυτός που της έχει βάλει όλα τα extra (είπε ότι θέλει να την δώσει γιατί έχει και αλλη μηχανή και πέρνει και ένα αυτοκίνητο τώρα.
Ζητώ την βοήθεια , την κατανόηση και την καθοδήγηση σας!
Ευχαριστώ εκ των πρωταίρων!!! 
« Last Edit: Παρασκευή 11 Απρίλιος 2008, 23:51:03 μμ by thanosf »


. . .


Offline tasoula

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 78
  • ''ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ''
Reply #1 on: Παρασκευή 11 Απρίλιος 2008, 23:43:09 μμ
 :welcome: :welcome:Θανάση και  :goodpost:
Τα παιδιά εδώ είναι γνώστες του θέματος και θα σε βοηθήσουν.
Αν και η ταπεινή μου γνώμη για το ύψος σου είναι varadero :goofy:


Αναστασία Παρίση


andy

  • Guest
Reply #2 on: Παρασκευή 11 Απρίλιος 2008, 23:50:49 μμ
 :welcome: :welcome:



Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #3 on: Παρασκευή 11 Απρίλιος 2008, 23:54:52 μμ
Το Varadero πιστεύω οτι δεν είναι ότι καλύτερο για πρώτη μηχανή....Και πόσο μάλλον για το Ηράκλειο όπου γίνεται χαμός καθημερινά στους δρόμους....Θεωρώ ότι χρειάζομαι κάτι πιο ευέλικτο...


. . .


Offline tasoula

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 78
  • ''ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ''
Reply #4 on: Παρασκευή 11 Απρίλιος 2008, 23:58:16 μμ
Το Varadero πιστεύω οτι δεν είναι ότι καλύτερο για πρώτη μηχανή....Και πόσο μάλλον για το Ηράκλειο όπου γίνεται χαμός καθημερινά στους δρόμους....Θεωρώ ότι χρειάζομαι κάτι πιο ευέλικτο...
:redface:


Αναστασία Παρίση


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #5 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 00:00:02 πμ
Θάνο καλωσόρισες στην παρέα μας. Υπάρχει μία αρκετά μεγάλη ομάδα από Κρήτη μεριά.

Επειδή έστειλες το ίδιο ποστ δύο φορές, διέγραψα το δεύτερο αν δεν σε πειράζει.

Τώρα γιά το ύψος σου θα σου πρότεινα μία ψηλότερη μηχανή (πχ Varadero, όπως ανέφερε και η Τασούλα). Ομως με δεδομένο ότι η εμπειρία σου με τις μηχανές είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη, μπορείς να δοκιμασεις γιά λίγο καιρό ένα Τρανσαλπ που είναι από τα πιό προσιτά μηχανάκια.
Αργότερα μπορείς να ανέβεις κατηγορία.

Γιά την αγορά μην βιαστείς, η αγορά είναι γεμάτη. Προσωπικά προτείνω ή μοντέλο 98-99 (γύρω στα 3.000) ή μετά το 2003. Καλή διαλογή.



strofakias

  • Guest
Reply #6 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 00:00:51 πμ
 :welcome: :welcome: :welcome: :goodpost:καλα και ασφαλη χλμ



Offline tasoula

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 78
  • ''ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ''
Reply #7 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 00:02:32 πμ
Θάνο καλωσόρισες στην παρέα μας. Υπάρχει μία αρκετά μεγάλη ομάδα από Κρήτη μεριά.

Επειδή έστειλες το ίδιο ποστ δύο φορές, διέγραψα το δεύτερο αν δεν σε πειράζει.

Τώρα γιά το ύψος σου θα σου πρότεινα μία ψηλότερη μηχανή (πχ Varadero, όπως ανέφερε και η Τασούλα). Ομως με δεδομένο ότι η εμπειρία σου με τις μηχανές είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη, μπορείς να δοκιμασεις γιά λίγο καιρό ένα Τρανσαλπ που είναι από τα πιό προσιτά μηχανάκια.
Αργότερα μπορείς να ανέβεις κατηγορία.

Γιά την αγορά μην βιαστείς, η αγορά είναι γεμάτη. Προσωπικά προτείνω ή μοντέλο 98-99 (γύρω στα 3.000) ή μετά το 2003. Καλή διαλογή.
:eusa_dance: :eusa_dance: :eusa_dance:


Αναστασία Παρίση


Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #8 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 00:06:48 πμ
Δέν θεωρείς οτι το 98 - 99 θα μου βγάλει προβλήματα?Με δεδομένο ότι έχω την διάθεση να δώσω κάτι παραπάνω δεν θα είνα καλύτερο να πάρω κάτι πιο φρέσκο? αυτά που περιγράφω παραπάνω πώς σου φαίνονται?


. . .


Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #9 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 00:08:51 πμ
Επίσης έχω δεί ένα κόκκινο του 97 απο Γερμανία με πλαϊνές βαλίτσες, 20000 χλμ (ο θεός μάλλον έκανε την διαίρεση) και το δίνει 3000 (έμπορος).


. . .


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #10 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 00:32:41 πμ
Επίσης έχω δεί ένα κόκκινο του 97 απο Γερμανία με πλαϊνές βαλίτσες, 20000 χλμ (ο θεός μάλλον έκανε την διαίρεση) και το δίνει 3000 (έμπορος).

Εισαγωγής του '97 με 20.000χλμ? Μάλλον 120.000χλμ είναι. Και το δίνει ακριβά. Σε γενικές γραμμές απέφυγε τους έμπορους. Το δικό μου είναι μοντέλο '99 (αλλά δεν το πουλάω.... ακόμη  ;D) Εκτός από κάποια περιφεριακά που φθείρονται με τον χρόνο και πρέπει να αντικατασταθούν, η μηχανή δεν βγάζει άλλα προβλήματα. Το να το πάρεις από ιδιώτη έχει ένα θετικό. Βλέποντας τον μπορείς να έχεις μία εικόνα γιά την κατάσταση της μηχανής.

Δοκίμασε και τις αγγελίες που υπάρχουν και στο φόρουμ.

Αν σκοπεύεις να δώσεις κάτι παραπάνω όπως λες, ψάξε γιά μοντέλο 3-4ετίας.

Από τα μοντέλα που αναφέρεις το πρώτο είναι άψογο (αν τα χλμ είναι πραγματικά) Λίγο απίθανο, αλλά υπάρχουν τύποι που πέρνουν μηχανή και την έχουν και κάαααθεται μέχρι να την πουλήσουν. Αν είναι να δώσεις όμως 6100 δεν δίνεις κάτι παραπάνω γιά καινούριο?

Το δεύτερο δείχνει ταλαιπωρημένο, και τρία χέρια είναι πολλά.



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #11 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 00:59:41 πμ
"Σας χαιρετώ όλους...."

-Γεια σου και σένα ωρε κοπέλι. Καλωσόρισες στην όμορφη παρέα μας. :)

"Ονομάζομαι Θανασης, 29 χρονών...Απο Ηράκλειο Κρήτης..."

-Drake Ramore phd. Το Ramore απο το L'amore με ρου, το Drake δεν ξέρω απο που ??? και το Phd απο το Prixarh...d...s


"Τον τελευταιο χρόνο -δεν ξέρω για ποιόν λόγο, αλλά αυτό ίσως είναι κάτι που δέν το μαθαίνει ποτέ κανεις- μου έχει καλλιεργηθεί η όρεξη να αγοράσω μια μηχανή....Εώς τώρα η εμπειρία μου στα δικυκλα είναι πολύ μικρή (μία παλιά βέσπα)...."

-Όντως είναι κάτι που λίγοι καταλαβαίνουν ακριβώς την στιγμή που τους χτυπάει. Συνήθως καλλιεργείται απο τα παιδικά χρόνια με το ποδήλατο που έχουν τα  παιδάκια , και συνεχίζεται στο γυμνάσιο που πλέον εκτονώνεται ως ιδέα με την αγορά παπιού/σκουτερ.

Στην δική σου περίπτωση άργησε λίγο. Είναι η λεγόμενη αγρανάπαυση του μυαλού.Κάλλιο αργά παρα ποτέ........και να ξέρεις αυτοί που ξεκίνησαν αργά είναι και οι καλύτεροι οδηγοί. Δεν έχουν τίποτα να αποδείξουν, και πολλά να μάθουν. ;)


"Το καλοκαίρι έβγαλα και το άπειρο δίπλωμα και εδώ και δύο εβδομάδες ξεκίνησα το ψάξιμο απο αγγελίες και εμπόρους..."

-Βγάζουν ειδικό δίπλωμα για .............άπειρους  ???

Καλό κουράγιο στο ψάξιμο. :)


"Με δεδομένο το γεγονός ότι είμαι 1,97 και 95 κιλά αποφάσισα  να ψάξω κατι σχετικά μεγάλο και επιρεασμένος από έναν φίλο μου που έχει Transalp κινούμε προς την ίδια κατεύθυνση παρότι και σ'αυτό δεν είμαι και πολύ άνετος καθώς τα πόδια μου είναι λίγο στριμογμένα (μήπως κάποια άλλη π.χ. V - STROM είναι πιό άνετη)?Για τους λόγους αυτούς επιτρέψετε μου να ζητήσω την βοήθεια και τις συμβουλές σας καθώς ειναι εμφανές πως η εμπειρία σας μπορεί να με καθοδηγήσει."

-Πρώτη μου συμβουλή είναι να τρως τουλάχιστον 5 γευματα την μέρα. Ακου 1,97 και 95 κιλά ???

Δευτερη συμβουλή είναι να κοιτάξεις για κάτι άλλο απο Τρανσαλπ( συγνώμη συμφορουμήτες αλλά.......το παιδί είναι Πσιλό) και κατα προτίμηση χιλιάρι. Τώρα αν το θέμα σκοντάφτει στο οικονομικό και δεν φτάνει η τσέπη για χίλια........... κατανοώ, συμπονώ και συμπάσχω......και 'γω αν τα 'χα ΚΤΜ 990 θα έπαιρνα.

τρίτη συμβουλή είναι να πάρεις αυτό που θέλεις.Προσδιόρισε τις ανάγκες σου.Τι χρειάζεσαι ,.......και κυρίως με τι μπορείς να συμβιβαστείς.

 Η συνηθισμένη στιχομυθία πάει ως εξής παραδείγματος χάρη:

-Παιδιά βρήκα ένα πολύ καλό Βαραντέρο του 2000 με 5000 €
-Όλοι μαζί "μην το πάρεις! Είναι με καρμπυρατέρ!.......Είναι παλιό!.........Δεν έχει μεταπώληση!............το 2005 είναι καλύτερο"

(τυχαίο το παράδειγμα για το Βαραντέρο. Μπορεί εν δυνάμει να είναι οποιαδήποτε άλλη μηχανή)

Και εσύ αναρωτιέσαι:

έχει καρμπυρατέρ αλλα κάνει και 2500€ λιγοτερο απο το ψεκαστό.Αν τα κάνω βενζίνες που λέει και ένας φίλος ;) είναι 30.000 χλμ τσάμπα μετακίνηση.

Είναι παλιό ΟΚ και δεν έχει μεταπώληση αλλα μηπως έχει το ΤΑ 650 του 2001 ή το ΤΑ 600 του 98 μεταπώληση? Εξάλλου την μεταπώληση την χάνει ο πρώτος ιδιοκτήτης όχι ο δευτερος πολλώ δε μάλλον ο τρίτος.
............Κάπου άρχισα να τρελάινομαι.......την μηχανή την παίρνουμε για να την πουλήσουμε?

Μην μακρυγορήσω.......το έπιασες το νόημα ;)

Όσον αφορά το Στορμ θα σου λεγα να στείλεις π.μ για να ρωτήσεις  τον raras555 αλλα το έκλεισε το μαγαζί.........και έφυγε νύχτα. Κάποιοι λένε οτι αγόρασε Transalp.........και κάποιοι αδιάβροχο και έγινε κάοϋ μπόϋ.......θα σε γελάσω.

Παντως και εδώ ισχύει ότι είπα και παραπάνω.....πάνε για χιλιάρι.  ;)

"Έως σήμερα έχω δεί αρκετές μεταχειρισμένες αλλά 2 είναι αυτές που ήταν κάπως πιο προσεγμένες:
α) Transalp 650 8ος 2006 μαύρη, με 5000 χλμ, bagster, βαλίτσα και ζελατίνα , 6100 Ευρώ (θεωρώ οτί ζητάει πολλά ο τύπος).
β) Transalp 650 2002 μαύρη, 43000 χλμ, bagster, ολόσωμη εξάτμιση ARROW (έχει βγάλει την παλιά και τον καταλύτη αλλά θα τα δώσει και αυτά μαζί), ζελατίνα - κάγκελα - βαλίτσα GIVI, λευκά φλάς, καινουργια λάστιχα και αλυσιδογράναζα, συναγερμός SPYBALL, 4500 Ευρώ (ή 4300 Ευρώ χωρίς την ARROW). Το μόνο που της λείπει είναι οι καθρέπτες (έχει σπάσει τον ένα και τους έβγαλε). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η μηχανή έχει αλλάξει ήδη τρία χέρια και το γεγονός ότι ο τωρινός ιδιωκτήτης της -που έτρεχε παλαιότερα σε αγώνες- την έχει μόνο 8 - 9 μηνες και είναι αυτός που της έχει βάλει όλα τα extra (είπε ότι θέλει να την δώσει γιατί έχει και αλλη μηχανή και πέρνει και ένα αυτοκίνητο τώρα."


α)Παρακαλέσε τον Mod να το βάλει στα ανέκδοτα.Με 6500€ πας Αθηνα και παίρνεις Στρομ του κουτιού με ABS.
β)Ρεαλιστικά ζητάει πολλά.......................πέρασε και τρία χέρια( το πρωί μαθήτρια, το βράδυ πόρνη).........ο τωρινός ετρέχε και σε αγώνες.........τον μπελά σου ψάχνείς?


"Ζητώ την βοήθεια , την κατανόηση και την καθοδήγηση σας!"

Ελπίζω να βοήθησα.Την κατανόηση μου την έχεις διότι.........συμπάσχων είμαι!

Καθοδηγητής δεν θα γίνω ποτέ γιατί και εγώ τους μπροστά ακολουθώ.Κανεις μας δεν ανακάλυψε τον τροχό.
 




Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
Reply #12 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 08:56:02 πμ
ΈΛΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΏΝΕΙ Η ΠΑΡΈΑ !!!!!!! Θανάση καλώς ήρθες στην παρέα. Άντε με το καλό να διαλέξεις μωρό και στην επόμενη κρητικόμαζώξη δεν θα μας χωράει ο κόσμος ! ! !   Για την επιλογή μην αγχώνεσαι εμένα μου πήρε πέντε μήνες (αλλά πήρα ΑΣΤΈΡΙ) ευκαιρίες υπάρχουν. Θα τα πούμε και από κοντά καμία μέρα.


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #13 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 09:28:27 πμ
  Καλώς ήλθες σύντεκνε. Είμαστε αρκετοί εδώ. Πάρε γρήγορα μηχανή. Την Κυριακή (αύριο) πάμε βόλτα  :2hysterical: :2hysterical:




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline tserts

  • Θιασώτης του τραμπουκισμού
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3530
  • Transalp GS Forum
Reply #14 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 10:15:56 πμ
Θανάση αν περιμένεις να σε καταλάβουν οι "τάπες" εδώ μέσα, έχασες! Δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει να νιώθεις ότι είσαι σε street μηχανή πάνω σε μια on-off...

Τα κιλά σου μια χαρά είναι, ο Απόστολος είναι τόφαλος και προσπαθεί να μας κάνει να νιώθουμε μειονεκτικά ο αλήτης!  ;D

Όσον αφορά στις ερωτήσεις σου, προσθέτω τα εξής:

Η ΤΑ θα σου είναι μικρή όντως αλλά καλό σχολείο αν θέλεις να κάνεις μια μεταβατική αγορά (για 1 - 2 χρόνια). Αν αποφασίσεις κάτι τέτοιο, μπορείς να αγοράσεις μια του 96 με 2200 και να την πουλήσεις 1800 άνετα στο εγγύς μέλλον (όντως την χασούρα της μεταπώλησης την "τρώει" ο πρώτος ιδιοκτήτης)... Μην ανησυχείς για την αξιοπιστία, είναι αθάνατα τα μοτέρ!

Εμένα το vstrom μου φαίνεται λίιιιιγο μεγαλύτερη αλλά η επιπλέον ιπποδύναμη πιστεύω ότι θα αλλάζει τα δεδομένα, δυστυχώς δεν έχω ακόμα οδηγήσει στρώμα για να σε βοηθήσω...

Λόγω ύψους, θα μπορούσες και 1000άρι αλλά και μεγάλο για πρώτη μηχανή είναι (κρίμα να φάει τις χύμες της απειρίας ένα τέτοιο μηχανάκι), και μπορεί να μην καλύπτει τις ανάγκες σου (αν θέλεις μετακίνηση κυρίως στην πόλη είναι λάθος επιλογή).

Εύχομαι να βοήθησα, και καλώς όρισες!


Το δικό μου φόρουμ κερδίζει το δικό σου φόρουμ και είναι πιο δυνατό.


Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #15 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 11:17:55 πμ
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση....
Ελπίζω κάποια στιγμή να ανταποδώσω σε μία πιθανή βόλτα στην Κρήτη που κάποια στιγμή συμμετάσχω κι εγώ και γνωριστούμε...
Δυστυχώς οι περισσότεροι απο αυτούς που έχω συναντήσει έως σήμερα - και εννοώ τους υποψήφιους πωλητές έμποροι αλλά και ιδιώτες - έχουν την αντύπωση οτι πουλάνε διαστημόπλοιο. Γιατί μπορεί να μην έχω εμπειρία στις μηχανές αλλά χαζός δεν είμαι....Και δεν θεωρώ οτι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να ψάξεις την αγορά και να μάθεις τι παίζεται όσο άσχετος κι αν είσαι...Απλά χαζός το παίζω για να δώ την πρόθεση που έχουν απέναντι μου....Εκτιμώ ότι έτσι κι αλλιώς η αγορά ενός μεταχειρισμένου είναι μια "ζαριά", καλώς ή κακώς δεν μπορείς να γνωρίζεις τι έχει περάσει η κάθε υποψήφια μηχανή....Ποντάρεις μόνο σε δύο κριτήρια πάνω: την παλαιότητα (που είναι το μόνο στάνταρ) και το προφίλ αυτουνού που έχεις απέναντι σου....Πιστεύω οτι όλα τα άλλα είναι στον αέρα...Για τον λόγο αυτό αυτές που έχω δεί έως τώρα εκτός απ΄το να τις οδηγήσω εγώ, ζητάω να με κάνει μια βόλτα ο ιδιόκτήτης τους....Αυτή η βόλτα εμένα μου δίνει μεγάλη πληροφορία.....Και μετά την βόλτα ακούς: - ΤΑ 2006, 5000 χλμ 6100 Ευρω, - ΤΑ 2001, 40000 χλμ, 5200 Ευρώ, - ΤΑ 97, 20000 χλμ, 3000 Ευρώ, - ΤΑ 2002, 23000 χλμ, 4800 ευρω....και άλλα πολλά μαργαριτάρια....Ας μην το σχολιάσω περαιτέρω....
Ίσως να το "ψάχνω" πολύ ...Γιατί όμως να μην το κάνω απο την στιγμή που θέλω να αγοράσω κάτι και να το ευχαριστηθώ - για την άρτη μου και να το γουστάρω...Έτσι κι αλλιώς έχω την διάθεση να πληρώσω μετρητά και χωρίς πολλά μα και μου (παζάρια και διαπραγματεύσεις κακομοιριάς) άμεσα....
Λές να έχω άδικο?????
« Last Edit: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 11:33:47 πμ by thanosf »


. . .


Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #16 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 11:33:06 πμ
Πάγκαλε βοήθα την κατάσταση!!!


. . .


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #17 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 12:06:22 μμ
Καλημέρα Θανάση, καλή επιλογή  να έχεις, η καλύτερα καλή τύχη με την αγορά σου……

Ο φίλος σου που έχει το Transalp, φαντάζομαι πως το έχεις οδηγήσει να το δεις, πως σου φάνηκε………;;;;;

Τις τιμές που αναφέρεις για τα συγκεκριμένα μηχανάκια, τις θεωρώ λίγο τσουχτερές………

Ο Μιχάλης (Πάγκαλος) θα μπορέσει να σε βοηθήσει με την αγορά μιας και σύντεκνος, και γνώστης του θέματος, αφού μάλιστα πρόσφατα 
πούλησε την Transalp του για την αγορά ενός V-strom !


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #18 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 12:13:46 μμ
Ναι LEON το έχω οδηγήσει...μου άρεσε....Δεν έχω οδηγήσει όμως το VSTROM.


. . .


giorgio

  • Guest
Reply #19 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 12:32:43 μμ
 :welcome: Θανάση. Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή για την αγορά που θέλεις να κάνεις για Μότο. Θα σου πούλαγα τον "Άγριο", αλλά όπως διάβασα η εμπειρία σου σε μηχανές δεν είναι & η κατάληλη. Για αυτό άστο καλύτερα. Οσο για αυτά που σου γράφει ο Tserts(Γιάννης) μην τον παίρνεις & στα σοβαρά. Βλέποντας & μόνο τη foto που έχει στο avatar του καταλαβαίνεις για το τι άτομο πρόκειται. Πονεμένη ιστορία Θάνο μου. Τώρα εδω στο forum αναγκαστικά τον κάνουμε παρέα. Αμαρτία είναι το παιντί! Λοιπόν σου εύχομαι & πάλι να κάνεις την καλύτερη επιλογή, & ρίξε μια ματιά στο forum στο θέμα με τις αγγελίες. Δεν χάνεις τίποτα.  ;)



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #20 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 16:49:23 μμ
Ναι LEON το έχω οδηγήσει...μου άρεσε....Δεν έχω οδηγήσει όμως το VSTROM.

Οπότε μια βόλτα με τον Μιχάλη θα σου κάνει καλό…….. :moped:


Στην Κρήτη υπάρχουν μαγαζιά τα οποία μπορείς να ζητήσεις test-drive, και το v-strom αλλά και το varadero μιας και το θίξανε, οι αγαπητοί παραπάνω εξαιτίας του ύψους σου και των κιλών σου……………………..

Good luck........


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #21 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 18:21:23 μμ
Το V - STROM θα παω να το δοκιμασω...


. . .


Offline tserts

  • Θιασώτης του τραμπουκισμού
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3530
  • Transalp GS Forum
Reply #22 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 18:42:29 μμ
Ποιός τον ακούει τον Ράρα!...  ;D ;D


Το δικό μου φόρουμ κερδίζει το δικό σου φόρουμ και είναι πιο δυνατό.


Offline TASOS

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 5912
  • Aν θα μπορουσα τον κοσμο να αλλαζα.....
Reply #23 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 19:10:20 μμ
Το V - STROM θα παω να το δοκιμασω...

Πες του Μιχαλη, να σου δωσει το δικο του για μια βολτα... 8)



Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #24 on: Σάββατο 12 Απρίλιος 2008, 19:12:44 μμ
Δεν  μπορώ να ζητήσω κατι τέτοιο...Δε τον γνωρίζω τον άνθρωπο καν .....


. . .