Hellas Transalp Forum

Νέος στην παρέα ? συστήσου εδώ

gvarth · 1463556

Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1086
  • Diamonds are forever
Reply #4700 on: Τρίτη 30 Αύγουστος 2016, 09:36:28 πμ
Γεια και από εμενα!κωνσταντινος το όνομα μου
Και είμαι από ζωγραφου!μόλις πριν ένα μήνα απέκτησα ένα transalp 650,μπλε και motard!
Καλωσόρισες στην παρέα Κωνσταντίνε,καλορίζικη και καλά ταξίδια να έχεις μαζί της,
Μοτάρντ; για ανέβασε καμιά φωτογραφία,να τη δούμε....


Diamonds are forever


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4701 on: Τρίτη 30 Αύγουστος 2016, 14:59:35 μμ
Γεια και από εμενα!κωνσταντινος το όνομα μου
Και είμαι από ζωγραφου!μόλις πριν ένα μήνα απέκτησα ένα transalp 650,μπλε και motard!
Καλώς μας ήλθες στην παρέα Κωνσταντίνε. Motard; Γιατί το καημένο; Πάντως ανέβασε καμιά φωτό να την δούμε...
Να την χαρείς όπως έσύ αγαπάς και θέλεις.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #4702 on: Τρίτη 30 Αύγουστος 2016, 17:43:02 μμ
 :welcome: Κωστα, καλοτάξιδη.


ΥΓ: Σήμερα είδα μια λευκή 650 με αλουμινένιες ζαντες, ισως κ απο βαραντερο, δεν ηταν κ ασχημη, για όποιον δεν πάει χώμα τα tubeless είναι καλή επιλογή.



Offline selito

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
Reply #4703 on: Τρίτη 30 Αύγουστος 2016, 20:16:07 μμ
Καλησπέρα στην παρέα!

Λέγομαι Γιώργος και είμαι εδώ και μια εβδομάδα κάτοχος ενός Transalp 600 μοντέλο 1995, δηλώνω πολύ ενθουσιασμένος και πολύ ικανοποιημένος από την αγορά μου.

Η μηχανή έχει χρώμα ερυθρό και ο προηγούμενος την είχε από τα γεννοφάσκια της και την πρόσεχε πολύ.. ;D

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ευελπιστώ να τα λέμε συχνά!



Offline nick kastor

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 40
Reply #4704 on: Τρίτη 30 Αύγουστος 2016, 22:11:46 μμ
Καλησπέρα σας . Νέος στο FORUM αλλά μεγάλος σε ηλικία. Ονομάζομαι Βαγγέλης και  μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα όλων αυτών που γράφονται εδώ μέσα αποφάσισα να  πάρω μία TRANSALP 600 98' μοντέλο. θέλει τα συμμαζέματα της ( Αλυσίδα - γρανάζια . λάστιχα . φρένα ) μηχανολογικά είναι άψογη . δύο μηχανικοί που την είδαν μου είπαν ότι μηχανικά φυσάει. και όντος στο ταξίδι που την πήρα έκανα 350 χ.λ.μ. πήγαινε πάρα πολύ καλά με καλό στήσιμο στον δρόμο και στις στροφές παρόλο που το πίσω λάστιχο έχει τα κακά του τα χάλια. Φρένα αλλάχτηκαν ήδη και αύριο περιμένω την αλυσίδα και τα γρανάζια. αυτό που με έβαλε σε σκέψεις και είμαι αναποφάσιστος είναι τα λάστιχα δεν ξέρω τι λάστιχα να βάλω το προηγούμενο μηχανάκι που είχα ήταν YAMAHA XT 250 και το είχα επί 23 συνεχόμενα χρόνια έως που παρέδωσε πνεύμα. εκεί ήταν διαφορετικά τα πράγματα και ποιο εύκολα σε επιλογή εδώ ίδωμεν.



Offline Makman

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
Reply #4705 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 03:06:05 πμ
:welcome: Κωστα, καλοτάξιδη.


ΥΓ: Σήμερα είδα μια λευκή 650 με αλουμινένιες ζαντες, ισως κ απο βαραντερο, δεν ηταν κ ασχημη, για όποιον δεν πάει χώμα τα tubeless είναι καλή επιλογή.
Για να μην χαλασω το νημα, θα παρακαλεσω να μεταφερθει, αλλα μπορουμε να βαλουμε αλουμινενιες ζαντες στο ΤΑ ;;;;;

Στάλθηκε από το Lenovo A916 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Offline Makman

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
Reply #4706 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 03:06:43 πμ
Καλως ηρθατε τα νεα μελη.Καλες βολτες και παντα ορθιοι παιδια.

Στάλθηκε από το Lenovo A916 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4707 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 06:24:24 πμ
Γιώργο και Βαγγέλη
Καλώς ήλθατε στην παρέα
Αυτές οι "γριούλες" είναι καλά εργαλεία και κάνουν πολλά χατήρια. ;D
Καλοπερπάτητες!!!


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #4708 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 07:50:51 πμ
Καλησπέρα σας . Νέος στο FORUM αλλά μεγάλος σε ηλικία. Ονομάζομαι Βαγγέλης και  μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα όλων αυτών που γράφονται εδώ μέσα αποφάσισα να  πάρω μία TRANSALP 600 98' μοντέλο. θέλει τα συμμαζέματα της ( Αλυσίδα - γρανάζια . λάστιχα . φρένα ) μηχανολογικά είναι άψογη . δύο μηχανικοί που την είδαν μου είπαν ότι μηχανικά φυσάει. και όντος στο ταξίδι που την πήρα έκανα 350 χ.λ.μ. πήγαινε πάρα πολύ καλά με καλό στήσιμο στον δρόμο και στις στροφές παρόλο που το πίσω λάστιχο έχει τα κακά του τα χάλια. Φρένα αλλάχτηκαν ήδη και αύριο περιμένω την αλυσίδα και τα γρανάζια. αυτό που με έβαλε σε σκέψεις και είμαι αναποφάσιστος είναι τα λάστιχα δεν ξέρω τι λάστιχα να βάλω το προηγούμενο μηχανάκι που είχα ήταν YAMAHA XT 250 και το είχα επί 23 συνεχόμενα χρόνια έως που παρέδωσε πνεύμα. εκεί ήταν διαφορετικά τα πράγματα και ποιο εύκολα σε επιλογή εδώ ίδωμεν.


Καλως ήρθες στην παρεα Βαγγέλη !
Μετεφερα το μηνυμα σου για τα ελαστικά στο σωστό του σημείο, δηλαδη εδω http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=23560.msg363622#msg363622
Ειμαι σιγουρος οτι σε εκεινο το νημα θα βρεις άπειρες πληροφορίες, και θα μπορεις να εκφρασεις και νεες απορίες που θα σου δημιουργηθούν.

Γενικά προσπαθουμε να κραταμε μια ταξινόμηση των θεματων ωστε να βρίσκουν πληροφορίες πιο ευκολα οι επισκέπτες και οι νέοι φίλοι μας.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1086
  • Diamonds are forever
Reply #4709 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 08:40:49 πμ
Γιώργο και Βαγγέλη καλωσήρθατε στην παρέα μας,καλορίζικες και καλοτάξιδες να είναι οι ''καλές'' σας.


Diamonds are forever


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9902
Reply #4710 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 09:01:04 πμ
Καλώς ήρθατε στην παρέα μας παίδες.


Παύλος Καρούμπης


Offline selito

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
Reply #4711 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 12:11:53 μμ
Καλώς σας βρήκα παιδιά.

Έχω ήδη ξεκινήσει διάβασμα καθώς το μικρόβιο του "πειράγματος" δεν λείπει :eusa_naughty:




Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4712 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 14:04:40 μμ
Γιώργο, καλώς ήλθες στην παρέα.
Γράψε κάτι και για σένα.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline selito

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
Reply #4713 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 16:36:57 μμ
Γιώργο, καλώς ήλθες στην παρέα.
Γράψε κάτι και για σένα.

Σωστά, παράλειψη μου!

Λοιπόν, είμαι 22 χρονών, φοιτητής στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στην Πάτρα.

Είναι η πρώτη μου μηχανή, όλο φίλων μου καβάτζωνα, οδήγησα πρώτη φορά στα 14 μου και έκτοτε ονειρευόμουν να έχω μια δικιά μου.

Είμαι τεράστιος Fan των DIY, πιάνουν αρκετά τα χέρια μου, και είμαι υπέρ του "όσο ζω μαθαίνω", οπότε θα σας ξεζουμίσω όλους, get ready!  :2hysterical:

Η επιλογή του συγκεκριμένου μοντέλου ήταν πολύ δύκολη, γι'αλλού ξεκίνησα (dukeII, XT600) αλλά επειδή έχω ένα mx5 1.6-turbo, δεν ήθελα να έχω 2 κανίβαλους και αποφάσισα να αγοράσω κάτι που θα μπορώ να κάνω ό,τι δεν μπορώ να κάνω με το αυτοκίνητο όπως ένα άνετο ταξίδι, να παρκάρω όπου να'ναι, να είναι γενικά οικονομικό στις μετακινήσεις...

Βοήθησε βέβαια και το γεγονός πως την μηχανή την είχε πριν από εμένα γνωστός και ήξερα όλη της την προιστορία, δεν ήθελε πολύ σκέψη, είχα κάποια λεφτά στην άκρη και την πήρα με συνοπτικές διαδικασίες.

Κράνος, μπουφάν check, because safety first.

Ξεφραγκιάστηκα αλλά μου χαρίζει χαμόγελα σε κάθε βόλτα οπότε...χαλάλι  ;D

« Last Edit: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 16:45:11 μμ by selito »



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #4714 on: Τετάρτη 31 Αύγουστος 2016, 17:05:50 μμ
χαλάλι!
Να την χαρείς όσο δεν παίρνει άλλο


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline psygoofy

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 32
Reply #4715 on: Πέμπτη 01 Σεπτέμβριος 2016, 23:37:04 μμ
Παιδιά πως ανεβάζω φωτογραφίες.?επί από κινητό και δεν μπορώ να καταλάβω πως..


καθε μηχανη εχει και την @@@ της


Offline Makman

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
Reply #4716 on: Παρασκευή 02 Σεπτέμβριος 2016, 04:40:05 πμ
Παιδιά πως ανεβάζω φωτογραφίες.?επί από κινητό και δεν μπορώ να καταλάβω πως..
Αν εισαι απο κινητο βαλε το Tapatalk. Ανεβαζεις πανευκολα.

Στάλθηκε από το Lenovo A916 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Offline psygoofy

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 32
Reply #4717 on: Παρασκευή 02 Σεπτέμβριος 2016, 12:22:36 μμ
πειτε με χαζο αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως ανεβαζω φωτο...ειμαι σε πι σι και παλι δεν μπορω...


καθε μηχανη εχει και την @@@ της


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9902
Reply #4718 on: Παρασκευή 02 Σεπτέμβριος 2016, 12:23:53 μμ
file:///C:/Documents%20and%20Settings/User/Desktop/14215270_1847441575483816_2060964696_o.jpg

Ρίξε μια ματιά εδώ


Παύλος Καρούμπης


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9902
Reply #4719 on: Παρασκευή 02 Σεπτέμβριος 2016, 12:47:04 μμ
πειτε με χαζο αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως ανεβαζω φωτο...ειμαι σε πι σι και παλι δεν μπορω...

Οι φωτογραφίες σου μεταφέρθηκαν εδώ
« Last Edit: Παρασκευή 02 Σεπτέμβριος 2016, 12:49:22 μμ by Sotos »


Παύλος Καρούμπης


Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #4720 on: Παρασκευή 02 Σεπτέμβριος 2016, 16:28:45 μμ
Δημήτρη από Πάτρα, Μιχάλη από Δυτική Κρήτη (αν καταλαβα καλά) καλώς μας ήλθατε και καλή παραμονή στο φόρουμ, Μιχάλη ευχομαι γρήγορα να αποκτήσεις αυτό που ζητάς, να κάνεις όμορφα ταξιδια και πολά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!!



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #4721 on: Παρασκευή 02 Σεπτέμβριος 2016, 16:33:51 μμ
Tsagman, καλως μας ήλθες, από που κρατάει η σκούφια ορε κοπέλι? πες κάτι ακόμα για σένα

Τάκη από την πελοποννησο καλώς ήλθες στην παρεα μας,  πάντα όρθιοι και καλοτάξιδοι, με πολλά και απροβληματιστα χιλιόμετρα!!!!



Offline kokorikos12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 6
Reply #4722 on: Πέμπτη 08 Σεπτέμβριος 2016, 19:02:05 μμ
Καλησπερα από την ομορφη Θρακη.Μετα από 20 χρονια ονειρων επιτελους στα 39 μου απεκτησα και γω μοτοσυκλετα.Η τυχερη είναι μια transalp 2001 μπλε χρωματος με 65 χιλιαδες χιλιομετρα.Εχει βεβαια τα προβληματακια της αλλα με οδηγο το φορουμ πιστευω θα τα καταφερουμε. ;D ;D ;D



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #4723 on: Παρασκευή 09 Σεπτέμβριος 2016, 09:04:23 πμ
Γιώργο, Βαγγέλη, Κώστα, καλώς ήρθατε στην παρέα μας, καλή παραμονή στο φόρουμ, πάντα όρθιοι και απροβλημάτιστοι!!!



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9902
Reply #4724 on: Παρασκευή 09 Σεπτέμβριος 2016, 09:37:59 πμ
Καλησπερα από την ομορφη Θρακη.Μετα από 20 χρονια ονειρων επιτελους στα 39 μου απεκτησα και γω μοτοσυκλετα.Η τυχερη είναι μια transalp 2001 μπλε χρωματος με 65 χιλιαδες χιλιομετρα.Εχει βεβαια τα προβληματακια της αλλα με οδηγο το φορουμ πιστευω θα τα καταφερουμε. ;D ;D ;D

Κωνσταντίνε καλοτάξιδη η ΤΑ σου αλλά δεν είναι αυτή η τυχερή, εσύ είσαι, επειδή είσαι μέλος του Hellas Transalp Forum  ;D ;D


Παύλος Καρούμπης