Hellas Transalp Forum

Λαμπάκια Φωτισμού οργάνων ΤΑ

Sotiris · 172971

Offline Sotiris

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 737
  • Χανια!!!!!
on: Κυριακή 25 Φεβρουάριος 2007, 21:44:46 μμ
Μια και μιλάμε για φώτα παραπάνω θα ήθελα να λύσω ένα ακόμα πρόβλημά μου. Στο κεντρικό καντράν της Τρανσαλπ στην αριστερή πλευρά, που δείχνει ταχύτητα και χιλιόμετρα πρέπει να έχει καεί μία από τις δύο λάμπες. Αυτό προκαλεί πρόβλημα στην ανάγνωση του μικρού χιλιομετρητή, αλλά και στην ένδειξη ταχύτητας. Οπότε:

  • Ποιος γνωρίζει το εσωτερικό του συστήματος οργάνων;
  • Μπορώ να αλλάξω άραγε την όποια λάμπα;
  • Πόσο δύσκολη διαδικασία είναι;


Αυτά για την ώρα

Θα προσπαθήσω να τραβήξω και μία φωτό για να δείξω τι εννοώ.
« Last Edit: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 01:34:20 πμ by Chris_de_Ze »



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #1 on: Κυριακή 25 Φεβρουάριος 2007, 22:29:15 μμ
απο οσο ξερω αλάζουν αυτες οι λαμπες Σωτο. Μονο που χρειαζεται να παρεις στο χερι τα οργανα, και να βγαλεις την λαμπα από κατω. Εχω χρονια να το κανω, και δεν το θυμαμαι καλά.
Ας πει καποιος που το εχει πιο φρεσκο.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline gianngeor

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
  • Ανοίγει νέος κύκλος ... (?)
Reply #2 on: Κυριακή 25 Φεβρουάριος 2007, 22:37:20 μμ
Αφού ξεβιδώσεις το καντάν από τη βάση του, θα βρεις από την κάτω πλευρά το αδιάβροχο κάλυμα της αριστερής λάμπας. Είναι τύπου "ψίρας" 3-5 W και είναι πολύ απλή διαδικασία.


Γιώργος Γιαννόπουλος, ( ORIENT Status 21 ταχ...)


rastabill

  • Guest
Reply #3 on: Κυριακή 25 Φεβρουάριος 2007, 23:20:39 μμ
Αφού ξεβιδώσεις το καντάν από τη βάση του, θα βρεις από την κάτω πλευρά το αδιάβροχο κάλυμα της αριστερής λάμπας. Είναι τύπου "ψίρας" 3-5 W και είναι πολύ απλή διαδικασία.
Απλή διαδικασία είναι στο Africa που έχεις Γιώργο στο Transalp αν δεν κάνω λάθος πρέπει να λύσεις την μισή μηχανή.Μου έχει καεί και σε μένα το αριστερό λαμπάκι κανά χρόνο τώρα.Να δώ πότε θα με πιάσει προκοπή να το αλλάξω,εξάλλου τσουλάει και χωρίς αυτό.



Offline Sotiris

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 737
  • Χανια!!!!!
Reply #4 on: Τετάρτη 28 Φεβρουάριος 2007, 17:55:53 μμ
Απλή διαδικασία είναι στο Africa που έχεις Γιώργο στο Transalp αν δεν κάνω λάθος πρέπει να λύσεις την μισή μηχανή.Μου έχει καεί και σε μένα το αριστερό λαμπάκι κανά χρόνο τώρα.Να δώ πότε θα με πιάσει προκοπή να το αλλάξω,εξάλλου τσουλάει και χωρίς αυτό.

Γιατί μου το κάνεις αυτό δηλαδή. Πάνω που είπα πως είναι εύκολη λύση και πως θα το κάνω μόλις ανέβω Αθήνα, τώρα με χαλάς. Άντε να δούμε το Πάσχα να το φτιάξουμε



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5 on: Τετάρτη 28 Φεβρουάριος 2007, 18:45:40 μμ
το δυσκολο ειναι να παρεις στο χερι τα οργανα. Οχι ακριβως δυσκολο, απλ αχρονοβορο και μπελαλιδικο.
δηλαδη απαξ και λυσεις τα πλάστικα, εφτασες στα οργανα. τοτε βγαζεις το κοντερ και μια φισα (αν θυμαμαι καλα) και βγαζεις τα οργανα.
απο εκει κατω αλλαζεις την λαμπιτσα.

δεν θελει τροπο... χρονο και κοπο θελει...


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #6 on: Τετάρτη 28 Φεβρουάριος 2007, 19:11:36 μμ
Ναι αλλά για να βγάλεις το καντραν με τα όργανα στο ΤΑ θα πρέπει να αφαιρέσεις όλα τα μπροστινά πλαστικά (περίβλημα οργάνων, πλαινά, μπροστινό). Μετά η διαδικασία είναι εύκολη. Αφαιρείς ντίζα κοντέρ και φίσες, ξεβιδώνεις τη βάση και ... voila!
Από την κάτω μεριά του κοντέρ υπάρχουν τα λαμπάκια (μικρά-ψείρες 1.7W με πλαστική βάση που κουμπώνει).
« Last Edit: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 01:52:26 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


rastabill

  • Guest
Reply #7 on: Τετάρτη 28 Φεβρουάριος 2007, 21:48:59 μμ
το δυσκολο ειναι να παρεις στο χερι τα οργανα. Οχι ακριβως δυσκολο, απλ αχρονοβορο και μπελαλιδικο.
δηλαδη απαξ και λυσεις τα πλάστικα, εφτασες στα οργανα. τοτε βγαζεις το κοντερ και μια φισα (αν θυμαμαι καλα) και βγαζεις τα οργανα.
απο εκει κατω αλλαζεις την λαμπιτσα.

δεν θελει τροπο... χρονο και κοπο θελει...
Τα κατάφερα και την άλλαξα θέλει πολλή υπομονή και μαλακές κινήσεις γιατί τα πλαστικά σπάνε εύκολα.Βέβαια δεν ξαναέβαλα τα πλαστικά στη θέση τους γιατί βρήκα ευκαιρία να βάλω και μια παροχή ρεύματος στο ταμπλό.Αύριο θα βγώ για ψάξιμο.



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #8 on: Πέμπτη 01 Μάρτιος 2007, 00:02:48 πμ
Είναι εύκολη υπόθεση όχι κ τόσο τραγική. Τις  έχω αλλάξει αρκετές φορές γιατι μ άρεσε να παίζω με τα χρώματα.
Μπορείς να λύσεις τα 2 πλαστικά αριστερά κ δεξιά χωρίς όμως να τα βγάλεις και βγάζεις κ το μαύρο  πλαστικό κάλυμμα που είναι στο καντράν μπροστά.
Το καντράν   απ κάτω έχει κάποιες φίσες βγάζεις την συγκεκριμένη αριστερή  με ενα ελαφρύ τραβηγματάκι είναι 1,7w  εάν δεν κάνω λάθος αλλά μπορείς να την πάρεις και να την δήξης κ σε οποιαδήποτε ηλεκτρολογείο η βενζινάδικο  και να την βάλεις .
Προσοχή στην ανατοποθέτηση των πλαστικών σου τα μυτάκια σπάνε εύκολα. ;)


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #9 on: Πέμπτη 01 Μάρτιος 2007, 08:20:09 πμ
Είναι εύκολη υπόθεση όχι κ τόσο τραγική. Τις  έχω αλλάξει αρκετές φορές γιατι μ άρεσε να παίζω με τα χρώματα.
Μπορείς να λύσεις τα 2 πλαστικά αριστερά κ δεξιά χωρίς όμως να τα βγάλεις και βγάζεις κ το μαύρο  πλαστικό κάλυμμα που είναι στο καντράν μπροστά.
Το καντράν   απ κάτω έχει κάποιες φίσες βγάζεις την συγκεκριμένη αριστερή  με ενα ελαφρύ τραβηγματάκι είναι 1,7w  εάν δεν κάνω λάθος αλλά μπορείς να την πάρεις και να την δήξης κ σε οποιαδήποτε ηλεκτρολογείο η βενζινάδικο  και να την βάλεις .
Προσοχή στην ανατοποθέτηση των πλαστικών σου τα μυτάκια σπάνε εύκολα. ;)


Αλλάζεις λαμπάκια για να αλλαξεις χρωμα στο ταμπλό αν καταλαβα καλά?

Εχεις καμια φωτο να τα δουμε?
Τι χρωματα εχεις δοκιμασει ?


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #10 on: Πέμπτη 01 Μάρτιος 2007, 12:34:45 μμ
Σωτήρη είχα βάλει ένα μπλε ελεκρτίκ  και ένα κόκκινο. Σίγουρα έδειχνε ποιο όμορφο  αλλά η ανάγνωση του ταμπλό ήταν δύσκολη, οπότε τώρα τα Χριστούγεννα που πήγα εκδρομή τα άλλαξα στο φυσικό τους για να μην έχω κανένα πρόβλημα  .
Οι φωτογραφίες δεν είναι τόσο ευδιάκριτες , αλλά αν θες μπορώ να τις βάλω εάν μου το επιτρέπει ο χρόνος  και να σας τις δείξω.  :)


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #11 on: Πέμπτη 01 Μάρτιος 2007, 13:02:59 μμ
Σωτήρη είχα βάλει ένα μπλε ελεκρτίκ  και ένα κόκκινο. Σίγουρα έδειχνε ποιο όμορφο  αλλά η ανάγνωση του ταμπλό ήταν δύσκολη, οπότε τώρα τα Χριστούγεννα που πήγα εκδρομή τα άλλαξα στο φυσικό τους για να μην έχω κανένα πρόβλημα  .
Οι φωτογραφίες δεν είναι τόσο ευδιάκριτες , αλλά αν θες μπορώ να τις βάλω εάν μου το επιτρέπει ο χρόνος  και να σας τις δείξω.  :)


Αναμενουμε εναγωνίως!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Sotiris

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 737
  • Χανια!!!!!
Reply #12 on: Τετάρτη 14 Μάρτιος 2007, 23:43:08 μμ
Λεον εκείνες οι φωτό που έλεγες :) :) :)???

Όχι τπτ αλλο έρχεται Πασχα, και ετοιμάζομαι να κάνω όλη την διαδικασία :-\ :-\ :-\ :-\



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #13 on: Κυριακή 01 Απρίλιος 2007, 02:01:41 πμ
Σωτήρη χίλια  συγνώμη αλλά δεν κατάφερα να ανεβάσω τις φωτογραφίες .Τις είχα βγάλει με το κινητό μου τηλ. αλλά  δυστυχώς δεν μπόρεσα  να τις περάσω στον Η/Υ μου. :-[ ??? :-[
 Εάν θέλεις όμως το Πάσχα, που θα βρίσκομαι  Αθήνα, να δώσουμε κάποιο ραντεβού και να τις αλλάξουμε παρέα εάν έχεις κάποιο πρόβλημα .
Φιλικά.


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline blackandwhite

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #14 on: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2008, 23:50:32 μμ
...σκοτεινιασε ο δεικτης βενζινης και ο μισος χιλιομετρητης  αααρα μαλλον καηκε η λαμπιτσα των οργανων ...πως να την ζητησω στο μαγαζι που θα ψαξω? (δεν εχω manual για να το δω) ...νομιζω οτι ειναι καλυτερα να την εχω, πριν λυσω την καλη μου...ευκαιρια να βαλω και παροχη ρευματος...ισως να αλλαξω και λαμπα με μια 50% +...ευκαιρια να βαλω και ενα πολυοργανο... αν εχετε καποια αλλη προταση για προσθηκη/τροποποιηση/αλλαγη, δεκτη... :eusa_think:  αρκετη δουλεια για το Σ/Κ...εεεε ρε τι κανει ο ερωτας!!!



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #15 on: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2008, 23:58:36 μμ
Και όποιος αγαπά παιδεύει….



Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #16 on: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 00:51:19 πμ
Δεν το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό?
Για κάνε ένα search! :D

ΥΓ: Για βρες το νήμα να πάμε να το συγχωνεύσουμε!
« Last Edit: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 01:02:21 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline blackandwhite

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #17 on: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 01:21:05 πμ
...το βρηκα :dancing:... "Τα φωτα σας Νο 2"... αλλα πρεπει να μαθω να κανω και αναζητηση...ψαχνω 2 ωρες τωρα :-[...σε ευχαριστω Chris



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #18 on: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 01:38:06 πμ
Το δικό σου καντράν έχει 3 λαμπάκια φωτισμού, 1.7W/καθένα, ένα στο ταχύμετρο, ένα στο στροφόμετρο και ένα στο δείκτη θερμοκρασίας.
Το κάθε λαμπάκι έχει τη δική του πλαστική βασούλα που κουμπώνει στο κάτω μέρος του πίνακα οργάνων. Ξεκουμπώνεις τη βασούλα, βγάζεις το λαμπάκι και το άλλάζεις.

ΥΓ: Όπως είδες, σε μετέφερα και σε νήμα με...παιχνιδιάρηδες (που άλλαζουν και χρώματα στα λαμπάκια!) ;D
« Last Edit: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 01:54:41 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline blackandwhite

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #19 on: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 06:45:25 πμ
...θα ακολουθησω τον δρομο της "καλλιτεχνικης παρεμβασης" του LEON και θα αλλαξω χρωμα ...σας ευχαριστω...Chris , υποχρεος...



Offline fparis

  • Anaconda Team Member
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1007
Reply #20 on: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 09:21:57 πμ
Εγω πάλι έχω άλλο πρόβλημα. Το μισό καντραν δεν το βλέπω (στροφόμετρο). Τσέκαρα τις λάμπες, δεν είναι καμένες. Τις άλλαξα τίποτα πάλι. Άνοιξα το καντράν να δω, τίποτα πάλι.  ???
Καμιά ιδέα κανείς;


Να είσαι Έλληνας είναι περηφάνεια.
Να είσαι Μακεδόνας είναι τίτλος

…τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ' ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον…


Offline blackandwhite

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 16
Reply #21 on: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2008, 23:18:59 μμ
...δεν ξερω για σενα συνφορουμιτη fparis,  αλλα σε μενα, μετα το απογευματινο πλυσιμο (σε βενζιναδικο) ολα δουλευουν ρολοϊ! :o ..."θαυμα γιοκαμ΄θαυμα!!!"...το Σ/Κ θα την γδυσω,ψαξω,πασπατεψω και θα της αλλαξω κυριολεκτικα τα φωτα !!!



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #22 on: Παρασκευή 07 Αύγουστος 2009, 15:03:49 μμ
Τελικά τι κάνατε με τα λαμπάκια;

Frapis βρήκες τελικά τι έφταιγε πριν πουλήσεις την μηχανή?

Γιατί και στο δικό μου εδώ και 2 μήνες δεν ανάβει το λαμπάκι που φωτίζει τον δείκτη βενζίνας και το μισό ταχύμετρο. Υποψιάζομαι ότι δεν έχει καεί επειδή στην αρχή, μια άναβε μια έσβηνε.

Λευτέρη flwrina εσυ τα άλλαξες;

LΕΟΝ. Έχεις δοκιμάσει πορτοκαλί χρώμα;
 
Blackandwhite, εσυ τι έκανες;
 (η' μάλλον, τι κάνεις γενικώς?
 γιατί έχεις καιρό να κάνεις εμφάνιση.)
« Last Edit: Παρασκευή 07 Αύγουστος 2009, 15:20:07 μμ by kostasj »


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline kanavasp

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
Reply #23 on: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2009, 06:45:08 πμ
Μολις πριν 4 μερες αλλαξα κι εγω την καλη μου!!!
650 / 2003 πρωτο εξαμηνο / μαυρο!!!!!
Καμια σχεση με το 600 / 1996 κι ας ηταν γιαπωνεζικο!!!
Χτες το απογευμα του εβαλα την Night Braker της Osram 60/55w
Δεν την ειδα ακομα βραδυ οταν την δω θα σας πω περισσοτερα!!
Οσο για το οτι καιγεται γρηγορα δεν με απασχολει!!
8 ευρο η αξια της, και καθε 2 μηνες να τα δεινω NO PROBLEM  ;D



Bazelos Απο Κουνια!!


Offline hunterpap

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 119
Reply #24 on: Πέμπτη 05 Νοέμβριος 2009, 07:49:22 πμ
Τελικά τι κάνατε με τα λαμπάκια;

Frapis βρήκες τελικά τι έφταιγε πριν πουλήσεις την μηχανή?

Γιατί και στο δικό μου εδώ και 2 μήνες δεν ανάβει το λαμπάκι που φωτίζει τον δείκτη βενζίνας και το μισό ταχύμετρο. Υποψιάζομαι ότι δεν έχει καεί επειδή στην αρχή, μια άναβε μια έσβηνε.



Φίλε kostasj εχω ακριβως το ιδιο πρόβλημα.Τα λαμπακια του καντραν αναβοσβήνουν και ακομα δεν εχουν ερθει Χριστουγεννα!!!Μια αναβουν τα μισα μια ολα ,μετα ξανασβήνουν κλπ.Εσυ βρήκες λύση?


 
« Last Edit: Πέμπτη 05 Νοέμβριος 2009, 07:50:55 πμ by hunterpap »