Hellas Transalp Forum

Επιλογή μπαταρίας για ΤΑ650

M. I. Pagalos · 78271

Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
on: Δευτέρα 29 Ιανουάριος 2007, 15:20:35 μμ
Τι μπαταρία να βάλω στο 650?




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #1 on: Δευτέρα 29 Ιανουάριος 2007, 16:22:46 μμ
Εως τωρα, όποτε χρειάστηκα μπαταρία, αγόρασα απο το Practiker, Βosch κλειστου τυπου.
Τιμες 40-60€ (αναλογα με την παρτίδα
Διαρκεια  ζωης πανω από 3-4 χρόνια



Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #2 on: Δευτέρα 29 Ιανουάριος 2007, 17:06:00 μμ
Από όσο ξέρω το ΤΑ650 παίρνει μπαταρία μολύβδου-gel κλειστού τύπου. Το παλιό ΤΑ600 παίρνει μολύβδου-υγρών ανοιχτού τύπου. Οι λύσεις Bosch ή Yuasa είναι από τις πλέον ενδεδειγμένες (για αξιοπιστία). Τσέκαρε στην αγορά ποιος έχει τη φθηνότερη. Το μαγαζί Μίχας στην αρχή της Μιχαλακοπούλου έχει σχετικά καλές τιμές.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #3 on: Δευτέρα 29 Ιανουάριος 2007, 18:20:38 μμ
   Παιδιά ευχαριστώ πολύ, πήρα ήδη την απάντησή μου. Μάλλον προς τη λύση bosch ή κάτι παρεμφερές προσανατολίζομαι. Συνδυάζει ποιότητα yuasa και χαμηλή τιμή (yuasa = από 98€ έως 124€) 
   Το κακό είναι ότι ο Μίχας στη Μιχαλακοπούλου είναι περίπου 250 ναυτικά μίλια μακριά μου και το πλησιέστερο praktiker κάπου 65 χλμ. Μάλλον θα προτιμήσω το praktiker  :D  :D  :D .
   Ευχαριστώ και πάλι.

ΥΓ: Πληροφορίες και από άλλους φίλους θα ήταν ευπρόσδεκτες.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #4 on: Δευτέρα 29 Ιανουάριος 2007, 18:23:26 μμ
Αν ειναι 65 χλμ μακρυα ισως αξιζει ενα τηλεφωνο για να σιγουρευτεις οτι εχουν κατι διαθεσιμο (εχω κανα 2 χρονια να χρειαστω μπαταρια)


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline gianngeor

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
  • Ανοίγει νέος κύκλος ... (?)
Reply #5 on: Τρίτη 30 Ιανουάριος 2007, 00:36:05 πμ
Επειδή το έψαξα σχετικά πρόσφατα, έχει απαγορευτεί πλέον στα πολυκαταστήματα τύπου Πράκτικερ να πουλάνε μπαταρίες. Οπότε μόνο ότι έχει μείνει θα υπάρχει.
Συστήνω πάντως κι εγώ Bosch αντί Yasha. Και σε μένα έχει κρατήσει περισσότερο. Ούτως ή άλλως, ούτε η πρώτη είναι "γερμανίδα" πλέον, ούτε η δεύτερη "γιαπωνέζα"...


Γιώργος Γιαννόπουλος, ( ORIENT Status 21 ταχ...)


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #6 on: Τρίτη 30 Ιανουάριος 2007, 09:16:04 πμ
  Χμμ...! Ευτυχώς, Γιώργο,  που με πρόλαβες πριν ξεκινήσω για praktiker (65 χλμ)




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Ταξιδευτής

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2067
  • Κυνηγός ηλιοφάνειας.
Reply #7 on: Τρίτη 30 Ιανουάριος 2007, 09:54:52 πμ
 
   Το κακό είναι ότι ο Μίχας στη Μιχαλακοπούλου είναι περίπου 250 ναυτικά μίλια μακριά μου
ΥΓ: Πληροφορίες και από άλλους φίλους θα ήταν ευπρόσδεκτες.


Ρέ πιλότε τί είναι τά 250 μίλια γιά σένα ?  45 λεπτά πορεία ! 8) 8)


Όλοι θά πεθάνουμε , λίγοι όμως θά ... ζήσουμε

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΕΙΣ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ......

Κυνηγός ηλιοφάνειας.

Η καλύτερη δουλειά.
Ούτε όπλα χρειάζεσαι, ούτε άδειες και έχεις και το θήραμα χωρίς να το σκοτώσεις.


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #8 on: Τρίτη 30 Ιανουάριος 2007, 13:04:01 μμ
Ρέ πιλότε τί είναι τά 250 μίλια γιά σένα ?  45 λεπτά πορεία ! 8) 8)

   Χαχαχα! Καλό αλλά λάθος γιατί τα μονοκινητήτρια πάνε με 90 μίλια, οπότε με απλά μαθηματικά βρίσκουμε ότι χρειάζομαι 2,7 ώρες. Βάλε προετοιμασία αεροπλάνου και σχέδιου πτήσης, τροχοδρόμηση, διαδικασίες προσέγγισης κλπ πάει γύρω στις 4!
   Πού πάμε με το STX-1300 σε 4 ώρες με καλό καιρό, οδόστρωμα και κυκλοφορία? Χεχεχεχε!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Ταξιδευτής

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2067
  • Κυνηγός ηλιοφάνειας.
Reply #9 on: Τρίτη 30 Ιανουάριος 2007, 18:42:42 μμ

    Βάλε προετοιμασία αεροπλάνου και σχέδιου πτήσης, τροχοδρόμηση, διαδικασίες προσέγγισης κλπ πάει γύρω στις 4!
 

Άσε πολύ πιό γρήγορο τό ST.
Λοιπόν πούλα τό αεροπλανάκι σου καί αγόρασε τό μηχανάκι μου. ;D


Όλοι θά πεθάνουμε , λίγοι όμως θά ... ζήσουμε

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΕΙΣ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ......

Κυνηγός ηλιοφάνειας.

Η καλύτερη δουλειά.
Ούτε όπλα χρειάζεσαι, ούτε άδειες και έχεις και το θήραμα χωρίς να το σκοτώσεις.


flwrina

  • Guest
Reply #10 on: Κυριακή 22 Απρίλιος 2007, 19:58:20 μμ
μιχαλη στειλε μου να δω την μπαταρια με σπρωξιμο ειμαι σχεδον...90€ μου ζηταν εδω για κατι...ασχετες...



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #11 on: Κυριακή 22 Απρίλιος 2007, 20:47:02 μμ
Κατά τη γνώμη μου δεν είναι αναγκάιο να βάλεις επώνυμη με τόσα λεφτά, αφού σήμερα όλες κατασκευάζονται σε "τρίτες χώρες". Σ' αυτό το λινκ θα βρεις μια φθηνότερη. Από 'κει ψωνίζω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
http://www.e-moto.gr/gr/results.asp?CC=23&Model=280&Category=1&Search=%C1%ED%E1%E6%DE%F4%E7%F3%E7




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline ΓΙΑΝΝΗΣ TALON

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 28
Reply #12 on: Δευτέρα 23 Απρίλιος 2007, 00:01:17 πμ
Μιχάλη η μπαταρία στο site που προτείνεις (με τα 43.20 ευρώ) είναι ο τύπος που μπαίνει στο ΤΑ650; 



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #13 on: Δευτέρα 23 Απρίλιος 2007, 06:37:26 πμ
Μιχάλη η μπαταρία στο site που προτείνεις (με τα 43.20 ευρώ) είναι ο τύπος που μπαίνει στο ΤΑ650; 

 Αυτό είναι σωστό. Είναι για το ΤΑ 650. Τσεκαρισμένο και εξακριβωμένο. Αυτό που δεν μπορώ όμως να ξέρω είναι η ποιότητά της, αλλά γνωρίζοντάς την αξιοπιστία του site θεωρώ ότι δεν φέρνουν πατάτες.
Όπως και να 'χει είναι μια καλή, φθηνή, εναλλακτική πρόταση για όποιον δεν θέλει να πληρώσει "όνομα" (και καλά κάνει). Κι εγώ αυτή θα βάλω την επόμενη φορά.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


flwrina

  • Guest
Reply #14 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 12:55:49 μμ
τελικα αγορασα την  GK απο το e-moto για την μηχανη. σημερα θα την τοποθετησω μαζι με το γενικο σερβις. αλλα αυτο που παρατησησα ηταν οτι απο το e-moto η μπαταρια κοστιζε  43,20 περιπου και ελειπαν τα πλαστικα καπακια και καποιες βιδες ενω στην τοπικη αγορα την βγηκα στα 35€ πληρης στο πακετο της και τυλιγμενη και χωρις τα 8€ μεταφορικα.... μετα την τοποθετηση ερχονται και τα σχολια!!!



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #15 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 13:09:19 μμ
Και γιατί Λευτέρη δεν την πήρες από την τοπική αγορά αφού ήταν φθηνότερη??????????
Μιλάμε για μεγάλη διαφορά!

....Βρήκα ένα site στην Αγγλία που την έχει 44 Λίρες (>60 ευρώ) + έξοδα αποστολής! Να στο στείλω?
« Last Edit: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 13:12:19 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Kostas P

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 367
Reply #16 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 13:25:08 μμ
Εγώ αγόρασα τη Yuasa από Σαρακάκη κάτι παραπάνω απο 90euro με την έκπτωση(μπρρρρ)! Γράφει Made in Japan!
Η παλιά κράτησε 4 χρόνια και η μηχανή είχε παραμείνει 2 φορές σε ακινησία για κανα 5μηνο.
Αν αγόραζα πάλι, με τις τιμές που διάβασα, θα κοίταγα για την Bosch.



flwrina

  • Guest
Reply #17 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 22:06:49 μμ
κυριοι εφαγα ΜΕΓΑΛΗ ΦΟΛΑ ΜΕ ΤΗΝ G.K  την τοποθετησαμε στην μηχανη μολις τελειωσα το γενικο σερβις αλλα δεν εκανε   κιχ!!!!!!!!!! νεκρη τελειως σας λεω.εξαλλου ελειπαν και οι ταπες απο την συσκευασια καθως και η βιδες. πιθανον απο αλλον να ηταν που την επεστρεψε και την πατησα εγω ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΟΥΣΚΩΣΑΝ ΚΟΙΝΩΣ!!!! σου λεει ο χωριατης απο εκει σιγα μην μας ψαξει καινουργια....αναγκαστικαμε και βαλαμε την παλια παλι . δοκιμασαμε ιδια απο το μαγαζι που ειχε και δουλευε αλλα η καινουρια δικια μου νεκρη. φορτωμα δεν σηκωνει επειδη ειναι τζελ. ελπιζω με το  e-moto  να βρω ακρη αλλιως θα κλαιω 51€ με τα μεταφορικα. αλλα απο την αλλη να στειλω αυτην και να ξαναστειλουν αλλη στοιχιζει 22€ μεταφορικα. και να ειμαι με τον φοβο αν δουλευει η οχι?  υπαρχει τροπος η να μην χρεωθω τιποτα απο τα προηγουμενα η να μου απιστρεψουν τα χρηματα???  παρακαλω αμεσα τα φωτα σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Last Edit: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 22:08:47 μμ by flwrina »



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #18 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 22:52:49 μμ
κυριοι εφαγα ΜΕΓΑΛΗ ΦΟΛΑ ΜΕ ΤΗΝ G.K  την τοποθετησαμε στην μηχανη μολις τελειωσα το γενικο σερβις αλλα δεν εκανε   κιχ!!!!!!!!!! νεκρη τελειως σας λεω.εξαλλου ελειπαν και οι ταπες απο την συσκευασια καθως και η βιδες. πιθανον απο αλλον να ηταν που την επεστρεψε και την πατησα εγω ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΟΥΣΚΩΣΑΝ ΚΟΙΝΩΣ!!!! σου λεει ο χωριατης απο εκει σιγα μην μας ψαξει καινουργια....αναγκαστικαμε και βαλαμε την παλια παλι . δοκιμασαμε ιδια απο το μαγαζι που ειχε και δουλευε αλλα η καινουρια δικια μου νεκρη. φορτωμα δεν σηκωνει επειδη ειναι τζελ. ελπιζω με το  e-moto  να βρω ακρη αλλιως θα κλαιω 51€ με τα μεταφορικα. αλλα απο την αλλη να στειλω αυτην και να ξαναστειλουν αλλη στοιχιζει 22€ μεταφορικα. και να ειμαι με τον φοβο αν δουλευει η οχι?  υπαρχει τροπος η να μην χρεωθω τιποτα απο τα προηγουμενα η να μου απιστρεψουν τα χρηματα???  παρακαλω αμεσα τα φωτα σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gel της βαλατε μέσα ? Αφου το βαλεις θελει τον Γερμανό του...(φόρτιση για λιγο)
Σε καθε περίπτωση πρεπει να επικοινωνήσεις με το το emotο  και να συνεννοηθείς.
Οτι η επιχειρηση ειναι πισω απο μια οθόνη δε σημαινει οτι ειναι απρόσωπη.
 


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #19 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 23:28:35 μμ
Οι μπαταρίες κλειστού τύπου gel συνήθως αποστέλλονται πακεταρισμένες μαζί με μια ειδική συσκευασία (βλ. 6 συνεχόμενα μικρά δοχεία) που περιέχει το οξύ. Πριν τη χρήση πρέπει να αδειάσεις το οξύ μέσα στην μπαταρία. Η διαδικασία είναι απλή, απλώς ευθυγραμίζεις την ειδική συσκευασία με τις 6 τρύπες της μπαταρίας και το αδειάζεις.

Άλλες πάλι τέτοιου τύπου μπαταρίες έρχονται σφραγισμένες/πλήρεις (έτοιμες με υγρό gel) και δεν χρειάζονται γέμισμα υγρών από το χρήστη.

Απλώς και στις 2 περιπτώσεις θέλουν φόρτιση (για αρκετές ώρες) πριν τη χρήση, όπως όλες οι μπαταρίες.

Είναι λογικό να είναι άδεια από τάση/ρεύμα, ιδιαίτερα αν είναι του 2ου ανωτέρω τύπου. Οι πρώτες, με το γέμισμα, έχουν τη δυνατότητα να παρέχουν άμεσα κάποια χωρητικότητα.
« Last Edit: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 23:52:24 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #20 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 23:34:09 μμ
Η απόδειξη αγοράς της μπαταρίας σου η κάποιο αποδεικτικό αγοράς της , είναι ταυτόχρονα και η εγγύηση της  εάν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Απ ότι γνωρίζω εάν το σφάλμα είναι δικό τους, τότε τόσο τα έξοδα αποστολής, όσο και την αντικατάσταση της καινούργια πλέον μπαταρίας τα αναλαμβάνουν οι ίδιοι. τσεκαρέτο....φιλικά :) ;) :) 


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


flwrina

  • Guest
Reply #21 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 23:41:10 μμ
χρηστο καλα τα λες. ετσι τα ηξερα και εγω. η αλλη η ακριβως ιδια απο τοκαταστημα αν και σφραγισμενη πως δουλεψε χωρις φορτωμα? ηδικια μου γιατι ειχε ελλειψεις στην συσκευασια που μαλλον ειχε ανοιχθει??   ασε εχω παρει αναποδες...  και να πουνε στειλε την  22€ τα εχω φαει ηδη απο τις μεταφορες... σιγα χαρη μην μου κανουν και δεν χρεωσουν ή αναλλαβουν αυτοι τα μεταφορικα!!!   ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!!



flwrina

  • Guest
Reply #22 on: Πέμπτη 26 Απρίλιος 2007, 23:44:37 μμ
ποια αποδειξη??? τα πεταξα ολα αταν την ανοιξα. που να φανταστω τι εχει συμβει???   σιγουρα με εχουν καταχωρημενο σε καποιο αρχειο τους αλλα... το πρωι θα δω τι θα γινει. το πολυ πολυ να ακουσουν τα μπινελικια της ζωης τους εως οτου καλυφθουν τα......52€ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ!!!!!

δες τι λεω κατω απο το μηνυμα θα καταλαβεις.... ψαχνεις τζαμπα?????    κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #23 on: Παρασκευή 27 Απρίλιος 2007, 07:09:21 πμ
  Όπως πολύ σωστά είπε ο Κώστας, η εταιρεία δεν είναι απρόσωπη. Εγώ μαλιστα που έχω μιλήσει τηλεφωνικώς μαζί τους για κάποια ανταλλακτικά που δεν υπήρχαν online ήταν ευγενικοί, υπομονετικοί και εξυπηρετικοί, με διάθεση για βοήθεια αλλιώς δεν θα τους πρότεινα καν. Νομίζω πως θα βρεις την άκρη, αρκεί να το ψάξεις.
  Τώρα, για τη νεκρή μπαταρία έχει δίκιο ο Χρήστος. Υπάρχουν δύο ειδών ξηρού τύπου. Αυτές που έρχονται έτοιμες και αυτές που πρέπει να βάλεις το τζελ μια φορά στην αρχή και να τις φορτίσεις. Επειδή δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία με τη συγκεκριμένη μπαταρία, μήπως θέλει φόρτιση? Αλλά είπες ότι με μια ίδια του μηχανικού δούλευε. Μήπως αυτός έχει φορτίσει τη δικιά του και σου πουλάει μούσι για να σου πει με τον τρόπο του "είδες ρε μ....κα που δεν την πήρες από μενα"?
  Αν αποδειχτεί ότι σε δούλεψαν οι τύποι από το e-moto (πράγμα που δεν νομίζω ότι συμβαίνει) πρέπει να τους κόψεις τον κ...λο!! Σε κάθε περίπτωση όμως κινήσου γρήγορα.
  Α, και κράτα μας ενήμερους. Να φανταστείς ότι κι εγώ αυτή τη μπαταρία έιχα στο νού μου να βάλω τις προσεχείς μέρες.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #24 on: Παρασκευή 27 Απρίλιος 2007, 09:09:01 πμ
Λευτέρη, πιθανόν η άλλη ίδια από το κατάστημα να ήταν πιο "φρέσκια" (δηλ. πιο πρόσφατης ημ/νίας κατασκευής) και να διατηρούσε ακόμα κάποια από τη χωρητικότητά της.

Αν έχεις φορτιστή, φόρτισέ την για μερικές ώρες. Αν πάλι δεν έχεις, τότε μήπως έχεις πουθενά στο σπίτι ή από κανένα φίλο κανένα μικρό μετασχηματιστή/τροφοδοτικό 12V (πχ. για κασετόφωνα, ραδιόφωνα κλπ)? Αν έχεις τότε θα σου πώ τί μπορείς να κάνεις.

Μια άλλη λύση (όχι τόσο καλή) είναι να την τοποθετήσεις στη μηχανή, να βάλεις τη μηχανή μπροστά με jumpers από το αυτοκίνητο, και να πάς μια μεγάααααααλη βόλτα. Φρόντισε μόνο να μην σου σβήσει στη διαδρομή. Στο τέλος (μετά από μισή/μία ώρα) γύρνα σπίτι ή σταμάτα σε μια κατηφόρα. Σβήσε τον κινητήρα και προσπάθησε να τον ξαναβάλεις μπροστά. Αν είσαι στην κατηφόρα και δεν πάρει τότε άσε τη μηχανή να κυλήσει με ανοιχτό διακόπτη και ταχύτητα κλπ κλπ, για να πάρει μπροστά. Αν είσαι σπίτι, βγάλτη και κάλεσε το e-moto και ... ξέρεις μετά!


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.