Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 637264

Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #1050 on: Τρίτη 08 Δεκέμβριος 2020, 20:49:42 μμ
Κανονικά ότι λάδι και να βάλεις πρέπει ακόμα κι αν δεν συμπληρώσεις τα χιλιόμετρα του κατασκευαστή να τα αλλάζεις μια φορά το χρόνο.
Μιας και είσαι εκτός εγγύησης και με τόσο λίγα χιλιόμετρα ,κάνε και ανά δύο χρόνια αλλαγή ,δε χάλασε ο κόσμος.
Απλά καλά είναι να χρησιμοποιείς (σε αυτή την περίπτωση) μανισιο φίλτρο γιατί κάποια αφτερ βουλώνουν .

Τώρα στην ερώτηση ,τι πρέπει να περιμένεις από ένα ακριβό λάδι ,η απάντηση είναι να μη "σπάει "σε απαιτητικές οδηγικες  καταστάσεις .
Κοινώς να μην καίγεται και να ξανα-αποκταει την αρχική συνοχή (όταν το έριξες στο μοτέρ).
Πιασ'τ'αβγο και κουρευτο δλδ.




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1051 on: Τετάρτη 09 Δεκέμβριος 2020, 16:04:53 μμ
Eντάξει περιμένεις δλδ απο ένα λάδι να μην σπάει , μα όσα γραφουν οι εταιρείες στην περιγραφή δεν σε βοηθάνε να καταλάβεις τι παίζει.

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μια διεθνής συμφωνία που να ελέγχει 5-6 παραμέτρους απο κάθε λάδι κ να το κατατάσει σε μια κατηγορία , ενα κάτι σαν το ενεργειακό στυλ στις συσκευές , αυτό το Α+++ κλπ.

Κανονικά ....

Λοιπον , οταν πήρα το μηχανάκι είχε μεσα ενα μαύρο υγρό κ μάλιστα ισα ισα 2 λίτρα , έλειπαν δλδ τα 0.8 λίτρα, φυσικά μου κόπηκαν τα πόδια
αφου σκέφτηκα οτι καίει λάδια κ την πάτησα , αλλά τελικά μάλλον πρέπει να ηταν μέσα κάπου 10 χρόνια  :2hysterical:

Επειδή δεν ήθελα να βάλω τα 10/30 του Σαρακάκη , αφου το καλοκαίρι ειδικά κ εδώ σε εμας τους ζεστούς πιστευω οτι δεν επαρκούν,
αλλά κ σε άλλο μηχανάκι φίλου ιδιας χρονολογίας με το δικό μου αλλά 1000αρι οι αλλαγες που κάνει αν τον ακολουθώ τις ακούω ακόμα κ μέσα απο το κράνος με δαύτα .

Ετσι ρώτησα στο  εξουσιοδοτημένο που το πήρα (που κανονικά πρέπει να χρησιμοποιούν λάδια Σαρακάκη) τι λάδι να βάζω κ μου είπαν
LiquiMoly 10/40 ημισυνθετικό, οτι αυτό χρησιμοποιούν κ αυτοί κ δεν είχαν ποτέ παράπονα.

Εγώ κάνοντας του κεφαλιού μου έβαλα τα Bell Ray 10/40 ημισυνθετικό που χρησιμοποιούσα στην ΤΑ κ ημουν πολύ ευχαριστημένος .
Στην πρώτη αλλαγή όλα καλά , τέλειο λάδι, ησυχασε κ ο κινητήρας βούτυρο λέμε .
Στην δεύτερη αλλαγη δυσκολεψαν τα πράγματα, στο ρελαντι με ταχύτητα μέσα το μηχανάκι νόμιζες οτι δεν αποσυμπλεκτάρει σωστά , σαν να έτρεμε κ ηθελε να τσουλήσει.
Φυσικά οι αλλαγες γίνονταν με ταυτόχρονη αλλαγή γνήσιου φίλτρου.
Το πήγα σε συνεργείο που εμπιστεύομαι κ αφου το οδήγησε παραδέχτηκε οτι έχει θέμα , αλλά δεν είναι η ντίζα του συμπλέκτη που υπέθετα εγώ αφου την ρύθμιζαν κ παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα.

Οπότε αφου η μονη αλλαγή στο μηχανάκι ηταν τα λάδια , αποφάσισα να τα αλλάξω σε Liqui Moly 10/40
Με την αλλαγή , άλλο μηχανάκι , ολα σωστα .
Ε, λέω εδώ είμαστε ....
Στην δεύτερη αλλαγή πάλι θέμα , σα να έβαλα μέσα νερό, κοπανάνε οι ταχύτητες κ το λυπάσαι , ασε που δεν βρισκω εύκολα την νεκρά κ μου σπάει τα νεύρα.
Και όλα αυτά με λάδια 500 χλμτρων.

Τελικά μάλλον θέλει λάδι κάπου ανάμεσα σε αυτά τα δύο, δλδ αλλάζοντας το ενα ενώ εχει μείνει κάτι λίγο απο το άλλο μέσα λειτουργεί σωστά, μόλις κάνεις δευτερη αλλαγή κ ξεπλυθεί , εχεις θέμα .

Εχω σκεφτεί , να αλλάζω μαρκα ανάμεσα σε αυτές τις δύο κάθε χρόνο ωστε να μην έχω πρόβλημα. :2hysterical:



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2752
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #1052 on: Πέμπτη 10 Δεκέμβριος 2020, 10:30:24 πμ

Εχω σκεφτεί , να αλλάζω μαρκα ανάμεσα σε αυτές τις δύο κάθε χρόνο ωστε να μην έχω πρόβλημα. :2hysterical:


Καλύτερα πάρε μια μαρμίτα, ρίξε 40% Μπελ Ρέη, 35% Λίκι Μόλι, 10% από τα λάδια που βγάζεις από το ταούνι και 15% από μια δική μου μυστική φόρμουλα και το μηχανάκι θα πετάξει!


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1053 on: Πέμπτη 10 Δεκέμβριος 2020, 15:05:42 μμ
Και δε με λές  Δρυίδη Ιωαννίξ, είσαι σίγουρος ? Η θα ψάχνω κάνα πιστόνι στον Αρη?

 :2hysterical: :2hysterical:

Στα σοβαρά τώρα , εχω πέσει σε συζήτηση στους Ντουκαταίους που λέγανε για δυνατότητες μίξης λαδιού αλλά αναφέρονταν πάντα σε λάδια
ίδιας εταιρείας , λές να πρωτοτυπήσω Ιωάννη κ να αναμείξω λάδια διαφορετικής εταιρείας ?  ???

Μπορείς να φανταστείς λάδια σε κιτ? Δλδ παίρνεις το βασικό λάδι κ 5-6 μπουκαλάκια με πρόσθετα κ μαγειρεύεις εσύ το δικό σου λάδι .

Εδώ https://eshop.amsoil.com.gr/lipantika/moto/  κάτω κάτω εχει ενα AMS SAE 60 SYNTHETIC V-TWIN MOTORCYCLE OIL  στα 16.00 €, αυτό για να γράφει
60 κ οχι χ/60 σημαίνει μονότυπο?



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #1054 on: Πέμπτη 10 Δεκέμβριος 2020, 20:38:34 μμ
 :eusa_think:
Γιατί δεν δοκιμάζεις  απλά να βάλεις το ,SAE που λέει ο κατασκευαστής;
Και μάλιστα να αγοράσεις τα γνήσια ,αφού ούτως ει άλλως πας σε αυτούς για να προμηθευτεις το φίλτρο;



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1055 on: Πέμπτη 10 Δεκέμβριος 2020, 21:08:36 μμ
σχετικα με τα λαδια υπαρχουν απειρες απαντησεις-γνωμες... προσωπικα παντα εβαζα castrol 10/40 καθε 3000km παντος καιρου,
εχω δοκιμασει και 5-6 τοπ επωνυμες μαρκες απο μια αλλαγη στο καθενα για να δω διαφορες...
TO ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ----------------> ΚΑΝΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :2hysterical: ΣΟΒΑΡΑ δε καταλαβα τιποτα πουθενα 8)

τωρα στη δεινοσαυρινα  για πρωτη φορα ειπα να κανω αλλαγες καθε 5000 km για να μη τι καλομαθαινω, ο προηγουμενος δε ξερω τι μαρκα ειχε μεσα και ποσα χιλιομετρα ειχαν κανει, (παντως ειχαν φυσιολογικο χρωμα και MH ταλαιπωρημενο)

αλλα μολις τι πηρα εκανα αλλαγη αμεσως με τα castrolακια 10/40 και απο τοτε μολις εκανα 5000 km εκανα αλλη μια αλλαγη με τα ιδια,η διαφορα παλι ΚΑΜΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :2hysterical: ΣΟΒΑΡΑ ΠΑΛΙ  8)

παντα εβαζα 10/40 παντος καιρου και παντα με αλλαγη φιλτρου σε καθε αλλαγη,ΠΟΤΕ δεν εχω βρασει μοτερ μεσα στη πολη,προτιμω να παω μεσω πετρομαγουλας και να ρολαρει παρα να μπλεξω στη κινηση-φαναρια

και αν δε καλυπτα τα χιλιομετρα συμφωνα με τα θελω μου ( 3000km-5000Km ) θα τα αλλαζα μια φορα το χρονο
τα λαδια αντεχουν ακομα παραπανω απο αυτα που λεει ο κατασκευαστης και ποσο μαλλον αν το μοτερ δεν ειναι πολυστροφο οπως του transalp απλα εμεις τις αγαπαμε γιαυτο τις τα αλλαζουμε καθε 3000-5000 χψ χιλιομετρα αναλογα με την αγαπη του καθενος προς αυτην που καβαλαει 8)
« Last Edit: Πέμπτη 10 Δεκέμβριος 2020, 21:12:20 μμ by VaSiLiSj »



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #1056 on: Πέμπτη 10 Δεκέμβριος 2020, 21:23:33 μμ
Όταν πήρα το πεμφε όλοι με λέγαν 10W50 ημισυνθετικά .
Τα "φόρεσα"πεντεξι αλλαγές αλλά δεν με ικανοποιούσαν (αυξημένος θόρυβος μοτέρ).
Βάλε μου είπαν 10W50 f synt. Θα δεις διαφορά.
Ναι ειδα,μηδενική καύση μέχρι τις 7μισι χ.χιλιομ.
Ικανοποιημένος εκτός της πρώτης αλλαγής γιατί εκεί σαπουνιασαν στις 3.5χ.χιλιομετρα .
Κατά γενική ομολογία ,μάλλον επεσα σε μάπα παρτίδα (να μην πω τπτ άλλο).
Οπότε ξαναέκανα καναδυο ακόμα αλλαγές και τελικά το λαδακι απέδωσε.
Όμως αυτή ,η μηδενική κατανάλωση με έτρωγε .
Περί μη συμβατότητας με το μοτέρ,την ξέρετε αυτή τη θεωρία.
Και έκατσα και διάβασα το μανιουαλ.
Το οποίο προτείνει οποιοδήποτε απλό μηχανολαδο 20w50(μιας και η μότο έχει ξηρό δισκο όπως τα γιωταχι)
Και το εμπιστεύτηκα .
Και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος ,ακόμα κι όταν ανά αλλαγη συμπληρώνω και κάνα 200αρι ml(όταν του πίνω το αίμα ,αλλιώς δεν θέλει).
Και πάντα με μαμά φίλτρο .
Καστρολακι 20W50






Πολύ καλό ,μέχρι την τελευταία του σταγόνα



 :lol: :lol: :lol:
« Last Edit: Πέμπτη 10 Δεκέμβριος 2020, 21:36:34 μμ by giamar4 »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9812
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1057 on: Παρασκευή 11 Δεκέμβριος 2020, 16:07:44 μμ
Πολύ καλό ,μέχρι την τελευταία του σταγόνα

Εσύ μην δείς ... πιπίλα , αμμέσως να θυμηθείς παιδικές συνήθειες ...
 :2hysterical: :2hysterical:

Μπίλ , τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφω, καταλαβαίνω οτι το λάδι είναι σαν επιλογή κάτι 100% υποκειμενικό ,
κ είναι ανάλογα πώς το έχει συνηθίσει ο καθένας στο μηχανάκι του.
Αρα δεν μπορώ να ασχοληθώ με το θέμα επιλογή .

Και πάντα αναφέρομαι στο τι παρατηρώ εγώ στο δικό μου μηχανάκι .

Μάλιστα για να φτάσω στο σημείο να το αναφέρω είμαι 200% σίγουρος οτι κάτι παίζει .

Ασχολήθηκα πολύ με τα Liqui moly, πήρα τηλ μέχρι την αντιπροσωπεία /εισαγωγέα για να μάθω οτι αυτός τα φέρνει σε 300αρια βαρέλια
κ παλέτες με 16 λιτρα δοχεία , μέχρι εκεί μου εγγυάται για 1000% γνήσιο λάδι .

Ομως , αναθέτει την συσκευασία σε μονόλιτρα , κ δεν θυμάμαι αν είπε κ 4 λιτρα , κ εκεί δεν μπορεί να εγγυηθεί.
Αυτό πράγματι με παραξένεψε, αν είναι δυνατόν σαν εταιρεία να μην γνωρίζεις τι γίνεται παρακάτω , η εστω ρε φιλαράκο να μην ελέγχεις αυτόν που συσκευάζει τι στην τελική ρίχνει μέσα? ελεος δλδ.

Μάλιστα πήγα στο εξουσιοδοτημένο κ ζήτησα 4 λίτρα λάδι απο το βαρέλι που είχαν σε μια γωνιά , αλλά δεν μου έδωσαν , αρκέστηκαν μόνο στο φιλικό να μου προτείνουν να πάω εκεί να αλλάξω λάδια , κ να πληρώσω μια αλλαγή κάπου 80 ευρώ.

Το θέμα είναι οτι κάτι που σε εμάς δεν δείχνει σωστό η δεν είναι οτι περιμένουμε δεν μπορούμε να το χαρακτηρίζουμε νοθευμένο, ειδικά αν
δεν το γνωρίζουμε απο πρώτο χέρι .

Οταν πχ πάς σε βενζινάδικο κ με 45 αρι ρεζεβουάρ το γεμίζεις με 46 λίτρα ενώ εννοείται οτι έχεις  άλλα 3-5 μέσα λόγω ρεζερβας ,
εκεί καταλαβαίνεις τι συμβαίνει.
Στο λάδι πρέπει να το πάς σε χημείο να πληρώσεις για να έχεις μια τεκμηριωμένη γνώμη ,
ολα τα άλλα με κουβέντες στο περίπου δεν παίζουν.

Παράδειγμα, βαζοντας το μοτουλ 10/40 η 15/50 ημισυνθετικό στην ΤΑ καταλάβαινες άμμεσα την ανίδραση του φρέσκου λαδιού στον κινητήρα.
Ομως μετά απο 3500χλμ η αντίδραση δεν ηταν σαν την 1η μέρα .
Αυτό όμως δεν το είχαν τα Αμσοιλ, ακόμα κ στις 7000χλμ που τα κράτησα ηταν σαν την 1η μέρα, απλά δεν τα συνέχισα επειδη είχαν 20-50 κ όχι 15/50
ενώ τότε δεν διέθεταν το 10/40 που ηθελα . Αυτό όμως ισως οφειλόταν κ στο ότι ηταν  100% συνθετικά . Δεν το ξέρω.

Το θέμα είναι λοιπόν οτι βρισκομαι πάλι στο κενό, αναπολώ την εποχή της ΤΑ που είχα βρεί το λάδι μου στα Bell Ray κ τα παίρνω οταν σκέφτομαι
πως πάλι είμαι στην αναζήτηση.
Επειτα τα αποτελέσματα φαινονται μετά την δεύτερη αλλαγη , δλδ μετα απο δύο χρόνια, αφου αν αλλάξω λάδια (λέμε τωρα) στο εξάμηνο ολα δείχνουν καλά, αλλά τωρα λόγω του ιού κ της καραντίνας το πείραμα πάει πίσω ... λόγω μηδενικών χιλιομέτρων  :2hysterical:

Τέλος πάντων , είμαι πρός τα 10/40 του Σαρακάκη κ βλέπεουμε , φυσικά με το νέο έτος .



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1058 on: Παρασκευή 11 Δεκέμβριος 2020, 22:22:47 μμ
Εσύ μην δείς ... πιπίλα , αμμέσως να θυμηθείς παιδικές συνήθειες ...
 :2hysterical: :2hysterical:

Μπίλ , τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφω, καταλαβαίνω οτι το λάδι είναι σαν επιλογή κάτι 100% υποκειμενικό ,
κ είναι ανάλογα πώς το έχει συνηθίσει ο καθένας στο μηχανάκι του...

ετσι.... και να πω οτι οτι ειπα ειναι προσωπικη εμπειρια σε συγκεκριμενες μοτοσυκλετες-scooter-παπι που ειχα

τα λαδια καλο ειναι να τα περνουμε απο αντιπροσωπιες για αποφυγη μαιμουδιων η απο εμπιστα μαγαζια η απο επισημους αντιπροσωπους μεταπωλητες ,αυτο που εκανες με το τηλεφωνο θα το εκανα και εγω για να ειμαι 100% συγουρος οτι δε περνω μαιμουδια με οτι συνεπαγετε αυτο σε ενα μοτερ...

τα castrolακια να δεις τα περνω σε καλη τιμη απο την αντιπροσωπια τις piaggio η οποια εχει πανω και τι σφραγιδα τις μιας και ειναι συνεργαζομενη αυτη τι στιγμη

ρεσεις μη πεινετε λαδια και τουρμπισετε  :2hysterical:



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #1059 on: Παρασκευή 11 Δεκέμβριος 2020, 22:36:03 μμ
Ρε άμα είναι καλό το λάδι ,μη φοβάσαι :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1060 on: Σάββατο 12 Δεκέμβριος 2020, 10:25:58 πμ
...Το βαζεις και στη σαλατα :2hysterical:



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2752
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #1061 on: Κυριακή 13 Δεκέμβριος 2020, 17:12:12 μμ

Εδώ https://eshop.amsoil.com.gr/lipantika/moto/  κάτω κάτω εχει ενα AMS SAE 60 SYNTHETIC V-TWIN MOTORCYCLE OIL  στα 16.00 €, αυτό για να γράφει
60 κ οχι χ/60 σημαίνει μονότυπο?

Ναι έτσι που είναι γραμμένο είναι μονότυπο. Αλλά σε τι κινητήρα να το βάλεις; Και πού; Στη Σαχάρα;

:eusa_think:
Γιατί δεν δοκιμάζεις  απλά να βάλεις το ,SAE που λέει ο κατασκευαστής;

43 σελίδες έχει το θέμα...

Όταν πήρα το πεμφε ...

Ολες οι μοτό που κυκλοφορούν τα λάδια μόνο στον κινητήρα (δηλαδή όχι στο κιβώτιο, όχι στο συμπλέκτη) χρειάζονται λάδια αυτοκινήτου.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!