Hellas Transalp Forum

προβλημα με το hiss σε ΤΑ650

vatzeb · 4614

Offline vatzeb

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
on: Κυριακή 14 Ιούνιος 2020, 14:40:56 μμ
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και μόλις πρίν 2 βδομάδες πήρα την πρώτη μου μηχανή ένα ΤΑ650 του 2003. Σήμερα ενώ πήγα να ξεκινήσω για μια κυριακάτικη βόλτα ανοίγοντας τον διακόπτη το λαμπάκι με το κλειδί στο καντράν δεν έσβηνε ακόμα και μετά από πολλές δοκιμές και με το δεύτερο κλειδί, και με το kill switch αλλά ούτε και με πολλά άνοιξε κλείσε του διακόπτη. Παρακαλώ μια βοήθεια γιατί έχω πανικοβληθεί. Είναι σοβαρή ζημιά και μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να την βάλω μπροστά έστω να πάω σε ένα συνεργείο στην αθήνα γιατί ως κάτοικος Μεγάρων δεν νομίζω εδώ στα τοπικά συνεργεία να μου το λύσουν.Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :-\ :-\ :-\



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9817
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Κυριακή 14 Ιούνιος 2020, 15:19:18 μμ
Εκανες δλδ το ''κολπο'' με το kill sw και δεν?



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Reply #2 on: Κυριακή 14 Ιούνιος 2020, 15:39:43 μμ
Καλορίζικη και καλώς ήρθες στο φορουμ!
Το κλειδί σε τι κατάσταση ειναι; Εχεις δευτερο;
Οταν πρωτοπηρα τη δικια μου (650 του 2000) πριν χρονια μου εκανε θεμα το hiss. Εντελει το κλειδι ητανε χαλια και δοκιμασα το δευτερο που ηταν αχρησιμοποιητο και απο τοτε ουτε μια φορα δεν το ξανακανε


XL650V


Offline vatzeb

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #3 on: Κυριακή 14 Ιούνιος 2020, 16:06:30 μμ
Τα κλειδιά φαινονται σε καλή κατάσταση δεν είναι φθαρμένα ωστόσο το τι επικρατεί με το τσιπάκι που απ όσο άκουσα έχει μέσα δεν ξέρω.Μέχρι τώρα απο την στεναχώρια μου την προσπάθησα και τελικά με δύο μιζιές στο τέλος (μετά από άπειρες που προηγήθηκαν και παραλίγο να ξελιγώσω την μπαταρία) και ανοιξε κλείσε το διακόπτη πήρε ευτυχώς... Βέβαια αναρωτιέμαι αν υπάρχει μόνιμη λύση στο θέμα και με τι κόστος? Αν γνωρίζει κάποιος θα βοηθούσε



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1440
Reply #4 on: Κυριακή 14 Ιούνιος 2020, 19:04:49 μμ
60 - 80 € από cbr, cbf, xlv, στα μεταχειρισμένα.
Ψάξε στο car.gr σε αυτούς που κόβουν μηχανάκια (ολόκληρη moto). Κοίτα να μην είναι τσακισμένα-κακοποιημ΄ρνα τα καλώδια που βγαίνουν απο το hiss...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9817
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5 on: Δευτέρα 15 Ιούνιος 2020, 21:30:28 μμ
Αυτο το κάνει κ οταν εχει θέμα ο αισθητήρας στροφάλου



Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2753
  • Where the streets have no name!
Reply #6 on: Τρίτη 16 Ιούνιος 2020, 11:47:19 πμ
Έχει και το 650 αισθητήρα θέσης στροφάλου;


Keep riding !!!


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9817
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Τρίτη 16 Ιούνιος 2020, 22:09:35 μμ
Γιες ιτ χαζ   :2hysterical:







Βασικά είναι ο αισθητηρας που διαβαζει το ανω νεκρό σημείο του πρώτου κυλίνδρου για να δώσει την ανάφλεξη, αλλοι το θεωρουν οτι είναι το πηνίο που δίνει την εντολή στην ηλεκτρονική για τον σπινθήρα, αλλά οτι κ να είναι δεν ειναι τυχαίος ο χρόνος της ανάφλεξης.
Οταν αυτός σαλτάρει φυσικά δεν έχουμε κ σπινθήρα .
« Last Edit: Τρίτη 16 Ιούνιος 2020, 22:16:17 μμ by Stoneman »